Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Play zacznie rozliczać roamingowców

Play zacznie rozliczać roamingowców

orson_dzi 9 Listopada 2017 16:41

11 4

play roaming wide

Sieć Play zamierza rozliczyć osoby nadużywające zasadę Fair User Policy (FUP). Wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Komisja Europejska tworząc aktualnie obowiązujące przepisy związane z roamingiem odpowiednio zabezpieczyła operatorów przed osobami, które większość czasu spędzają za granicą. Jeśli w ciągu 4 ostatnich miesięcy miesięcy karta SIM częściej loguje się do nadajników operatorów zagranicznych, niż do nadajników krajowych, wtedy operator może zacząć naliczać dodatkowe opłaty. Konkretnie mowa jest o 0,16 zł za minutę połączenia wykonanego, 0,05 zł za minutę połączenia odebranego, 0,05 zł za wysłanego SMS-a, 0,04 zł za MMS-a i 0,04 zł za 1 MB transmisji danych. Warunkiem uniknięcia opłat jest rozpoczęcie logowania do nadajników krajowych.




Osoby spełniające powyższy warunek będą otrzymywać SMS-y ze stosowną informacją. Ile jest takich osób? Z wcześniejszego materiału rzecznika Play wynikało, że jest ich kilkadziesiąt tysięcy.

Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia

Źródło tekstu: Play; wł     

Dodaj do:

Tagi: play | roaming | fup | rlah | roam like at home

w sumie: 48
  • -1

    1. ~  2017-11-09 16:47:14  host: goq1.internetdsl.tpnet.pl

    Janusze Biznesu znajdą sposób by obejść FUP

  • -5

    2.  2017-11-09 16:56:18

    Marcin wspomina zeby w ciagu 2 tyg zalogować sie do własnej sieci... tzn do czego? do jednego z tych 200 nadajników własnych Play? Ktos w ogole wie gdzie sa te nadajniki?

  • -2

    3. ~Oggy  2017-11-09 17:02:32  host: metroeth-nat76.217.146.194.generacja.pl

    @Mila89 - Ile? Ile dostajesz za to ujadanie?

  • 1

    4.  2017-11-09 17:19:24

    @2 do niedawna przyznałbym ci rację, ale jak widzę jak Play wziął się za moje rodzinne zachodniopomorskie, gdzie do tej pory była biała plama na białej plamie, to w końcu widać te $$$ z debiutu giełdowego. A zalogować się wystarczy pewnie do roamingu w PL, zresztą przy przejściach granicznych i tak pewnie zasięg Play jest.

  • -4

    5. ~FakSrak  2017-11-09 17:35:07  host: 213-186-94-143.static.ip.netia.com.pl

    Przepraszam do czego? Ta pseudo-siec ma wlasne nadajniki? :DD

  • -1

    6. ~Kamil  2017-11-09 17:37:14  host: 46.189.28.120

    Najpierw dają 500 zl przy przeniesieniu, a teraz operator płacze, że za dużo korzystamy... Wstyd.

  • 3

    7. ~  2017-11-09 17:43:34  host: public-gprs366011.centertel.pl

    I bardzo dobrze. Jak ktoś mieszka poza granicami kraju to stać go dać €80 za simo i mieć nolimit w UE

  • 4

    8. ~Tom  2017-11-09 18:04:41  host: 078088144159.jeleniagora.vectranet.pl

    Popieram działania operatorów w tym kierunku. Jeśli ktoś uważa, że zapłacił 20-25 zł i może dzwonić bez ograniczeń za granicą to coś tu jest nie halo. A stawka 0,16 i 0,05 za minutę nie jest taka straszna.

  • -2

    9. ~amigo  2017-11-09 18:14:40  host: host-89-230-35-134.dynamic.mm.pl

    Trzeba było odrazu dać limit miesieczny i resztę według cennika o tak to będzie oszustwo na maxa będzie rosło i rosło

  • 0

    10. ~Adam  2017-11-09 18:21:05  host: user-94-254-129-66.play-internet.pl

    @7. Ktoś kto mieszka za granicą poza Polską powinien tylko używać sieci zagranicznej. Płaci podatki za granicą, jego ojczyzną jest już inny kraj. Powinien nawet zrzec się obywatelstwa Polskiego. Nie pojechał/a za chlebem, a za wygodami, samochodami i mamoną. Nawet janusze wakacyjni powinni od razu płacić. Jeśli stać go na wyjazd za granicę, a nie stać go na rozmowę do Poski? To jest dopiero obciach. RLAH nigdy nie powinien powstać! Chociaż upadnie szybciej niż myślimy, tak jak cała Unia.

  • 1

    11. ~Buli  2017-11-09 18:26:55  host: 178.43.234.148.ipv4.supernova.orange.pl

    Tak jest!!! Niech płacą!!! Stać ich, skoro zagranicą siedzą i wykorzystują płacących w Polsce (czyt. nie chciało się zmienić opa na lokalnego). Brawo Play!

  • -5

    12. ~Kierowca  2017-11-09 18:36:14  host: unn-185-76-10-167.10gbps.io

    Witam.
    Jestem kierowcą w transporcie międzynarodowym. W trasie jestem około trzech tygodni a w domu około tygodnia. Rozumiem, że zostanę potraktowany jak ktoś kto mieszka za granicą mimo , iż jest to nieprawda i będę płacił za połączenia roamingowe mimo, że mam no limit?

  • 1

    13. ~krz  2017-11-09 18:50:44  host: nat-185-157-12-109.fiberway.pl

    @9 amigo, a ty slyszal o dyrektywie komisji europejskiej? gdyby sie dalo 'odrazu dac limit miesieczny i reszte wg cennika', to uwierz mi ze by dali.

  • -4

    14. ~Janusz  2017-11-09 18:56:09  host: user-94-254-167-80.play-internet.pl

    Witam od początku grudnia ruszamy z rotacyjną obsługą kart abonentów w kierunku Polska-Ue będziemy w ciągu 4 dni obsługiwali logowanie u operatora macierzystego ,aby móc korzystać z roamingu bez żadnych opłat. Szczegóły w najbliższym czasie. DTM

  • -3

    15.  2017-11-09 19:04:17

    Też dostałem takiego smsa dzisiaj. :) Wykorzystam środki, które mam na koncie, także przyznaną rekompensatę i zmieniam sieć. :) Play pogrywa ze mną (słaba jakość połączeń w roamingu, zrywanie połączeń itp) oraz konsultanci w odpowiedziach nie przykładają się do pracy, to i ja pogram sobie. :) Kartę obcego operatora posiadam, ale Play mam do odbierania połączeń głosowych i smsów z Polski, gdyż międzynarodowe połączenia i smsy są strasznie drogie...

  • -3

    16.  2017-11-09 19:34:10

    Dopłacać za coś co jest i tak słabe... to już cyrk

  • -3

    17. ~olać ich  2017-11-09 19:37:17  host: user-94-254-229-45.play-internet.pl

    Stracą tylko sieci. Stracą nas klientów chytrusy. Przejdę doninnych. Oj ja juz mam sposoby

  • 3

    18. ~kto jak kiedy  2017-11-09 19:46:34  host: ip-109-205-53-20.beyonddatacenter.com

    @17 do których? wszystkie zaczynaja nakładac opłaty.

  • 1

    19.  2017-11-09 19:49:09

    @12 ciebie to chyba nie dotyczy bo raz na jakiś czas logujesz się w kraju. Niby jak wprowadzali roaming mieli podchodzić indywidualnie, ale to musisz dopytać.

  • 0

    20.  2017-11-09 19:59:40

    @2 rzadko odpowiadam na takie komentarze, ale dzisiaj musiałem. Zrobiłeś mi wieczór tą wypowiedzią. Hejtować też trzeba umieć.

  • 0

    21.  2017-11-09 20:36:23

    @4 kujawsko-pomorskie podobnie, l2100 zrobili na 10 mhz i stawiają nowe stacje. Kiedyś gdy wyjechałem poza granice miasta było właściwie pewne, że spadnie do roamingu. Dzisiaj jadę, jadę i nie wierze, trzyma elegancko lte od play. Jeśli do 2020 bedą pracować jak przez ostatni rok to może to być bardzo dobra sieć. Moim zdaniem play za bardzo zachłysnął się roamingiem krajowym, po co stawiać swoje skoro są nadajniki innych, ale odbiło im się czkawką i teraz wreszcie inwestują.

  • 1

    22. ~  2017-11-09 20:43:28  host: 168.235.207.185

    @21 idz dzieciaku na onet ze swoim belkotem

  • 2

    23. ~  2017-11-09 20:44:40  host: 168.235.207.185

    @15 typowy janusz cebulak,nic dodac nic ujac

  • -2

    24. ~gosciu  2017-11-09 20:50:32  host: 87.224.154.77.rev.sfr.net

    Ale co poniektorym zal d..e sciska. Skoro tak zazdroscicie kasy ktora ludzie zarabiaja za granica to droga wolna nikt was w Polsce nie trzyma. Wiec z laski swojej nie zagladajcie do czyjegos portwela. Uslugi miedzy innymi telekomunikacyjne mamy owszem tanie w porownaniu do zachodu wine za to ponosi smieciowa wartosc PLN. Nie rozumiem z czego wynika placz operatorow na to ze ludzie korzystaja a to kosztuje. Sami na poczatku zaczeli od stawiania nacisku na darmowosc za granica na terenie UE wiec czemu sie dziwic ze kowalski wyjezdrzajac na wakacje cisnie na telefon czesto wiecej niz w domu. Takie skonstruowanie ofert tez strzela operatorom taniej (za darmo) mozna sluchac polskiego radia ale nie przez internet wystarczy zadzwonic do kogos kto polozy telefon kolo odbiornika. Wiem ze malo bedzie takich januszy ale wskazuje to ewidentnie na brak przemyslenia oferty. Kolejna sprawa jest brak dla Kowalskiego albo malej firmy ofert gdzie bedzie wliczona pula minut i pakiet danych poza FUP (fair use policy). Sam chcialem zmienic posadana oferte ale nie mam w chwili obecnej na co, bo nie ma alternatyw. Wiec ci ktozy mgli by swiadomie wybrac przystosowane do ich potrzeb oferty nie moga tego zrobic. Caly balagan mozna bardzo prosto obejsc zakladajac wizyte w kraju raz na 4 miesiace. Wystarcza dwa numery - korzystamy z jednego a po 4 miesiacach robimy przekierowanie na drugi i korzystamy z drugiego a pierwszy zostawiamy wlaczony w kraju. Po kolejnych 4 miesiacach czynnosc powtazamy. Nikt nie podniusl tematu obizek cen roamingu UE od stycznia 2018 i kolejnych co rok az do 2,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2022 roku).

  • -1

    25. ~  2017-11-09 20:58:07  host: 89-64-43-86.dynamic.chello.pl

    Play to zlodzieje najwyzsza pora opuscic ta pseudo siec dla gimbazy

  • 2

    26.  2017-11-09 21:13:47

    24 i reszta...
    Ale po co głupie argumenty? Wy w ogóle czytaliście to o czym tak "mądrze" się wypowiadacie?
    Przecież to już Komisja przewidziała i specjalny akt prawny uchwaliła - że tylko tytuł zacytuję:
    Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/2286 z dnia 15 grudnia 2016 r. ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące stosowania polityki uczciwego korzystania i metod oceny zrównoważonego charakteru zniesienia dodatkowych opłat z tytułu detalicznych usług roamingu oraz dotyczące wniosku, jaki ma obowiązek złożyć dostawca usług roamingu na potrzeby tej oceny.
    Z lektury natomiast jasno wynika, ze doskonale sobie zdają sprawę z wrodzonej "uczciwości" ludzi, niezależnie od narodowości ;-)

  • 2

    27.  2017-11-09 21:28:43

    @24 chyba nie zrozumiałeś do końca. Nie chodzi o urlopy, ale o ludzi mieszkających poza granicami polski, którzy korzystają z polskich telefonów. Skoro zarabiasz jak Niemiec kup karte w Niemczech i sobie z niej dzwon i korzystaj z neta. Jak wrócisz do polski to korzystaj z polskiej karty. Urlop to inny temat, to operatorom nie przeszkadza.

  • 0

    28. ~kolor  2017-11-09 22:04:27  host: user-94-254-160-216.play-internet.pl

    A co z uzytkownikami z oferta zbieraj minuty ich tez to dotyczy?

  • 0

    29.  2017-11-09 23:08:14

    I bardzo dobry ruch!
    Kiedyś za roaming jak ktoś chciał to płacił i tyle.
    Teraz ceny abonamentów idą w górę dla wszystkich.
    Bawi mnie jak ktoś się cieszy że dają a nie widzi jak z drugiej kieszeni mu zabierają.
    ZSRE..

  • 0

    30. ~sprytny roamingowiec  2017-11-09 23:21:29  host: 139.59.157.220

    Jakie jest tego rozwiązanie? Banalnie proste! Wystarczy mieć dwie karty SIM i co 4 miesiące zamieniać jedną z drugą - wtedy wystarczy raz na pół roku wrócić do kraju, żeby zalogować "nadużywaną" kartę do sieci macierzystej operatora. I po problemie.

  • 0

    31. ~ola  2017-11-09 23:24:23  host: public-gprs391500.centertel.pl

    i tak wychodzi z dopłatami fuuuuuuuuuuuuul tanio, albo nowy numer co 4mc u innego opa ;d

  • 0

    33.  2017-11-10 01:23:23

    @30 Twój spryt mnie zachwyca. A nie lepiej kupić abonament w kraju w którym mieszkasz z połączeniami do UE (czyli też do Polski). I osoba dzwoniąca do ciebie też może mieć abonament z połączeniami do UE? Ale to byłoby za proste. Lepiej mega kombinować. Ale to już taka nasza narodowa przypadłość czyli ucieranie dooooopy szkłem.

  • 0

    34. ~gosciu  2017-11-10 05:41:52  host: 87.224.154.77.rev.sfr.net

    @32, 33 - a co w wypadku gdy ktos podrozuje duzo pracuje za granica w kilku krajach w Polsce jest tylko kilka dni w miesiacu a polskiego numeru uzywa do kontaktow i pracy?

  • 0

    35. ~Cal7m  2017-11-10 06:41:22  host: a24-06-09.opera-mini.net

    Play rozliczy mnie, to ja rozliczę playa, po prostu mu podziękuje:-D

  • 0

    36. ~Analityk  2017-11-10 06:46:56  host: user-31-175-27-63.play-internet.pl

    16 groszy minuta. Normalnie rozbój w biały dzień. Jak żyć? No niektórzy są naprawdę upo.śledzeni. Wniosek jest taki, że chyba za granicą płacą mniej niż w kraju i trzeba jeszcze żebrać czy też żerować na innych. A może też i okrać by się dało? No tak okraść to trzeba umieć, a żebractwo jest proste.

  • 0

    37. ~Nata  2017-11-10 08:31:31  host: host-89-231-206-199.dynamic.mm.pl

    Jak się sporadycznie korzysta to nie będzie żadnej dopłaty. Proste prawda ?

  • 0

    38.  2017-11-10 09:16:36

    34 - niech płaci te dodatkowe grosze... Jak do tej pory sobie z tym ten ktoś radził?

  • 0

    39.  2017-11-10 10:12:26

    Cebulakom dupę ściska. Bardzo dobry ruch operatora. Mam nadzieję, że inni pójdą szybko w ślady Playa i Plusa.
    A straszenie operatora, że przestanę korzystać z jego usług w roamingu jest po prostu śmieszne. Ktoś chce przestać doładowywać 30 zł na miesiąc żeby operatorowi nie wydzwaniać powiedzmy 500 zł. Widać skutki braku matematyki na maturze

  • 0

    40.  2017-11-10 10:14:33

    A jeżeli ktoś myśli , że zalogowanie się na 1-2 dni w kraju da mu znowu no limit w romingu jest po prostu deb.lem intelektualnym

  • 0

    41.  2017-11-10 12:40:22

    @34 Niech kupi sobie abonament z bezpatnymi połączeniami w EU. Ja taki mam od 5 lat i jest to USŁUGA za którą się płaci i wtedy nie ma znaczenia ile jesteś poza granicami bo europejski darmowy roaming nie ma tutaj zastosowania.

  • 0

    42. ~gosciu  2017-11-10 22:59:28  host: 157.86.136.77.rev.sfr.net

    @41 - podaj prosze aktualnie dostepne ofery dla kowalskiego albo malej firmy - nie mowie o koroporacyjnych

  • 0

    43. ~bb  2017-11-11 12:02:04  host: 89-64-38-124.dynamic.chello.pl

    @41 Wycofali się już z tych ofert. Tirowcy za dużo minut trzepali na tych abo.

  • 0

    44.  2017-11-12 00:42:49

    @41, 42 Nadal są dostępne za normalne pieniądze w T oraz Orange. W Orange patrzyłem i kosztuje full opcja 64.99zł netto. Nie wiem czy dla Kowalskiego ale nawet na 1 osobową działalność.

  • 0

    45. ~  2017-11-12 15:25:35  host: user-94-254-161-126.play-internet.pl

    To ze ktoś więcej czasu spędza za granicą nie oznacza że bez przerwy wisi na telefonie.

  • 0

    46.  2017-11-12 16:53:00

    45 - non stop nie, ale zawsze wtedy kiedy potrzebuje a biorąc pod uwagę pobyt ciągły - bez przerwy za granicą ;-)

  • 0

    47. ~Qniak  2017-11-14 09:00:48  host: public-gprs377858.centertel.pl

    Bardzo dobry ruch, dlaczego wszyscy mają płacić wiecej ( wzrost cen abonamentów) za garstkę która zarabia za granica, i zamiast kupić tam normalny abo za 40€, to dalej polandia cebulandia i kombinowanie, dla ludzi wyjeżdżających okazjonalnie na urlop przecież się nic nie zmienia.

  • 0

    48.  2017-11-14 09:06:30

    47 - nie wiem bo nie praktykowałem, ale z tego co widzę i co słyszę, Polacy zarobki liczą w euro, ale wydatki już w złotych - nawet jeśli płacę euro ;-)
    160 złotych z telefon? Z kim Ty się ostatnio widziałeś?! ;-D

  • 0

    49. ~Qniak  2017-11-14 15:01:35  host: public-gprs377858.centertel.pl

    @48 - a co w tym dziwnego ? myślisz ze ile kosztuje abo no limit i przynajmniej 10GB neta w angli ( celowo anglia bo tu najwiecej rodaków), wysarczy wejść na strone jakiegoś operatora z uk i co widzimy? za goły abo bez urządzania trzeba dac minimum 15-20 funtów, to siłą rzeczy abonamenty z międzynarodówką ( bo takie powinni kupować Ci co pracują poza krajem ojczystym, są jeszcze droższe, stąd to Januszowe kombinowanie.

Dodaj swoją opinię