Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PKP w końcu zabierze się za GSM-R

PKP w końcu zabierze się za GSM-R

WitekT 26 Grudnia 2006 12:35

0 0

PKP poprzez swoją spółkę zależną - Telekomunikację Kolejową - rozpoczyna budowę sieci GSM-R na potrzeby komunikacji między pociągami, pracownikami w terenie i dyspozytorami.

Stadium wykonywalności projektu ma być gotowe do końca 2007 roku, a już od stycznia rozpocznie się pilotażowa budowa na odcinku Wrocław-Legnica, która powinna zakończyć się pod koniec listopada.

Globalny System Kolejowej Radiokomunikacji Ruchomej GSM-R (ang. Global System for Mobile Communication - Rail) jest częścią składową Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym ERTMS (ang. European Railway Traffic Management System) i został opracowany dla potrzeb utworzenia spójnego i transeuropejskiego systemu kolejowego. GSM-R w krajach Unii Europejskiej zastępuje szereg systemów narodowych radiołączności kolejowej. Wdrożenie systemu GSM-R to nie tylko podniesienie jakości radiokomunikacji ruchomej ale także likwidacja barier wynikających ze stosowania kilkudziesięciu rozwiązań w Unii Europejskiej dla łączności rozmownej i transmisji danych dla potrzeb aplikacji kolejowych.

System GSM-R to kolejowa wersja systemu GSM900, pracujący w specjalnie wydzielonym dla kolei paśmie częstotliwości i udostępniający użytkownikom, obok kanału rozmownego, cyfrowy kanał radiowy do przesyłania danych, wywołania grupowe, określanie priorytetu wywołań, adresowanie funkcyjne, adresowanie zależne od lokalizacji i inne specjalizowane funkcje przeznaczone dla kolei.
W przypadku, gdy na linii kolejowej wdrożony jest Europejski System Sterowania Pociągiem ETCS (ang. European Train Control System) poziom 2, łącza systemu GSM-R stanowią również medium transmisyjne, którym przesyłane są zezwolenia na jazdę wydawane przez Radiowe Centrum Sterowania RBC (ang. Radio Block Centre) poszczególnym pociągom znajdującym się na obszarze danego RBC.

W 2006 roku w krajach UE system GSM-R był wdrożony lub zakontraktowany na około 100 tys. km linii. Polska kolej, dzięki temu projektowi, będzie mogła rozpocząć wdrażanie GSM-R w 2008 roku.

Więcej szczegółów na stronie gsmr.tktelekom.pl.

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1.  2006-12-26 13:10:53

  No to znowu my podatnicy zapłacimy w podatkach!

 • 0

  2. ~ano  2006-12-26 13:37:33  host: arq27.internetdsl.tpnet.pl

  @piotrM - co podatnicy mają do prywatnej spółki PKP?

 • 0

  3. ~Lexx  2006-12-26 14:17:45  host: b4m46.smpk.krakow.pl

  Ad 2# No choćby to że spółka ta (jak twierdzisz - prywatna) specjalnie dokonuje takich podziałów we własnych aktywach, żeby oddzielić od siebie części firmy przynoszące dochody od części przynoszącej straty - i wymusza na Państwie Polskim dopłaty do części przynoszących straty, mimo że przejęła praktycznie bezpłatnie wszystkie torowiska i grunty warte majątek od tego samego Państwa (czyli od nas wszystkich) i wcale nie planuje zwracać Państwu (nam) niczego ani wypłacać żadnych dywidend nam wszystkim jako obywatelom ze swoich spółek przynoszących dochody. Tak więc prawda jest taka że mimo iż spółka jest "prywatna" to i tak do niej cały czas wszyscy dopłacamy.

 • 0

  4. ~hans  2006-12-26 14:22:58  host: gprs11.orange.pl

  Racje niestety ma piotrM. Niech szlak trafi pkp i wszystkich bolszewików rzadzących Polską, na czele z obecną koalicją ekonomicznych-bolszewików i manipulatorów, gwałcicieli-kryminalistów i niedorozwiniętych-faszystów !

 • 0

  5.  2006-12-26 15:23:26

  i jeszcze porąbanych aferzystów w ryj rypanych! Dobrze ?:)

 • 0

  6. ~Tottoto  2006-12-27 07:17:55  host: ejs170.internetdsl.tpnet.pl

  Chyba studium wykonalności :) ech te święta...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-195-140.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet