Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pół miliona kary dla TP za biuro numerów

Pół miliona kary dla TP za biuro numerów

WitekT 4 Stycznia 2010 16:46

0 0

31. grudnia Prezes UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę w wysokości 500 tys. zł za to, że w dalszym ciągu nie wszyscy użytkownicy mają dostęp do usługi Ogólnokrajowego Biura Numerów za taką samą opłatą.

TP jest przedsiębiorcą wyznaczonym do świadczenia usługi powszechnej, w skład której wchodzi m.in. usługa Ogólnokrajowego Biura Numerów (OBN). TP została wyznaczona do świadczenia usługi OBN już w lipcu 2006 roku. Zgodnie ze szczegółowymi warunkami realizacji tej usługi, określonymi decyzją Prezesa UKE, musi być ona świadczona za taką samą opłatę wszystkim użytkownikom publicznych sieci telefonicznych, tj. sieci telefonii stacjonarnej, jak i ruchomej, czyli aktualnie, zgodnie z cennikiem TP, po 1,42 zł brutto za połączenie.




Ciągle, za cenę dostępną dla klientów TP, do OBN nie mają użytkownicy m.in. Global Connect, Gremium, Nordisk Polska, PTC ,Centertela, Polkomtela i Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Wymóg realizacji usługi OBN za taką samą opłatę wszystkim użytkownikom jest ściśle związany z tym, że usługa ta jest świadczona w ramach usługi powszechnej i przede wszystkim dlatego powinna być dostępna wszystkim użytkownikom na niedyskryminujących warunkach, po przystępnej cenie.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 41
  • 0

    22. ~n  2010-01-05 01:04:37  host: public-gprs12013.centertel.pl

    Właśnie, Witku mógłbyś to wyjaśnić. Ceny ustala raczej dany operator świadczący usługi swoim klientom. Z wątku wynika, że jest inaczej. Ciężko tutaj cokolwiek zrozumieć.

  • 0

    23. ~n  2010-01-05 01:07:51  host: public-gprs12013.centertel.pl

    Zamieniając operatorów to tak jakby P4 dostał karę, za to, że od innych operatorów dzwoni się do niego drożej.

  • 0

    24.  2010-01-05 09:09:00

    @23 No trochę tak to może wyglądać, dlatego moim zdaniem kara jest średnio zrozumiała. Też jestem ciekawy, w jaki dokładnie sposób kształtują się te stawki...

  • 0

    25. ~Greg  2010-01-05 09:38:39  host: 212.160.172.70

    24: o stawkach poczytasz w 14.

  • 0

    26.  2010-01-05 11:36:35

    No 2 złote z groszem za minutę jakoś kasują... Ale!! co ciekawe - chciałem sprawdzić numer w Orange. Nie ma takiej możliwości! Nie działa zaden numer, jedynie 18913 Tepsy za te 2 złote z groszem! To jest dopiero ciekawostka. Każdy operator mimo książki ogólnopolskiej powinien prowadzić spis abonentów! A Orange każe dzwonić na numer tepsy...

  • 0

    27. ~  2010-01-05 16:07:29  host: hsj170.internetdsl.tpnet.pl

    #26: na ich stronie jest takie info: "Orange Biuro Numerów *123 lub 501 200 123 informacja o numerach abonentów Orange oraz numerach stacjonarnych TP Ogólnopolskie Biuro Numerów 118913 ogólnokrajowa informacja o numerach firm i osób prywatnych, abonentów TP i innych operatorów telekomunikacyjnych (zarówno stacjonarnych jak i komórkowych)" nie testowałem czy informacja jest prawdziwa

  • 0

    28. ~wroc  2010-01-05 16:23:37  host: 94.254.167.120

    OBN powinno być darmowe, lub koszt połączenia powinien odzwierciedlać rzeczywiste koszta poniesione przez TP. W końcu świadczą usługę powszechną. A OSA (Ogólnokrajowy Spis Abonentów - Książka Telefoniczna) to jakaś porażka, niby spis abonentów każdego operatora (chyba po dwóch z każdego), bo nie mogę nikogo tam znaleźć, książka (zwłaszcza strony abonentów prywatnych) to zaledwie parę stron, a znaleźć kogoś na płycie jeszcze gorzej, bo trzeba znać imię i nazwisko. Jak się nie wie, na kogo jest dokładnie czyjś numer (np. na zonę, męża czy może babcię) to nie znajdziemy.

  • 0

    29.  2010-01-05 16:49:18

    27. - ja mówię bo testowałem - nie musiałeś mi tego wskazywać - ja dzwoniłem do bok orange nawet - tam też powiedzieli, że mają taką informację jak na stronie, czyli z 501200123 powinienem dostać informację. Zadzwoń i sprawdź zanim będziesz radził. Bo czytać umiem dobrze, a zamin zadam pytanie, sprawdzam wszelkie inne możliwości uzyskania informacji. Poza tym - nie szukam informacji. Mówię o sytuacji tylko.

  • 0

    30.  2010-01-05 16:51:33

    ~wroc - to nie wina tepsy, i nie zgodzę się na to, zeby w tym przypadku psyt na nich wieszać ;-) To sprawa ustawy. Abonenci teraz nie zastrzegają danych, żeby nie być w książce. Teraz należy wyrazić chęć bycia w książce. Więc jeśli ktoś nie wyraził (bo i komu się chce wypełniać papierki i nosic albo wysyłać, dlatego mamy spis jaki mamy ;-)

  • 0

    31. ~  2010-01-05 21:29:46  host: hsj170.internetdsl.tpnet.pl

    #29: po 1 napisałem, że info ze strony, po 2 napisałem, że nie testowałem, po 3 nie napisałeś na jakie nr dzwoniłeś, więc nie wiem co się tak unosisz.

  • 0

    32. ~123  2010-01-05 21:51:48  host: hst100.internetdsl.tpnet.pl

    @28 -> nie wiem czy nie na telepolis czytałem, że średni jednej rozmowy koszt ponoszony przez tpsa z biurem numerów to bodajże 2,13 zł. Do każdego połączenia dopłacają i po to wymyślili Call Completion, ale to i tak tylko zmniejsza stratę, ale jej nie eliminuje.

  • 0

    33. ~beznick  2010-01-05 22:07:51  host: 86-36-n1.aster.pl

    #22 n: Witek nic Ci nie wyjaśni, bo takich durnowatych decyzji i kar nie można wyjaśnić. Jak niby TP ma zapewnić by ze wszystkich sieci połączenia do Ogólnokrajowego Biura Numerów TP były świadczone "za taką samą opłatę"? UKE, chociaż w nazwie nie ma słowa "regulacji" chce wszystko regulować. Widać taka misja. Ostatnia decyzja zmieniająca ofertę RLLO najlepiej (nie najlepiej?) świadczy o poziomie osób piszących. Zupełny brak wiadomości o sposobie zestawiania łączy dzierżwionych. Może projekty dawać studentom do konsultacji, tylko wesołkom, by wyśmiali..

  • 0

    34. ~yan  2010-01-06 12:53:22  host: public-gprs113319.centertel.pl

    ale może Witek by chociaż zapytał UKE jak to TP ma kontrolować koszty usług u innych operatorów? Witku, możesz to zrobić dla użytkowników telepolis? Jesteśmy ciekawi jak UKE to tłumaczy, a może rzeczywiście istnieje jakieś racjonalne wytłumaczenie tego.

  • 0

    35. ~beznick  2010-01-06 14:13:48  host: 212.160.172.70

    yan: z tym, że Witek nie wyjaśni to trochę pojechałem, gdyż można to wyjaśnić następująco: kara jest konsekwencją decyzji z 5 maja 2006 wyznaczającej TP do świadczenia usługi powszechnej. Jest tam postanowienie pkt. 2.11 (wg mnie durnowate): "Usługa ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych w formie informacji udzielanej przez służby informacyjne przedsiębiorcy wyznaczonego powinna być dostępna użytkownikom wszystkich publicznych sieci telefonicznych za taką samą opłatę." Niewykonywanie tego obowiązku staje się więc niewykonywaniem obowiązku świadczenia usługi powszechnej. Jeśli tak, to jest to naruszenie dające możliwość nałożenia kary na podstawie art. 209 ust.1 pkt 7 Pt. Zawinił więc pisarz (pkt 2.11), który nie zastanowił się nad tym, czy Tp ma prawne umocowania do ustalania opłat pobieranych od użytkowników w innych sieciach.

  • 0

    36. ~miee  2010-01-07 14:30:13  host: 212.160.172.70

    Witku? Dlaczego OBN ma dot. sieci ruchomych? Po to ustawodawca odróżnia "publiczne sieci telefoniczne" - pkt 28 w ustawie od "ruchomych publicznych sieci telefonicznych" pkt 33 w ustawie, żeby nie było wątpliwości. Czyli zgodnie z zapisem UKE i Ustawy brak dopisku "ruchome" eliminuje te sieci z obowiązku OBN. UKE: "przedsiębiorca wyznaczony, który obsługuje największą liczbę łączy abonenckich na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązany jest do świadczenia wszystkim użytkownikom publicznych sieci telefonicznych, w tym użytkownikom aparatów publicznych, usług OSA oraz OBN" USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne 28) publiczna sieć telefoniczna - publiczną sieć telekomunikacyjną wykorzystywaną do świadczenia publicznie dostępnych usług telefonicznych, zapewniającą łączność głosową między zakończeniami sieci, a także inne formy łączności, w szczególności przesyłanie faksów i danych 33) ruchoma publiczna sieć telefoniczna - publiczną sieć telefoniczną, w której zakończenia nie mają stałej lokalizacji

  • 0

    37. ~beznick  2010-01-07 15:03:00  host: 212.160.172.70

    ~miee: zapomniałeś (mataczysz?), że jest jeszcze definicja 38)/stacjonarna publiczna sieć telefoniczna - publiczna sieć telefoniczna, w której zakończenia sieci mają stałą lokalizację./ Czyli ruchoma i stacjonarna są rodzajami publicznych sieci telefonicznych i dlatego obowiązek pilnowania (jak?) przez TP by opłaty były takie same dotyczy obu rodzajów sieci.

  • 0

    38. ~mieeet  2010-01-08 12:41:42  host: 212.160.172.70

    dziękuję, zadałem pytanie, dostałem odpowiedź, tylko po co ta sugestia z mataczeniem? (pytanie retoryczne)

  • 0

    39. ~beznick  2010-01-08 13:28:22  host: 212.160.172.70

    Dla zachęty: na początek musi być trzęsienie ziemi a potem napięcie powinno stale narastać..

  • 0

    40. ~Radon  2010-06-20 00:34:24  host: 219.168.120-78.rev.gaoland.net

    Ja we Francji sprawdzam sobie numery przez neta za darmo! Za miesiąc abonamentu płacę 39,90 Euro i mam rozmowy na nr stacjonarne na caly cywilizowany swiat za darmo plus internet 5 mega łacze i telewizja cyfrowa w pakiecie podstawowym. Tylko w PL żerują na ludziach, masakra jakaś a pensje głodowe...

  • 0

    41. ~  2010-07-08 07:45:02  host: chaos.tpnet.pl

    @40. No gdzieś kasę na dopłaty do francuzów musi FT zdzierać ;(. Akurat trafiło na nas, że wykupili większość udziałów w TPSA :(.

Dodaj swoją opinię