Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polacy wolą komórki

Polacy wolą komórki

WitekT 22 Maja 2007 10:04

0 0

Polacy coraz chętniej korzystają z telefonów komórkowych zamiast stacjonarnych. Znaczna grupa korzystających z usług telekomunikacyjnych zdecydowała się już na rezygnację z tradycyjnego telefonu - to wnioski z badania przeprowadzonego przez Ericsson Consumer Enterprise Lab.

Według badań przeprowadzonych przez Ericssona, telefonu komórkowego używa 72% Polaków. 46% badanych posiada zarówno telefon stacjonarny, jak i komórkowy. 19% korzysta tylko z telefonii tradycyjnej , jednak aż 27% decyduje się na używanie wyłącznie telefonu komórkowego. Na tle innych krajów europejskich odsetek osób, które zrezygnowały z tradycyjnego telefonu jest bardzo duży zdecydowanie większy niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii czy Szwecji. Tam wyłącznie z komórek korzysta po kilkanaście procent mieszkańców. Więcej osób, które zdecydowały się na posiadanie jedynie komórki jest tylko na Węgrzech, gdzie odsetek ten sięgnął aż 35%.

Osoby, które używają wyłącznie komórek to zwykle osoby w wieku 15-34 lat, odnoszące sukcesy w pracy i na studiach, wykształcone i zamożne. Większość tej grupy to mężczyźni.

Badanych spytano również, czy zrezygnowaliby całkowicie z telefonii stacjonarnej, gdyby ceny obu usług były podobne. W tzw. grupie pionierów twierdząco odpowiedziało aż 70%! Pionierzy stanowili około 11% badanych. Są to osoby szybko akceptujące nowinki techniczne, wyznaczające trendy w swoich środowiskach.




Z badań wynika jednak również, że wciąż istnieje grupa Polaków, która nie posiada i nie chce mieć w przyszłości telefonu komórkowego. Większość tej grupy stanowią osoby powyżej 55 roku życia, często emeryci, którzy nie interesują się nowymi technologiami. Nie chcą wydawać więcej niż obecnie na usługi telekomunikacyjne i są przekonani, że nie potrzebują telefonu komórkowego. Zwykle odpowiadają, że wystarczy im telefon stacjonarny.

Ericsson zbadał także wysokość naszych rachunków. Okazuje się, że na rozmowy przez telefon stacjonarny Polacy wydają więcej. Średnia wysokość tradycyjnego rachunku telefonicznego wynosi obecnie około 87 zł. Za używanie komórki płacimy miesięcznie średnio 66 zł.

Badanie konsumenckie w Polsce zrealizował Ericsson Consumer Enterprise Lab. Badacze w kwietniu 2006 roku przeprowadzili 1,5 tys. wywiadów osób w grupach wiekowych od 15 do 69 lat. Posłużono się zarówno metodą ilościową jak i jakościową. Wybrana grupa jest reprezentatywna dla 28 mln mieszkańców Polski.

Podobne badania Ericsson przeprowadza corocznie w 11 krajach na czterech kontynentach. W 17 innych, w tym w Polsce, badania prowadzone są nieregularnie. Wnioski z raportu, dotyczącego naszego kraju ważne są w wyznaczaniu tendencji i trendów rynkowych przez dwa lata.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~mike278  2007-05-22 10:48:46  host: xdsl-10361.walbrzych.dialog.net.pl

    pytania byly tendencyjne. ;) a powaznie to ja komorka od dawna, siostra tez, ojciec, najtrudniej bylo z moja mama, do momentu kiedy sie zirytowalem na wysokie oplaty za stacj. wizyta w salonie, i na 8 marca 3 lata temu komorka dla mamy. stacjonarka z okna na 1 pietrze wyleciala i na kopach do kontenera. mama nie miala wyboru. :) dzis jesli ktos tknie jej samsunga to gotowa natreta potraktowac jak przegrywajacy wookie, tzn. powyrywac konczyny. :)

  • 0

    6.  2007-05-22 10:54:40

    Ja mam stacjonarke z Vectry - place drozsze abo o 20 pln wiecej w tym mam 180 minut na lokalne ... Czy sie oplaca? Hm ... 20 pln to nie tak duzo a czasami lepiej zadzwonic ze stacjonarki niz z komorki za np 29 gr / stacjonarki aby sie utrzymaly musza zanizyc swoje ceny - z reszta np taki DIALOG przychody raczej bedzie mial z internetu niz z polaczen glosowych - to juz kwestia kilku lat, a wiec stacjonarka mowimy bay Bay :)

  • 0

    7. ~mike278  2007-05-22 10:59:05  host: xdsl-10361.walbrzych.dialog.net.pl

    adriand, wielu wykorzystuje numer stacjonarny, tak jak np. ja. czyli do netu z dialogu. umowa indywidualna i place za linie 34 gr. aparatu nie mam nawet podlaczonego, bo i po co.

  • 0

    8.  2007-05-22 11:04:56

    Witku napiszcie coś o tym że chcą zdymisjonować panią Annę Streżyńską może hakerzy znów wymyślą jakiś mały aczkolwiek skuteczny sposób na wyrażenie sprzeciwu przeciwko tej dymisji. A jak się nie uda to trzeba o panią Anie walczyć w Strasburgu za to ile konsumentom zrobiła NIE ODDAMY PANI ANI !!!

  • 0

    9.  2007-05-22 11:06:52

    skers: to dopiero jeden wyrok - jedna jaskółka wiosny nie czyni. ;)

  • 0

    10. ~mirekb  2007-05-22 11:13:07  host: bmi45.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zrobimy taki "ruch" jak tylko zacznie sie procedura odwoławcza Pani Ani..FRANCE TELEKOM NIEZLE MUSIALO OD POCZATKU W TYM MACZAC ŁAPY..

  • 0

    11. ~stary głąb:)  2007-05-22 11:26:24  host: bld252.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Stacjonarny utrzymuję wyłącznie dla neostrady. Internet mobilny to jeszcze nie to samo niestety. Ale kiedyś stacjonarny pójdzie ostatecznie do kosza. To przeżytek.... A starszym ludziom trudno jest wytłumaczyć, że nie ma sensu płacić za sam abonament 50 zł miesięcznie i że u komórkowego mają 143 minuty za te pieniądze.... A właściwie to nikt ich z myślenia nie zwolnił z racji podeszłego wieku. Niech płacą :)))

  • 0

    12.  2007-05-22 11:31:48

    ja mam stacjonarny ale z niego nie dzwonie :P jednak ciesze sie gdy ktos ma (na niektorych voipach to teraz koszt ok 10zl mies i to jest do wydzwonienia) doplacam do tego 45 na 4 mies i mam 1200min na stacjonarne za free a pozniej minuta po 1gr(nalicza z wspomnianej wyzje kwoty)komorka jest wygodniejsza ale dlugo jeszcze(a pewnie nigdy) takich cen tam nie bedzie. Voipdiscount rulez !!!

  • 0

    13. ~jojo  2007-05-22 11:39:11  host: edp129.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "arch3" tak samo ja moge powiedzieć, że VoIP to też nie to. Komórką połączysz się praktycznie z każdego miejscs, gdzie tylko jest zasięg - korzystając z telefonii internetowej niestety nie. A dla mnie nieograniczona łącznośc ma większe znaczenie. Ceny w telefoni komórkowej nie są aż tak tragiczne. Bez obaw można długo rozmawiać.

  • 0

    14. ~jojo  2007-05-22 11:40:25  host: edp129.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie wspominając już o potrzebie zakupu odpowiedniego sprzętu do korzystania z telefonii internetowej.

  • 0

    15. ~sympatyczny  2007-05-22 12:08:55  host: chello081018196007.chello.pl

    witam, jeszcze jestem zbyt leniwy zeby sie przyjrzec temu dokladnie. ja wlasnie apropos voipdiscount. doladowalem trzy dni temu za 5 ojro przez resellera i dalo mi 60 freedays zamiast 120. jakim prawem? wie ktos o co chodzi? :)

  • 0

    16. ~venro  2007-05-22 12:13:49  host: ekk122.internetdsl.tpnet.pl

    A mnie denerwuja opoznienia w telefonii komorkowej.

  • 0

    17. ~vari  2007-05-22 12:30:05  host: ejk189.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja mam dwie linie stacjonarne : w biurze i w domu. W biurze być musi bo klienci nie chcą dzwonić na komórkę a i do faksu się to nieco lepiej nadaje niż fax over mail (przynajmiej dla nas). W domu też mam stacjonarny ale z niego nie dzwonię. Tylko odbieram i dzwonię na 0-801 (bo na razie z komorki nie mam takiej możliwosci a nie każda firma majaca 0-801 podaje numer geograficzny). Na obu liniach mam niesprzedawany już plan TP standardowy (42,7 PLN brutto) i bronię go jak niepodległosci. Na obu liniach w razie czego jest preselekcja innego operatora (najtańszego dla nas) na okazję gdyby trzeba było ze stacjonarnego zadzwonić. Komórki mają wzyscy ktorych znam opropcz babci (95 lat choć mimo podeszlego wieku umysł ma osoby 50 letniej - jako dawny prawnik śledzi gazety prawnicze i doskonale orientuje się w polityce, ale komórki nie ma bo samodzielnie nie wychodzi z domu ze względu na stan zdrowia). Za komórkę (ze wszystkimi uslugami dodatkowymi) płacę około 43 PLN bruto. To tylko 30 groszy wiecej niż goły abonament w TPSA a w komórce w tej cenie mam do wygadania 30 PLN miesięcznie (i przechodzi w razie niewykorzystania) i zazwyczaj wyrabiam się "na styk" albo nawet parę PLN przechodzi. W tej oplacie ok. 43 PLN mam też "darmowe" połączenia do jednego wybranego numeru (mogę do 5 numerów ale by drożej wychodził abo a właśnie i tak tylko pod jeden numer dzwonię cały czas). Gdyby nie 0-801 i chęć odbierania połączeń od rodziny majacej czasem "darmowe" połączenia na stacjonarne to bym z telefonu stacjonarnego w domu zrezygnował.

  • 0

    18. ~sympatyczny  2007-05-22 12:50:52  host: chello081018196007.chello.pl

    43 pln zazdroszcze takiego rachunku :) nie powiedzialbym ze dzwonie duzo ale ponizej 70-80 pln jakos prawie nigdy nie schodze :/ same smsy choc niby tanie b. nabijaja rachunek

  • 0

    19.  2007-05-22 16:49:13

    Nie dziwie się. U mnie telefon stacjonarny służy głównie do obierania rozmów i jest przez zasiedzenie. Płacimy abonament standardowy 42 zł miesięcznie. Ostatnio przyszedł rachunek za kwiecień... 43 zł! Wykonane były 3 rozmowy lokalne. Dodatkowo do zapłaty 1,05 zł za 3 impulsy ;P Zmniejszymy abonament na socjalny i niech sobie ten telefon jeszcze będzie, ale już chyba niedługo jego dni zostaną policzone.

  • 0

    20. ~  2007-05-22 18:32:27  host: acmw29.neoplus.adsl.tpnet.pl

    za 28.06 zl w pakiecie stacjonarnym jest 10 impulsów, a w sieci komórkowejza tylke złotych jest 120 minut, dziwicie się że w Niemczech korzystają ze stacjonarnych ? Bo tam jest taniej, tam się stacjonarny opłaca, a u nas jest stacjonarny droższy niż komórkowy jaja. Ja jeszcze miesiac i rezygnuję z neo i stacjonanrnego, bay bay tepso.

  • 0

    21. ~Decha  2007-05-22 20:31:00  host: inet20908na-0.eranet.pl

    20* - jest 15 impulsów, no ale to tylko tak na marginesie :)

  • 0

    22.  2007-05-22 23:26:29

    Vari (17) "Gdyby nie 0-801 i chęć odbierania połączeń od rodziny majacej czasem "darmowe" połączenia na stacjonarne" - ten cytat pokazuje to, co sobie już dawno uświadomiłem - w stacjonarnych de facto płaci się za przychodzące. Innymi słowy, abonament stacjonarny jest płacony również po to, żeby inni mogli sobie tanio zadzwonić na nr stacjonarny.

  • 0

    23. ~  2007-05-23 15:13:25  host: cic148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Roznica w cenach zadna, a wygoda nieporownywalna. Naprwde ceny sa teraz tak niskie, ze dzonic mozna za grosze. Nawet w tel na karte. Ciagle mam w glowie ten Simplus i 18gr/minuta w sieci.

  • 0

    24.  2007-05-23 22:08:36

    Przemolog: dokładnie!

Dodaj swoją opinię