Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Plus: lista dostępnych urządzeń obsługujących LTE-A

Plus: lista dostępnych urządzeń obsługujących LTE-A

sirmark 23 Sierpnia 2016 22:31

9 2

Plus poinformował o uruchomieniu sieci LTE-A o przepustowości do 300 Mb/s. Zapytaliśmy o listę urządzeń obsługujących ten standard i dostępnych u operatora.



W Plusie sieć LTE-Advanced opiera się na agregacji dwóch nośnych po 20 MHz w standardzie LTE FDD, działających w pasmach 1800 oraz 2600 MHz. W praktyce do jego obsługi wymagane są urządzenia LTE-A z LTE kat.6. Poniżej prezentujemy ich listę:
Tablety: Samsung Galaxy TAB S2 8.0 LTE, Lenovo Yoga Tab 3 Pro
Routery: Huawei E5786, Huawei E5186 oraz Dlink DWR-966
Smartfony:

Szybszy standard LTE dostępny jest dla wszystkich klientów ofert abonamentowych, Internetu mobilnego, Mix i SOHO. Obecnie zasięg "LTE Plus Advanced" oferowany jest w kilkudziesięciu lokalizacjach kraju i obejmuje około 2 mln Polaków.




Zobacz: Plus wprowadza "LTE Plus Advanced" o przepustowości do 300 Mb/s

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: plus | lte-a

w sumie: 54
  • 0

    36. ~mkkot  2016-08-24 13:01:51  host: user-94-254-226-106.play-internet.pl

    @35 odpowiedź w komentarzu 15. Co do stabilności i pingu, myślę że będzie gorzej lub podobnie jak teraz.

  • 2

    37.  2016-08-24 13:13:59

    @34 - oczywiście, ale to akurat nie jest główny argument za brakiem modemów - bo przy WiFi też rzadko (nawet przy AC) prędkości faktyczne przekraczają 300 Mbit/s (połączenie na 433 lub 600 Mbit/s powoduje, że mamy jakieś 30%, czasem 50% do użycia dla klienta).
    @35 - chodzi o coś takiego: załóżmy, że wolnych zasobów LTE jest dla ciebie 10 Mbit/s na 1800 oraz 25 Mbit/s na 2600 MHz - no to przy agregacji nie masz do wyboru 10, 25, tylko mniej więcej sumę tego - 35 Mbit/s i to jest największa zaleta. W praktyce przy Play i LTE Cat 9 mam do użycia w kilku miejscach w Wwie - 115 Mbit/s, z czego 100 jest z 2600, 12 jest z 1800, a reszta - z 800 MHz. Agregacji nie widziałem jeszcze nigdzie dla Plusa - mimo używania routera cat9 (netgear 810) - a potencjalnie nawet cat12 ten model potrafi.

  • 0

    38.  2016-08-24 14:18:38

    Korzyści są czysto teoretyczne i tylko chwilowe dla abonentów. W teorii jeśli dotychczas miałeś np. 20 Mbps to z agregacją powinieneś mieć 40 Mbps. Lecz za jakiś czas prędkość znów spadnie np. do 10 Mbps ale stacja bazowa obsługiwać już będzie 2x więcej abonentów niż wcześniej i tu się zaczynają korzyści dla operatora a kończą dla abonenta.

  • -1

    39.  2016-08-24 14:19:36

    Spadnie do 20 Mbps a nie 10 Mbps miało być oczywiście.

  • -2

    40. ~  2016-08-24 14:22:32  host: 77-254-178-38.adsl.inetia.pl

    31, jakość serwisu była na tyle wysoka, że Plus dawał (daje?) gwarancję dłuższą, niż producent. Co do cen, to jeśli ktoś ma trochę rozumu, najtaniej dostanie wszystko w Plusie... no właśnie, warunek z rozumem cię wyklucza.

  • 0

    41.  2016-08-24 15:38:13

    @37, 38 wciąż jednak wymieniacie prędkość maksymalną jako korzyść. Czy są inne korzyści ?

  • 0

    42.  2016-08-24 16:10:16

    PiotrM - no ja dzisiaj na podwojony pakiet 2x8,4 GB w głosowej podpisałem aneks. Aneksy właściwie - bo na dwa numery ;-)

  • 0

    43.  2016-08-24 16:11:32

    @Patryk7588 (38), właśnie korzyści są takie, że te drugie tyle abonentów, które wcześniej być może miało góra 1Mb/s, teraz będzie miało 10 Mb/s.
    Twoje rozumowanie i wnioski z niego wynikające są co najmniej dziwne. Faktem jest, że z roku na rok coraz to większa populacja Polaków ma dostęp do coraz szybszego internetu. Czasem na zadupiach w których diabeł mówi dobranoc. Polska w ogóle jest pod tym względem rajem na tle innych krajów, biorąc pod uwagę ceny. Idąc twoim tokiem rozumowana, należałoby się z zatrzymać na czym, na zwykłym GSMie? Bo jak się sieć rozbudowuje, to nowi klienci zaczynają ją obciążać?
    W końcu dojdzie do punktu krytycznego, w którym rynek mobilnej transmisji danych nasyci się, tak jak wcześniej rynek mobilnych połączeń. Przeciętny Kowalski nie przesiaduje godzinami w sieci nie archiwizuje całego internetu. Nie są mu więc potrzebne niebotyczne prędkości. Tak wiec przy kolejnych udoskonaleniach transmisji mobilnej, zwieszaniu jej pojemności prędkości, tacy abonenci będą stanowić coraz to mniejsze obciążenie dla sieci.

  • 0

    44. ~  2016-08-24 16:39:13  host: 89-74-138-153.dynamic.chello.pl

    Plus miałem wrażenie, że do tej pory miał dobre opinie raczej jeżeli chodzi o jakość usług, ale czytając komentarze tu mam wrażenie, że moja opinia jest przeterminowana. No ja już się nie skusze.

  • 0

    45.  2016-08-24 16:51:15

    DanielR, chyba źle mnie zrozumiałeś, ja jestem jak najbardziej za postępem technologicznym, chciałem tylko pokazać że LTE-A jest dobre i dla abonenta i operatora.
    Dzięki agregacji, czyli podwojeniu w przypadku Plusa dostępnego pasma, teoretycznie dwukrotnie wzrasta prędkość na stacji dla użytkownika, ale z czasem przybędzie klientów, czy też zostaną wprowadzone lepsze taryfy i znów prędkości będą spadać, ale ta sama stacja będzie obsługiwała wówczas więcej abonentów, więc i operator więcej zarobi.

  • 0

    46.  2016-08-24 17:24:00

    @43 Nikt chyba nie podważa tego, że rozbudowa sieci jest fajna, bo więcej ludzi będzie miało dostęp i tak dalej. Pytanie jest o coś innego i jest czysto techniczne, bez filozofowania. Co daje agregacja poza (teoretycznie) wzrostem rzeczywistej prędkości pobierania?

  • 1

    47. ~  2016-08-24 17:30:38  host: user-94-254-177-144.play-internet.pl

    40 najtaniej w plusie, tjaaa... Inet 16 PLN na miesiac ( ale kase moge wydac na dowolne uslugi telefoniczne- czyli z tego numeru takze dzwonie ), Nc+ z multiromem dziele ze znajomym - 35 PLN . Jak mam ochote i potrzeby to uruchamiam no limit za okolo 25 pln. Juz widze w CP najwyzszy pakiet TV za taka kwote ( z HBO i C+ CINEMAX ) I internet za praktycznie darmo. Jak przeliczylem, to za podobny pakiet placilbym jakies 130 PLN z CP/ PLUS. Sciema, sciema sciema takie gadki. Wole byc dusigroszem i dawac takim firmom jak najmniej.

  • 0

    48. ~Preza  2016-08-24 18:30:36  host: apn-87-251-244-247.static.gprs.plus.pl

    A ja poproszę chociaż H+, bo na razie to mam 1 kreskę zasięgu 3G z Plusa z antena na maszcie :)

  • 1

    49. ~marek  2016-08-24 20:36:29  host: 77-254-111-223.adsl.inetia.pl

    jestem zachwycony postępem w playu ale kurna TO NIE ISTNIEJE NA "DZIKIM" WSCHODZIE ! .nie wstydzę się . żyję na zadupiu i tu niema niczego jak mówił wieszcz Kononowicz . i dlatego za rok rezygnuję z usług firmy do której tak dużo klientów przechodzi

  • 0

    50. ~nie basia tylko ketoprom  2016-08-25 20:57:31  host: afbm163.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A czy przypadkiem aero2 nie korzysta z tego samego zasięgu?

  • 1

    51. ~Kagan  2016-08-29 15:02:15  host: 078088028183.dynamic-ra-05.vectranet.pl

    Dość długo trzeba było czekać na coś nowego i konkretnego w wykonaniu Plusa w temacie netu mobilnego, ale jak już jest, to z hukiem. Teraz tylko szybko rozwinąć LTE-A i będzie miodzio.

  • 0

    52. ~kasjo peusz  2016-08-31 07:25:31  host: host-142-40.jkns.pl

    Na liście same nowości i flagowce. To warto wziąć np. tego LG X mach (mają go teraz w Plusie) i od razu próbować LTE-A. W innym artykule czytałem, że w związku z wprowadzeniem tego szybkiego LTE podwoili pakiety.

  • 0

    53. ~Trohim  2016-08-31 11:20:06  host: edj160.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam S5 neo w Plusie (nie jest to z pewnością topowy model), ale działa znakomicie. Juz nie mogę się doczekać testu LTE Advanced.

  • 1

    54. ~Oleg  2016-08-31 13:57:08  host: 095160157059.dynamic-ra-10.vectranet.pl

    Miło, że przyspieszyli ten internet. Teraz tylko czekać, aż lte-a plusa będzie obecne w większej ilości lokalizacji.

  • 1

    55. ~morze wina  2016-08-31 15:03:13  host: office.yoda.pl

    Ha! Mój LG obsługuje, dobra wiadomość. Sprawdzę jeszcze, czy u mnie jest dostępny i jeśli tak, biorę ten szybki LTE z Plusa.

Dodaj swoją opinię