Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Plus: 1850 słupków na zachodniopomorskim wybrzeżu

Plus: 1850 słupków na zachodniopomorskim wybrzeżu

LuiN 11 Lipca 2011 16:11

0 0

601100100m 11. lipca w Jarosławcu odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia ostatniego słupka bezpieczeństwa. W sumie na całym wybrzeżu województwa zachodniopomorskiego, czyli na 185 kilometrach plaż, zainstalowanych zostało 1850 słupków heksametrycznych z numerem ratunkowym 601100100.



Każdy słupek posiada swój indywidualny numer zgodny z długością polskiego wybrzeża. Jeśli zajdzie potrzeba wystarczy zadzwonić pod numer 601100100 i podać numer najbliższego słupka a ratownicy natychmiast zlokalizują miejsce zdarzenia. Projekt zrealizowany został dzięki współpracy WOPR Województwa Zachodniopomorskiego i operatora sieci Plus.




Słupki usytuowane są na plaży, pod samą wydmą, w odległości 100 metrów od siebie a ich położenie określone jest za pomocą współrzędnych GPS. Współrzędne każdego słupka posiadają dyspozytorzy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego WOPR, Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Policji, SAR, Straży Pożarnej. Świadek zdarzenia, w którym potrzebna będzie pomoc ratowników (np. zasłabnięcie, udar, podtopienie), dzwoniąc pod numer 601100100 lub 112, nie będzie miał już problemu z ustaleniem dokładnej lokalizacji, wystarczy, że poda dyspozytorowi numer najbliższego słupka przy którym się znajduje.

Źródło tekstu: Plus     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • -1

    23. ~  2011-07-11 19:37:06  host: z11-12.opera-mini.net

    Nie zadzwonie na ten numer bo mi z konta poleci 10gr/min, wolę smsa wysłać bo mam darmowe.

  • 0

    24. ~  2011-07-11 20:07:22  host: 77-255-174-115.adsl.inetia.pl

    Fajny pomysł lecz słupki stanowczo za małe i z daleka nie czytelne. Ciekawe czy ktoś z 50m odczyta nr słupka. Jeśli ktoś będąc sam na plaży zasłabnie i się przewróci to co mu ze słupka jak go nie odczyta. Chyba, że padnie obok niego. Nr słupka powinien być wielkości jak znaki prędkości na drodze.

  • 0

    25. ~ms  2011-07-11 20:25:58  host: 90-156-93-101.internetia.net.pl

    Nie ujmując niczego sensowności takiego oznakowania plaż zadam pytanie- co z dedykowanym ratownictwu morskiemu numerem 985 ?

  • 0

    26. ~bum  2011-07-11 22:58:03  host: v03-15.opera-mini.net

    ja chciałbym powiedzieć że numery 997 itp. są traktowane jako połączenie na numer stacjonarny. Nie wspominając o tym że takie numery powinny być za darmo!

  • 0

    27. ~  2011-07-12 00:15:48  host: gaja.tpnet.pl

    @28: Nie wiem jak u innych operatorów, ale w Orange połączenia na 997 itd, są darmowe.

  • 0

    28. ~  2011-07-12 00:31:51  host: gaja.tpnet.pl

    Czy ktoś wie, dlaczego te słupki zostały nazwane "heksametrycznymi"? Bo jedyne znaczenie tego słowa jakie znalazłem dotyczy poezji i oznacza ono "pisany heksametrem"! Czyżby więc do robienia napisów na tych słupkach zatrudniono starożytnych greckich poetów? Może nawet samego Homera, bo Iliada i Odyseja to dwa najbardziej znane dzieła napisane heksametrem!

  • 0

    29. ~  2011-07-12 01:18:56  host: 193.105.221.1

    heksametr = 100 metrów

  • 0

    30. ~McBoorack  2011-07-12 01:28:30  host: apn-77-114-12-127.dynamic.gprs.plus.pl

    Super! Teraz mogliby jeszcze postawić kilka masztów żeby w Świnoujściu był zasięg 3G.. O_o

  • 0

    31. ~  2011-07-12 03:47:02  host: public95428.cdma.centertel.pl

    @29 dla ścisłości to HEKTOMETR = 100 metrów, tak jak HEKTOPASKAL to 100 paskali, a HEKTAR to 100 arów.

  • 0

    32. ~vicio  2011-07-12 04:38:31  host: wapgw3.wapgw.era.pl

    31 masz rację ale jakiemuś debilowi od marketingu któremu wujek załatwił robotę to nie robi różnicy :/

  • 0

    33. ~Allan  2011-07-12 07:51:48  host: kameleon.stat.gov.pl

    Ależ to potwornie brzydkie! :(

  • 0

    34.  2011-07-12 09:25:03

    @30 miej o to pretensje do naszych poslow... ustawa uzdrowiskowa zakazuje stawiania nowych masztow w uzdrowiskach.

  • 0

    35. ~Octopus  2011-07-12 09:31:38  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

    Fajny pomysł z tymi słupkami. heksametr = 100 metrów ???ale jak ?? heksa - to sześć , więc jak zrobiło Ci się z tego 100m ?

  • 0

    36. ~Adam  2011-07-12 10:00:38  host: h4-52.net.euron.pl

    Prawidłowa nazwa powinna brzmieć HEKTOMETRYCZNYCH, a nie heksametrycznych. Widać że jakiś baran z marketingu musiał się popisać. :)

  • 0

    37. ~maxim  2011-07-12 11:21:50  host: 80.48.17.122

    Dobrze, że Plus wspiera ratowników. Przy naszym niedoinwestowanym systemie ratownictwa dobrze że ktoś się tym tematem solidnie zajął! Plus pomaga nie tylko nad morzem, ale i GOPR'owcom i TOPR'owcom :-)

  • 0

    38.  2011-07-12 11:47:17

    a z gaduair jest płatne połaczenie na 601100100 czy bezpłatne? wie ktoś?

  • 0

    39.  2011-07-12 17:44:45

    ~Adam - hektometrowych raczej... bo tak właśnie nazywa się słupki rozstawione co 100 m np. przy drodze albo przy torach (a te co kilometr - kilometrowe a nie kilometryczne) ;-) thonka - no nie całkiem zabronili... w strefach A jest zakaz (oprócz ratownictwa itp.), w strefach B można już stawiać - chociaż fakt - nie te "duże" a w C już wszystkie. Problemem jest "kształt" tych stref i zagospodarowanie, które może "blokować" sygnał - np. las wokół strefy A.

  • 0

    40. ~vicio  2011-07-13 10:03:06  host: wapgw4.wapgw.era.pl

    Chciałbym zwrócić uwagę że z nr.112 można się połączyć nawet bez karty SIM, wystarczy naładowana bateria :) operator jest nieistotny!!!

  • 0

    41. ~  2011-07-13 14:04:27  host: chaos.tpnet.pl

    @40. ~vicio: Chciałbym zwrócić uwagę, że ostatni raport NIK-u mówi, że nr 112 w Polsce wciąż jeszcze nie działa! Więc można się trochę rozczarować dzwoniąc na ten numer!

  • 0

    42.  2011-07-13 17:29:05

    ~vicio - a jakże często taka baeria nie jest naładowana! I co wtedy? Przy tych słupkach powinny być jeszcze takie maszynki z całą gamą naładowanych baterii (nowych najlepiej - przy okazji by się wymieniło w telefonie) żeby wezwać z telefonu bez sim i naładowanej baterii pomoc ;-)

Dodaj swoją opinię