Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PiS zapowiada duże zmiany na rynku telekomunikacyjnym

PiS zapowiada duże zmiany na rynku telekomunikacyjnym

WitekT 2 Listopada 2005 11:03

0 0

Rządy Prawa i Sprawiedliwości mogą podkopać pozycję rynkową Telekomunikacji Polskiej, a także utrudnić życie trzem firmom komórkowym. Partia zamierza ostro traktować operatorów o pozycji dominującej.

Po pierwsze - partia szykuje zmianę na stanowisku prezesa URTiP. Chodzi nam o to, żeby ten urząd zaczął wreszcie funkcjonować. Nie może być tak, że to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów a nie regulator branżowy nakłada kary w związku z praktykami monopolistycznymi - mówi Antoni Mężydło, poseł PiS i ekspert w sprawach łączności. Spekuluje się, że Witolda Grabosia zastąpi Anna Streżyńska, dyrektor Centrum Studiów Regulacyjnych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. To ona ma przyciągnąć do Urzędu kilku prawników - specjalistów od telekomunikacji, aby skutecznie zmierzyć się z trwającym zalewem wniosków i skarg od operatorów.

Z formalnego punktu widzenia zmiana prezesa nie jest prosta. Pięcioletnia kadencja Grabosia kończy się w kwietniu 2007 r. Można go odwołać m.in. w przypadku rażącego naruszenia prawa telekomunikacyjnego, stwierdzonego przez sąd. Bardziej prawdopodobna jest jednak zmiana prawa. Tę PiS zapowiada już na początku kadencji.
Odwołanie prezesa będzie możliwe po zmianach w URTiP-ie, polegających na włączeniu w struktury Urzędu działu zajmującego się rezerwacją częstotliwości w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Ale to nie wszystko. Projekt będzie przewidywać uproszczenie procedur badania przez URTiP konkurencyjności rynków. Obecnie, zanim Urząd nałoży ograniczenie lub obowiązek na konkretnego operatora, musi zbadać, czy na odpowiednim rynku jest konkurencja (porównując m.in. przychody spółek). Jeżeli stwierdzi, że nie, zabiera się do drugiej procedury - wyznaczania przedsiębiorstw dominujących. To powoduje, że regulator od ponad roku przygotowuje np. decyzję o obowiązkowym roamingu wewnętrznym w sieciach komórkowych.

Projekt PiS przewiduje więc zamianę dwuetapowej analizy na jednoetapową, a także wprowadzenie zasady natychmiastowej wykonalności decyzji URTiP. Chodzi o to, aby częste odwołania Telekomunikacji Polskiej i operatów komórkowych nie wstrzymywały nakazu np. obniżenia stawek.

Wreszcie, PiS zapowiada tzw. uwolnienie pętli lokalnej, czyli umożliwienie każdemu operatorowi dostępu do infrastruktury TP. Chce to osiągnąć przez obniżenie obowiązujących taryf - zdaniem większości operatorów, zbyt wygórowanych. URTiP może albo pomóc w negocjacjach TP z innymi firmami, albo - w przypadku ich fiaska - narzucić własne taryfy (porównywalne do taryf innych państw).

Źródło tekstu: Parkiet     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~lukasm  2005-11-02 11:20:46  host: bwh168.neoplus.adsl.tpnet.pl

  jak zobaczę to uwierzę

 • 0

  2. ~Pero  2005-11-02 12:08:55  host: pf.epsa.pl

  ja również :)

 • 0

  3. ~sympatyczny  2005-11-02 12:16:28  host: chello081018196007.chello.pl

  cholerna praktyka. czy w tym kraju nikt nie moze respektowac czasu trwania kadencji? sld 4 lata temu zrobilo dokladnie to samo... a poza tym zgadzam sie z poprzednikami, pania Strężyńską ocenimy po efektach jej pracy gdy juz beda.

 • 0

  4. ~zofia  2005-11-02 12:57:29  host: gate.malnet.pl

  Nareszcie ktoś się weźmie za to towarzystwo...

 • 0

  5. ~  2005-11-03 12:50:19  host: external.ciech.waw.pl

  A co ta pani robiła _zanim_ trafiła do tego Centrum ???

 • 0

  6. ~zofia  2005-11-03 12:56:57  host: gate.malnet.pl

  Wystarczy że jest uczciwa, to już powinno wzbudzić popłoch:)

 • 0

  7. ~sujkoden  2005-11-05 15:20:25  host: cpm113.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no to zazyna się czystka najpier prawnie potem urzędowo potem wezmą się za nasz wolny rynek a już było normalnie tylko TP cieło w H

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-91-246.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet