Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Po roamingu czas na interkonekt

Po roamingu czas na interkonekt

WitekT 17 Września 2007 13:34

0 0

Komisarz Unii Europejskiej ds. mediów Viviane Reding ponownie wkroczyła na wojenną ścieżkę z operatorami telefonii komórkowej strasząc ich wprowadzeniem nowych przepisów mogących ograniczyć ważne dla nich źródło dochodów. Po roamingu przyszła kolej na wprowadzenie od początku przyszłego roku nowych przepisów, które mają ujednolicić opłaty pobierane przez operatorów sieci komórkowych za połączenia przychodzące do ich sieci, czyli popularny interkonekt - pisze Financial Times cytowany przez Onet.

Reding uważa, że opłaty te są w ramach Unii bardzo zróżnicowane i chce, aby autorzy przepisów telekomunikacyjnych w poszczególnych krajach przyjęli w tej kwestii wspólne rozwiązanie, które pozwoliłoby zniwelować różnice. Zwrócił jej uwagę również fakt, że mali gracze, tacy jak działający w Wielkiej Brytanii i we Włoszech operator "3", należący do Hutchisona, może nakładać wyższe opłaty za rozmowy przychodzące do swojej sieci niż większe podmioty na rynku takie, jak Vodafone czy Telefonica.




Zdaniem komisarz, należy również zastanowić się czy interkonekt nie powinien zostać zredukowany do poziomu znacznie niższego niż opłaty pobierane przez operatorów telefonii stacjonarnej w ramach ich sieci. Takie rozwiązanie byłoby korzystne dla użytkowników telefonów stacjonarnych. Jeżeli bowiem operatorzy stacjonarni płaciliby mniej za połączenie do sieci komórkowej, można byłoby obniżyć opłaty dla klientów.

W opinii komisarz czasowe pozwolenie nowym operatorom na pobieranie wyższych opłat (w Polsce tak jest w wypadku P4) mogłoby być skutecznym środkiem promowania konkurencji. Jednak, jak dodała, docelowo operatorzy ci musieliby zredukować opłaty do poziomu obowiązującego firmy mające ugruntowaną pozycję na rynku.

Źródło tekstu: Financial Times, Onet     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~radeczko  2007-09-17 13:39:14  host: czx234.internetdsl.tpnet.pl

    Pytanie czy gdyby obniżyli opłaty interkonetkowe w Polsce to stracimy wymieniane minuty w Plau ? :/

  • 0

    2. ~hajder  2007-09-17 13:57:51  host: efz93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    błąd się wkradł: "w Polsce taj jest" :)

  • 0

    3. ~mateo  2007-09-17 13:58:25  host: ggo142.internetdsl.tpnet.pl

    1: tak, albo zostaną, ale tylko w sieci

  • 0

    4. ~Salmon  2007-09-17 13:58:55  host: host-ip211-175.crowley.pl

    akurat wprowadzenie tej regulacji, mimo ze dla klienta dobre, to moze ugruntowac pozycje dominujacych (starych) operatorow.. tak mi sie wydaje. bo ten interconnect to pewnie wazne zrodlo przychodow dla playa. obenca trojca jak startowala to miala minute po ok 1,6 zł jak nie wiecej, play tak nie moze zrobic, wiec posilkuje sie interkonektem...

  • 0

    5.  2007-09-17 13:58:56

    hajder: fixed, dzięki! :)

  • 0

    6. ~gizmomp  2007-09-17 13:59:57  host: 615258.ds.nac.net

    skonczy sie dobre w play :)

  • 0

    7.  2007-09-17 14:00:59

    mateo: no własnie nie do końca - wyraźnie Reding powiedziała, że "nowi" operatorzy mogą posiłkować się wyższym interkonektem. Więc w przewidywalnym (dajmy na to - dwuletnim) horyzoncie czasowym, nie należy oczekiwać usunięcia tej CENNIKOWEJ oferty. A do tego czasu to już zdążą się pojawić ze dwa garnitury nowych taryf, w której tej usługi wcale być nie musi...

  • 0

    8. ~tili  2007-09-17 14:08:25  host: 62.87.237.100

    A tak z innej beczki: jest jakas awaria sms w Plusie?

  • 0

    9. ~r  2007-09-17 14:11:07  host: chello084010106085.chello.pl

    #4: pamiętam jak w TT była minutka po 3,66zł w szczycie. To były czasy :-)

  • 0

    10. ~  2007-09-17 14:36:48  host: p07-07.opera-mini.net

    A ja poprosze news na temat 23 KSTiT http://www.kst.bydgoszcz.pl

  • 0

    11. ~  2007-09-17 14:51:04  host: w3cache1.icm.edu.pl

    "czy interkonekt nie powinien zostać zredukowany do poziomu znacznie niższego niż opłaty pobierane przez operatorów telefonii stacjonarnej w ramach ich sieci." Czyli dzwonienie na stacjonarne będzie kosztować drożej niż na komórkowe - dobrze myślę?

  • 0

    12. ~mateo  2007-09-17 15:10:43  host: ggo142.internetdsl.tpnet.pl

    WitekT: No właśnie...ale suma sumarum skończy się ta usługa... bo można powiedzieć, że "nowy" operator stanie się "starym"...

  • 0

    13. ~mirekb  2007-09-17 15:18:47  host: acdy53.neoplus.adsl.tpnet.pl

    predzej obetna interconnect niz jak na zachodzie ze 1 bts moze pare sieci obsluzyc..to by bylo rozwiązanie ale u nas opy sie nie dogadaja,nie oplaci im sie dogadac ;-)

  • 0

    14.  2007-09-17 16:23:59

    mateo: ale mówimy o horyznocie co najmniej dwuletnim, czyli w praktycznym wymiarze to nie zniknie albo abonenci tego praktycznie nie odczują.

  • 0

    15. ~zlodzieje  2007-09-17 19:35:42  host: chello089076197222.chello.pl

    Operatorzy telefonii komórkowej to najwięksi złodzieje w dziejach ludzkości. Sprzedają powietrze [eter] a każą sobie płacić jak za zboże. Pomyślcie ile byście zapłacili za światło jeżeli za minutę zapalonej żarówki przyszłoby wam zapłacić 60 groszy!!!!!!!!!

  • 0

    16. ~mateo  2007-09-17 20:50:08  host: aahs137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: to wtedy zgadza się :-)

  • 0

    17. ~interpio  2007-09-18 06:05:46  host: 91.202.54.80.static.rdi.pl

    Do 15. ale byłyby darmowe wieczory i weekendy!

  • 0

    18. ~max  2007-09-18 07:12:27  host: wola.formika.pl

    Taaa tylko ze taka ustawa , podniesie najprawdopodobniej IC w polsce. tzn w liczbach bedzie ten sam 0,4x tylko ze Eucen a nie PLN

Dodaj swoją opinię