Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Podział TP bardziej realny

Podział TP bardziej realny

LuiN 13 Czerwca 2008 10:50

0 0

Dla zwiększenia konkurencyjności na rynku Internetu szerokopasmowego Bruksela chce pozwolić na podział telekomów dominujących - pisze Rzeczpospolita. Większość ministrów zgadza się z propozycją Komisji Europejskiej rozszerzenia kompetencji krajowych regulatorów - oświadczyła wczoraj Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego po spotkaniu rady ministrów UE w Luksemburgu.

W zaproponowanej przez Reding dyrektywie znajduje się zapis umożliwiający regulatorom podział tzw. operatorów zastanych, jak TP SA, pod warunkiem że zwiększa to konkurencję na rynku. Oddzielenie części zarządzającej infrastrukturą umożliwiłoby konkurencji dostęp do sieci TP na równych warunkach.

Do ostatecznego uchwalenia nowej dyrektywy potrzebna jest jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego. Ale tutaj sprawa jest już przesądzona, większość eurodeputowanych jest za umożliwieniem funkcjonalnego podziału. Należy jednak pamiętać, że jest to instrument o ogromniej sile rażenia. Trzeba więc mieć pewność, że zachodzi konieczność jego użycia - a pewność tą muszą regulować odpowiednie zapisy prawne.




Pod względem szybkiego internetu Polska jest na razie prawie na końcu unijnej stawki. Dostęp do internetu szerokopasmowego ma u nas 9% mieszkańców. Wczoraj ministrowie postanowili, że do 2010 roku w żadnym kraju wskaźnik ten nie może być niższy niż 15%.

Obecnie na TP przypada 58,6% szybkich łączy internetowych wykorzystywanych w Polsce. To znacznie powyżej średniej dla operatorów zastanych w UE, która wynosi 36%.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 13
  • 0

    1. ~Chrome_TP  2008-06-13 12:08:58  host: 212.160.172.70

    Podział podziałem ale rozwala mnie jeden fagment "Wczoraj ministrowie postanowili, że do 2010 roku w żadnym kraju wskaźnik ten nie może być niższy niż 15%. ..." to ja rozumiem że będą jeździć i budować infrę i zmuszać lud pracujący do zawierania umów na neta ;D bo teges postanowić to sobie można :>

  • 0

    2. ~Enigma  2008-06-13 12:10:24  host: pc4.internetdsl.tpnet.pl

    Telekomunikacja Polska do złodzieje i oszuści. Kto ma jeszcze z was telefon domowy ?

  • 0

    3. ~  2008-06-13 12:20:05  host: nat-mo4.aster.pl

    Ja mam telefon domowy w &TP, dokładnie socjalny. Służy mi zacnie do BSA. Skoro mam telefon w &TP to pewnie też jestem złodziejem i oszustem.

  • 0

    4. ~  2008-06-13 12:31:29  host: bsd.gorzow.enea.pl

    a ja mam a ja mam telefo ni internet u nich, bo co innego mam miec? WiFi ktore chodzi tragicznie, Satelitarny ktory z torbami by mnie poscil, z telefoni komorkowej to juz wole WiFi. Mi zalezy na czasach w WiFi jest tragiczny. Wiec zostaje TP.SA. kots moze napisac netia tele2 itp, tok zgodze sie jednak jesli pojawi sie problem na lini to jedna firma na druga bedzie winne zzucac a tak mam przynajmniej spokoj.

  • 0

    5. ~1  2008-06-13 13:00:15  host: 77-253-98-146.adsl.inetia.pl

    Gdyby nie internet (BSA) telefonu dawno bym nie miał :) Niestety - TP...!

  • 0

    6. ~tl111  2008-06-13 13:28:41  host: 195.225.71.137

    Niedawno Vivka groziła palcem Aneczce za chęć wtrącania sie w internetowe sprawy Francy. Cud? Kasa nie doszła?

  • 0

    7.  2008-06-13 20:08:39

    Chrome_TP*** Jak do niedawna bylem jeszcze za obrona TP, tak teraz jestem jednak ZA podzialem tego burdelu. Zamowilem w kwietniu przyspieszenie DSL i do dzis ani slychu ani widu, a nikt nic nie wie... Spoko, w kazdej firmie jest burdel... Ale jak przeczytalem pismo, ze na kolejna linie pod kolejnego DSLa mam czekac do lutego 2009r to mnie szlag trafil. Malo tego-chce wziasc swiatlo-BMT... Widze ze jestes pracownikiem tej szanownej instytucji, zatem odpowiedz mi-jakim cudem moge miec chociaz Neostrade w ciagu miesiaca? Pomijam fakt, ze oprocz TP nie ma tu nic innego. TAK_PODZIELIC TEN BUDREL! Moze zaczna inaczej traktowac ludzi, ktorzy placa im za byle co krocie, a ktorych maja kompletnie w d...e. Gdyby istniala osobna spolka infrastrukturalna, to wtedy czepialbym sie ich, a nie jak teraz-dzwonie na 9330, a automat mi komunikuje ze mam sie polaczyc z 9393... Lacze sie z 9393 a automat mi komunikuje ze ja naleze do "byznesu" i musze sie polaczyc z 9330... Powiedz mi-za co placi sie w DSL takie kwoty?(Neo 6Mb jest o wiele tansza niz iDSL 4Mb!!!) Gdzie w (cywilizowanym) swiecie za 2Mb symetryka placi sie ~600E??? Moze w duzych miastach inaczej podchodzicie pod klienta, ale na prowincjach macie wszystkich i wszystko w ...

  • 0

    8.  2008-06-13 21:59:14

    TPSA powinna być podzielona przed złodziejską prywatyzacją, po której abonament wzrósł natychmiast o 250%.

  • 0

    9. ~Chrome_TP  2008-06-15 13:18:13  host: agr23.neoplus.adsl.tpnet.pl

    burdel w znacznej czesci wyniknął ze złej plityki wewnętrznej TP -wypieprzono masę dobrych pracowników a reszty się nie szanuje i łaci grosze, na miejsce tamtych zakontraktowano "firmy partnerskie" (do ktorych notabene pouciekali monterzy lub do konkurencji) teraz informacja o uszkodzeniu krąży po kilku sekcjach i każdy wie mniej od wego poprzednika na pytanie dlaczego monter do mnie nie dotarł a był umówiony czasem mam ochote odpowiedzieć zgodnie z prawdą- bo nie musiał (bo tak debilnie jest zbudowany kontrakt TP-firma partnerska). I szczerze mówiąc nie jestem pewien że nawet podział tu coś pomoże...

  • 0

    10. ~Chrome_TP  2008-06-15 13:19:30  host: agr23.neoplus.adsl.tpnet.pl

    btw nie na bez przyczyny w branży chodzi powiedzonko że TP to kuźnia kadr konkurencji...

  • 0

    11.  2008-06-15 13:56:07

    @Chrome_TP To, co piszesz, to kolejny dowód na to, że prywatyzacja nie zawsze jest "lekarstwem" dla firmy...

  • 0

    12. ~  2008-06-15 22:17:58  host: krajan.fm.net.autocom.pl

    #1 bardzo podoba mi się takie sereotypowe myślenie. TP buduje/rozbudowywuje sieć tylko tam gdzie się jej to opłaca czego dowodem jest zamiana kar przez UKE na inwestycje w tereny wiejskie lub tzw. ścianę wschodnią. TP pozyskuje także od Unii pieniądze na te cele. Co do zmuszania ludu pracujacego do zawierania umów to sprawa rozbija się o wysokość rachunków za usługi. Dla TP abonament socjalny jest nierenowny, nie mówiąc o przyjaznym. A na Słowacji zwykły abonament kosztuje ok. 20 zł, a odpowiednik naszego TP 2000 to koszt 45 zł w umowie czasowej. Nie rozumiem dlaczego TP pobiera absurdalną kwotę za utrzymanie łącza. Z kablówek można zamówić sam internet i w całości się już za to płaci.

  • 0

    13. ~  2008-06-16 20:08:20  host: 212.160.172.70

    Struktura zaludnienia słowacji a polski jest nieco inna, także nie do końca jest to dobry przykład :)

Dodaj swoją opinię