DAJ CYNK

Polacy w europejskiej czołówce korzystających z bankowości online i mobilnej

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Mastercard opublikował wyniki europejskiego badania bankowości cyfrowej, w którym wzięli udział internauci z 11 krajów, w tym z Polski.



Mastercard opublikował wyniki europejskiego badania bankowości cyfrowej, w którym wzięli udział internauci z 11 krajów, w tym z Polski. Wynika z niego, że Polacy doceniają zmiany zachodzące w ofercie banków w efekcie cyfryzacji, ponieważ uważają, że dzięki temu usługi bankowe są wygodniejsze i pozwalają oszczędzać czas. Klienci polskich banków znaleźli się też w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o popularność bankowości online i mobilnej.

Aż 91% ankietowanych dokonuje transakcji finansowych online lub przez aplikację mobilną przynajmniej raz w miesiącu, co jest najlepszym wynikiem w Europie (ex aequo z Holandią, przy średniej europejskiej 85%). Natomiast niemal co drugi respondent z Polski (45%) dokonuje takich transakcji przynajmniej raz w tygodniu (średnia europejska 38%). Ponadto, 88% spośród badanych Polaków deklaruje, że aktualnie jest klientem banku, który umożliwia korzystanie z bankowości online lub mobilnej, bądź już wcześniej korzystało z takich usług (wyższy odsetek tylko w Hiszpanii, Rosji i Szwecji, średnia europejska 85%).

Wśród zalet cyfrowej bankowości Polacy najbardziej doceniają jej prostotę i łatwość użycia (63%), oszczędność czasu (59%), bezpieczeństwo (51%, najwyższy wskaźnik w Europie) oraz niskie opłaty (48%, również najwięcej w Europie). Z kolei zastanawiając się nad zmianami, które powinien wprowadzić ich bank, na pierwszym miejscu Polacy wymieniają możliwość łatwego korzystania z bankowości z dowolnego miejsca (37%), a następnie przejrzystość i możliwość kontrolowania swoich wydatków w czasie rzeczywistym (34%).

Coraz częściej Polacy wolą korzystać z usług finansowych z pomocą komputera lub smartfona niż odwiedzać bankowe oddziały. W badaniu Mastercard tylko 35% z nich zadeklarowało, że było z wizytą w banku w ciągu ostatniego miesiąca. Z kolei 70% odwiedziło swój bank w ciągu ostatniego roku. 91% ankietowanych z Polski uważa, że za 10 lat stacjonarne oddziały banków wciąż będą istniały, ale 68% jest zdania, że będzie ich coraz mniej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Mastercard

Tagi: bank