Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Podpisano memorandum w sprawie jakości usług telekomunikacyjnych

Podpisano memorandum w sprawie jakości usług telekomunikacyjnych

WitekT 26 Października 2012 13:08

0 0

26. października z inicjatywy UKE podpisano memorandum w sprawie współpracy na rzecz podnoszenia jakości usług dostępnych na rynku telekomunikacyjnym. Porozumienie, oprócz Prezes UKE Magdaleny Gaj, podpisali przedsiębiorcy działający na rynku telekomunikacyjnym, przedstawiciele branżowych izb gospodarczych oraz instytucji naukowych.UKE i pozostali sygnatariusze memorandum zamierzają wspólnie osiągnąć cele wyznaczone krajom członkowskim przez Komisję Europejską. Zadania wskazane przez Komisję to m.in.: zapewnienie czytelnych i przejrzystych warunków umów, publikowanie porównywalnych informacji o wskaźnikach dostępności i jakości świadczonych usług, jak również wprowadzenie minimalnych wymagań dotyczących jakości usług (ang. Quality of Service - QoS).


Podczas konferencji w siedzibie UKE podpisy pod tekstem Memorandum o jakości usług złożyli: Prezes UKE, przedsiębiorcy działający na rynku telekomunikacyjnym: Exatel, Inea, Interkam, Netia, NOM, P4, Polkomtel, PTC, Centertel, PSTD, Systemics PAB, Telefonia Dialog, Telekomunikacja Polska, TK Telekom i UPC, oraz Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, a także Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Instytut Łączności, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.


Przystępując do memorandum o jakości usług, sygnatariusze zdecydowali się na prowadzenie wspólnych działań mających na celu:
podnoszenie poziomu jakości usług telekomunikacyjnych,
udostępnienie użytkownikom publicznych sieci telekomunikacyjnych wiarygodnych, rzetelnych, porównywalnych, aktualnych oraz w pełni zrozumiałych dla każdego konsumenta informacji o jakości usług telekomunikacyjnych,
zwiększenie poziomu świadomości użytkowników w zakresie technicznych możliwości oraz ograniczeń w realizacji usług telekomunikacyjnych,
zunifikowanie wymagań dotyczących jakości usług oraz zapewnienie jasnych i zrozumiałych reguł działania na rynku telekomunikacyjnych,
zapewnienie przejrzystej i transparentnej informacji o warunkach świadczenia usług,
poprawę świadomości konsumentów w zakresie przysługujących im uprawnień wynikających z obowiązujących przepisów dotyczących regulaminów, cenników i wymogów dot. jakości usług telekomunikacyjnych,
tworzenie przez Inicjatora - UKE - przyjaznego dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych środowiska regulacyjnego promującego możliwość współregulacji rynku usług telekomunikacyjnych.

Kolejnym etapem współpracy będzie powołanie zespołu roboczego złożonego z przedstawicieli sygnatariuszy, którego zadaniem będzie wytypowanie listy wskaźników jakości usług oraz uzgodnionych wspólnie metodyk ich pomiaru i obliczania, tak aby konsumenci zyskali dostęp do pełnej i porównywalnej informacji na temat jakości usług telekomunikacyjnych.

Lista proponowanych wskaźników jakości usług wstępnie obejmuje m.in.: czas oczekiwania na przyłączenie do publicznej sieci telekomunikacyjnej, czas oczekiwania na połączenie z infolinią operatora, czas usunięcia uszkodzenia lub awarii, wskaźnik reklamacji poprawności faktur oraz uzupełnień kwot uiszczonych w formie przepłacone.
Wskaźniki dla telefonii uzupełniają: stopa nieskutecznych wywołań oraz czas zestawienia połączeń. Ponadto w zakresie usług internetowych zaproponowano następujące parametry: stopa błędów transmisji danych, prędkość transmisji danych osiągnięta w obu kierunkach oraz opóźnienie transmisji (czas transmisji w jedna stronę).

Memorandum w sprawie współpracy na rzecz podnoszenia jakości usług dostępnych na rynku telekomunikacyjnym to inicjatywa o charakterze otwartym. UKE zachęca do włączenia się w podejmowane działania wszystkich, którym zależy na podnoszeniu jakości usług dostępnych na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1.  2012-10-26 13:15:22

  Memorandum w sprawie podnoszenia jakości usług przez opów to sprawa bardzo ważna. Szczególnie punkt o wprowadzeniu minimalnych wymagań dotyczących jakości usług jest ważny, np przy ofertach LTE, które bardzo często zdają się być naciągane, np słynne 4G Playa.

 • 0

  2. ~laik  2012-10-26 13:33:03  host: ip-93-154-227-163.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  nie tylko przez Playa. Żadna ruchoma nie gwarantuje minimalnej prędkości i to co potem wychodzi w praniu to masakra. 100 Mbit/s które w peaku osiąga 0,5 Mbit/s. Ale założe się, że po tym memorandum nic się nie zmieni bo okaże się, że się nie da. Taki to PR jest i tyle

 • 0

  3.  2012-10-26 13:35:25

  @laik, mam nadzieję, że tym razem jednak to coś więcej niż tylko PR.

 • 0

  4.  2012-10-26 15:00:27

  No dobrze, założenia wzniosłe jak zawsze, ale kiedy my konsumenci możemy spodziewać się pierwszych efektów tego porozumienia?

 • 0

  5. ~sighum  2012-10-26 15:09:43  host: 81-210-123-242.ip.netia.com.pl

  To bardzo dobrze, że wszyscy chcą, żeby było dobrze, a nawet lepiej i to zapewne nie jest ich ostatnie słowo. Czy był poczęstunek?

 • 0

  6. ~pabloki  2012-10-26 15:20:06  host: apn-77-112-176-151.dynamic.gprs.plus.pl

  Należy zrozumieć iż to tylko kosmetyka , nic to nie zmienia ale ładnie brzmi i daje takie wyimaginowanie poczucie spełnienia misji, czegoś wartościowego. To zwykła ściema PR. Jako przykład podaje że w 23.10 wdrożono w bankach dyrektywe UE o przepływach finansowych która NIC nie zmieniła -tylko ladnie i dumnie brzmi. Urzednicy w brukseli za grubą kase mysleli i wymyślili np. że przelew ma być ksiegowany natychmiast jesli zlecono go do 16.00 dnia roboczego ale na prawde on nie wychodzi z banku !!!!.Bank ma więc dodatkową kase dla siebie.Podobnie jest z tym memorandum.

 • 0

  7. ~  2012-10-27 06:28:21  host: z38-12.opera-mini.net

  Play bedzie mial mnostwo rzeczy do nadrobienia, bo jakosc polaczen i obslugi, to u nich jest pieta achillesowa

 • 0

  8. ~  2012-10-27 20:57:05  host: 89-74-251-245.dynamic.chello.pl

  memorandum to po prostu list intencyjny. dalej jest długa droga wynegocjowania katalogu wskazników i ich poziomów referencyjnych. spotkania w UKE pokazały, że operatorzy mają bardzo różne oczekiwania w ich zakresie

 • 0

  9.  2012-10-28 12:23:53

  Oby memorandum nie podzieliło losu jednodniowego obowiązkowego terminu przenoszenia numerów pomiędzy operatorami.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-205-153-63.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.