Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polacy lubią opłacać mandaty kartą lub telefonem

Polacy lubią opłacać mandaty kartą lub telefonem

msnet 16 Lutego 2018 11:56

1 6

policja radar

Tylko w styczniu łączna kwota mandatów opłaconych kartą lub telefonem wyniosła ponad 133 tys. zł - podaje Krajowa Izba Rozliczeniowa.

W ubiegłym miesiącu polska Policja została wyposażona w 1890 terminali POS w ramach programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Kierowcy, którzy zostaną ukarani mandatem, mogą uregulować płatność na miejscu zdarzenia, przy użyciu karty płatniczej lub telefonu wyposażonego w aplikację Blik. Transakcje bezgotówkowe w Policji obsługuje eService.

Popularyzacja obrotu bezgotówkowego jest jednym z priorytetów administracji państwowej. Proces ten powinien jednak przebiegać kompleksowo - tak w obszarze komercyjnym, jak i publicznym. Umożliwienie regulowania mandatów za wykroczenia drogowe kartą lub telefonem to oczekiwana zmiana na lepsze - powiedział Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR. Dla kierowców oznacza to znacznie większą wygodę i dużą oszczędność czasu dzięki uniknięciu zbędnych formalności.

Płatności bezgotówkowe nie zastąpiły dotychczasowych sposobów opłacania mandatów, a jedynie je uzupełniły. Należności można nadal uregulować przelewem lub wpłatą gotówkową. Poza tym obcokrajowcy nadal są zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotówkach, jednak teraz, oprócz formy gotówkowej, mają również do wyboru płatność kartą płatniczą.




Ogólnopolski program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej skierowany jest do wszystkich urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin oraz starostw powiatowych. Przedsięwzięcie realizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową zakłada bezpłatne wyposażenie jednostek administracji publicznej w terminale płatnicze POS oraz usługę WebPOS Paybynet, czyli rodzaj wirtualnego terminala, pozwalającego przyjąć płatność smartfonem bezpośrednio przez urzędnika w punkcie obsługi. Żadnych opłat nie ponoszą także płatnicy.

Jak podaje KIR, do programu zgłosiło się już 1289 urzędów z całego kraju, a z 1054 placówkami podpisano już umowy na instalację terminali POS lub uruchomienie WebPOS Paybynet. Do końca stycznia 2018 roku klienci zrealizowali w urzędach ponad 255 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 32,2 mln zł.

Zobacz: Za mandat u policjanta zapłacisz kartą lub Blikiem
Zobacz: Płatności bezgotówkowe w urzędach mają się coraz lepiej

Jaki sposób opłacania mandatów uważasz za najwygodniejszy?

Gotówką u policjanta
6.51%
Kartą płatniczą u policjanta
42.01%
Blikiem u policjanta
12.43%
Tradycyjnym przelewem
19.53%
Gotówką na poczcie
3.55%
Inny (napisz w komentarzu, jaki)
8.28%
Nie mam zdania
7.69%

Wszystkich głosujących: 169


Źródło tekstu: KIR     
Źródło zdjęć: policja.waw.pl

Dodaj do:

Tagi: blik | eservice | policja

w sumie: 23
  • 1

    4.  2018-02-16 12:35:48

    zawsze odpada prowizja poczty itp, zawsze można za darmo przelewem na us przez internet zapłacić

  • 1

    5. ~loki  2018-02-16 12:42:59  host: 217.153.157.170

    Najwięcej można zaoszczędzić na tej "opłacie" i prowizjach po prostu jeżdżąc zgodnie z przepisami (do czego gorąco zachęcam) bo wbrew temu co pewnie niektórzy zaraz podniosą, da się po Polsce sprawnie przemieszczać nie łamiąc przepisów. A dla spokoju ducha (i portfela) polecam jeszcze tandem Yanosik i kamerka bo "strzeżonego Pan Bóg strzeże"... Szerokiej drogi....

  • 1

    6.  2018-02-16 12:43:02

    133000 zł / 1890 terminali = 70,37 zł na terminal. Wychodzi na to, że na 1 terminal przypadły 1 lub 2 mandaty miesięcznie. To jak na razie raczej mizerny wynik.

  • 1

    7. ~Gliwice  2018-02-16 12:43:22  host: pub-137.65.multiplay.pl

    @3. ~mm, W de są są niższe ale nie wszystkie mandaty, kilka razy płaciłem za fotoradar u niemców...Świadek Klos oraz zdjęcie zza szyby (było widać tylko uchwyt i tablet)...ale się zapłaciło te 20-50-100€, przeważnie 20€ przelewem z PL konta, gdzie nawet przelewając z walutowego nie ma się pewności ile otrzyma druga strona, żeby być pewny trzeba zapłacić za sam przelew do OBCYCH plemion niemieckich 70coś złotych lub zwyczajowo 5zł (i tak zrobiłem), chyba mają w przepisach że usługa przelewu jest współdzielona.

    Może to zależy od landu w de ale byłem rozbawiony świadkiem oraz niskimi mandatami i chętnie zapłaciłem mandat mimo że nie z mojej winy lecz pajaców których wiązłem, teraz jak jeżdżę to uprzedzam że jak chcą szybciej to za każden błysk wg. taryfikatora płatne od łebka mi do kieszeni...wtedy polaczki XD się uspokajają:-)

    W Polsce mandaty są niskie dla kogoś kto ma za dużo pieniędzy lub na nie nie zapracował.
    Zgadzam się jednak z tym że kwoty chyba od wielu lat się nie zmieniły.
    Recydywy winny płacić o wiele więcej.

  • 0

    8.  2018-02-16 12:43:45

    hahah polacy przeciez nie placa mandatow xd

  • 0

    9. ~Gliwice  2018-02-16 12:48:36  host: pub-137.65.multiplay.pl

    @6. marnet, średnia to średnia...nie można tego aż tak uogólniać.
    @5. ~loki, nie lubię YanoSika, czuje się wtedy zbyt pewnie siebie i szybciej jeżdżę:P
    Fajnie gdyby jeździło się u nas tyle co znaki sugerują, mniej byłoby wypadków i szacunek większy by był ale sam tego nie przestrzegam więc co ja tam wiem i piszę :-/

  • 0

    10.  2018-02-16 12:58:13

    Ciekawe kiedy wpadną na to aby mierzyć prędkość za pomocą dronów. Tablice na dachach i obowiązkowy zarejestrowany w urzędzie komunikacji email:).
    Leci sobie taki dron 500m nad drogą pod prąd i cyka +31km,+29km+33km....... W godzinkę jak leciał napstrykał 2000 mandatów :) Zanim jeszcze wylądował wysłał już przez sieć na email kierowców mandaty :)
    Oj szybko by się taki system zwrócił ;)

  • 0

    11. ~Gliwice  2018-02-16 13:28:05  host: pub-137.65.multiplay.pl

    W Gliwicach i ala metropolii ponoć już latają drony w poszukiwaniu smoka nad dachami/kominami oraz policja ma dostać 10-20 czy nawet więcej dronów do wszelakich patroli. Policyjne mają latać nad ulicami ale wiadomo że polatają wszędzie dla "bezpieczeństwa", ciekawe czy ile godzi będą przetrzymywać nagrania i jak je zgrywać? Idea do przewidzenia ale było o wiele więcej korzyści uczciwej z tego niż zabawy+prewencyjnego podglądania.

  • 0

    12. ~~~~`  2018-02-16 13:53:36  host: eeo189.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Od kiedy mandaty, to przyjemność?

  • 1

    13. ~mm  2018-02-16 14:37:16  host: user-94-254-151-123.play-internet.pl

    @7
    To jeszcze się pochwal za jakie przewinienie te kwoty. Domyślam się,że za prędkość ale pytanie jaka na jakim ograniczeniu.
    Nie znam nikogo kto po otrzymaniu mandatu za prędkość zmieniłby swoje przyzwyczajenia. No chyba,że zbliża się limit punktów to wtedy inaczej się podchodzi.
    Jak wprowadzono mandaty w maksymalnej kwocie 500 PLN to pensja minimalna była poniżej 1 000 PLN brutto. Do tego naprawdę trzeba dużo nawywijać żeby te 500 PLN dostać. So tego stopnia,że w niektórych krajach europejskich za to samo grozi kara ograniczenia wolności.

  • 0

    14. ~  2018-02-16 14:39:03  host: epinet9.netman.com.pl

    "Polacy lubią opłacać mandaty" - łysy, weź ty się zastanów nad sobą.

  • 1

    15.  2018-02-16 14:40:21

    @14 Brawo! Wyciąłeś pół zdania zmieniając jego sens i zaiskrzyłeś aż miło.

  • -1

    16. ~ryszard ochódzki  2018-02-16 15:15:31  host: 86-45-75-11-dynamic.agg2.bnc.chf-qkr.eircom.net

    1. jazda zgodnie z przepisami i tak nie chroni przed mandatem. kulsony nie potrafią dokonywać pomiarów i oszukują
    2. mandatów się nie płaci złodziejskiemu państwu. przedawnienie to 3 lata
    3. czy kulsony oferują cashback?

  • 0

    17. ~CaIm7 (_|_)  2018-02-16 15:21:08  host: user-94-254-146-135.play-internet.pl

    Od kiedy to Polacy lubią opłacać mandaty?:-D :-D :-D

  • 0

    18.  2018-02-16 15:42:48

    tak bardzo to lubie ze zaszaleje dzis na miesice ;p

  • 0

    19. ~promo pekao sa  2018-02-17 09:43:13  host: public-gprs400262.centertel.pl

    W moim banku promo: zapłać mandat kartom, a zwrócimy Ci 5% mandatów rocznie, nie wiencej jak 650 pln roczniakowo.

  • 0

    20. ~yoko  2018-02-17 18:53:39  host: 151.249.83.231

    Mi się wydaje, że Polacy najbardziej lubią nie płacić mandatów czy to kartą czy gotówką i dlatego tak wielu z nas jeździ z Yanosikiem :P

  • 0

    21. ~gru  2018-02-18 18:43:13  host: 078088028057.dynamic-ra-05.vectranet.pl

    mandaty mnie sie nie trzymają odkąd mam Yanosika

  • 0

    22.  2018-02-18 19:03:14

    A ja jeżdżę z Ryśkiem :D

  • 0

    23.  2018-02-20 11:37:59

    Wow, i nawet eservice do tego wzięli, jestem w szoku.
    Ja tam jestem za tym, żeby terminale były wszędzie, a płatności gotówkowe powolutku przestawały istnieć.
    Podejrzewam, że jeśli mandaty będą płacone od razu to też będzie lepiej z ich ściągalnością.

Dodaj swoją opinię