DAJ CYNK

Plus: akcja informacyjna "Chroń swój telefon"

LuiN

Wydarzenia

Stołeczni policjanci wspólnie z operatorem sieci komórkowej Plus przygotowali ulotki informujące, jak ustrzec się kradzieży telefonu komórkowego. Kilka tysięcy ulotek trafi do tych, którzy posiadają lub zamierzają nabyć aparat.

Stołeczni policjanci wspólnie z operatorem sieci komórkowej Plus przygotowali ulotki informujące, jak ustrzec się kradzieży telefonu komórkowego. Kilka tysięcy ulotek trafi do tych, którzy posiadają lub zamierzają nabyć aparat.

Z policyjnych doświadczeń wynika, że łupem złodziei oprócz pieniędzy i dokumentów padają także telefony komórkowe. Tracą je m.in.: pasażerowie komunikacji miejskiej, klienci sklepów oraz petenci urzędów, okradani przez kieszonkowców. Sprawcy wykorzystują najczęściej naszą nieuwagę i roztargnienie. Zanim się zorientujemy, telefon warty czasami nawet kilka tysięcy złotych zostaje skradziony.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy stołeczni policjanci wspólnie z Plusem przygotowali kilka tysięcy ulotek z poradami, jak ustrzec się kradzieży telefonu komórkowego. Zainteresowani znajdą w ulotkach również adresy warszawskich jednostek policji, w których można złożyć zawiadomienie o kradzieży.

Najważniejsze informacje zawarte w ulotkach to:
podczas korzystania z telefonu na ulicy, w autobusie, tramwaju lub pociągu zachowaj wzmożoną czujność,
nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni - to jest ulubione miejsce poszukiwań złodzieja,
pamiętaj, chowając telefon po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie ma go szukać,
jeśli udajesz się w miejsce, gdzie nie będziesz mógł mieć ciągle telefonu przy sobie,
jak np.: basen, siłownia, szpital, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub czy jest inne zabezpieczenie szatni,
nie zostawiaj telefonu bez nadzoru - w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta) czy na stoliku w pubie,
rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem,
zastanów się czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły
zachowaj numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI, dzięki temu łatwiej będzie można go zlokalizować. Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon.
Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej swojego operatora - zablokuje on twoje konto. Następnie zgłoś ten fakt na Policję.

Ulotki będą dostępne w warszawskich salonach operatora oraz na imprezach organizowanych przez stołeczną policję.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Plus