Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PiS zarzuca koalicji rządowej chęć osłabienia prezesa UKE

PiS zarzuca koalicji rządowej chęć osłabienia prezesa UKE

WitekT 9 Marca 2008 20:01

0 0

Projekt nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego przygotowany przez PO-PSL osłabia pozycję konsumenta i regulatora rynku. Osłabiając prezesa UKE, PO wzmocni rynkową pozycję TP - twierdzi Jacek Tomczak, poseł PiS odpowiedzialny w swoim klubie za zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Obecnie proponowana nowelizacja, okrojona w stosunku do tego, co proponował PiS, minimalnie odnosi się do problemów konsumentów i ich pozycji wobec operatorów telekomunikacyjnych. Zmierza ona głównie do ograniczenia efektywności i niezależności działania regulatora, czyli prezesa UKE, oraz dostosowuje częściowo prawo telekomunikacyjne do przepisów Unii Europejskiej, m.in. w zakresie analiz rynkowych, reguł przechowywania danych przez operatorów itp. Zapisy prokonsumenckie, które były obecne w nowelizacji przygotowanej przez PiS, mają się znaleźć w kolejnej nowelizacji. Jej nie ma jednak w planach rządu na najbliższe pół roku! To oznacza, że prace nad tymi zapisami zostały odłożone przez obecny rząd na czas nieokreślony - mówi Tomczak.

Tomczak zarzuca PO, że jej pomysły ewoluują w złym kierunku i osłabienia pozycji prezesa UKE oraz możliwości egzekucji nałożonych przez niego kar. Zrezygnowano m.in. z rygoru natychmiastowej wykonalności kar i złożenia kwoty do depozytu. Rządowa nowelizacja, zdaniem Tomczaka, zawęzi też grono kandydatów na stanowisko prezesa UKE do osób znajdujących się w tzw. zasobie kadrowym, co uniemożliwia to start kandydatów wywodzących się z profesjonalistów pracujących na rynku, których w zasobie kadrowym nie ma. Kolejną próbą osłabienia pozycji prezesa UKE jest, zdaniem Tomczaka, dodanie przepisu umożliwiającego odwołanie go w każdej sytuacji, w zależności od uznania premiera, co jest sprzeczne z prawem unijnym. Są też inne zapisy, sprzeczne z prawem unijnym. Na przykład z rządowego projektu nowelizacji zniknęła bardzo ważna definicja abonenta - niezbędna, żeby dostosować polskie przepisy do prawa unijnego.




Tomczak jako oczywiste pobudki takiego działania podaje chęć obrony pozycji TP i zapobieżenie podziałowi telekomu, ale nie zna intencji i motywów takiego działania.

Poseł PiS mówi, że projekt jego klubu z poprzedniej kadencji był o wiele lepszy. Zakładał m.in. umożliwiające abonentom monitorowanie kosztów ponoszonych w związku z korzystaniem z usług telekomunikacyjnych, zwiększenie wymagań wobec dostawców usług o podwyższonej opłacie, wprowadzenie przejrzystego i opartego na obiektywnych przesłankach sposobu określenia wysokości opłat za uprawnienie do przeniesienia numeru, obniżenie z 36 do 4 godzin czasu przerwy w świadczeniu usługi powszechnej, za który operator nie był zobowiązany do wypłacania odszkodowania, zakaz sprzedawania przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych wierzytelności konsumentów przed upływem 24 miesięcy od dnia wniesienia reklamacji.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    11.  2008-03-09 21:48:06

    w sprawie abonenta... ja bym tak psów nie wieszał od razu ;-) prawo musi być jasne i uwazględniać nie to co się komu podoba. termin abonent, abonament jest jasto określony w języku polskim i w słowniku języka polskiego. nie można go używać kiedy i jak się chce, szczególnie w prawie. może więc nie będzie terminu abonent a inny? lepiej pasujący do prepaidowców?

  • 0

    12.  2008-03-09 21:53:11

    PO wyborach zrobiła się moda taka, że rząd ma ZAWSZE rację, a opozycja nie ma prawa do krytyki. A jeśli już ten rząd opozycja skrytykuje, to i tak nikt nie rozważy problemu merytorycznie, bo przecież nie o to chodzi... Jakoś tak dziwnie się zrobiło...

  • 0

    13.  2008-03-09 21:57:20

    No ale przecież: http://pl.youtube.com/watch?v=BTJIHc4yMAc :D

  • 0

    14. ~golfiarz  2008-03-09 22:27:15  host: systemy22.toya.net.pl

    @arnie: znów robisz z tego forum polityczne szambo? Mało Ci jeszcze polityki w tv?

  • 0

    15. ~...  2008-03-09 22:38:52  host: host-80-238-116-12.jmdi.pl

    Gościa z pod *4 czytam pod paroma newsami i zawsze mam nieodparte wrażenia, że bojówkarz z pola z broną na plecach z chodzi późnym wieczorem i każdego opluwa na odegłość. A co do meritum, wiceministrem Ministerstwa Infrastruktury jest poseł, który już w kadencji Sejmu 2001-2005 niby obrońcą ludu się kreował, a jednak w stronę możnych tego świata poczciwymi oczkami raczył patrzeć. Paradoksem jest to, że partia uważana za socjalistyczną, mówię o PiS, konsekwentnie i co ważne skutecznie uczyła firmy uczciwych zasad konkurencji, o czym te firmy dawno już zapomniały, co wspólnie z kolejnymi rządami odpowiedzialnością mogą sie jak najbardziej podzielić. I teraz mamy Platformę Obywatelską - partię cudaków i kanciarzy. To moja osobista opinia, ktoś może się jak najbardziej z nią nie zgadzać. Ale z pewną ... satysfakcją, złośliwym uśmieszkiem i całą gamą wielkiego smutku patrzę na jej działania - widzę co się dzieje na górze, zaczyna to się rozpełzać na szczeble średnie, dojdzie na dół i zderzy się z całym gównem, też oddolnie dzisiaj organizowanym. Witku, niejeden badziew przyjdzie Ci z bólem serca komentować.

  • 0

    16.  2008-03-09 22:41:58

    a propos bojówkarzy: http://www.dailymotion.com/video/x30v9n_allah-akbar-fatah-al-isl am_fun - kiepsko kończą ;-)

  • 0

    17.  2008-03-09 22:49:43

    #15 to już taki urok naszego polskiego "wolnego rynku" po 1989 roku. W 1989 był faktycznie wolny a później to już należało chronić interesy "szczęśliwych posiadaczy" i mnożyć przepisy... Formalnie PO nazywać raczej należy "neoliberalną".

  • 0

    18. ~mirekb  2008-03-09 23:21:32  host: inet20909nh-3.eranet.pl

    brak rygoru natychmiastowej wykonalnosci,brak definicji abonenta/uzytkownika mix/prepaid na zachodzie jest tozsama wiec regulaminy tych uslug sa "takie same".u nas opy musialyby zmieniac regulaminy danych uslug i tu byloby pole dla abonentow do popisu w zrywaniu umow;-)Pani Ania bardzo trafnie mowila w Twoim Stylu kiedys ze jej najwazniejszym zadaniem oprucz normanej ciezkiej pracy jest pozostawienie i nauczenie przyszlej kadry,ktora z tym samym uporem bedzie walczyc z wielkimi firmami,wykorzystujacymi na max zwyklych ludzi,jak Ona sama to robila.Uwazam ze nawet jak dojdzie do zmiany Pani Ania nie zniknie tak szybko jak sie niektorzy spodziewaja.FT musialo niezle kombinowac jak to zrobic

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2008-03-09 23:43:16  host: nat-go2-1.aster.pl

    mirekb: dlaczego ma dojść do zmiany Pani Ani. Pokróluje jeszcze 3 lata. Zmiana ustawy o radiofonii i telewizji: Art. 10. -Prezes UKE powołany, na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy ...itd... pełni swoją funkcję przez okres 5 lat od dnia tego powołania

  • 0

    20. ~mirekb  2008-03-10 00:32:57  host: inet20909nh-3.eranet.pl

    ok,ale tu chodzi o zmiany w PT ktore,nie dadza jej(w jej przekonaniu)efektywnie wykonywac swoich obowiazkow + naciski polityczne=rezygnacja.zle Jej nie zycze ale wiemy jak potrafi byc w polityce..

  • 0

    21. ~vari  2008-03-10 07:46:40  host: ejr229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No cóż. Zaczęli po cichu działać ale konsekwentnie. "By żyło się lepiej". Wszystkim (im).

  • 0

    22.  2008-03-10 08:40:59

    No i zacznie się kręcenie: http://pl.youtube.com/watch?v=IWS34fixgB8

  • 0

    23. ~nigger  2008-03-10 10:53:15  host: 212.160.172.70

    Z tego co widze to wypadly (przenoszenie numeru, definicja abonenta) korzystne dla komorkowcow a nie dla TP. "Natychmiastowa wykonalnosc" kar to wyjatkowo socjalistyczny absurd, podejrzewam ze niezgodny z prawem (to tak jakby ktos siedzial w wiezieniu w trakcie rozpatrywania apelacji)

  • 0

    24. ~vari  2008-03-10 11:01:42  host: ejn84.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @nigger: otóż w wiezieniu siedzi się ale gdy wyrok się uprawomocni (po orzeczeniu sądu apelacyjnego) ale przed rozpatrzeniem kasacji przez sąd najwyższy.

  • 0

    25.  2008-03-10 11:12:42

    Natychmiastowa wykonalność ma sens w przypadku np. zagrożenia - dla życia, zdrowia, środowiska, bezpieczeństwa różnego rodzaju... Ale jaki ma sens w przypadku kary finansowej?

  • 0

    26.  2008-03-10 11:15:25

    Od razu mi na myśl przychodzi zabieranie samochodów za jazdę po pijanemu... No pytam - jaki to ma sens? Nie lepiej zabrać dożywotnio prawo jazdy i posadzić gościa na stosowne kilka lat, w zależności czy tylko na jazde po pijanemu go zatrzymali czy spowodował po pijanemu wypadek z róznym skutkiem? Przecież samochód zwykle należy do rodziny a nie do pijanego kierowcy tylko - formalnie tak, bo na niego jest "zapisany" - ale w rzeczywisości to samochód także żony zwykle...

  • 0

    27.  2008-03-10 11:19:13

    wlo: ale ta kara finansowa też jest za coś, tak samo jak odsiadka...

  • 0

    28. ~nigger  2008-03-10 12:01:29  host: 212.160.172.70

    vari: no wlasnie, a kara prezesa UKE nie jest prawomocna, bo istnieje sciezka odwolawcza (nie prawo do wnoszenia o kasacje). Przeciez gdyby TP wygrala odwolanie to od razu moze wnosic o odszkodowanie i odsetki ...

  • 0

    29.  2008-03-10 19:03:53

    WitekT - odsiadka po uprawomocnieniu się wyroku - czyli po całej "ścieżce" odwoławczo-kasacyjnej, odebranie dożywotnie prawa jazdy natychmiast... ;-) To miałem na myśli. Więc jeśli grzywna, kara finansowa, to też po wyczeraniu całej drogi instancyjnej.

  • 0

    30. ~ukenamuniu  2008-03-10 20:40:36  host: nat-go2-1.aster.pl

    Jacek Tomczak to bystry facet, ale daje się podpuszczać (sam to wymyślił?), bo czyj to był projekt? Lipcowy PiS. Na szczęście zmieniony w ten sposób, że zlikwidowano jego pobożnożyczeniowość (a Ja sobie życzę, by natychmiast wpłacali karę na konto)i ewidentne błędy. Weźmy coś prostego. Zmiana definicji abonenta powodowała zmiany w art. 66, 67,80a i 169 ust 1. A jak tym "abonentom", co nie mają umowy na piśmie dostarczyć regulamin (art 59 ust 2) cennik(art 61 ust 4 i 5)? Nie pomyślano? Na chłopski rozum potrzebne też by były zmiany w 62, 66.2, 80 ust 1, 6 i 7 (a 103, 131, 163, 171 ?). Dobrze, że inne "życzenia" pozostały jak na razie życzeniami (wypadły z projektu) jako niezgodne z Dyrektywą Ramową, Dyrektywą Dostępową no i wytycznymi Komisji Europejskiej. Nikt też nie przedstawił rzetelnej Oceny Skutków Regulacji (jest na to przepis, że ocena musi być).

Dodaj swoją opinię