Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Play odda pieniądze za zbyt duże kary umowne

Play odda pieniądze za zbyt duże kary umowne

LuiN 15 Czerwca 2011 17:03

0 0

Play, na podstawie decyzji prezesa UOKiK z 28. stycznia 2011 roku, wyliczy na nowo wartości ulg udzielonych konsumentom przy zawieraniu umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Wystawi też noty obciążeniowe albo korekty not z zastosowaniem metodologii kalkulacji ulgi uzgodnionej z prezesem UOKiK - zwracając klientom nadpłaty.

Same koszty poinformowania klientów o możliwości odzyskania pieniędzy w tym bezpośrednie mailingi polecone do klientów i ogłoszenia prasowe (nie wliczając w to kwot nadpłat, które P4 zwróciła/zwróci) spółka szacuje na ponad 1 milion zł.

Owszem są podstawy prawne, ale postanowiliśmy, że nie będziemy się odwoływać od tej decyzji i kary. Wolimy się skoncentrować na sprawnym zwrocie pieniędzy klientom. Eksperci i fani przepychanek sądowych są gdzie indziej, nie na Taśmowej - skomentował na swoim blogu Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play.




Za zawyżanie wysokości opłat z tytułu rozwiązania przez abonenta umowy, UKE nałożył na P4 karę 500 tys. zł. Zgodnie z prawem opłata ta nie może przekroczyć wartości ulgi przyznanej abonentowi i pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania.

Źródło tekstu: blogplay.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 46
  • 1

    31. ~  2011-06-15 21:25:46  host: v09-15.opera-mini.net

    Polska to jak widać kraj analfabetów. Podpisując umowę nie rozumieją co czytają, a na dodatek nie potrafią liczyć. Cena telefonu w cenniku bez zniżek zwykle jest wyższa niż rynkowa. I tak jest u każdego opa. Sprawdźcie sobie i zacznijcie wieszać psy na całej W4 matołki od siedmiu boleści.

  • 0

    32. ~CYA  2011-06-15 22:25:50  host: korp14.avistamedia.pl

    Kara umowna to nie cała wysokość zobowiązania tylko kwota przyznanej ulgi w danej ofercie (rabat na aparat + rabat na uruchomienie + rabat na abonamencie). Rozumienie zasad niektórych boli ...

  • 0

    33. ~Kryniczanin  2011-06-15 22:33:17  host: z25-10.opera-mini.net

    @32 Tylko tak się składa że w wielu przypadkach i nie tylko w Play łączne zobowiązanie jest niższe niż kara umowna.

  • 0

    34. ~mirekb  2011-06-15 22:35:42  host: user-46-113-224-164.play-internet.pl

    wiem o tym od 25 maja.siorka dostala pismo ale pomyslałem niech Telepolis zrobi swoje.podstawy prawne ok.reszta pisma ok.siora sie zesrała i zapłacila te 1500 a oddaza jej 900.mówilem jej zey sie odwołała-wysmiała mnie.wlasnie skonczylismy butelke dobrej wódki.wiedza kosztuje a nic za darmo nie bylo,nie ma i nie bedzie

  • 0

    35. ~  2011-06-15 22:36:35  host: v09-15.opera-mini.net

    33. Policz sobie wg cen jaki obowiązywały gdy brałeś ofertę.

  • 0

    37. ~toms  2011-06-15 23:13:50  host: avd196.internetdsl.tpnet.pl

    Trzeba było kary, żeby operator podjął takie działania na szerszą skalę. Cóż za wspaniałomyślność rzecznika - najpierw okradają ludzi w biały dzień, a później łaskawie oddają - wstyd panie Gruszka !! Dlatego nigdy nie podpiszę żadnego cyrografu z jakimkolwiek telkomem. Nie mam zamiaru się użerać z operatorami, próbującymi wyłudzić niesłusznie naliczoną kasę.

  • 0

    38. ~  2011-06-16 01:38:17  host: p15-03.opera-mini.net

    Nie wiem o co chodzi w ale zgadzam się z jojo i dobranoc.

  • 0

    39.  2011-06-16 04:27:00

    @32 w koncu ktos dobrze napisal... dziwicie sie karom? jezeli terminal kosztuje w normalnej cenie 1500zl a Wam go sprzedaja za 1zl to juz macie 1499zl ulgi, do tego sa rozne aktywacje (wlaczenie do sieci, wlaczenie promocji itp.) oraz ulga na abonamencie. skoro ktos wg. cennika ma placic 69zl a placi 59zl to chyba logiczne, ze dostal 10zl rabatu. rowniez darmowe pakiety takie jak stan darmowy podlegaja pod rabaty, a to juz nastepne 10zl. warto by bylo tak zmienic prawo, aby klient przy pozycji oplata specjalna/kara umowna mial czarno na bialym wypisane co jest jej skladnikiem... w wielu przypadkach kwota przyznanej ulgi ma sie nijak do rabatow...

  • 0

    40.  2011-06-16 04:40:01

    @33 przyznana ulga ma sie nijak do lacznego zobowiazania... zobacz jakie sa niepromocyjne ceny neostrady to z krzesla spadniesz... aktywacja 307,5zl lub cos ponad 100zl gdy jest juz linia analogowa w mieszkaniu (najczesciej obnizana do 49zl lub 19zl) czyli juz ponad 250zl ulgi na instalacji i aktywacji. do tego dla przykladu 512kbit kosztuje wg. cennika 120zl, a 2mbit ponad 200zl cena promowanej predkosci 6mbit to jedyne 242zl! a tu promocja "lekki internet" - instalacja 49zl i srednia oplata za 512kbit ok. 41zl. ulga na samej oplacie miesiecznej to 75% ceny standardowej. przy takich cenach standardowych to ja sie nie dziwie, ze TP na laczu 512kbit w "lekkim internecie" przyznaje ulge w wysokosci prawie 2700zl na 24 miesiace... i tak sie wlasnie zniewala ludzi umowani...

  • 0

    41.  2011-06-16 04:41:15

    @40 tfu mialo byc 66% :P

  • 0

    42.  2011-06-16 04:50:30

    ehhh... nie wyspalem sie chyba, bo chce dobrze a ciagle zle cos przepisze. od poczatku - 512kbit wg. cennika standardowego to 153,51zl. jak sprzedaja te opcje za 41zl miesiecznie to sam policz czy kara nie wyniesie magicznych 2700zl. a wszystko przez sztuczne zawyzanie cen standardowych. tu jednak masz podane ceny standardowe, wielu operatorow ukrywa standardowe cenniki, albo pisze je tak zawile (np. netia) bys przypadkiem sie nie zorientowal o ktorej ofercie czytasz. operatorzy komorkowi natomiast sztucznie zawyzaja ceny aparatow i glownie na tej podstawie przeliczaja kare...

  • 0

    43. ~Kryniczanin  2011-06-16 05:55:26  host: z28-15.opera-mini.net

    @40 Czyli jak policzymy koszty standardowe i odejmiemy od nich laczne zobowiazanie wyjdzie ze na kazdej umowie operator jest stratny a wiec mamy dumpìng cene ponizej kosztow co zabrania prawo wiec kazda umowa powinna w takim wypadku byc nie wazna z mocy prawa

  • 0

    44.  2011-06-16 06:15:49

    @43 ja tez nie rozumiem po co robic cennik z gigantycznymi cenami standardowymi i ulamkowymi cenami w promocji. dla samej kary? bez sens... rozumiem, ze chce sie zatrzymac klienta przed ucieczka karami umownymi, ale skoro ceny dookola sa takie same to chyba lepiej zeby rzeczywiscie ze soba konkurowac, anizeli podchodzic do tego "mamy cie na dwa lata nigdzie nie uciekniesz, bo kara jest taka, ze jej w rok nie splacisz". patrzac na to z drugiej strony - kazdy przedsiebiorca moze robic jakies promocje. niektore trwaja dluzej, inne krocej. ostatnio UOKiK wycofal sosy Pudliszek, bo przez 3 lata byla w nich promocja x% wiecej. moze teraz niech UOKiK zajmie sie permanentnym zawyzaniem cen na cele promocji...

  • 0

    45. ~kryniczanin  2011-06-16 07:44:29  host: 87.197.158.213.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @43 No właśnie przykład z Pudliszkami jest trafiony. Niech UOKiK się tym zajmie. Ja świadomie podpisałem umowy bo chcę się z nich wywiązać ale i tak czuje się jak cieć którego operator zrobił w ch... przy przedłużaniu umowy a będę miał pierwszą za 2 miechy będę o tyn pamiętał. Jeszcze PLAY pożałuje tego co zrobił.

  • -1

    46. ~Sanczopanczo  2011-06-16 07:55:36  host: 94.75.84.90

    Na tym polega wolny rynek- jak dla mnie kara umowna moze wynosic nawet 5 mln zlotych. Jezeli kwota mi nie odpowiada to ide do innego operatora i juz. A juz twierdzenie ze ktos kogos okrada zakrawa o DEBILIZM i ZIDIOCENIE! Kto wam kazal podpisywac umowe z takimi karami?! Nauczcie sie czytac ze zrozumieniem zanim zabierzecie glos w jakiejkolwiek sprawie :-/ I gdzie wy macie jakas kradziez?! Nie wywiazliscie sie z zobowiazania to placicie kare i juz. Taka JAKA MACIE W UMOWIE KTORA PODPISALIŚCIE! No ale czego oczekiwac od pokolenia ktoremu trzeba bylo obnizyc prog zdawalnosci na maturze do 30%

  • 0

    47. ~Calm7  2011-06-16 08:28:20  host: z29-04.opera-mini.net

    46). Sanczo, nie o to w tym chodzi.. Kara umowna sklada sie z kilku czynnikow, jeden byl zawyzony i to zostalo "napietnowane". Gdyby Play nie mial wyliczen, a stala kare umowna nie zawierajaca bonusow, fonu, etc. to kto podpisal-zaplaci, amen.

  • 0

    48.  2011-06-16 08:33:53

    @46 hamuj wrotki kolego, bo poki co po za chamskim obrazaniem nic soba nie prezentujesz, a juz tym bardziej czytania ze zrozumieniem... jedno to dowolne ustalanie cen (w koncu wolny rynek, choc nie do konca), drugie to ich sztuczne zawyzanie, by dac cos supertanio w promocji, wyglada to tak jak akcje podwyzszania cen w marketach by na nastepny dzien je z pompa znow obnizyc tylko w telekomach ceny zawsze sa wysokie, a promocje rowniez obowiazuja zawsze. szkoda tylko, ze te promocje nigdy sie nie koncza... jeszcze rozumiem jak ktos wzial telefon itp. ale kary, ktore wystepuja w umowach bez telefonu tez niskie nie sa... owszem umowy trzeba czytac, tylko malo kto sobie zdaje z kary umownej, dopiero jak sie chce ja rozwiazac widac kosmiczna kwote wzieta z kapelusza. z reszta malo ktory regulamin uslug z gory definiuje przyznane ulgi, a jezeli juz to ich maksymalny pulap. realna kwote poznajemy jak juz jestesmy na cos zdecydowani i mamy wydrukowana umowe przed soba. wiekszosc ludzi z przyzwoitosci podpisuje wtedy taki papier "by nie robic klopotu". a co do matury - najpierw zdaj dzisiejsza mature, potem obrazaj innych...

  • 0

    49. ~Patryk  2011-06-16 09:32:20  host: dak148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Sprawa byłaby prostsza gdyby telefony nie były dotowane przez operatorów, a zamiast bzdurnych promocji, stanów darmowych, numerów do przyjaciela i innych takich, panowały by uczciwe warunki. Wtedy można by rozwiązać umowę z operatorem np. z miesięcznym wypowiedzeniem. Co do kar umownych, gdy osobiście podpisywałem umowę z P4, wiedziałem ile będę musiał zapłacić w przypadku odstąpienia od umowy. Był to mój świadomy wybór, ponieważ jestem pazerny i chciałem dostać fajny tel. za złotówkę. Chociaż jak później pomyślałem, to lepiej bym zrobił, gdybym nowy telefon kupił nawet na raty w sklepie a zamiast abonamentu wziął nr. na kartę. Operatorzy mamiąc nas promocjami żerują na naszej naiwności, ale przede wszystkim na naszej chytrości. Zanim zaczniemy rzucać kamieniami w Play, Netię i TP S.A, czy innych z W3, spójrzmy pierw w swoje oblicze.

  • 0

    50. ~Anty-Play  2011-06-17 00:58:05  host: public126813.xdsl.centertel.pl

    Jestem nastawiony anty na Play bo stosują sztuczki poniżej pasa. ALE.. podpisujac umowę trezba ją CZYTAĆ i nie dla nie decyzja jest krzywdząca. (lub też nie). Skoro przedsiebiorca wprowadza zapisy do umowy i godzi sie na nie konsument nie widze przeszkod dla ktorych ta osoba nie mialaby sie wywaizac z umowy. Skoro ktos jest na tyle ciemny ze nie czyta umowy to niestety JEGO WINA. Tak jak powiedzialem, Play stsuje chwyty ponizej pasa w reklamach i wprowadza klientow w blad. Za to powinni zaplacic (np. za 4G co jest bzdura bo mam jednego sima w Play i 2G nie dziala tak jak powinno wiec ZA TO powinni otrzymac kare) ale nie za te zapisy w umowie. CZYTAJ POLACZKU uwaznie umowe!!!