Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Po nitce do kłębka, czyli od zdjęcia do telefonu, który je zrobił

Po nitce do kłębka, czyli od zdjęcia do telefonu, który je zrobił

msnet 15 Grudnia 2017 09:33

3 1

telefon morze

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo opracowali technologię, która pozwala wyśledzić, który telefon zrobił dane zdjęcie. Podobnie jak specjaliści kryminalistyki na podstawie wystrzelonej kuli są w stanie odkryć, z której broni wyleciała.

Stworzyliśmy sprzętowy system uwierzytelniania smartfonów wykorzystujący odcisk palca kamery współczesnych urządzeń - powiedział profesor Kui Ren w rozmowie z Digital Trends. Korzystając z tego systemu, użytkownik może po prostu użyć swojego smartfonu jako tokena zabezpieczającego do ochrony swojego konta online.
Każdy smartfon wytwarza małe, mikroskopijne wady obrazowania podczas robienia zdjęć. Efekt ten, zwany niejednorodnością reakcji na fotografię (PRNU, photo-response non-uniformity), może być użyty jako cyfrowy odcisk palca, unikalny identyfikator konkretnego urządzenia. O PRNU wiadomo już od jakiegoś czasu - jest często używany do określania autorstwa w sprawach dotyczących praw autorskich. Do tej pory sądzono jednak, że konieczna jest analiza dziesiątek zdjęć, aby stworzyć dopasowanie. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo wykazali, że analizę tę można przeprowadzić za pomocą tylko jednego zdjęcia. W testach obejmujących 16 tys. zdjęć z 30 różnych iPhone'ów i 10 urządzeń Samsung Galaxy Note, wskaźnik pozytywnej identyfikacji wyniósł 99,5%.

Jednym z zastosowań nowej technologii może być dodatkowa warstwa ochrony przy potwierdzaniu, że dana osoba jest tą, za którą się podaje. Użytkownik smartfonu może zostać poproszony o zrobienie zdjęcia kodu QR, które następnie zostanie poddane analizie w celu stwierdzenie, czy urządzenie należy do właściwego człowieka.

Mamy nadzieję, że nasz system może zostać praktycznie wykorzystany w najbliższej przyszłości - powiedział Ren. Jest kilka problemów do rozwiązania, zanim technologia stanie się wystarczająco dojrzała dla realnego świata, a jednym z nich jest przeprowadzanie eksperymentów na dużą skalę. Do zbadania zostały podwójne aparaty fotograficzne, a także kwestia rozszerzenia wsparcia na inne urządzenia IoT.

Źródło tekstu: Digital Trends, wł     

Dodaj do:

Tagi: bezpieczeństwo | smartfon | telefon | aparat

w sumie: 5
 • 2

  1. ~  2017-12-15 11:05:51  host: gw01-vrrp.aminocom.com

  Otwieram zdjecie w jakimkolwiek programie graficznym, zmieniam format na .png, potem znowu na jpg, dodaje kompresje. I tyle z tej technologii.

 • 0

  2.  2017-12-15 16:15:02

  Jak już wspomniano, wystarczy prosta obróbka, nawet w paincie i z tej technologi nici.

 • 0

  3. ~jo44  2017-12-15 16:54:24  host: 89-76-28-239.dynamic.chello.pl

  przecież to nie kwestia odkrycia a umowy producentów ze służbami. Na podstawie kodu ukrytego w nagraniach kamer wideo też można zweryfikować numer seryjny urządzenia z którego pochodzi i niejednokrotnie lokalizację (gdy ma wbudowany gps) ... ot i news

 • 0

  4. ~  2017-12-15 19:03:49  host: user-94-254-151-26.play-internet.pl

  Skończcie powtarzać te bzdury że kryminalni są w stanie odkryć z której broni wyleciała kula.

 • 0

  5. ~gtr  2017-12-16 16:49:09  host: user-94-254-225-74.play-internet.pl

  W plikach graficznych JPG już od samego początku ich istnienia w ich nagłówku zapisana jest sygnatura cyfrowa kompresora który to zdjęcie kompresuje, jest to sygnatura unikalna i bez problemu wskaże z którego urządzenia i/lub oprogramowania (np. aparat foto) pochodzi. Zobaczcie też to: http://tlp.is/fsk -- Chińczycy mają soft sztucznej inteligencji który w 3 sek. łącząc się z milionami kamer CCTV IP wyszuka poszukiwanego... hohohohoho mamy Rok 1984...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-111-99.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet