Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polacy coraz bardziej "sieciowi"

Polacy coraz bardziej "sieciowi"

WitekT 13 Lipca 2007 11:29

0 0

44% Polaków posiadających w domu dostęp do Internetu stworzyła domową sieć komputerową - wynika z badania D-Link Technology Trend (DTT), przeprowadzonego na zlecenie firmy D-Link przez Millward Brown SMG/KRC. Sieci domowe najczęściej są tworzone przez mieszkańców dużych miast. Najpopularniejszym łączem w Polsce jest ADSL, z którego korzysta 37% Internautów.

Polacy tworzą najczęściej sieci przewodowe. Do stosowania takiego rozwiązania przyznaje się 35% badanych posiadających dostęp do Internetu. W 8% przypadków domowe sieci są bezprzewodowe, natomiast 1% ankietowanych wskazał na posiadanie w domu obu typów sieci.

W badaniu D-Link Technology Trend pytano również o nowoczesne urządzenia technologiczne, jakie Polacy posiadają w swoich domach. Najpopularniejszy jest komputer, który posiada 51% Polaków. Najczęściej jest to stacjonarny desktop - tak odpowiedziało 45% ankietowanych. Z kolei do posiadania laptopa przyznało się 6% badanych. Coraz popularniejsze są nowinki związane z telewizją. Odtwarzacze DVD znajdują się u 20%, natomiast telewizory nowej generacji HD u 6% respondentów.

Liczba osób posiadających komputer pokrywa się dokładnie z wynikami, które zostały zaprezentowane w Diagnozie Społecznej 2007 - największym polskim badaniu socjologicznym realizowanym przez zespół prof. Janusza Czapińskiego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Radę Monitoringu Społecznego.

W badaniu DTT ankietowani odpowiadali również na pytania dotyczące dostawców Internetu. Najpopularniejsze w Polsce jest stałe łącze ADSL, które promują dostawcy telekomunikacyjni (Telekomunikacja Polska, Netia, Tele2). Korzysta z niego 37% ankietowanych. Kolejne 22% korzysta z łącz operatora telewizji kablowej, a aż 16% lokalnego dostawcy osiedlowego. Polacy zauważyli również, możliwość łączenia się z Internetem korzystając z sieci telefonii komórkowej. Z tej opcji korzysta 3% spośród wszystkich mających odstęp do Internetu.
D-Link Technology Trend pokazuje, iż Polacy są lepiej zinformatyzowani niż nasza rodzima administracja państwowa. W Polsce nie ma przede wszystkim woli do wprowadzenia takiego projektu w życie, podczas gdy ponad 30% gospodarstw domowych ma już dostęp do Internetu. To wynik słabszy niż w bardziej rozwiniętych krajach, ale wzrost zainteresowania Internetem i technologiami jest ogromny - mówi Roman Napierała, szef D-Linka w Europie Środkowej i Wschodniej. W Estonii 82% podatników składa deklaracje podatkowe przez Internet.

D-Link Technology Trend (DTT) to cykliczne, kwartalne badanie nastawienia Polaków do nowych technologii. Realizowane jest na zlecenie firmy D-Link przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC. Badanie przeprowadzane jest w oparciu o bezpośrednie wywiady ankieterskie prowadzone w domach respondentów na ogólnopolskiej próbie około 1000 osób, reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 15 i więcej lat.

Wydaje się, że bariera finansowa jest coraz słabszą barierą jeśli chodzi o dostęp i umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami. (…) W tej chwili barierą wydaje się być głównie poziom wykształcenia i wiek. To jest bariera edukacyjna. Ale ponieważ Polacy również na potęgę się kształcą, w związku z tym można oczekiwać, że tempo wzrostu upowszechnienia tych nowoczesnych technologii komunikacyjnych będzie przynamniej takie jak dotychczas, a to jest naprawdę bardzo duże tempo, ponieważ ponad połowa gospodarstw domowych w Polsce jest wyposażona w komputery, a prawie 40% ma dostęp do Internetu. I pod tym względem to raczej wyprzedzamy inne kraje na podobnym poziomie rozwoju, aniżeli ciągniemy się gdzieś w ogonie - powiedział prof. Janusz Czapiński, komentując wyniki Diagnozy Społecznej 2007 na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia.

Wyniki badania pokazują, że rewolucja technologiczna w polskim domu jest jeszcze kwestią przyszłości. Komputer stacjonarny jest, co prawda, w prawie połowie wszystkich gospodarstw domowych, a dostęp do Internetu w blisko jednej trzeciej. Jednak posiadaniem urządzeń związanych z nowymi technologiami (laptop, palmtop, kamera komputerowa) może się pochwalić już poniżej 10%. Coraz więcej internautów łączy się z siecią w domu. Charakter Internetu w Polsce zmienia się i z obszaru aktywności zawodowej wkracza w świat rozrywki, spędzania wolnego czasu. Biorąc pod uwagę rosnącą penetrację Internetu w Polsce (obecnie ponad 42%) oraz zróżnicowanie potrzeb i zainteresowań internautów, ze względu choćby na wiek oraz ciągle spadające ceny urządzeń, można się spodziewać, że już wkrótce dwa lub więcej komputerów w domu nie będzie rzadkością. Podobnie jak obecnie dzieje się z telefonami komórkowymi - powiedział Kuba Antoszewski, PR Manager SMG/KRC.

Źródło tekstu: D-Link     

Dodaj do:
w sumie: 12
 • 0

  1. ~mirekb  2007-07-13 11:55:14  host: bmc98.neoplus.adsl.tpnet.pl

  sa male klamstwa,duza klamstwa i statystyki..

 • 0

  2. ~Jerzy B.  2007-07-13 12:19:44  host: apn-100-189.gprsbal.plusgsm.pl

  Najpoważniejszą barierą w dostępie do internetu w Polsce jest bariera techniczna. Są setki miejsowości, jeśli nie tysiące, w których żadna firma, łącznie z TP nie świadczy usługi szerokopasmowego dostępu. Sam jestem w takiej sytuacji. Mimo wieloletnich i licznych zabiegów sytuacja w najbliższych latach się nie zmieni - taką otrzymję odpowiedź. Dobrze, że chociaż pozostaje dostęp przez GPRS (4-5kb/s). I niechodzi tu wcale o pieniądze, internet potrzebny mi jest do prowadzenia firmy, mógłbym i płacić kilkaset złotych miesięcznie, ale po prostu nie ma firmy w Polsce, której by się chciało, a rozmawiałem już chyba z kilkunastoma. I to jest prawda o polskim internecie.

 • 0

  3.  2007-07-13 14:45:55

  statystycznie to ja i moj kot mamy po 3 nogi ;]

 • 0

  4. ~krzysp  2007-07-13 15:12:36  host: krzysp.net.autocom.pl

  *** Jerzy B: Jeśli zależy Ci na szybkim downlinku to pomyśl o kanale zwrotnym realizowanym przez satelite, uplink niestety powolnym GPRSem (sprawdź, może w Twojej okolicy któryś z operatorów oferuje choć EDGE). Mam także nadzieje, że WiMAX poprawi Twoją sytuację. Pozdrawiam i życzę powodzenia!:)

 • 0

  5. ~venro  2007-07-13 15:24:38  host: ekk122.internetdsl.tpnet.pl

  Hmm to należę do 1% :)

 • 0

  6. ~Marcin  2007-07-13 15:56:39  host: awm51.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jerzy B: Masz racje ja mieszkam w wiekszej wsi, bo ponad 1000osobowej i zainteresowanie na stale lacze bylo od dawna a dostep jest dopiero od 1.5roku, mimo ze 5km dalej neo bylo jak tylko wprowadzili, ale wkoncu przyszli po rozum do glowy i zrobili, i teraz kolo 50osob wzielo moze nawet wiecej:)

 • 0

  7. ~Grzesiek  2007-07-13 18:36:53  host: ciq11.neoplus.adsl.tpnet.pl

  tp prowadzi sobie tylko zrozumiałą politykę; moja miejscowość (duża gmina na mazowszu) została podłaczona do adsla niecale 2 lata temu, bo wieloletnich staraniach; oczywiscie sieludzie rzucili na tp, bo alternatywy nie było; o traktowaniu klientow nie bede sie rozpisywal; powiem tylko, że tp wielką łaske zrobiła, że nas podłączyła; a teraz się przedstawiciele tp dziwią jak coraz więcej osób przerzuca się na Netię, bo ta oferuje dużo niższe ceny

 • 0

  8. ~ukenamuniu  2007-07-13 21:12:32  host: nat-go2.aster.pl

  Może być jeszcze więcej zamieszania z kalkulacją kosztów i ustalaniem / regulowaniem (?!) cen, bo UKE uważa, że WACC to zysk TP S.A., gdy tymczasem jest to koszt.

 • 0

  9. ~mister  2007-07-14 15:17:12  host: chello089076196166.chello.pl

  sie nie dziwie, rewolucyjne zmiany na rynku uslug internetowych robia swoje. do tej pory nikt nie zdobyl sie na taki krok, jaki zrobila ostatnio netia. zatem nic tylko sie cieszyc i korzystac, do woli

 • 0

  10. ~paker  2007-07-16 18:17:26  host: chg188.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No właśnie - Netia. Jej rok internetu za darmo będzie ciężki do przebicia przez konkurencję. Prawdziwa okazja.

 • 0

  11. ~mister  2007-07-17 12:48:17  host: chello089076196166.chello.pl

  tym bardziej, ze z tego co wiem jest mini wersja oferty z polrocznym netem za friko przy umowie na dwa lata.

 • 0

  12. ~paker  2007-07-17 16:44:23  host: cin43.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie wiem w ogóle czemu ludzie boją się tej trzyletniej umowy. Dopiero po 3 latach będziemy mogli spodziewać się znacznych obniżek cen, kiedy wejdzie rozporządzenie unijne, dzięki któremu będzie można podzielić Tp. Do tego czasu nie spodziewałbym się rewelacji.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-112-7.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Kto wygra w meczu Polska - Senegal?

Promocja doładowań w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet