Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PMR: wartość rynku Internetu mobilnego w Polsce ciągle wzrasta

PMR: wartość rynku Internetu mobilnego w Polsce ciągle wzrasta

msnet 30 Czerwca 2017 10:11

2 1

Z raportu PMR wynika, że jedną piątą wpływów operatorów sieci komórkowych w Polsce generuje dostęp do Internetu mobilnego.

pmr raport

Według raportu "Rynek mobilnego internetu i usług dodanych (VAS) w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022", w 2016 roku wartość rynku telefonii komórkowej mierzona przychodami operatorów wyniosła ponad 25 mld zł, co stanowi wzrost o 1% w stosunku do roku 2015. Z tego około 6,6 mld zł (14% więcej, niż rok wcześniej) stanowiła wartość polskiego rynku Internetu mobilnego i mobilnych usług dodanych (VAS).

Jak stwierdza raport, wzrost wartości rynku Internetu mobilnego w Polsce spowodowany jest dwoma głównymi trendami: wzrostem zapotrzebowania na zwiększenie prędkości transferu oraz coraz większą konsumpcją danych w przeliczeniu na pojedynczego użytkownika.

Dzieje się tak z uwagi na użytkowanie materiałów audio i wideo w modelu streamingowym oraz zwiększoną konsumpcję innych treści multimedialnych, aplikacji, gier online czy usług chmurowych. Popyt przekłada się na wyższe przychody. Zmusza też operatorów do poprawy jakości oferowanych usług i inwestycji, zwłaszcza, że to jedna z głównych narzędzi zwiększania lojalności klientów - uważają specjaliści PMR.
pmr raport

pmr raport

PMR prognozuje dalszy wzrost dochodów generowanych przez Internet mobilny, jednak - z uwagi na już bardzo niskie ceny za tego typu usługi w Polsce - nie należy się spodziewać spadku cen, a raczej ich stabilizacji.

Perspektywa kolejnych lat na rynku mobilnego Internetu i usług dodanych w Polsce w dalszym ciągu rysuje się optymistycznie. Wzrost wartości rynku będzie mieć charakter stały, choć dynamika musi spadać z uwagi na efekt wysokiej bazy. Rosnące wolumeny, zarówno liczby użytkowników, jak i generowanych przychodów odgrywają swoją rolę. Niemniej jednak w ujęciu nominalnym możliwe jest w przypadku tego rynku poprawienie wyniku o przynajmniej 700 mln zł - czytamy w raporcie.

Dominującą rolę w przychodach sieci komórkowych mają usługi głosowe i taki stan rzeczy, według raportu PMR, utrzyma się jeszcze przez 6 lat.

Źródło tekstu: PMR     

Dodaj do:

Tagi: internet mobilny | pmr

w sumie: 2
 • 0

  1.  2017-06-30 10:17:16

  Internet mobilny (nie w telefonie komórkowym) będzie rósł z dynamiką wzrostu limitów. Już dziś wiele osób, zwłaszcza w domkach decyduje się w przypadku braku kablówki i światłowodu, a jedynie z linią telefoniczną na stacjonarny router LTE.
  Przy ofercie Orange 200zł za 1410GB w zasadzie bez ograniczeń czasowych to dla niektórych wystarczająca zachęta do nie starania się o światłowód. W dodatku na Allegro za 100zł są już karty z samym internetem bez 200zł :) Czyli mamy 14,1GB/zł :)

 • 0

  2. ~delta  2017-06-30 14:47:15  host: public-gprs694068.centertel.pl

  Zamiast bawić się z kablami (doprowadzanie do domu przez instalatora, wiercenie dziur w ścianach itp.) w wielu przypadkach wystarczy kupić router mobilny albo podpisać umowę z jakimkolwiek operatorem i ten operator sam coś sprzeda porządnego. Instalacja góra 15 minut i net w domu gotowy. Do tego u niektórych usługi typu "wspólny transfer", strefa domowa ze 150 GB poza strefą 60 GB itp. to jeszcze w telefonie jest porządny pakiet do wykorzystania poza domem. Wszystko z telefonem bez limitu za niecałe 70 zł. To się nawet nie opłaca dodatkowego internetu np na ogródek działkowy brać bo wystarczy to co w telefonie. Sam nie wiem po co ludzie trzymają kabel w domu. Chyba tylko po to by tv mieć albo dla dzieciaków bo one to każdy limit w tydzień zużyją. Szczególnie w wakacje.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-42-8.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet