Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polacy nie korzystają z bankowości mobilnej

Polacy nie korzystają z bankowości mobilnej

Ringu 29 Kwietnia 2011 20:00

0 0

Tylko co dziesiąty użytkownik telefonu obsługuje swoje konto przez komórkę. Najwięcej osób, które korzystają z bankowości mobilnej, ma konto w Pekao SA i BZ WBK.

banking Jeśli już korzystamy w bankowości mobilnej, to zaledwie kilka razy w miesiącu. Taką częstotliwość deklaruje co trzeci badany. Co czwarty obsługuje swoje konto mobilnie raz w miesiącu - wynika z badania instytutu badawczego MANDS na zlecenie Money.pl i Interaktywnie.com. Zaledwie 6 procent korzysta z takiej możliwości codziennie.

Rodacy najczęściej stosują w bankowości telefonicznej operacje pasywne, takie jak konsultant telefoniczny lub automat (37 procent wskazań). Niewiele mniejsza liczba osób, bo 32 procent, wykorzystuje bardziej aktywny i zaawansowany technicznie serwis WAP. Może to świadczyć o tym, że postrzeganie telefonu, jako narzędzia mającego zastosowanie dla naszych finansów, rośnie - wyjaśnia Mariusz Orczyk, dyrektor zarządzający w instytucie MANDS.

banking Z bankowości mobilnej korzystają przede wszystkim osoby młode, między 25 a 34 rokiem życia. Warto jednak zauważyć, że odsetek starszych osób obsługujących konto przez telefon, jest niewiele niższy. Co dziesiąty badany w wieku od 45 do 55 lat korzysta z opcji phone banking, czyli obsługi konta za pomocą telefonicznego konsultanta lub automatu.

Najmniejszą grupę użytkowników bankowości telefonicznej stanowią osoby od 35-44 roku życia (9 procent) oraz osoby starsze, pomiędzy 55 a 64 rokiem życia (również 9 procent). Jak szacuje MANDS, na korzystanie z mobilnej bankowości może mieć wpływ aktywność zawodowa. Stąd większa popularność tej metody wśród osób młodszych, często wkraczających na rynek pracy.




Kobiety nieznacznie częściej niż mężczyźni korzystają z dostępu do konta przez telefon (12,1 w porównaniu do 10,2 procent).

banking Co ciekawe, z bankowości przez telefon wcale nie korzystają głównie mieszkańcy dużych miast. Prawie 7 procent badanych mieszka w miejscowości powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Najwyższy odsetek obsługi konta przez telefon komórkowy notują miasta o zaludnieniu od 50 do 100 tysięcy osób.

Taki wynik może być odzwierciedleniem struktury rozmieszczenia oddziałów bankowych - w mniejszych miejscowościach jest mniej filii banków, co może powodować trudności z bezpośrednim dostępem do placówek. Dlatego dobrą alternatywą wydaję się bankowość telefoniczna - tłumaczy Orczyk.

Jak pokazało badania, bankowość telefoniczna w Polsce jest domeną kilku największych banków. Co piąty Polak, jeśli obsługuje konto mobilnie, posiada je albo w Pekao SA, albo w BZ WBK. Oba banki zanotowały po 22 procent wskazań. Na trzecim miejscu uplasował się bank PKO BP. 12,5 procent osób ma konto w mBanku, natomiast 7,5 procent - w ING.

Źródło tekstu: interaktywnie.com     

Dodaj do:
w sumie: 42
  • 1

    24.  2011-04-30 10:20:26

    Obsługa przez smartphona może być identyczna jak przez komputer wchodząc na normalną stronę www. Wykonanie przelewu przez komórkę jest strasznie niewygodne. Wklejanie niezbędnych danych może być karkołomne. Jak się jest w lesie bez komputera i nie ma wyjścia to się zarządza przez komórkę.

  • 1

    25. ~krezus  2011-04-30 10:37:45  host: 213.146.52.100

    a ja nawet nie mam telefonu... bo mnie na to stać :)

  • 1

    26. ~geniu  2011-04-30 12:57:01  host: public-gprs205306.centertel.pl

    Na obecnym etapie rozwoju bankowości mobilnej i transmisji danych przez operatorów nikt nie zachęci mnie do korzystania z usług bankowych w telefonie. Tam gdzie otwiera się droga do moich skromnych zasobów (czasem niedoborów) finansowych nie zaufam na razie żadnemu bankowi, operatorowi i systemowi w smartphonie, na tej samej zasadzie, jak nie ufam żadnemu komputerowi udostępnionemu mi okazjonalnie. Ale to tylko moje zasady i nikogo nie mam zamiaru do nich przekonywać.

  • 0

    27. ~kormoran  2011-04-30 13:19:18  host: host-89-230-222-121.lublin.mm.pl

    Jestem w Pekao SA.Nie ma specjalnej aplikacji na Androida, więc tylko czasem sprawdzam stan konta SMS-em. Strona na komórki jest po prostu słaba i ciężka w korzystaniu.

  • 0

    28. ~siwy256  2011-04-30 16:18:05  host: z14-13.opera-mini.net

    Ja czasem korzystam z lukas banku poprzez opere mini. Korzystam rzadko bo najczesciej mam dostep do kompa.

  • 0

    29.  2011-04-30 17:39:35

    TomekO - a w lesie musisz zapłącić za czyste nasycone olejkiem sosnowym powietrze? Weź mnie nie rozśmieszaj ;-) Dziennikarze i spece od wyciąfgania pieniedzy, któzy ich wykorzystują, piszą pierdoły a większość teraz będzie sie dostosowywać do trendów... Śmieszne. Czy naprawdę trzeba cały czas być zalogowanym na kocie bankowym? No nie wydaje mi się. Jest tyule narzędzi płatniczych, ze nie trzeba przesiadywać z komórką w ręce na koncie. Wiecie co nie wkurza? Debilne reklamy, jak to prezes w kawiarni pisze maile a księgowa w parku robi przelewy... Takiego debilnego pomysłu jeszcze nie widziałem a na głupie pytanie do księgowych w znanych mi firmach czego kiblują w zawalonym papierami biurze zamiast do parku iśćprzelewy robić - patrzą na mnie jak ma idiotę ;-) No ale spece wiedzą lepiej jak się biznes prowadzi.

  • 0

    30.  2011-04-30 18:52:32

    wlo - żałosne to jest to że nie jesteś w stanie sobie nawet wyobrazić potrzeby nie mówiąc o realizacji. Księgowy obsługujący małe firmy od których dostaje dokumenty za zeszły miesiąc może spokojnie pojechać na zieloną trawkę i wszystko rozliczyć z US czy ZUS od dawna. Tylko tutaj jest mowa o telefonie komórkowym. Na 3-4 calach to ja tego nie widzę ale na notebooku tak.

  • 0

    31.  2011-04-30 20:19:56

    Z 5 banków z którymi miałem do czynienia (ing, millennium, eurobank. mbanlk. pocztowy) jedynie millennium oferuje aplikację na androida. Reszta nic.

  • 0

    32. ~Artek Mobile  2011-04-30 21:25:19  host: 200.Red-79-148-230.staticIP.rima-tde.net

    Ja dużo podróżuję i z bankowości mobilnej korzystam na okrągło. Zdecydowanie najlepsza jest w Raiffeisen Banku (polskim) demo można pobrać z ich strony lub Appstore. Wersja na iPhone świetna czekam jeszcze na wersję na Andka. Konto internetowe można mieć tam za darmo i ja tak właśnie zrobiłem.

  • 0

    33. ~  2011-04-30 22:07:31  host: aftt237.neoplus.adsl.tpnet.pl

    internet w komórce to jest jakieś nieporozumienie w któree moze uwierzyc tylko ktos kto jeszcz nie miał sie okazji z tym meczyc, 3 cale to za mało, jedyne co mi się podoba to google maps

  • 0

    34. ~a-go  2011-04-30 22:43:01  host: cable194106211-024.astral.lodz.pl

    @33 Korzystam i wierze, ze sie przydaje.

  • 0

    35. ~pi  2011-05-01 00:12:16  host: ip-178-214-150-141.silesiamultimedia.com.pl

    Stan konta sprawdzić jak najbardziej,odebrać sms z kodem do transakcji również,ale wypisywać dane do przelewu to tortura,nawet na 3calowym ekranie.Sorry ale do tego używam laptopa,i nie wyobrażam sobie do tej czynności komórki nawet smartfona choćby miał i 4,3 calowy ekran,zbyt pracochłonne by się opłacało no chyba że ktoś to lubi..

  • 0

    36. ~A mBank to co?  2011-05-01 14:03:47  host: group-1-234.static.maxnet.net.pl

    Od samego początku, a więc od wielu lat mBank ma bardzo dobrze rozwiązane sprawy bankowości mobilnej. Był to bodajże pionier takich usług w kraju. Regularnie korzystam z tego w ten sposób, że idąc na zakupy i stojąc na kasie przelewam sobie środki na konto powiązane z kartą którą płacę. Zajmuje to równe 60s, w tym autoryzacja i przejście przez całą ścieżkę. Po ostatnich modyfikacjach kanału telefonicznego jest naprawdę super wygodnie i szybko.

  • 0

    37. ~  2011-05-01 18:15:40  host: 89-76-224-96.dynamic.chello.pl

    mBank nie ma dedykowanego serwisu transakcyjnego dla urządzeń mobilnych. To, że można używać serwisu na smartfonach nie znaczy, że jest to wygodne. Od biedy da się zrobić przelew, ale jest niewygodne nawet na 3,2 calowych wyświetlaczach. Ewidentnie brakuje serwisu mobilnego lun natywnej aplikacja na Androida, Ajfona lub Symbiana. BZWBK ma całkiem niezły serwis transakcyjny na Androida, niestety serwis pokazuje saldo a nie środki dostępne co jest dość irytujące.

  • 0

    38. ~Jack  2011-05-01 20:14:04  host: 082139052166.radom.vectranet.pl

    Ale po co korzystać z mobilnego banku na małym ekraniku telefonu ? Jak się dobrze ustawi zlecenia stałe, polecenia zapłaty, autospłatę karty kredytowej to i miesiąc można na konto nie zaglądać nawet z normalnego komputera. Bo po co ? Wszystko się robi "samo" :-)

  • 0

    39. ~th0mas  2011-05-01 21:42:35  host: user-46-112-208-168.play-internet.pl

    nie wiem dlaczego nie pojawil sie moj komentarz, ale napisze go jeszcze raz. ja sie nie dziwie, ze bankowosci mobilnej korzysta tak malo osob. mbank, to bank dla ludzi mlodych i nowoczesnych i takie tez osoby uzywaja smartfonow, a mBank calkowicie to olewa

  • 0

    40. ~TheHX  2011-05-02 10:08:10  host: ip-78-109.mofnet.gov.pl

    a ja przez aplikację na ipka/ androida w Citi. Przez przeglądarkę w ipku próbowałem do PKo SA, ale to z lekka upierdliwe

  • 0

    41. ~a-go  2011-05-03 15:49:43  host: cable194106211-024.astral.lodz.pl

    @36 i @39 Dwie skrajne rozniace sie wypowiedzi. Faktycznie mBank byl prekursorem, ale w pewnej chwili zaspal. Bylo to dosc dawno, gdy krolowal WAP. Wowczas doszlo do dziwnej sytuacji, gdy nowsze telefony straculy mozliwosc korzystania z serwisu. Na forum banku klienci narzekali, a jego przedstawiciel napisal, ze.. spada zainteresowanie ta usluga:o Pozniej bank oficjalnie oglosil, ze nie bedzie wspieral tego kanalu zarzadzania kontem. Czasy sie zmienily i telefony potrafia wiecej. Daja sobie juz rade z normalnymi serwisami WWW, ale owczesna decyzja nie wspierania lekkich serwisow pokutuje do dzisiaj. Inteligo za to rozwinelo ten sposob dostepu..

  • 0

    42. ~a-go  2011-05-03 15:53:32  host: cable194106211-024.astral.lodz.pl

    @38 Powod jest prosty. Nie na wszystko jestes w stanie ustawic zlecenia stale, polecenia zaplaty. Nie nosisz komputera w kieszeni, a w zyciu bywaja rozne sytuacje. Im wiecej kanalow dostepu, tym wiec lepiej.

  • 0

    43. ~  2011-05-03 16:23:49  host: z29-13.opera-mini.net

    Tylko jak wpisac haslo do przelewu, ktore przychodzi smsem jesli mamy otwarta przegladarke? Jest to mozliwe? Przyznam, ze nie probowalem

Dodaj swoją opinię