Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Płynny obiektyw Philipsa

Płynny obiektyw Philipsa

sirmark 5 Marca 2004 05:44

0 0

Podczas targów CeBIT prezentowany będzie miniaturowy obiektyw o zmiennej ogniskowej, stworzony w laboratoriach firmy Philips. Obiektyw FluidFocus nie posiada ruchomych elementów mechanicznych, lecz - podobnie jak ludzkie oko - płynne soczewki, które regulują ogniskową poprzez modyfikację swojego kształtu.

Miniaturowy obiektyw FluidFocus ma 2,2 mm długości, a jego średnica to 3 mm. Składa się z dwóch płynów o różnych właściwościach optycznych. Pierwsza z cieczy to wodna substancja przewodząca prąd, druga - olej o cechach izolatora. Obie substancje są zamknięte w niewielkim walcu o przezroczystych końcach, a ich ułożenie jest regulowane przez przykładanie napięcia do ścianki walca. Zmieniając napięcie, można zmieniać kształt soczewek, dzięki czemu ogniskową można ustawić w przedziale od 5 cm do nieskończoności, a taka zmiana trwa niespełna 10 ms. Kolejną zaletą technologii jest fakt, że obiektyw przy zmianie ustawień ogniskowej w zasadzie nie zużywa prądu.
Rozwiązanie FluidFocus już wkrótce ma trafić do masowej produkcji. Szybkie, małe obiektywy o zmiennej ogniskowej trafią do aparatów cyfrowych, modułów fotograficznych dla telefonów komórkowych, endoskopów oraz systemów monitoringu.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet