Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Podpis elektroniczny będzie tańszy

Podpis elektroniczny będzie tańszy

LuiN 9 Grudnia 2008 14:40

0 0

Projekt ustawy, która wprowadzi nowe rodzaje podpisów elektronicznych, trafił do uzgodnień międzyresortowych. Po wejściu ustawy w życie, korzystanie z e-podpisów będzie bardziej powszechne, a co za tym idzie tańsze - poinformował wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

W Polsce istnieją tylko dwa rodzaje e-podpisów: zwykły, który służy potwierdzeniu tożsamości i bezpieczny, który jest równoznaczny podpisowi odręcznemu, wymaga posiadania tzw. bezpiecznego urządzenia do jego składania - karty chipowej - oraz uzyskania certyfikatu kwalifikowanego (...). Obecna ustawa nie odzwierciedla w pełni dyrektywy w sprawie wspólnotowych ram dla podpisów elektronicznych - powiedział wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Wiceminister wyjaśnił, że funkcjonujący obecnie podpis bezpieczny w nowej ustawie będzie określany mianem podpisu kwalifikowanego, tak jak dotychczas e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem, z wykorzystaniem bezpiecznego urządzenia.

Nowa ustawa wprowadzi natomiast tzw. elektroniczny podpis zaawansowany. Ten podpis definiuje unijna dyrektywa. Projekt ustawy wprowadza także tzw. podpis łączny. To rodzaj podpisu, który będzie przyporządkowany określonej grupie osób. Minister wyjaśnił, że zostanie on wprowadzony, ponieważ bardzo często reprezentacja firmy nie jest jednoosobowa.

Bogdan dodał, że w projekcie ustawy znajduje się także podpis urzędowy. Będzie to rodzaj podpisu zaawansowanego z certyfikatem urzędowym, który przykładowo może być wydawany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z elektronicznym dowodem tożsamości.
Kolejne rozwiązanie to tzw. pieczęć elektroniczna. W założeniu Ministerstwa Gospodarki ma to być rodzaj podpisu elektronicznego, którym będzie posługiwała się osoba prawna (podmiot), a nie - jak w przypadku innych rodzajów e-podpisów - tylko osoba fizyczna.

Chcemy wprowadzić także ułatwienia dla firm, które chcą stać się centrami certyfikacyjnymi wydającymi na zasadach komercyjnych podpisy elektroniczne z kwalifikowanym certyfikatem. Będzie to m.in. zniesienie opłaty za wpis do rejestru, która obecnie wynosi 10 tys. euro - podkreślił Bogdan.

Dodał, że w nowej ustawie zmieniono także przepisy dotyczące uznawania certyfikatów z innych krajów UE. Dzięki temu usunięte zostaną wątpliwości odnośnie honorowania podpisów elektronicznych z kwalifikowanym certyfikatem wydanym w UE - powiedział.

Na początku tego roku w Polsce używano tylko kilka tysięcy bezpiecznych podpisów, a obecnie jest ich na rynku blisko 200 tys. Bogdan liczy na to, że nowa ustawa zostanie przyjęta przez Rząd jeszcze w grudniu, najpóźniej w styczniu. Po przyjęciu przez Sejm, ustawa wymaga jeszcze notyfikacji Unii Europejskiej, która trwa co najmniej 3 miesiące.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~  2008-12-09 15:26:04  host: 89.108.200.3

  Po przyjęciu przez Sejm, ustawa wymaga jeszcze notyfikacji Unii Europejskiej, która trwa co najmniej 3 miesiące. i po co nat ta .....nia byla!

 • 0

  2. ~abraxas  2008-12-09 15:46:10  host: public-gprs84783.centertel.pl

  chyba ktoś chce zrujnować "wielką trójkę ;-)" (UNIZETO, KIR, PWPW)... a dlaczego tańszy? MSWiA będzie tańsze niż np. UNIZETO ? może nie potrzebuje takiej super bezpiecznej infr (zezwolenia), ale urzędnicy nie będą podpisów ręcznie wypisywać ;-) ile byście zapłacili za podpis?

 • 0

  3. ~  2008-12-09 16:12:12  host: public12796.xdsl.centertel.pl

  I bardzo dobrze - podpis elektroniczny ma być powszechny czyli tani. To użytkownicy powinni chcieć z niego korzystać, a nie być do tego zmuszanym (vide ZUS).

 • 0

  4. ~Chrome_TP  2008-12-09 16:53:04  host: abuk114.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ad 2 maks do 50 zł na naprawdę długi czas (kilka lat np 5) z prostego faktu że po prostu nie czuję że byłby mi on do czegokolwiek potrzebny :> Naturalnie nie twierdzę że jest bezużyteczny ale możliwości jego używania póki co są w naszych warunkach nieco ograniczone...

 • 0

  5. ~Solos  2008-12-09 17:05:54  host: 105-mo6-5.acn.waw.pl

  ad2. 50zł/rok ale pod warunkiem, ze bede mogl wszystko zalatwic przez internet nie wychodzac z domu np. otwarcie konta w banku, wymiana dokumentow (dowod osobisty, paszport, prawo jazdy) itd.

 • 0

  6. ~dechomenon  2008-12-09 18:24:51  host: 212.67.159.28

  z opów to i tak na razie tylko Polkomtel sprzedaje podpis elektroniczny, odbywa sie to na zasadzie wymiany karty sim...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-71-68.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet