Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pół miliona klientów Grupy TP zrezygnowało z papierowej faktury

Pół miliona klientów Grupy TP zrezygnowało z papierowej faktury

LuiN 5 Maja 2010 16:38

0 0

Rzecznik Grupy TP, Wojciech Jabczyński, promuje w swoim blogu elektroniczne obrazy faktur, jako zamiennik do klasycznej, papierowej ich formy. Jak podaje rzecznik - pod koniec kwietnia ponad 0,5 mln klientów Grupy TP korzystało z takich dokumentów.

Grupa TP używała już różnych argumentów by przekonać do swoich klientów do rezygnacji z papierowej faktury. Pojawiały się 5-ciozłotowe rabaty na abonament, gratisowe punkty Premium. Pojawił się też przymus korzystania z elektronicznej wersji rachunków przez klientów, którzy zamówili usługi drogą internetową, jak i akcje określane jako proekologiczne (obecnie dokumenty określane są mianem ekofaktury).

Pierwsze informacje na temat wprowadzenia elektronicznych obrazów faktur przez Telekomunikację Polską pojawiły się w listopadzie 2006 roku. Orange był szybszy - już we wrześniu 2006 roku działał system premiowania rezygnacji z papierowego rachunku dodatkowymi punktami Premium.




Zmieniły się też papierowe faktury jako takie. Telekomunikacja Polska od stycznia 2007 roku zaczęła wysyłać faktury w jednej kopercie z darmowym rachunkiem szczegółowym (wcześniej były to dwie oddzielne przesyłki, których z przyczyn technicznych połączyć się nie dało). W maju 2008 roku TP ogłosiła z kolei, że zamienia dotychczasowe koperty na ekologiczne wykonane z makulatury.

Największą ekologiczną ulgę przyniosły lasom jednak nie akcje promocyjne Grupy TP, lecz zmiany w cennikach, w których od czasów Jednej Idei rachunek szczegółowy stał się usługą płatną dla klientów indywidualnych.

Źródło tekstu: Grupa TP, wł     

Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18. ~r  2010-05-05 19:22:08  host: 109.243.17.253

    #16: mi jest łatwiej trzymać papiery. A co, wolno mi :)

  • 0

    19. ~n  2010-05-05 19:29:44  host: public-gprs48618.centertel.pl

    No wolno, kwestie indywidualnych predyspozycji. Ja potrafię być roztargniony i papiery niestety gubię, a przez teczki pełne papierów nie lubię się przekopywać :/ Na kompie łatwiej.

  • 0

    20.  2010-05-05 19:37:45

    #17 Cytując: "gratisem w przypadku głosowania przez internet jest zaoszczędzony czas. A jaki mam gratis przy e-fakturze od TP?" No i powtarzam jeszcze raz, gratisem przy efakturze jest także zaoszczędzony czas bo nie musisz chodzić na pocztę opłacać rachunków. A skoro opłacasz faktury przez net to wiesz jaka to wygoda. I chyba tyle w temacie, pzdr!

  • 0

    21.  2010-05-05 19:45:36

    W tym artykule pomieszane są zagadnienia. Wojtek Jabczyński nie napisał, że 0,5 mln Klientów Grupy TP ma e-fakturę, tylko że "zdecydowali oni być eko". E-fakturę mogą mieć tylko klienci TP. W Orange nie ma e-faktury, ale można zrezygnować z papierowej wersji i mieć wgląd do faktury na Orange On-line. Podejrzewam, że Wojtek podając wartość 0,5 mln miał na myśli wszystkich tych Klientów, którzy zrezygnowali z otrzymywania papierowej faktury, a nie tylko Klientów korzystających z e-faktur. Aby móc nazwać dokument e-fakturą musi on spełniać spory szereg wymagań ustawowych. Nie można mylić e-faktur z elektronicznymi obrazami faktur udostępnianymi on-line, bo później, jak już ktoś wcześniej zażartował, wprowadzony przez autora takiego artykułu biedny podatnik zaniesie do Urzędu Skarbowego własne wydruki faktur...

  • 0

    22.  2010-05-05 19:50:49

    P.S. W artykule jest wspomniane, że w Orange "już we wrześniu 2006 roku działał system premiowania e-faktury dodatkowymi punktami Premium." To też jakaś pomyłka. W Orange był Profit i za rezygnację z papierowej otrzymywało się 300 pkt. Obecnie Profit został zmieniony na Payback i też są dodatkowe punkty za włączenie "ekofaktury", czyli rezygnację z otrzymywania papierowej wersji faktury.

  • 0

    23. ~n  2010-05-05 20:03:21  host: public-gprs48618.centertel.pl

    Grakaj, trafne stwierdzenie. Centertel też powinien to wprowadzić, zamiast bawić się w jakieś pseudo obrazy. Dziwne, że działa w tej samej grupie, a nie ma e-faktury.

  • 0

    24. ~r  2010-05-05 20:10:15  host: 109.243.17.253

    #20: tak, widzę jaka to wygoda. Ale papierowa faktura wcale mi nie przeszkadza w płaceniu przez net. I tyle w temacie.

  • 0

    25.  2010-05-05 20:45:11

    21 - Grakaj - dlatego właśnie w newsie nie ma słowa o "elektronicznej fakturze", a jest jedynie "e-faktura", która nic z podpisem elektronicznym wspólnego nie ma.

  • 0

    26.  2010-05-05 21:58:54

    LuiN, nie zgodzę się :) e-faktura = elektroniczna faktura, która aby zaistniała m.in. musi zostać opatrzona podpisem elektronicznym. Szczegóły w przystępnie napisanym Rozporządzeniu MF z 14 lipca 2005: http://bit.ly/9o2esR Podstawowymi informacjami służy też wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Faktura_%28dokument%29#E-faktura Tak jak mówiąc o fakturze mamy na myśli dokument prawny w pewnej formie zgodny z odpowiednimi przepisami, tak mówiąc o e-fakturze nie powinniśmy zmieniać jej znaczenia formalnego - taka pokojowa propozycja na przyszłość :)

  • 0

    27.  2010-05-05 22:29:29

    Grakaj - przyjęte do wiadomości;)

  • 0

    28.  2010-05-05 23:07:54

    Grakaj: Twoje rownanie nie jest prawdziwe. poza tym opieranie sie na wikipedii nie jest zbyt trafne, jesli mamy rozmawiac o konkretach. Nie mam sily teraz szukac, ale stosowna ustawa (nie rozporzadzenie) posluguje sie terminem "faktura elektroniczna", nie ma tam slowa o e-fakturze. Dlatego jesli mowimy o fakturze przesylanej w formie elektronicznej zgodnej z ustawa i rozporzadzeniem, nalezy stosowac nazwe "faktura elektroniczna" - wydaje mi sie tez, ze taki zwrot powinien tez sie na niej znalezc. Wszelkie okreslenia typu e-faktura nie spelniaja warunkow ustawy i stosuje sie je do tzw. obrazu faktury w postaci elektronicznej, bez wymaganego podpisu cyfrowego. Takie wersje udostepnia wiele firm.

  • 0

    29. ~  2010-05-06 00:07:48  host: v05-16.opera-mini.net

    i co z tego ze pol miliona zrezygnowalo? Czy tpsa lubi oszukiwac? Teraz i tak każdy drukuje fakture w domu aby odliczyc od podatku. To nie ekologia to przerzucenie kosztów druku z tpsa na klienta. A ciemny lud to kupi. Podobnie jak kupi bajki o drugiej Irlandi. No gdzie te autostrady? Kto głosował na PO? Niech teraz sie schowa pod stół bo jego głos poszedł na marne. Nic nie zrobili. NIC! Sorry za OT.

  • 0

    30. ~j  2010-05-06 00:34:02  host: aejg174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    e-faktura jest *** przychodzi w pdf. otwieram czytam i robie co chce ja np. wywalam do kosza. po co ma mi to facet z inpostu nosic, rzucac na klatce, po co ten papier marnowac? sorry ale wole jak te mln zostana w tpsa niech polowe przeleje do francji ale 2 polowe zainwestuje w Polsce! faktura papierowa to cholerne sredniowiecze! to tak jakby newsy z telepolis drukowac i wysylac poczta.

  • 0

    31. ~j  2010-05-06 00:35:35  host: aejg174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    29 co ty gadasz! jak masz net to tp wysle Ci jednym listem 12 faktur za caly rok! nie opcji dla skarbowki ze im wydruk przyniesiesz!

  • 0

    32. ~cfaniak  2010-05-06 00:47:30  host: ackd146.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak już tp czy oranje chce mi pomóc i sobie przy okazji, to niech po zapłaceniu przeze mnie faktury wyśle mi roczne potwierdzenie zapłaty żebym mógł se w skarbówce jakby co pokazać. A tu nie widać żadnej chęci do współpracy ino chcą zrzucić wszystko na tego ostatniego bidoka. Już dawno bym zrezygnował i w TP i oranje ale ani jeden ani drugi nie kwapi sie żeby coś ulepszyć.

  • 0

    33. ~David  2010-05-07 15:08:29  host: cdn201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To jakaś parodia - co za różnica dla US czy facet w TP to wydrukuje czy ja sobie w domu. Paranoja do kwadratu.

  • 0

    34. ~David  2010-05-07 15:10:45  host: cdn201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A jeszcze, może się ktoś podzielić takim pdfem od TP ?? Jak to wygląda ? Bo np. mając ten elektroniczny obraz faktury w pdf w Orange, to jest dokładna "kopia" tego co wysyłają do domu - ma tytuł Faktura VAT - Oryginał.

  • 0

    35. ~s  2010-05-10 16:00:13  host: 212.160.172.70

    David: wygląda tak samo jak papierowa (ma tylko dodatkowo link do płatności elektronicznej), billing jest nieco inny niż papierowy bo zapisany w excelu ale to akurat raczej zaleta... w tp oprócz wysyłanej na maila faktury (z załącznikami i podpisem elektronicznym) jest dostępny też elektroniczny obraz faktury po zalogowaniu na portalu (konto w tp)

  • 0

    36. ~nova  2010-08-26 07:57:12  host: archiwum.vlan50.dengo.lubman.net.pl

    Zawarłam umowę z TP SA, poprosiłam o przysłanie faktury na mój adres. Gdy otrzymałam inf., że będę miała wyłączony telefon, bo nie zapłaciłam rachunku zadzwoniłam do TP, gdzie poinformowano mnie, że faktura była sporządzona w formie elektronicznej (bo podobno wyraziłam na to zgodę). Kto i po co celowo wprowadza błędne dane do systemu TP? TP nic nie zyskuje, bo pieniądze otrzymuje z opóźnieniem, a poza tym zniechęca klientów do korzystania ze swoich usług.

  • 0

    37. ~Fazzi  2010-12-26 19:42:08  host: dcu8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kilka tygodni temu otrzymałem SMSa od Orange naganiającego na Ekofakturę. Z treści wynikało, że jeżeli się na nią nie zgadzam to to mam wysłać SMS o treści Nie, a jak wyrażam zgodę to mam wysłać SMS o treści tak. Informację od Orange olałem i to był błąd. Bo niewysłanie SMSa było rozumiane przez nich jako zgoda. Moim zdaniem jest to niezgodne z prawem, bo tym samym sposobem mogą nam następnym razem włączyć wyższy abonament lub sprzedać jakąś inną niechcianą usługę. Nie wiem czy tą sprawą zajął się UOKiK, ale jeżeli tego jeszcze nie zrobił to powinien się temu procederowi oranżady bliżej przyjrzeć

Dodaj swoją opinię