Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Play skomentował sprawę wykorzystania usługi do kradzieży

Play skomentował sprawę wykorzystania usługi do kradzieży

sirmark 10 Marca 2016 13:53

9 5

Rzecznik Play, Marcin Gruszka, odpiera zarzuty, że operator ponosi winę za wykorzystanie usługi TelePlay jako jednego elementu w procesie wykradzenia pieniędzy z kont bankowych.



Tak to nasza wina, że wprowadziliśmy bardzo fajną usługę TelePlay. [...] Nie, to nie nasza wina, że na tym świecie są źli ludzie, którzy robią wszystko, żeby dobrać się do naszych kont bankowych. Poważnie, nie mamy z tym nic wspólnego. Ktoś znalazł sposób, jak wykorzystać stary TelePlay do bardzo złych celów - napisał na blogu Marcin Gruszka i porównał sytuację do producenta noży, którego narzędzie można wykorzystać do przestępstwa.

TelePlay to usługa, która pozwalała na wykonywanie oraz odbieranie połączeń i wiadomości SMS poprzez przeglądarkę na komputerze. O tym jak taki sposób wykorzystali przestępcy, pisaliśmy w poniższej wiadomości.




Zobacz: Oszustwa i kradzieże powodem wyłączenia usługi TelePlay?

Rzecznik opisał w datach reakcje Play. 20 lipca 2015 r. operator dostał sygnały z banków o ryzyku nadużyć. Bank wskazał numery, a Play zablokował przekierowanie SMS-ów na tych numerach. 1 sierpnia 2015 r. wstrzymano możliwość aktywowania usługi TelePlay. Mogli z niej dalej korzystać tylko ci użytkownicy, którzy mieli już wcześniej opłacone abonamenty. 6 września 2015 r. usługa została wyłączona ostatnim pojedynczym klientom.

Marcin Gruszka wskazuje także, że aby doszło do nadużycia musiało być spełnionych jednocześnie kilka warunków:
  • posiadanie przez ofiarę nadużycia konta w Play24,
  • pozyskanie przez przestępców identyfikatorów i haseł do systemów bankowych oraz do Play24,
  • aktywowanie na koncie abonenckim ofiary usługi TelePlay przez stronę internetową tele.play.pl (a nie za pomocą SMS-a, co wymagało podania hasła jednorazowego do aktywacji usługi),
  • brak reakcji ofiary nadużycia na wiadomość SMS z informacją o aktywacji usługi TelePlay.

Źródło tekstu: Play, wł     

Dodaj do:

Tagi: teleplay | play

w sumie: 94
  • 0

    77. ~aer  2016-03-11 13:01:33  host: 5.134.65.167

    ludzie potracili po 160 tysięcy kredyty na siebie pobrali złodzieje z kont okradzionych a wy dalej brońcie flaja aż do czasu kiedy przyjdzie czas na was..

  • -2

    78.  2016-03-11 13:02:14

    @75- Mam konto w banku który posiada placówki, nie uznaje banków które są zupełnie wirtualne.

  • -1

    79. ~Q78  2016-03-11 14:34:01  host: 5.134.65.167

    Banki by ciąć koszty kasują takie placówki- pokazując wspaniałości i wygodę (lenistwo) dla klientów internetowej obsługi .
    Milczą o bezpieczeństwie - w regulaminach przerzucają to na barki klientów odpowiednie zabezpieczenia itd...choćby SSL3.0 był od wielu lat złamany w ilu bankach mieliście zapewnienie o bezpieczeństwie tego protokołu...teraz jest TLS niby bezpieczny...Niby ;)
    Duża ilość spraw jest cenzurowana by nie wzbudzać paniki- kradzieże na olbrzymie skale
    O tym nie dowiesz się w mediach ... byś się bał i stał byś się ostrożny . Nie kupował byś smartofnów smarwatchy itd ale żyj dalej w matrixie i obłudzie bezpieczeństwa.....

  • 0

    80.  2016-03-11 15:12:39

    ok. 23:47 komunikat sieciowy o treści TelePlay: Zalogowano sie wlasnie do uslugi TelePlay. Jesli to nie Ty, wyslij SMS o tresci NIE pod bezplatny numer 18353 (1TELE). www.tele.play.pl

    Play poinformował ofiarę o zagrożeniu. Stawiam, że to będą podnosić jego prawnicy.

  • 1

    81. ~Krzysztof  2016-03-11 16:02:29  host: axq102.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @80 Właśnie tu pokazałeś dobitnie gdzie Play zrobiło błąd, powinno wysyłać SMSy:
    Próba zalogowania do uslugi TelePlay. Oto {KOD} jednorazowy kod do wprowadzenia na stronie: www.tele.play.pl

  • 1

    82.  2016-03-11 17:36:01

    @80 - Rewelacja, Play poinformował o północy śpiącą osobę że właśnie jej konto bankowe jest drenowane, przestań się wreszcie ośmieszać. SMS jaki powinien dotrzeć do klienta to: Kod jednorazowy (xxxx) do uruchomienia usługi TelePlay, wpisz go do aplikacji i naciśnij "zaloguj".

  • 0

    83.  2016-03-11 18:12:12

    @Hose. Odpuść bo szkoda klawiatury. Gdyby to był TMobile to Kryniczanin by smarował 48h bez przerwy jaki ten TM jest zły i niedobry. A że to Play to będzie zwalał winę na wszystkich a nie na Play. Ewidentna wina Play w tej sprawie a teraz Gruszka chce to wszystko zamieść pod dywan. @zajadacz napisał prawdę. SMS potwierdzający i byłby koniec tematu.

  • 0

    84. ~Mexille  2016-03-11 18:15:48  host: 8.37.225.140

    "Nowa lepsza sieć Play" - ktoś mi to wytłumaczy? Tak się reklamuje sieć Play w telewizji z dziećmi, Chylińską i Wojewódzkim z LTE.

  • -1

    85.  2016-03-11 18:51:05

    Poczekajmy na sprawę sądową mnie najbardziej interesuje ekspertyza sprzętu klienta przez biegłego informatyka.

  • 0

    86.  2016-03-11 18:55:26

    ha ha ha widzę że mamy pamięć wyrywkową. Jak tam loterie SMSowe Orange i T-mobile. Tam nikt się nie włamywał, "okradli" kupę ludzi a kasy wystarczyło na nagrody i kary ;)

    Złodziej hasał po komputerze ofiary mając hasła do banku i Play24. Dobrze że nie włamał się do telefonu bo by jeszcze SMSów Premium na loterię w Bangladeszu powysyłał ;)

  • 0

    87. ~Zorro  2016-03-11 20:57:56  host: afdb7.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Taka jaka jakość sieci takie i bezpieczeństwo playa.

  • 0

    88.  2016-03-12 00:36:00

    @83- Spoko, już stwierdziłem że to jakiś fanatyk Play, zastanawia mnie tylko jak można być tak zaciętym by nie widzieć oczywistych faktów. Mówić w kółko to samo zamiast merytorycznie odnieść się do sprawy. Gruszka którego generalnie lubię wypalił jeszcze z nożem, to porównanie na poziomie czterolatka, chociaż możliwe że czterolatek dobrałby stosowniejsze porównanie.

  • 0

    89. ~  2016-03-12 06:29:38  host: 89-64-28-51.dynamic.chello.pl

    Hose, Kryniczanin to znany fanatyczny wyznawca kościoła Play i gruszki. Rozmowa z takim mija się z celem.
    Zobacz jego wpisy na forum, nie ma zadnego w ktorym napisalby cos złego na Play. A szczyty fanatyzmu osiągnął pisząc, ze Play ma najlepsza sieć wlasna w ze wszystkich operatorów

  • -1

    90. ~s.o.s.  2016-03-12 07:17:31  host: 178235133069.stronieslaskie.vectranet.pl

    Problemem nie jest tylko Play. Problemem są setki tysięcy ludzi pragnących nowinek i ci, którzy te nowinki wprowadzają. Ani jedni ani drudzy nie myślą o bezpieczeństwie. Jedni są głupi i wygodni, drudzy pazerni i zachłanni.

  • 0

    91.  2016-03-12 10:40:10

    "Operator blokuje nr a w tym czasie dzwonimy do banku - mamy wszystkie dane z konta plus osobiste i prosimy o zmianę nr do weryfikacji."
    Ja bylem OSOBISCIE w banku (ING) i przy okazji chciałem zmienić numer. Poinformowano mnie ze jeśli nie mam aktualnego numeru (żeby potwierdzić kod) to i tak nie załatwię tego od reki bo do takiej sytuacji jest specjalna procedura która (chyba listowna, bo nie zagłębiałem się specjalnie bo dostęp do numeru mam) wymaga później osobistego potwierdzenia w banku.
    Teoretyzujesz a to wszystko jest już dawno przemyślane.
    Chodzi o możliwość ataku na konto bankowe BEZ dostępu do telefonu. Obecnie nie było to możliwe i jak pisali wcześniej można było sobie tylko konto pooglądać.
    A to cytat eksperta od bezpieczeństwa (zaufana trzecia strona) "Powiedziałeś o scenariuszu gdzie kontrola na komputerem pozwala na kontrolę nad telefonem. Nie znam takiego ataku." Oczywiście pomijając teleplay bo oni sami dostarczyli do tego narzędzie ;)
    @75 bez placówek tez maja swoje procedury i kanały.
    @80 a 3 min później nie było 30tys, Masz racje przecież miał mnóstwo czasu na reakcje.

  • 0

    92.  2016-03-12 10:47:11

    Play dał tu ciała jeżeli nie potrzeba było smsa do aktywacji TP. Inaczej by raczej tak szybciutko nie skasowali usługi, tylko wydali jakieś oświadczenie, że są ataki i trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Z tego co pamiętam to potrzebny był sms z kodem jak akttwowałem TP...ale to dawno było, więc mogę się mylić...

  • 1

    93.  2016-03-12 10:58:40

    Zrobili nicponiom furteczke w bankowym systemie zabezpieczeń w sumie.

  • 0

    94.  2016-03-12 16:26:43

    @91 - "bez placówek tez maja swoje procedury i kanały." Bank z placówką ma pewne zalety, masz w nim zgromadzone główne środki na koncie bez karty kredytowej i możliwości wykonywania transakcji przez internet. Na codziennym koncie internetowym z kartą płatniczo-bankomatową masz zgromadzone tylko niewielkie środki na codzienne potrzeby, wtedy podczas włamania zostanie skradzione jedynie to co tam posiadasz, do głównych środków masz dostęp tylko i wyłącznie w placówce po okazaniu dowodu osobistego, nikt raczej tego nie przeskoczy.

  • 0

    95.  2016-03-12 17:13:38

    Hose... Skomplikowane to jest. I chyba ociera się o jakąś manię.
    Odkąd istnieją, korzystam z kart (kredytowych i płatniczych), czy bankowości elektronicznej (kiedyś, kiedy raczkowało zastępowanie papierków, na dyskietce nosiłem przygotowane pakiety przelewów raz na jakiś czas). Nigdy nie miałem problemu z jakimiś kradzieżami czy włamaniami. Ra, niedawno, bo jesienią zeszłego roku, w bankomacie mi przycięło 20 zł (nie nosze kasy w portfelu więc wypłacam na bułki 20, 40 czy 60 zł - właśnie tak, żeby drobnymi mi wypłaciło ;-)). Ale to podarty banknot był i coś go zatrzymało a ta klapka co się otwiera do wyjęcia - przycięła go. Ale zadzwoniłem do operatora - oddali w dwa dni na konto.
    Myślę że przesadzasz trochę z ta ochroną. Wystarczy rozsądnie korzystać a na pewno nic złego się nie stanie - z danymi czy z kasą ;-)
    A! Ja akurat mam dwa rachunki w dwóch bankach - obu marmurowych ;-)

  • 0

    96.  2016-03-13 12:04:57

    @95 - Co w tym niby skomplikowanego? Generalnie tych pieniędzy wcale nie używasz (ale masz pewność że tam są i pozostaną mimo powstania nowych narzędzi i sposobów na kradzieże z kont internetowych, złodzieje nigdy nie spoczną) Normalnie na koncie internetowym masz wystarczającą ilość środków do życia i śpisz spokojniej. Nie uważam że jest to jakaś mania, ofiary z tematu który komentujemy również sądziły że środki na koncie mają zupełnie bezpieczne.

Dodaj swoją opinię