Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Plus: 42 Mb/s we Wrocławiu

Plus: 42 Mb/s we Wrocławiu

LuiN 8 Lipca 2010 13:10

0 0

Polkomtel zakończył we Wrocławiu testy technologii HSPA+ pozwalającej na uzyskanie prędkości transmisji danych do 42 Mb/s.

Tak szybkie przepływności są dostępne obecnie na prawie 30 stacjach o największym ruchu transmisji danych w stolicy Dolnego Śląska. HSPA+ gwarantuje zwiększenie prędkości i skrócenie czasu odpowiedzi w sieci (tzw. ping-ów).

W zakończonych w czerwcu testach uzyskano prędkość pobierania danych z sieci nawet do 41,4 Mb/s. Technologia HSPA+ 42 Mb/s zwiększa pojemność sieci, czasy pobierania danych skracają się dwukrotnie, a sieć została skonfigurowana do obsługiwania dwa razy większej liczby użytkowników w stosunku do parametrów osiąganych przed rozpoczęciem testów.

Choć technologia na sieci pilotażowej we Wrocławiu jest już dostępna komercyjne, to użytkownicy będą mogli z niej w pełni korzystać dopiero po pojawieniu się modemów HSPA+ 42 Mb/s, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.




Obecnie w zasięgu mobilnego internetu iPlus znajduje się ponad 99% populacji naszego kraju. Z szybkiego mobilnego dostępu do internetu w sieci Plus z prędkością do 7,2 Mb/s mogą korzystać mieszkańcy ponad 1800 miejscowości na terenach gmin zamieszkanych przez blisko 60% ludności Polski.

Dzięki wdrożonej w grudniu 2009 technologii HSPA+ w standardzie do 21 Mb/s, w iPlusie można osiągać znacznie większe prędkości transmisji danych. HSPA+ dostępna jest w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Trójmieście, Bydgoszczy, Szczecinie, Toruniu, Bytomiu, Elblągu, Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Kwidzynie, Policach, Sosnowcu, Tychach oraz Władysławowie.

Dostawcą sprzętu HSPA+ 42 Mb/s jest firma Ericsson.

Źródło tekstu: Plus, wł     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12.  2010-07-08 14:38:54

    @10 ja tam bywam sporadycznie, ale zasięg zawsze jest kiepski. Nie wiem, gdzie, sprawdź na stronie UKE mapkę BTSów.

  • 0

    13.  2010-07-08 14:42:28

    rafal: no próba korzystania z HSPA+ na sprzęcie obsługującym HSPA to faktycznie bezsensowne działanie.

  • 0

    14.  2010-07-08 14:50:50

    Troszke się pogubiłem już z tymi technologiami, pierw było GSM, potem EDGE, potem 3G, ile można na jakiej prędkości osiągnąć?

  • 0

    15. ~adam  2010-07-08 14:55:27  host: user-188-33-54-145.play-internet.pl

    na 3G mało, niewiele ponad 350kbit/s, na HSDPA do 14,4 Mbit/s, w HSPA+ do 21mbit/s, w HSPA-E do 84mbit/s, w LTE do 120mbit/s.

  • 0

    16.  2010-07-08 15:17:54

    darkangel: W dużym skrócie: GSM (@CSD) - 9,6 kbps. GSM (@HSCSD) - 43,2 kbps. GPRS - ~80 kbps. EDGE (przy użyciu 4 szczelin czasowych) - 236,8 kbps. UMTS (zgodny z R99) - 384 kbps. HSDPA (przy modulacji 16QAM) - 14,4 mbps. HSPA+ - max. 56 mbps. LTE - 300 mbps (kat. urządzenia 5). LTE-A (pełne 4G) - zgodnie z wymogiem technicznym zaprezentowanym przez 3GPP - 1 gbps.

  • 0

    17.  2010-07-08 15:29:06

    @ewqaewqa Jeśli chodzi o FAT to faktycznie jest 7,2/2.0. Rynek/Renoma/Dominikański HSDPA 3,6. @Szalony "Mój" NodeB ma kilka ładnych lat, wg. pozwoleń jest kluczowy dla transmisji. Według nowej mapki teoretycznie powinien mieć HSPA+. Tylko zastanawiam się czy jak Nod ma HSPA+ to czy obsługuje wszystkie standardy wstecz (np. 7,2).

  • 0

    18. ~Doldo  2010-07-08 15:38:07  host: dpz215.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Polkomtel zasługuje na dużego plusa, naprawde. Tylko kiedy ja się tego doczekam to ja nie wiem, może na starość, bo teraz u mnie nie ma nawet edge.

  • 0

    19. ~  2010-07-08 16:00:14  host: 77-255-146-226.adsl.inetia.pl

    I co mi z tych prędkości jeśli u mnie nawet UMTS nie ma a Play ma.

  • 0

    20. ~BroKenik  2010-07-08 16:03:34  host: 88.220.176.78

    Tanie gadanie. HSDPA+ żeby rozwinąć swoje magiczne megabity wymaga po pierwsze innej modulacji - zmiana urządzeń końcowych, ew. zmiana firmware'u w modemie i stacjach bazowych. Druga sprawa - większa prędkość, zawsze jest kosztem czegoś. Wiekszy wymóg odnośnie SNR'a = mniejszy zasięg, mniejsza moc nadawania. Poza tym 42mbity z tego co pamiętam (a mogę się mylić) wymaga szerszego pasma a tym samym wzrośnie noise floor. Pojemność sieci to może i wzrośnie, ale jeśli wszyscy będą używac terminali HSPA+ :D

  • 0

    21. ~  2010-07-08 16:09:27  host: public-gprs90596.centertel.pl

    @19: Gdzie? Są również miejsca, gdzie Plus ma HSDPA, a Playa nie ma wcale.

  • 0

    22. ~karol  2010-07-08 16:15:14  host: 188.146.179.190.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    BroKenik ma rację. Aby dobrze wykorzystać sieć HSPA+ wszyscy użytkownicy powinni mieć modemy zgodne z HSPA+. Jeśli tak nie jest, to zagospodarowanie pasmem kuleje i pojemnosć sieci spada. 42 to podwójnie zajmowane pasmo więc dwa razy mniej użytkowników niż przy 21Mb/s... więc znowu hasła marketingowe które dla końcowego użytkownika nic nie dają. Niech mi ktoś pokaże ,że osiąga prędkości powyżej 10Mb/s przy nadajnikach obsługujących do 21Mb/s... MOżliwe tylko gdy się jest przy stacji i nikt iny nie korzysta z sieci :) Tak więc chwalić się można a praktyka zweryfikuje realność tych zapowiedzi.

  • 0

    23.  2010-07-08 16:30:34

    21 - Np. u mnie w ponad 14 tysięcznym miasteczku w zachodniopomorskim Play od paru miesięcy ma AŻ DWIE stacje UMTS/HSDPA do 1 Mbit/s... Podczas gdy cała pozostała "trójca" ani jednej - tylko EDGE.

  • 0

    24. ~ja  2010-07-08 17:37:11  host: 77-252-59-6.ujscie.net

    tylko po co komu to 42mb na 2 calowym guwienku ??? sciena nic wiecej jedyny maly plusik to moze sybsze pingi.

  • 0

    25.  2010-07-08 17:49:43

    Czy mi się zdaję, czy w Plusie HSPA+ nie możliwe jest osiągnięcie tych 21mb/s NAWET TEORETYCZNIE ze względu na pojemność radiolinii? Chyba, że zwiększyli ;-)

  • 1

    26.  2010-07-08 23:40:05

    @23. Starają się chociaż co nie. Co do modemów obsługujących tą transmisję: Novatel Wireless zamierza wprowadzić takie modemy w drugiej połowie tego roku, poprzez zastosowanie techniki pod nazwą "dual-carrier" zastosuje zamiast jednej, dwie częstotliwości nośne. Normalnie będzie 21Mb/s a jak będziesz w tym zasięgu przełączy cię na 42Mb/s.

  • 0

    27.  2010-07-09 10:58:31

    a u mnie 10 km od Gdańska to nawet 3G nie ma:(

  • 0

    28. ~netFAN  2010-07-09 12:49:25  host: chaos.tpnet.pl

    a netia w dzielnicy Kozanów we Wrocławiu oferuje przepustowość 32Mb/s .

  • 0

    29.  2010-07-09 18:32:08

    Predkosci fajne tylko, ze narazie pozostaje nam wierzyc testom wewnetrznym plusa, bo narazie jedynie sa modemy 21Mbit i to tez jedynie kilka modeli. Depiej rozbudowaliby siec 7,2mbit na prowincjach a w miastach zagescili siec bo czesto 3G jest tylko przy oknie.

  • 0

    30. ~Polek  2010-07-09 20:49:41  host: 77-253-116-175.adsl.inetia.pl

    Ja tam uważam że lepiej wolniej ale stale (bez wahań i zrywania). Niż mega prędkości których często nawet w stałych łączach nie ma. No i zresztą wg mnie Plus zabiera się za coś co nie sprawi że klienci przestaną odchodzić:/

  • 0

    31. ~wolek  2010-07-29 21:47:27  host: korp14.avistamedia.pl

    na wyszynskiego kolo rynku we Wro to jak 2mb wyciaqgne to dobrze, a pingi szkoda gadac - od 150 do 300:(

Dodaj swoją opinię