Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Plus wprowadził mobilny ePodpis

Plus wprowadził mobilny ePodpis

LuiN 7 Stycznia 2009 13:25

0 0

Biznesowi abonenci sieci Plus jako pierwsi w Polsce mogą składać podpis za pomocą telefonu komórkowego. Mobilny ePodpis wykorzystuje certyfikat kwalifikowany i pozwala na składanie podpisu elektronicznego pod dokumentami elektronicznymi, transakcjami lub danymi.



Usługa oferowana jest klientom instytucjonalnym i firmom. Mobilny podpis elektroniczny może być wykorzystywany do podpisu różnego typu "oświadczeń woli" i pozwala między innymi na bezpieczne:

wymienianie dokumentów drogą elektroniczną z urzędami - ZUS i Urzędami Skarbowymi oraz innymi instytucjami,
składanie podań administracyjnych drogą elektroniczną,
uwierzytelnianie faktur elektronicznych,
uwierzytelnianie transakcji w systemie bankowości elektronicznej,
wymienianie dokumentów z partnerami biznesowymi drogą elektroniczną.

W przyszłości ePodpis może być również wykorzystywany do oddania głosu w wyborach.




Mobilny ePodpis wykorzystuje do uwierzytelnienia kartę SIM i telefon komórkowy. Jest to tańsza i prostsza alternatywa dla dotychczas oferowanych rozwiązań opartych na kartach mikroprocesorowych. Dane do podpisu są prezentowane na ekranie komputera, a podpisywane za pomocą karty SIM telefonu komórkowego.

Uwierzytelnienie odbywa się dzięki specjalnemu modułowi zamieszczonemu na karcie SIM. Uruchomienie usługi przez klientów wiąże się z podpisaniem umowy na dwa lata, dodatkowym abonamentem w wysokości 10 zł netto miesięcznie oraz opłatą aktywacyjną tej samej wysokości.

Usługa skierowana jest do nowych i dotychczasowym abonentów sieci w ofercie sieci Plus dla firm. Podczas podpisania umowy pracownik Polkomtela sprawdza tożsamość użytkownika, wydając mu certyfikat kwalifikowany. Od tej pory użytkownik jest "rozpoznawalny" przez wszystkich uczestników systemu (banki, serwisy aukcyjne, systemy płatnicze) bez potrzeby jego powtórnej identyfikacji.

Udostępnienie usługi jest efektem porozumienia operatora sieci Plus ze spółką MobiTrust (grupa One-2-One) - autorem rozwiązania oraz Krajową Izbą Rozliczeniową - urzędem certyfikacji.

Źródło tekstu: Plus     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2009-01-07 15:04:31

    ciekawe kiedy i jakiej ofercie będzie dla indywidualnych ;o)

  • 0

    5.  2009-01-07 15:45:44

    Taniej niż zwykły podpis kwalifikowany.

  • 0

    6. ~  2009-01-07 16:20:06  host: 212.67.158.55

    jak ktoś jest klientem biznesowym to wierz mi 10zł do abonamentu on nawet tego nie zauważy a ile zyska...

  • 0

    7. ~mikrus  2009-01-07 16:25:04  host: apn-77-115-81-221.gprs.plus.pl

    6: dokładnie, liczy się wygoda i uproszczenie przepływu dokumentów drogą elektroniczną.

  • 0

    8. ~drogo misiu  2009-01-07 16:29:27  host: ptcnat.era.pl

    np. zestaw Sign S od Sigillum (PWPW) na 2 lata to raptem 281 netto - zatem niewiele wiecej

  • 0

    9. ~  2009-01-07 16:43:02  host: f96-047.opera-mini.net

    Szkoda ze nie odbyl sie w 2008 7KT..plus i tak jest liderem technologicznym.tak3mac.mirekb

  • 0

    10. ~idea.net.pl  2009-01-07 22:01:40  host: aask205.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jakie modele telefonów wspierają to rozwiązanie ?

  • 0

    11. ~w  2009-01-07 23:01:24  host: nat-klon-207-21.globalconnect.pl

    w polsce ludzie nadal nie potrafia zrozumieć jakie udogodnienia niesie ze soba podpis elektroniczny.Po co uzerać się w urzędach i kolejkach.Słuchać niekompetentnych bab, ktore na iczym się nie znają skoro mozna wypełniać dokumenty przez elektroniczne urzedy podawcze?jak ktos to rozumie to jest daleko do przodu.

  • 0

    12. ~p  2009-01-08 11:24:15  host: srv226.comtica.pl

    Niezle, bo działa na wszystkich telefonach. Aplikacja jest na karcie SIM, takze jest niezależna od modelu telefonu.

  • 0

    13. ~empireus  2009-01-08 15:24:49  host: dyl114.internetdsl.tpnet.pl

    drogo, ale wygodnie... ale czy aby drogo? nie posiadajac podpisu, musimy co mies. albo osobiscie fatygowac sie a to do US/ZUS itp albo wysylac poczta, gdzie zwykly polecony to ok 4zl. dwa takie polecone i juz prawie zwraca nam sie koszt uslugi, a w dodatku nie musimy np. 25go szukac jeszcze czynnej poczty, bo rownie dobrze sprawozdanie VAT-7 mozemy wyslac elektronicznie do US o 23:55 ;) o wygodzie nie wspominam nawet... wg. mnie swietna sprawa i pozostali operatorzy tez powinni to wdrozyc :)

  • 0

    14.  2009-01-08 16:37:58

    To ile powinien kosztować? Będzie darmo od 20011 w dowodach osobistych... Ale to też nie pasuje niekytórym, ze za zmianę trzeba 50 zł czy ileś tam zapłacić. Wiem, ze to jest znacznie taniej niż podpis kupowany od "trójcy" ;-) Używam już rok kwalifikowanego podpisu. Fakt, że oprócz ZUS-u, skarbowego (wywołałem panikę kiedyż łożyłem wniosek ;-)) rzadko korzystam. Ale jednak korzystam - np. zamawiając jakieś informacje w urzędach. A coraz więcej możliwości jest. Nie mówię już o niekwalifikownym podpisie, którym podpisuje się pocztę czy nawet szyfruje.

  • 0

    15. ~ZICO  2009-01-09 00:08:39  host: 94.254.144.226

    No i proszę! Nie trzeba być Orange, czy T-mobile żeby być pionierem:-)

  • 0

    16. ~minik  2009-01-09 00:28:15  host: apn-77-115-127-127.gprs.plus.pl

    Ja powiem Wam, ze napalilem sie na ten podspis :) Dotychczasowe opcje (3ch firm) byly ciut za drogie, teraz zaplace w ratach i co najciekawsze podpis bedzie IMHO w wygodniejszej formie. Musze tylko zmolestowac pewnego wlasciciela firmy, zakladam nowy nr z jakas taryfa 10 zl na osobne konto firmy i biore ten podpis.

  • 0

    17.  2009-01-09 07:30:45

    ~minik - czy w wygodniejszej? Nie sądzę. Ja nie noszę czytnika przy sobie, bo i po co? Musiałbym na każdym z komputerów, gdze bym miał z niegho korzystać instalować aplikację... Tu jest tak samo. Więc jeśli używasz na jednym komputerze czty na trzech nawet, forma nie ma znaczenia. Oczywiście nie mówię o czytniku na kablu i dla dużej karty - mówię o tym małym w formie wtyczki usb wielkości przeciętnego pendrive'a.

  • 0

    18. ~misiek  2009-01-09 09:41:56  host: 87-205-86-180.adsl.inetia.pl

    ~wlo - to nie do konca tak, bo mobilny epodpis dziala z komponentami instalowanymi na komputerze, tam gdzie wymagaja tego aplikacje jak np. platnik, ale dziala rowniez bez nich na zasadzie transakcji pomiedzy serwerami. Wtedy potrzebny jest tylko telefon z mobilnym podpisem i przegladarka. ZERO oprogramowania instalowanego na kompie.

  • 0

    19. ~Passent  2009-01-09 23:23:47  host: ip-62.181.191.130.static.crowley.pl

    O to, w tym wszystkim chodzi. Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania! Wystarczy telefon ze specjalną kartą SIM, no i oczywiście opłacona usługa. Z e-podpisu Plusa można skorzystać w kafejce, w pracy, domu, czy u Cioci na wakacjach. Będzie rewolucja?

  • 0

    20.  2009-01-10 11:36:12

    ~misiek - i rzeczywiście to włąśnie jest to z czego korzysta zwykły śmiertelnik ;-)

  • 0

    21.  2009-01-10 14:22:59

    Problemem jest także mentalność... Do urzędu trzeba iść żeby złożyć wniosek (podanie - jak zwykle ludzie mówią ;-) śmiesznie, a podanie z poddaństwem mi się kojarzy). Nie ma wielkich możliwości skłądania wniosków elektornicznie ciągle, więc jedynym stałym, regularnym sposobem wykorzystania będą deklaracje podatkowe, zusowskie itp. A te wymagają aplikacji do podpisywania.

  • 0

    22. ~misiek  2009-01-10 23:02:03  host: 87-205-86-180.adsl.inetia.pl

    ~wlo - pewnie i tak, ale telefon mam zawsze przy sobie, w razie potrzeby soft moge sciagnac z sieci. Czy to u cioci, czy u tescia ;) A token... ja zapominam o pen drive, a co dopiero o tokenie z podpisem :D

  • 0

    23. ~Jola  2011-01-16 08:58:21  host: djb89.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie dajcie sie nabrac, ja załatwiam to cudo od pażdziernika 2010 i dlaej nie mam. Jedno wielkie oszustwo. W piatek tj 14.01.2011 usłyszałam od pani ze aktywacje sa wstrzymane do odwołania. Nie spodziwałam sie , ze Polkomtel tak potraktuje swoich klientów

Dodaj swoją opinię