Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Plus: 7,2 Mb/s w całej Polsce za 500 mln zł

Plus: 7,2 Mb/s w całej Polsce za 500 mln zł

LuiN 27 Lipca 2009 09:34

0 0

Orange ma CDMA, Era - WiMAX, Plus, okrzykiwany do tej pory przez wielu liderem rynku mobilnego dostępu do Internetu, poza dużymi miejscowościami nie ma wiele do zaoferowania. Nieoficjalnie mówi się jednak, że Plus jeszcze pokaże pazur - 7,2 Mb/s w całej Polsce, dzięki zmianie przeznaczenia częstotliwości 900 MHz - pisze Rzeczpospolita.

Liczba klientów bezprzewodowego dostępu do Internetu oferowanego przez sieci komórkowe stale rośnie (ok. 2 mln na koniec roku). Potencjał płynący z terenów najbardziej zurbanizowanych wciąż jest duży, już teraz jednak rozpoczęła się również walka o klientów z terenów wsi i małych miasteczek.

Era zaoferowała WiMAX, Orange coraz mocniej promuje dostęp do Internetu na bazie CDMA (450 MHz). Tymczasem Plus jedyne co zrobił to zwiększenie limitów pozwalające chociaż na tym polu utrzymać palmę pierwszeństwa. Mówi się jednak, że Polkomtel, operator sieci Plus, może niebawem wystąpić o zgodę na zmianę przeznaczenia częstotliwości 900 MHz, którą dzisiaj formalnie może wykorzystywać tylko do usług GSM.




Za pomocą właśnie tej częstotliwości możliwe jest dotarcie z usługami 3G wszędzie tam, gdzie do tej pory był tylko GPRS i EDGE. Jednak nie za darmo. Operator musiałby uruchomić od 1 tys. do 2 tys. nowych nadajników, co może kosztować od 500 do 800 mln zł.

Na podobny manewr mogą się wkrótce zdecydować również pozostali operatorzy - rezygnacja z sieci GSM oznacza dla nich oszczędności z kosztów utrzymania sieci szacowane na 10 - 15%, czyli setki milionów złotych.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 56
  • 0

    37. ~SuperCOW  2009-07-27 11:45:00  host: 193.111.144.177

    A może by jakiś technik się wypowiedział czy już robią próby (poza tą jedna stacja pod Warszawą): bo ja sądzę, że właśnie odwrotnie! Oni kombinują jak by tu UMTS 900 wpasować w poziomie szumu dla GSM, aby na tym samym pasmie na rożnej organizacji danych i mocach nadawczych upchać dwie technologie naraz! Chyba, że to będzie wydzielone tylko 1.4Mhz (7kanałów GSM na wąskie WCDMA 64QAM). No bo nie mam pojęcia jak to zrobią w końcu taki jest podział kanałów 900 mijanych z ERĄ że nie będzie jak pasma ochronnego wygospodarować.

  • 0

    38. ~te  2009-07-27 12:04:29  host: apn-77-113-161-249.dynamic.gprs.plus.pl

    Ty 36 nie pisz głupot plus jest w skali kraju najlepszy i tyle . Niech ktoś z orange lub ery pokażę taki zrzut prędkosci co szalony dał ? Kaktus mi urosnie jak zobacze w erze lub orange stacje co dziala ponad 6mb z pingiem ponizej 100milisekund.

  • 0

    39. ~andkra1  2009-07-27 12:16:24  host: 193.227.131.109

    pamiętając z laboratoriów na uczelni to cdma2000 dla mnieszej niz 9 kanałów to poziom mocy jest na poziomie szumów więc działanie GSM i UMTS na tej samej częstrotliwości przy ograniczonej liczbie uzytkowników byłoby realne

  • 0

    40. ~mirekb  2009-07-27 12:22:06  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @31 tez zapoznajac sie z ofertą plusa wiele lat temu zrozumiałem ze cena usług glosowych jest wysoka(patrze czasem na cennik taryfy multi i mono i wszystkie taryfy po dzis dzien).dlatego wiele lat dzwoniłem z nr orange(od 2001 marca 2008)potem byl mk az w koncu mix play za 10pln gdzie wyciągam kolo70min do wszystkich miesiecznie.jednak z plusa nie zrezygnuję nigdy bo w skali kraju to nalepsza siec do transmisji danych a to ze jest ona dla mnie wazniejsza wybór sieci jest prosty

  • 0

    41. ~despera  2009-07-27 13:24:19  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    ale jak pisałem iż GSM900 i UMTS900 DA SIĘ pogodzić to mnie zakrzyczano - a to jedyna możliwość aby zarabiać i mieć zasięg dla wszystkich abonentów - teraz przynajmniej na stacjach gsm/3g/dcs zrobią update i będzie śmigać...

  • 0

    42. ~despera  2009-07-27 13:25:05  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    i jeszcze dodam -opy nie były głupie dokrawając obsługę umts900 w modemach...

  • 0

    43.  2009-07-27 13:39:50

    a ciekawe obecnie oferowane modemy łykają umts na 900 - hmm... bedzie update czy kup pan nowe? - bo raczej mu sie samo nie przestawi z gsm900 na umts900

  • 0

    44.  2009-07-27 13:52:35

    43@ Niektóre modemy to obsługują, a update nic nie da bo obsługa to sprawa sprzętowa. Na media2.pl piszą iż Polkomtel chce zrezygnowac z gsm. Zrezygnowanie z gsm = konkurencja się cieszy. Muszą aż tak kombinowac? Mogliby zostawic gsm w spokoju i się brac za UMTS 2100 - jakoś Three UK potrafi na tym paśmie dobrze pokrywac teren.

  • 0

    45. ~maki  2009-07-27 13:54:07  host: egw36.internetdsl.tpnet.pl

    W ubiegłym tygodniu jeździłem trochę po Austrii, zasięg 3G w każdej sieci i wszędzie maksymalny. Sprawdzałem sieci T-mobile, One(Orange), 3(drei)

  • 0

    46. ~pablo-1986  2009-07-27 15:58:50  host: apn-95-40-96-171.dynamic.gprs.plus.pl

    To znakomicie:) Tylko kiedy to wejdzie???

  • 0

    47. ~wafel  2009-07-27 16:33:30  host: apn-77-115-83-59.dynamic.gprs.plus.pl

    hehe wejdzie w 2016 roku :)

  • 0

    48. ~pbe  2009-07-27 17:33:11  host: 217.147.104.142

    Poczekajmy aż złożą wniosek do UKE.

  • 0

    49. ~jass  2009-07-27 20:16:04  host: m83-185-23-103.cust.tele2.se

    A u mnie w Szwecji w sieci Tele2 uzyskuje 2,7 mbit/s modem huawei 1555

  • 0

    50. ~SuperCOW  2009-07-27 23:31:59  host: 188.33.41.136

    http://en.wikipedia.org/wiki/TD-SCDMA (...) uses 1.6MHz slices of spectrum (...) no to tylko 8 kanałów GSM. No i drugi pocieszny tekst "UMTS-TDD (...) In the Czech Republic is also used in frequency range around 872 MHz". Chodź szkoda, że to technicznie nie możliwe? ale jaja były by jak by dało by się, na skraju pasma wcisnąć UMTS-TDD(to bez separacji UP i DOWN) i teoretycznie sprzętem UMTS850 powinno się odbierać UMTS900 z pierwszych kanałów. Ale wiem! i jak znam plusa będzie to normalny BAND VIII i już mogę sobie liczyć, które kanały znikną z netmonitora GSM na rzecz postępu cywilizacyjnego. PS. Tak lubiłem E51 na co teraz zmienć dla UMTS900, E71 - tragiczna antena i to z przodu pod klawiaturą, komuś się mózg zlasował.

  • 0

    51. ~SuperCOW  2009-07-28 00:10:46  host: 188.33.41.136

    sam sobie odpowiem szukałem po dokumentacjach a tu w google: http://pl.wikipedia.org/wiki/UMTS900 " W trybie TDD definiowany jest jeden zakres częstotliwości na bazie którego przeprowadzana jest transmisja. W krótkich odstępach czasu zmienia się jej nadawca, w poszczególnych szczelinach czasowych może być to stacja bazowa lub terminale. Spektrum zdefiniowane dla potrzeb UMTS900, obejmuje tylko częstotliwości, które będą wykorzystywane w trybie FDD (za pomocą technologii WCDMA)" - czyli upada mój pomysł z TDD w paśmie 900mhz odbieranym na sprzęcie UMTS8500

  • 0

    52. ~klimass  2009-07-28 22:09:21  host: 7-mi2-4.acn.waw.pl

    Kombinuja wszyscy, zamiast pokryc kraj nadajnikami UMTS i za prawie zerowe koszty (inny soft, zero zmian w hardware) dac HSDPA/HSUPA do 7.2Mbps. Rozumiem, ze caly kraj w UMTS to bardzo ciezka sprawa, no ale operatorzy mogliby sie dogadac jakos z roamingiem... tylko jesli chodzi o W3 to jakos nie mam nadzieji na ich sie dogadanie...

  • 0

    53. ~miki  2009-07-29 07:31:23  host: 188.33.6.226

    Plus i Play chodzą max 0,9Mb/s ale nie jest prawdą że Plus jest najtańszy i ma największy limit wystarczy zerknąć na PlayOnline by się przekonać

  • 0

    54. ~  2009-07-29 18:54:01  host: nat05.rtk.net.pl

    do SuperCOW (50,51): nie rozumiem. Czyli gdy Polkomtel będzie miał UMTS 900 to na NOKII E 51 to nie pójdzie...??

  • 0

    55. ~SuperCOW  2009-07-30 09:56:12  host: 193.111.144.177

    No tak E51 ma: UMTS850 i UMTS 2100 Tylko ta nowa serja ma umts 900 dodatkowo: E66, E71 i nowsze

  • 0

    56.  2009-08-02 18:41:18

    UMTS 900 od Plusa w całej Polsce ? Jest to realne, ale kilka lat może potrwać. Na Euro 2012 napewno się nie wyrobią... Najlepiej dla klientów byłoby gdyby cała 4 operatorów zbudowała jedną porządną sieć UMTS, a nawet LTE i wszyscy korzystaliby z tej infrastrukktury będąc abonentem Ery,Orange,Plusa i Play. Dobry pomysł ?

Dodaj swoją opinię