Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości "plan tp społeczny" odrzucony przez UKE

"plan tp społeczny" odrzucony przez UKE

WitekT 23 Listopada 2006 15:01

0 0

23. listopada Prezes UKE zgłosił sprzeciw wobec przedłożonej przez Telekomunikację Polską propozycji zmiany cennika, polegającej na wdrożeniu nowego planu taryfowego pod nazwą plan tp społeczny oraz jednoczesnego wstrzymania sprzedaży planu tp socjalnego. Planowany przez Spółkę termin wdrożenia danej propozycji zmiany cennika przypadał na dzień 1. stycznia 2007 roku.

Podstawą zgłoszenia przez Prezesa UKE sprzeciwu była niezgodność postanowień projektu zmiany cennika z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego. Prezes UKE zważył, iż wnioskowana przez TP propozycja:
nie wypełnia ogólnych kryteriów ustalania cen usług (kryteriów: przejrzystości, obiektywności i niedyskryminacji),
nie spełnia również kryteriów ustalania ceny usługi powszechnej (kryteriów: uwzględniania możliwości ekonomicznych użytkowników końcowych, odpowiadania ich potrzebom oraz uwzględniania sposobów korzystania z usług),
nie sprzyja tworzeniu warunków dla zapewnienia użytkownikom maksymalnych korzyści w zakresie różnorodności, ceny i jakości usług telekomunikacyjnych.

Jako główne powody nie wyrażenia zgody na wejście w życie planu tp społecznego, jako pakietu taryfowego dedykowanego osobom o niskich dochodach, mającego uwzględniać ich potrzeby a zarazem możliwości finansowe, Prezes UKE wskazał poniższe pięć kwestii:

1. Niejasne i nieprzejrzyste kryteria zdefiniowania grona beneficjentów planu tp społecznego (uprawnionymi do korzystania z przedmiotowego planu miałyby być wyłącznie osoby pobierające świadczenia z pomocy społecznej oraz osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności).

2. Wykluczenie czy też ograniczenie dostępu do niektórych usług, takich jak szerokopasmowy dostęp do Internetu, czy usługi dodatkowe, jako przejaw dyskryminacji tych abonentów.

3. Nieprzejrzyste kryteria ustalenia wysokości opłat za poszczególne usługi wchodzące w skład usługi powszechnej. Ustalony bowiem przez TP poziom opłat za poszczególne usługi wchodzące w skład usługi powszechnej przeczy prospołecznemu charakterowi niniejszego rozwiązania taryfowego. W 14 spośród 34 badanych przez Prezesa UKE przypadkach odnotowana została podwyżka, której poziom zawierał się w przedziale: 3,45 - 65,52% w stosunku do opłat w dotychczasowym planie tp socjalnym.
Wśród badanych przypadków wystąpiły również takie, w których odnotowano obniżkę cen. Należą do nich:
krótkie 1-minutowe połączenia lokalne, bądź nieco dłuższe 2,3-minutowe połączenia danego rodzaju, realizowane wyłącznie poza godzinami szczytu i w dni świąteczne,
połączenia dial-up (poza dłuższymi 6-minutowymi połączeniami tego typu realizowanymi poza godzinami szczytu oraz w dni świąteczne),
połączenia międzystrefowe (z wyłączeniem tych wykonywanych w godz. 18-20 w dni robocze),
połączenia międzynarodowe.

Biorąc jednak pod uwagę posiadane przez Prezesa UKE informacje na temat średniego rozkładu rzeczywistego ruchu dotychczasowego klienta planu tp socjalnego, Prezes UKE uznał, iż zaprezentowane powyżej przypadki, nie są - wbrew pozorom - na tyle korzystne, aby mogły stanowić wsparcie dla grona odbiorców tego planu. Potwierdzeniem niniejszego jest w szczególności to, iż:
połączenia międzynarodowe stanowią dla danego kręgu odbiorców około 0,8% - ich udział jest zatem znikomy, w związku z czym potencjalna obniżka nie będzie dla klientów nowego planu zauważalna,
udział połączeń lokalnych realizowanych w godzinach szczytu jest wprawdzie największy (około 70%), nie mniej jednak z uwagi na średni czas trwania tego typu połączeń (wynoszący ponad 2 minuty) wprowadzenie planu tp społecznego skutkowałoby w tym zakresie podwyżką,
ponad 80% połączeń dial-up wykonywanych przez dotychczasowego klienta planu tp socjalnego to właśnie połączenia realizowane poza godzinami szczytu oraz w dni świąteczne - a te podlegałyby w myśl powyższego podwyżce.

4. Niekorzystne dla rynku: wzrost poziomu deficytu ze świadczenia usług w planie tp społecznym względem obecnie oferowanego planu tp socjalnego (bez jednoczesnego wskazania źródeł jego pokrycia) oraz zwiększenie poziomu ewentualnego kosztu netto świadczenia usługi powszechnej w przypadku wdrożenia nowego planu tp społecznego i jednoczesnego wstrzymania sprzedaży planu tp socjalnego.

5. Bezpodstawne, w myśl postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, żądanie przez TP okazania stosownego dokumentu uprawniającego abonenta do skorzystania z nowego rozwiązania taryfowego.

Jednocześnie, Prezes UKE zaznaczył, iż do momentu wprowadzenia na rynek takiej oferty, która uwzględniałaby możliwości ekonomiczne i potrzeby klientów korzystających obecnie z planu tp socjalnego, wstrzymanie sprzedaży planu tp socjalnego nie jest możliwe.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 13
 • 0

  1. ~  2006-11-23 15:16:39  host: w3cache.tsi.tychy.pl

  Czy ktoś orientuje się może w cenniku w/w planu socjalnego?

 • 0

  2.  2006-11-23 15:17:23

  No to jest jawna dyskryminacja przez tp !!! Ciekawe dlaczego osoba np. niepełnosprawna nie może mieć szerokopasmowego internetu ? Coraz mniej lubię francuzów :/

 • 0

  3. ~jojo  2006-11-23 15:17:55  host: ege8.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dzady z TP! Kiedy do jasnej Anielki wprowadzicie NORMALNE ceny w NORMALNYM planie dla najuboższych.

 • 0

  4. ~jojo  2006-11-23 15:19:25  host: ekj122.internetdsl.tpnet.pl

  "1" - wejdź na stronę Orange - TP, tam jest pełen cennik Planu Socjalnego

 • 0

  5.  2006-11-23 15:29:36

  Wystarczy wejść u nas w dział "Taryfy". :)

 • 0

  6. ~anilodnip  2006-11-23 15:35:25  host: host-89-228-79-24.olsztyn.mm.pl

  a co chcesz wiedziec na tenat planu socjalnego?

 • 0

  7. ~ttt  2006-11-23 15:46:23  host: cbp206.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Na pewno był to nowy plan korzystny dla abonenta, a tu niedobre UKE zablokowało jego wprowadzenie

 • 0

  8.  2006-11-23 15:53:41

  Witek >CZY ZNASZ CENNIK TEGO PLANU SPOLECZNEGO.JEZELI ZNASZ TO PROSZE PODAJ GO.JESTEM CIEKAW TO TAK WKURZYLO UKE.

 • 0

  9. ~  2006-11-23 15:56:03  host: w3cache.tsi.tychy.pl

  ~jojo, WitekT: Ups... Miałem na myśli plan społeczny. :-)

 • 0

  10. ~lukasm  2006-11-23 16:36:16  host: net1.esko.pl

  Całe TP&Orange: jesteśmy super, bo robimy obniżki (które po dokładnym pokiczeniu okazują się podwyżkami). Przed nowym prezesem dużo pracy, oj dużo.

 • 0

  11.  2006-11-23 16:42:25

  Niestety, cennika "planu tp społecznego" nie mam...

 • 0

  12. ~tepsowstrzymywacz  2006-11-23 20:45:57  host: ela10.internetdsl.tpnet.pl

  No proszę, jak to się wszystko ładnie wyjaśnia gdy ma się do dyspozycji dane na temat "średniego rozkładu rzeczywistego ruchu dotychczasowego klienta". Przynajmniej wiadomo na czym polegają pozorne obniżki i promocje.

 • 0

  13.  2006-11-23 23:25:28

  Ten plan tylko mogły by mieć osoby pobierające świadczenia z pomocy społecznej oraz osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności? To niedługo TP wymyśli, że zawarcie umowy o telefon będzie możliwe po przedstawieniu dochodów i automatycznie dobiorą abonament adekwatny do zarobków... zarabiasz 500zł masz abo za 30zł, zarabiasz 1000zł masz abo za 60zł... paranoja.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-126-110.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet