Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Piotrowska-Oliwa: rynek mniejszy o ponad 2 mld zł przez spadek MTR-ów

Piotrowska-Oliwa: rynek mniejszy o ponad 2 mld zł przez spadek MTR-ów

WitekT 14 Kwietnia 2009 15:34

0 0

Z powodu obniżek stawek MTR, wartość rynku komórkowego spadnie w tym roku o kilka procent, a nie uwzględniając cięć tych stawek ledwie utrzyma się na zeszłorocznym poziomie, bo rynek jest już mocno nasycony, uważa Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Centertela, w wywiadzie dla agencji Reuters.

Zdaniem Piotrowskiej-Oliwy, w związku ze spadkiem MTR-ów, przychody operatorów komórkowych zmaleją o 2-2,5 mld zł. W wypadku Grupy TP będzie to około 900 mln zł.

W pierwszym kwartale 2009 roku obniżka MTR nie będzie w pełni widoczna w wynikach, ponieważ de facto nie weszła w życie od 1. stycznia. Regulator wydawał decyzje poszczególnym operatorom w różnych terminach. W pełni obniżki zafunkcjonowały w połowie marca - powiedziała.

Szerzej o problemach z wejściem w życie nowych stawek MTR pisaliśmy w tej wiadomości.




Piotrowska-Oliwa zwraca jednak uwagę, że i rynek mobilny jest już bardzo nasycony i nawet nie uwzględniając wymuszonych przez regulatora cięć MTR o wzrosty wpływów z tego tytułu nie będzie w tym roku łatwo.

Będzie niezwykle trudno zrekompensować stratę tych przychodów. Trzeba pamiętać o trudnej sytuacji ekonomicznej na świecie, która przekłada się na Polskę, wysokiej penetracji rynku i rozpoczętej właśnie wojny cenowej w segmencie prepaid. Dlatego uważam, że jeśli po odjęciu wpływu obniżki MTR rynek będzie potrafił wyjść "na zero", to będzie bardzo dobrze - stwierdziła.

W ubiegłym roku przychody komórkowe stanowiły około 48% skonsolidowanych przychodów Grupy TP i mimo, że zarejestrowanych kart SIM jest o kilkanaście procent więcej niż mieszkańców Polski, udział wpływów z rynku mobilnego w przychodach Grupy TP ma się zwiększyć.

Źródło tekstu: Reuters     

Dodaj do:
w sumie: 83
  • 0

    64. ~tl111  2009-04-14 20:00:20  host: 195.225.71.137

    Witku - to ile to razem wychodzi? 12 gr? Czały czas nie 20 gr !!!

  • 0

    65.  2009-04-14 20:01:11

    tl111: a skąd Ci się wzięło 12 groszy?

  • 0

    66. ~tl111  2009-04-14 20:02:08  host: 195.225.71.137

    Zaraz, zaraz - w wewnątrz sieciowych też? Jedna sieć zarabia tylko 6 gr !!!

  • 0

    67.  2009-04-14 20:03:32

    tl111: poczekaj, bo chyba się nie rozumiemy. Kto jest AbA, kto jest AbB? Skad dokąd? Skąd 6/12/20 groszy?

  • 0

    68. ~tl111  2009-04-14 20:07:20  host: 195.225.71.137

    Np. tlenofon?

  • 0

    69. ~ukenamuniu  2009-04-14 20:09:13  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~Ajaj: zakochałem się w czarownicy i wcale nie jest tłusta. 1:0 z Ukrainą.

  • 0

    70.  2009-04-14 20:15:32

    tl111: a dlaczego mnożysz przez dwa? Czy dokładnie te same technologie są używane po obu stronach? Identyczne zaangażowane? Identyczne kosztowo? No właśnie nie...

  • 0

    71. ~  2009-04-14 20:24:42  host: aauc19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Panie Dyrektorze... Z okazji promocji iPoo pani GPO występowała w obcisłych jeansach i było widać.

  • 0

    72. ~Marek  2009-04-14 21:44:03  host: nat4-2.elomza.pl

    a co mnie obchodzi co ona pieprzy

  • 0

    73.  2009-04-14 21:55:39

    Problemem nie jest chyba Play tylko odpowiedz Plusa i Ery. Klient Plusa i Ery sporo będzie dzwonił również do Orange ale Orange zarobi tylko stawkę MTR za przychodzące natomiast na wychodzących nie zarobią już np. 60 gr. bo przynajmniej rozumni ludzie już nie będą za taką stawkę dzwonić. Jeżeli nie zmienią stawek powinien nastąpić odpływ klientów do innych sieci. Narazie badają rynek ile osób odchodzi. Jeżeli nie będą odchodzić to po co zmieniać ofertę ?

  • 0

    74.  2009-04-14 23:02:19

    Wewnątrzsieciowych MTR-ów na pewno (?) nie ma. Kiedyś się zastanawiałem dlaczego dzwoniąc ze stacjonarnego na stacjonarny płacę 10 gr/min, a z kom na stacj. - 60 gr/min. To wszystko zależy od polityki cenowej. Ci bardziej zorientowani wiedzą, że Orange doi z cen, a Era z komórek i nie zapowiada się by coś się zmieniło. Wiem, że to nie ten news, ale kiedyś ta Pani mówiła, że 80% ruchu jest wewnątrz sieci. Szczerze - nie dziwię się jak wszystkie pakiety są tylko na to ukierunkowane.

  • 0

    75. ~kikulo  2009-04-14 23:25:45  host: chello089078076129.chello.pl

    Tak sobie jeszcze pomyślałem, że w sumie nie byłoby sprzeczności, gdyby ta oferta weszła jutro.

  • 0

    76. ~bla bla bla  2009-04-15 02:52:01  host: 188.33.65.130

    @WitekT Bardzo dobrze. Nie dawajcie życzeń, jak nie macie ochoty. Jak macie to dawajcie. @piokuk Mam do Ciebie prośbę. Szanuj cudze (świato)poglądy, a nie wymagaj swoich. SWOJE zachowaj dla siebie i daj decydować innym o ICH sprawach.

  • 0

    77. ~tl111  2009-04-15 07:53:00  host: 195.225.71.137

    @70 - Witku, a co sprawia, że przesłanie głosu przy pomocy komórki w USA może być tańsze niż u nas? Jakaz to rewolucyjna technologia pozwala tak znacznie obniżyć koszty i być nieosiągalna dla operatorów w Polsce?

  • 0

    78.  2009-04-15 08:46:08

    tl11: nie wiem czy tańsze, czy droższe, ale raczej na pewno jest to inna cena niż 6 groszy - czyli koszt transportu głosu za pomocą tlenofonu od Twojego komputera do sieci komórkowej w USA. Powód? Zupełnie inne podatki, koszty licencji na używanie częstotliwości (tego przy połączeniu kablowym nie ma), zupełnie inne koszty budowy sieci na abonenta, inne koszty robocizny, itp.

  • 0

    79. ~  2009-04-15 09:47:32  host: 87-205-153-236.adsl.inetia.pl

    nie obchodzi mnie orange w PLAY mam 29GR do WSZYSTKICH, smsy ZA DARMO, i ROK WAZNOSCI KONTA na polaczenia wychodzace po KAŻDYM doładowaniu. FRESZCIE

  • 0

    80. ~ZICO  2009-04-15 10:14:52  host: abjb187.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zapewne nie było łatwo tego wypowiedzieć Pani Oliwie i robiła to zgrzytając zębami na Panią Anię. Niech już nie biadoli, bo z szerokopasmowego internetu i tak mają pokaźne wpływy.

  • 0

    81. ~BLUE  2009-04-15 18:23:23  host: 91.192.78.161

    I czemu Wy narzekacie na Orange?!Dobra sieć, z klasą, kompetencją i logiką! Dla normalnych ludzi, biznesu. Normalnie, ze nastawiona na zysk, a tego pryszczate nastolatki nie przynoszą niestety dzieki swoim darmowym SMSom... A Play? Jeszcze troche i (s)play'tuje. :)

  • 0

    82. ~Xite  2009-04-17 17:55:02  host: 80.238.77.164.ip.airbites.pl

    Czyli mam płacić francuzom bo są nastawieni na zysk? Co mnie ich zysk obchodzi? Orange nie ma żadnej klasy - to oszuści z ogromnym burdelem w systemie. Chcę płacić jak najmniej i nie wyżywiać żabojadów.

  • 0

    83. ~  2009-04-17 19:26:48  host: 90-156-33-206.as.kn.pl

    BLUE.. a co Ciebie obchodzi ich zysk.. martw się o swoją stratę a nie ich zysk.. a jak ktoś ma biznes to powinien umieć liczyć.. no chyba że zarabia tak dużo, że lubi się snobistycznie zachowywać..

Dodaj swoją opinię