DAJ CYNK

Polacy i bezpieczne korzystanie z urządzeń mobilnych

msnet

Prawo, finanse, statystyki

Firma badawcza Smartscope przeprowadziła na zlecenie F-Secure badanie Ochrona Internetu. Oto jego wyniki.



Firma badawcza Smartscope przeprowadziła na zlecenie F-Secure badanie Ochrona Internetu. Oto jego wyniki.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 465 dorosłych Polaków. Wynika z niego, że najczęściej wykorzystywanymi przez naszych rodaków urządzeniami elektronicznymi są smartfony (100%), laptopy (77%), komputery stacjonarne (50%), tablety (48%), konsole do gier (21%) oraz czytniki książek elektronicznych (15%).



65% respondentów płaci za transakcje przeprowadzone online przy użyciu telefonu lub tabletu, a 23% podaje podczas zakupów dane karty płatniczej. Jednocześnie tylko 32% użytkowników urządzeń mobilnych ma na nich zainstalowane i działające oprogramowanie, które chroni przed cyberzagrożeniami.

Stosunkowo duży odsetek użytkowników zapomina, że na ataki narażone są nie tylko komputery, ale wszystkie urządzenia, które łączą się z Internetem. Aż 40% posiadaczy smartfonów nie czuje potrzeby lub nie myślało o korzystaniu z programu antywirusowego w telefonie komórkowym, co oznacza, że nie są oni w pełni świadomi cyberzagrożeń - powiedziała Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

Szczególnie narażony na cyberataki jest system Android, z którego korzysta najwięcej użytkowników smartfonów i tabletów. Całą sytuację pogarsza fakt, że wciąż wiele osób używa przestarzałych, podatniejszych na ataki wersji Androida.

Jak podaje F-Secure, między październikiem 2016 roku a marcem 2017 roku zidentyfikowano niemal 8 milionów ataków na urządzenia w Polsce. Dane pochodzą z autorskiej sieci Honeypotów, czyli specjalnie zaprojektowanych serwerów, które udają łatwy cel i stanowią przynętę dla cyberprzestępców. Także osoby biorące udział w badaniu przyznały, że 36% spośród nich miało do czynienia z jakąś formą cyberzagrożenia na smartfonie w ciągu minionego roku. Osobiście albo wśród rodziny i znajomych. Najczęściej było to zainfekowanie telefonu wirusem (19%), włamanie na konto na portalu społecznościowym (16%) lub na konto pocztowe (6%) oraz zainfekowanie telefonu oprogramowaniem szpiegującym i włamanie na konto bankowe (po 5%).

Kwestie bezpieczeństwa wydają się być szczególnie ważne w przypadku płatności mobilnych, które są najwygodniejszą formą płatności za zakupy online. Telefony towarzyszą nam w końcu prawie cały czas. Co trzeci respondent uważa, że nie obawia się korzystać z bankowości na smartfonie lub tablecie, a co czwarty twierdzi, że wystarczającą ochroną jest aplikacja banku.



Posiadacze urządzeń mobilnych często wychodzą z założenia, że dedykowana aplikacja jest wystarczająco zabezpieczona przed atakami hakerów, a program antywirusowy jest niezbędny, ale tylko na komputerze. Tymczasem wystarczy, że zalogujemy się do spreparowanej przez cyberprzestępcę publicznej sieci WiFi w centrum handlowym i nasze dane logowania do banku mogą zostać z łatwością przechwycone i powiedziała Małagocka.

Czego więc obawiają się użytkownicy urządzeń mobilnych? Przede wszystkim kradzieży danych (27%) i zainfekowania urządzenia przez wirusy (19%). Na liście najczęściej wskazywanych zagrożeń znalazła się też kradzież lub zgubienie telefonu oraz przechwycenie informacji o odwiedzanych stronach internetowych.

Większość Polaków chce dbać o bezpieczeństwo. 66% badanych chciałoby lepiej zabezpieczyć swoje dane podczas łączenia się z Internetem, a 64% twierdzi, że warto zainstalować dodatkowe oprogramowanie ochronne jeżeli korzystamy z bankowości online.

A jak można zabezpieczyć swoje urządzenia mobilne? F-Secure podaje, że w pierwszej kolejności trzeba zaktualizować system do nowszej wersji. Kolejny krok to zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania ochronnego. Warto również pamiętać, że jeżeli nie ma pewności, czy urządzenie jest w pełni bezpieczne, lepiej nie łączyć się za jego pomocą z Internetem, w szczególności z publicznymi sieciami WiFi.


Karolina Małogocka, F-Secure

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: F-Secure