Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Piotrowska-Oliwa przeciwna działaniom UKE

Piotrowska-Oliwa przeciwna działaniom UKE

LuiN 26 Marca 2008 15:45

0 0

Grażyna Piotrowska-Oliwa prezes PTK Centertel, operatora sieci Orange, negatywnie ocenia plany UKE, dotyczące kolejnego obniżenia stawek interkonektowych jeszcze w styczniu 2009 roku, a nie w maju 2009 roku.

Jej zdaniem takie działania UKE oraz informowanie o nich przez media powodują, że polski rynek jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych w Unii Europejskiej.

Prezes UKE Anna Streżyńska powiedziała w wywiadzie dla PAP, że w związku z szybszym niż przewidywano spadkiem stawek interkonektowych w Europie, także chce przyspieszenia tego procesu na polskim rynku.

W związku z tym urząd planuje rozmowy z operatorami o dalszej obniżce stawek MTR już od 1. stycznia 2009 roku, a nie od maja 2009 roku. Spadek stawek interkonektowych ma być wówczas większy niż zaplanowana na maj przyszłego roku obniżka do 27,75 groszy.

W połowie ubiegłego roku UKE wydał decyzję dotyczącą skali obniżek i wysokości stawek MTR przez następne trzy lata. Teraz zmienia zdanie i chce narzucić niższe stawki wcześniej, nie podając zresztą jakiej będą wysokości. Takie działania, a także informowanie o nich poprzez media, czynią polski rynek jednym z najbardziej nieprzewidywalnych w Unii Europejskiej - powiedziała PAP prezes Centertela.




Streżyńska powiedziała wcześniej, że UKE chce wprowadzić nową obniżkę stawek interkonektowych od stycznia 2009 roku, aby firmy mogły zrealizować tegoroczne plany finansowe, a przyszłoroczne budżety ustalać już w oparciu o nowe, obniżone mocniej stawki.

Cieszy mnie troska prezesa UKE o realizację tegorocznych budżetów przez operatorów i plan wprowadzenia bliżej nieokreślonych obniżek MTR od stycznia 2009 r. Trzeba jednak pamiętać, że firmy planują swoje inwestycje na kilka lat do przodu. W stawkach z MTR są m.in. pieniądze na inwestycje. Jak w tej sytuacji operatorzy mają planować np. nakłady na rozwój cyfrowej telewizji w komórce, skoro decyzje regulatora mogą cały proces wywrócić do góry nogami? - powiedziała Piotrowska-Oliwa.

Jeśli chodzi o wysokość stawek MTR, to są one już niższe niż w wielu krajach, z którymi można porównać Polskę. Regulator porównuje Polskę do krajów takich jak: Cypr czy Finlandia, co trudno przyjąć za uzasadnione, biorąc pod uwagę zarówno ich powierzchnię, jak i ludność. A to są czynniki stanowiące o wielkości i przepustowości budowanych sieci, czyli inwestycjach - dodała.

W ciągu 18 miesięcy stawki MTR spadły z 65 groszy do 40 groszy obecnie. W tym roku w maju stawki spadną do 33,87 groszy. Docelowo stawka MTR miała zostać obniżona do poziomu 21,62 groszy za minutę od 1. maja 2010 roku.

UKE przyjął kierunek regulacji stawek MTR, którym jest osiągnięcie poziomu odpowiadającego średniej stawce MTR z trzech krajów UE o najniższej stawce.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10.  2008-03-26 17:26:29

    WitekT - stąd moje pytanie, czy możesz ją zapytać co ona opowiada ;-) Poza tym... nie bardzo rozumie, dlaczego uparcie rozdzielasz zyski od przychodów?

  • 0

    11.  2008-03-26 17:28:28

    wlo: bo jeżeli coś jest po obu stronach bilansu, to się "skraca"... Ale jeżeli zostanie zachwiana proporcja i równowaga (między ruchem m2m i f2m), to skracać się przestaną...

  • 0

    12. ~yogi  2008-03-26 18:32:35  host: aasw231.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #8 biorac pod uwage stawki interkonekt, to ceny w abonamencie wolaja o pomste do nieba. stawka 40 groszy byla wprowadzona 1 maja 2007. 18 miesiecy wstecz daje 1 listopada 2005. W styczniu 2006 cena połączenia w Tak Taku spadła do 59 groszy, Orange i Plus zrobiły obniżki w pre-paidach do poziomu ery w czerwcu 2007...

  • 0

    13.  2008-03-26 18:41:44

    yogi jest jeden zasadniczy problemo że w Tak Taku ta lojalka jest idiotyczna ja mam 60gr/min już na starcie, a w TT trzeba czekać 8 miechów... :/ Czyli jeśli chodzi o oferty pre-paid tylko pomarańcza daje nam dobre stawki na starcie...

  • 0

    14. ~yogi  2008-03-26 18:49:50  host: aasw231.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #14. happy taniej jest moim zdaniem do zlikwidowania, bo to 77 / 22 grosze to najwyzsze stawki na rynku. Happy taniej jak i erajednostki czy pakiety minut / sms trzeba włączyć. Więc jak ktoś tego nie zrobi to płaci 77 groszy za minutę do wszystkich... A uwierz mi że są tacy, którzy tak robią... I na nich era zarabia... W nowym orange go urzeka to właśnie, że można wysyłać sms za 1 grosz i dzwonić po 20 groszy za minutę bez durnych pakietów - ja bym tutaj upatrywał przewagi orange.

  • 0

    15. ~orangutan  2008-03-26 19:29:54  host: egu32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "jeśli chodzi o prepaid TYLKO pomarańcza daje nam dobre stawki na starcie " ;) - wow ten cytat możnaby oprawić w ramke i powiesić w salonie orange - z pewnością chodziło o stawke podstawową obowiązującą do wszystkich sieci? hehe :) bo z tego co mi sie wydaje to jeśli ktoś nie dzwoni wewnątrzsieciowo w orange tylko do wszystkich po trochu to ich stawka "podstawowa" jest jedną z droższych na całym rynku pre-paid

  • 0

    16. ~yogi  2008-03-26 19:34:13  host: aasw231.neoplus.adsl.tpnet.pl

    faktycznie fajnie brzmi. zobaczymy jak w maju opy odpowiedza na zmiane stawki...

  • 0

    17.  2008-03-26 19:37:16

    ~orangutan chodziło mi o trójce (era,orange,plus), a nie o plej.

  • 0

    18. ~orangutan  2008-03-26 19:45:27  host: egu32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a mi tez nie chodzi o trójce - stawka podstawowa orange nie jest konkurencyjna do takiej ery czy plusa

  • 0

    19.  2008-03-26 19:50:13

    hmm to jak tak się szybko rozpisujesz to podaj podstawowe stawki trójcy i wtedy zobaczymy.

  • 0

    20.  2008-03-26 20:45:45

    Orange to się chyba najbardziej obawia zbyt dużej różnicy w interkonekcie między Play a pozostałymi operatorami - niech sobie od maja wprowadzą nowy plan taryfowy z różnicą w wysokości 38gr/min brutto w cenie połączeń między Play a pozostałymi i im się zbilansuje :D.

  • 0

    21.  2008-03-26 21:16:22

    Jesli nawet obnizeniu ulegnie cena realnej minuty dla klienta to czy mniej bedziemy placic? Plany i tak pozostana na tym samym poziomie 50zl bedzie oznaczalo tylko tyle ze mamy wiecej minut. Im taniej tym wiecej dzwonimy. Kilka lat tamu za 50 zl bylo okolo 30 minut teraz w roznych promocjach moze sie okazac ze jest ich nawet 100 lub wiecej. Czy w zwiazku z tym wiele osob zmienilo plan na nizszy ? Chyba raczej nie poprostu dzwonia wiecej i czesciej. Dla operatorow wiec nie oznacza to wcale spadku przychodow bo beda mieli mozliwosc zarobic na mobilnej tv internecie itd. Jesli bedzie nas stac na dzwonienie w takiej ilosci w jakiej chcemy zaczniemy korzystac z innych dodatkow.

  • 0

    22. ~orangutan  2008-03-26 21:44:10  host: egu32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    prosze bardzo - ceny podaje z pamięci więc w razie niewielkich niescislosci można mnie poprawic - i podajac ceny nalezy liczyć najwyższą kwote opłaty za 1 minute zakładając ,że do wszystkich sieci dzwonimy mniej więcej po równo - co z tego ze w orange na karte minuta do ery czy plusa to 60-65 gr skoro do play maja juz 75 - a to ,że play drożej sobie życzy za połączenie do nich to inna sprawa ale przeciętnego użytkownika nie powinno to zbytnio obchodzić - heyah 68 gr , taktak 77 gr simplus 72 gr , pop 75 gr no i play 0,49 ... przy tych stawkach oferta popa 0,75 do play i 60 do trojcy nie wygląda na szczególnie "dobrą stawke" a już napewno ncizym sie nie wyróżniającą ... no chyba ,że w porównaniu do play ale tu już przegrywa oferta orange z kretesem , choć wcale nie bronie play bo tania cena minuty jednostkowej przekłada się niejednokrotnie na inne niedogodności związane z koszystaniem z ich sieci

  • 0

    23.  2008-03-26 21:50:35

    @12- chyba masz jakąś traumę po wczorajszym programie yntelygenta Wojewódzkiego :D:D

  • 0

    24. ~123  2008-03-26 22:02:44  host: 87-205-172-116.adsl.inetia.pl

    "polski rynek jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych w Unii Europejskiej." Dobre :D

  • 0

    25. ~ukenamuniu  2008-03-26 22:22:17  host: nat-go2-1.aster.pl

    123: w domyśle pewnie, że nie rynek jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych, tylko regulator. Nie jest to zgodne z prawdą, bo dla mnie regulator jest jak najbardzie przewidywalny. Zawsze przewiduję najgorsze. I się sprawdza.

  • 0

    26. ~ptok  2008-03-27 07:53:37  host: chello083144071124.chello.pl

    @ukenamuniu. Najgorsze dla kogo? Dla operatorów? TO TAK TRZYMAĆ. Ma być dobrze, ale dla klienta.

  • 0

    27. ~hansen  2008-03-27 08:13:51  host: ust39.p3.interarena.pl

    #23 bierzesz tylko pod uwagę operatorów komorkowych ale jak spojrzysz na stacjonarki po 20 gr/min w orange go (doładowanie za 100 PLN) to ten play wcale nie jest taki atrakcyjny bo co tu duzo mowic troche tych telefonów stacjonarnych jeszcze jest np w firmach i instytucjach a tanie rozmowy wewnatrz sieci tez sie przydaja, wiec nawet jesli bedzie róznica kilku złotych to myśle ze user orange nie zbankrutuje a wiecej podzwoni

  • 0

    28. ~hansen  2008-03-27 08:18:53  host: ust39.p3.interarena.pl

    i co ważne te stawki mam juz na starcie a nie po 8 miesiącach albo jak zadzwoni do mnie iles tam osób. Ludziska wybieraja orange bo oferta jest prosta a jak jeszcze (rzadko bo rzadko) daja jakąś promocje np 10% dodatkowo do orange i stacjonarnych i fajne w tym jest to ze jak dzwonisz po sieci i stacjonarnych to najpierw schodza minuty z gratisowego pakietu a kasa idzie tylko na rozmowy do innych sieci gsm. I o to chodzi jesli komus to pasuje to wybiera orange a jeśli nie to inna sieć.

  • 0

    29. ~Orange  2008-03-27 11:09:53  host: gjg202.internetdsl.tpnet.pl

    Witam . Żaden nowo wchodzący operator nigdy nie będzie lepszy od obecnych?? cena za minutę wejściową prepaid Orange jest droga?? hehe...to chyba nie znacie akyualnych stawek innych operatorów....P.S. Play jest na rynku 1 rok , a jest najbardziej zadłużonym operatorem...dlaczego?? sami sobie odpowiedzcie

Dodaj swoją opinię