Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PiS chce unieważnienia przetargu

PiS chce unieważnienia przetargu

WitekT 13 Kwietnia 2005 11:04

0 0

Uchwałę wzywającą do unieważnienia przetargów na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 i UMTS oraz projekt nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która umożliwi skuteczną regulację krajowego rynku telefonii komórkowej - wnieśli do Sejmu posłowie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Ich zdaniem, niewielkie zainteresowanie przetargiem ze strony nowych graczy niesie ryzyko, że częstotliwości te trafią w ręce dotychczasowych operatorów, co byłoby niekorzystne dla konsumentów.

PiS uważa, że główną przyczyną powolności liberalizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego jest wadliwe prawo, czyli ustawa Prawo Telekomunikacyjne. Wadliwe regulacje skutkują niedostateczną konkurencyjnością tego rynku, w efekcie czego konsumenci nie czerpią należytych korzyści w postaci tańszych usług telekomunikacyjnych. Wadliwe prawo, złe przygotowanie przetargów oraz brak jego promocji na świecie przez powołane do tego instytucje państwa, skutkuje niemal zupełnym brakiem zainteresowania ze strony ewentualnych nowych operatorów - uważają posłowie PiS.
Ich zdaniem, ponowne ogłoszenie procedur przetargowych powinno się odbyć w nowym otoczeniu regulacyjnym, czyli po dokonaniu nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego. Stosowny projekt, opracowany przez PiS ma trafić do laski marszałkowskiej.

Jak wyjaśnia PiS, nowelizacja ustawy Prawo Telekomunikacyjne skraca procedury, pozwala szybciej nałożyć obowiązki regulacyjne, w tym obowiązek roamingu krajowego. Zmiana prawa doprowadzi do szybszego uwolnienia rynku, co przełoży się wprost na spadek cen usług telekomunikacyjnych i ich większą dostępność. Nowelizacja ta wprowadza również zgodne z prawem unijnym rozwiązania umożliwiające wykluczanie określonych kategorii podmiotów z postępowań przetargowych (chodzi o te podmioty, które dysponują już dobrami rozdysponowywanymi w przetargu).

Źródło tekstu: PAP, wł     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~stz  2005-04-13 12:37:00  host: dst186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wiadomo - zbliżają się wybory.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (10)

Archiwum Ankiet