Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Plus testuje HSPA+ we Wrocławiu

Plus testuje HSPA+ we Wrocławiu

WitekT 16 Kwietnia 2009 10:52

0 0

Polkomtel zakończył z sukcesem testowanie technologii HSPA+ we Wrocławiu. Technologia HSPA+ zwiększa pojemność sieci i pozwala na osiąganie prędkości transmisji danych nawet do 21 Mb/s.

Rzeczywiste prędkości transmisji danych osiągane przez klientów po wdrożeniu HSPA+ będą ponad 2,5-krotnie wyższe od oferowanych dotychczas w polskich sieciach komórkowych. Ostateczny komfort pracy zależeć będzie tak jak obecnie między innymi od odległości od stacji bazowej, warunków lokalnych oraz sprzętu i oprogramowania używanego przez użytkownika.

W pierwszym etapie komercyjne wdrożenie HSPA+ planowane jest we Wrocławiu do końca I półrocza. Projekt wrocławski jest obecnie największym tego typu przedsięwzięciem w Europie, pozwalającym na oferowanie w przyszłości HSPA+ w całej sieci na obszarze miasta, a nie tylko w wybranych lokalizacjach stacji bazowych.




W pozostałych największych aglomeracjach komercyjne uruchomienie będzie następowało wraz z pojawianiem się terminali wspierających technologię HSPA+. W 2009 roku wdrożenie HSPA+ przewidywane jest w miejscach największego ruchu we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Zgodnie z zapowiedziami producentów sprzętu abonenckiego, najpierw pojawiają się urządzenia pozwalające na transmisję z prędkością do 10 Mb/s, a w następnej kolejności urządzenia wspierające prędkości do 21 Mb/s.

Dostawcą rozwiązania HSPA+ dla sieci Polkomtela we Wrocławiu jest Ericsson.

Źródło tekstu: Plus     

Dodaj do:
w sumie: 51
  • 0

    32. ~szalony  2009-04-16 13:04:15  host: 212.2.101.51

    Napisze jako ciekawostkę że właśnie teraz w końcu Era u mnie jedyną stacje w mieście modernizuje i wkońcu 3G będzie ale to koniec plusów bo nie widać by 2 stacja powstała i nie będzie więcej sektorów na tej istniejącej - znów będzie dziura między sektorami 2 i 3 na południu :/ miasta i zasięgu niet :(

  • 0

    33. ~  2009-04-16 13:13:32  host: apn-95-41-156-19.gprs.plus.pl

    Niech lepiej zwiekszą limity

  • 0

    34.  2009-04-16 13:19:12

    Niech to będzie nawet 512kbps, ale niech to wszystko będzie stabilne i bez limitów transferu. Przecież to tylko mobilny internet, więc po co takie prędkości?

  • 0

    35. ~  2009-04-16 13:32:35  host: aaz18.internetdsl.tpnet.pl

    Racją jest to iż przy obecnych limitach trudno cokolwiek podziałać. Ja 40km od Lublina od miesiaca mam nadajnik z HSDPA Plusa i osiągam do 2-2,5 Mbita z antenką, ale przy limicie 1GB za 60 zł to ciężko się wyrobić (a tylko YouTube, skype i gry flash dla dziecka). Więc o czym mowa?

  • 0

    36.  2009-04-16 13:52:14

    Do tych ktorzy wypowiadja sie na temat predkosci w Playu, a sami stycznosci z netem z Playa nie mieli... 1Mb to nie jest predkosc max, sam kilku krotnie w Krakowie na Onlinie uzyskiwalem predkosci 1,6Mb-1,8Mb...

  • 0

    37.  2009-04-16 14:29:24

    Niech najpierw Polkomtel wdroży wszędzie HSUPA i 7.2,jak Orange,bo np.na Górnym Ślasku spotkać taką stację Plusa to cud,nawet w centrum Katowic króluje HSDPA 3.6.

  • 0

    38. ~Longman  2009-04-16 14:49:07  host: adco68.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tak trochę z innej beczki - widzę, że TP SA testuje ADSLa 2+, co mnie trochę dziwi. W każdym razie mieszkam sobie na Strzeszynie Greckim w Poznaniu i mój router jak byk pokazuje połączenie ADSL2+ zamiast dotychczasowego ADSLa, a po danych podawanych przez TP-Linka wynika że maksymalną opcją ma być 16 mega (download) i 1 (upload). Coś więc zaczyna się ruszać, aczkolwiek nie powiem, aby TP SA była w awangardzie. Na tle tej mizerii co była dotychczas to jednak dobrze.

  • 0

    39. ~  2009-04-16 14:59:25  host: f142-046.opera-mini.net

    Jak wiadomo kolo90%klientow mobilnego netu uzywa go w domu.stad oferta play jest cenowo taka zas zasieg daleki od mobilnego,ale dobrze pol chodzi.plus wie ze transfer to duza kasa i inwestycje w siec obecnie juz od 3g w gore to przyszlosc.mirekb

  • 0

    40. ~Pan Vacek  2009-04-16 19:11:01  host: 83.1.16.24

    Znow z Ericssonem, wszyscy robia wszystko tylko z Ericssonem, pewnie dlatego ze dostarcza najlepsza infrastrukture, a reszta dostawcow zapewne daleko w tyle. Szkoda ze w Wawie nie ma Ericssona to by bylo cos.

  • 0

    41.  2009-04-16 21:25:16

    @37. Patryk_: zapewniam Cię że w GOP działa HSUPA 1,4Mb/s i HSDPA 7,2Mb/s w Plusie, na wszystkich stacjach od Gliwic po Dąbrowę Górniczą.

  • 0

    42. ~szalony  2009-04-16 21:56:55  host: 212.2.101.55

    Mariusz jesteś pewny ? :) w łódzkim rejonie na oko 10-20% nodeB Plusa wciąż ma hsdpa tylko 3,6mb/S bez hsupa :/ , choć sa Ericssona widać Plus oszczędza na licencjach ;) ciekawe czy obecne modemy hspa beda mogły mieć hspa+ wgrane poprzez new firmware ?

  • 0

    43.  2009-04-16 22:37:39

    Pewności nie mam ;-) Ale na pewno na olbrzymiej większości działa.

  • 0

    44.  2009-04-16 23:21:06

    Niech najpierw się wezmą za zapewnienie klientom w całej Polsce przynajmniej prędkości 1Mb/s, to będzie sukces!

  • 0

    45. ~Leonek  2009-04-17 00:02:42  host: 77-253-123-4.adsl.inetia.pl

    bartek2 - a Ty co, wróciłeś do domu Play'owcu i bzdury wypisujesz? :) zazdrościsz co... no cóż, będzie Was Fioletki to bolało, Plus się rozwija a Wy w miejscu będziecie stać 1mbit/s :-) Żenua :) btw: play nie ma zasięgu w całej polsce ino w miastach, wiec wyjedziesz na wakacji i ZONK :)

  • 0

    46. ~Leonek  2009-04-17 00:03:42  host: 77-253-123-4.adsl.inetia.pl

    I gratki dla Plusa, wyścig trwa :) Niby kryzys, a tu niespodzianka...

  • 0

    47.  2009-04-17 00:18:45

    #45: LOL! Niezły jajcarz z ciebie! Nie miałem nigdy na stałe 'mobilnego' internetu, bo w mojej miejscowości co najwyżej chodzi EDGE (we wszystkich sieciach), a ja nie ma nerwów, żeby z takimi niskimi prędkościami korzystać z Internetu...

  • 0

    48. ~ZICO  2009-04-17 01:47:28  host: user-89-108-250-161.mobile.playmobile.pl

    Brzmi obiecująco. No to teraz kolejny krok w postaci likwidacji limitów i byłoby naprawdę fajnie:-)

  • 0

    49.  2009-04-17 07:15:31

    gdzie te czasy gdy wszyscy mieli cierpliwosc do modemu 56kbps i zazdroscili tym co mogli sdi podzielic na 2 ;p jak ja kupowalem pierwszy mobilny internet to o 3G mozna bylo poczytac, a i tak bylem zachwycony ze mam gprs, lacze o predkosci stacjonarnego i dostepne praktycznie wszedzie. Pomyslec ze wzialem go tylko dlatego ze w domu (jak wiekszosc znajomych) mialem brak mozliwosci technicznych na SDI czy pozniej pierwsza neostrade, a nawet dialogowy odpowiednik... a teraz? na gprs to juz meczarnia, edge jeszcze jako tako, na wsi mozna korzystac- byle nie zaczesto, a dobrze to jest przy 3G...

  • 0

    50. ~Ali  2009-04-24 14:28:39  host: ip-72-25.mofnet.gov.pl

    A kiedy będzie to w aglomeracji Śląskiej ? Tam jest najwuięcej abonentów! Póki co to nawet owego HSPDA 7.2 nie ma wszędze.Średnie prędkości to 1 Gb/s. Nadajników HSUPA (2.1 Gb/s) też mozna by na palcach policzyć. Niech najpierw w całości wdrożą HSPA 7.1/5,74 ( tyle umozliwiaja obecnie oferowane modemy ) a w dalszej kolejności nowe technologie. A może by tak sladem Orange CDMA + HSPA łącznie ???

  • 0

    51. ~marcin - Zakopane  2009-09-16 23:42:32  host: aaiw234.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ja się pytam jak do tych wspaniałych prędkości ma się to, że przy pobieraniu pojedynczego pliku, z testowego szybkiego serwera, Plus OBCINA mi programowo prędkość do do 146 kB/s? Ten sam plik ściągany wielowątkowo (np. przez FDM) idzie u mnie z szybkością ok. 600kB/s. Czy przy tych 21 Mb/s też ma to działać w ten sposób? Czyli jednowątkowo 146 kB/s a wielowątkowo 2000 kB/s? Psu na budę taki internet. No chyba, że to ma służyć do P2P. Wtedy rewelacja. Ale znowu te limity nie bardzo. To właściwie dla kogo ta oferta?

Dodaj swoją opinię