Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PIIT odrzuciła Kodeks Jakości Usług Dodanych

PIIT odrzuciła Kodeks Jakości Usług Dodanych

WitekT 13 Czerwca 2011 17:32

0 0

Wbrew wcześniejszym ustaleniom, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) odrzuciła Kodeks Jakości Świadczonych Usług Dodanych, który został przygotowany we współpracy Prezesa UKE z Komitetem Usług Dodanych (KUD).

Kodeks Jakości Świadczonych Usług Dodanych jest wynikiem współpracy UKE oraz przedstawicieli KUD, a jego zapisy miały służyć ochronie interesów konsumentów w zakresie usług Premium Rate. Kodeks w drodze samoregulacji rynku miał wprowadzić standardy postępowania dostawców usług, mające na celu przede wszystkim przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym. Kodeks nakładał na przedsiębiorców i dostawców zrzeszonych w KUD obowiązek przestrzegania reguł uczciwego świadczenia usług, a firmy zrzeszone w PIIT wielokrotnie podczas prac nad jego treścią deklarowały przystąpienie do niego.

Z opublikowanych przez PIIT informacji wynika, iż z obawy przed ewentualnym naruszeniem przez sygnatariuszy Kodeksu przepisów o zakazie praktyk ograniczających konkurencję, Rada PIIT odrzuciła Kodeks, który pierwotnie miał zostać przyjęty przez Radę 10. czerwca. Tym samym problem uczciwych zasad na rynku SMS Premium pozostaje nierozwiązany, a Prezes UKE ponownie wzywa abonentów do ostrożności w korzystaniu z tych usług.

Wobec powyższego stanowiska PIIT, wypracowane w Kodeksie normy znajdą w całości swoje odzwierciedlenie w regułach nowego Certyfikatu Prezesa UKE. Urząd będzie zachęcać firmy uczciwie działające na rynku Premium Rate do przystąpienia do niego, a ich lista będzie publicznie dostępna. Prezes UKE zwróci się także do Ministra Infrastruktury o przyspieszenie wprowadzenia zaostrzonych przepisów zmierzających do uregulowania rynku Premium Rate w nowelizowanej ustawie Prawo telekomunikacyjne.

Kodeks Jakości Usług dodanych powstawał w ramach tzw. Stołu bez kantów, zainicjowanego w związku z narastającą liczbą skarg klientów na usługi Premium Rate, w tym loterie operatorów.
Rada PIIT, po zapoznaniu się z odpowiedzią UOKiK na pytanie, czy zobowiązanie sygnatariuszy Kodeksu Jakości Świadczonych Usług Dodanych (...) do nałożenia na swoich kontrahentów obowiązku przestrzegania reguł wynikających z Kodeksu, nie naruszy przepisów prawa ochrony konkurencji, wobec niejednoznacznej odpowiedzi Prezesa UOKiK postanowiła wstrzymać się z upublicznieniem treści tego Kodeksu - napisano w komunikacie na stronach Izby.

Czytając w odpowiedzi Prezesa UOKiK, iż ocena zachowań poszczególnych przedsiębiorców, w świetle przepisów ograniczających konkurencję dokonywana jest każdorazowo przy uwzględnieniu całokształtu konkretnej sprawy, a także czytając w dokumencie "Misja i wizja UOKiK" (opublikowanym na witrynie UOKiK), że Skuteczność działalności UOKiK będzie oceniana przede wszystkim przez pryzmat ilości prawomocnych decyzji zakończonych dla UOKiK sukcesem, Rada Izby nie zdecydowała się, poprzez opublikowanie i zachęcenie do stosowania Kodeksu, na narażenie przedsiębiorców na ewentualne postępowania antymonopolowe - napisano dalej w komunikacie PIIT.

Równocześnie PIIT zwrócił się do przedsiębiorstw - nie tylko członków Izby - aby dla dobra konsumentów korzystających z usług SMS/MMS Premium Rate - samodzielnie na podstawie swojej własnej wiedzy i doświadczeń już teraz opracowały i wdrażały swoje zasady racjonalnego świadczenia tego typu usług.

Zobacz: kodeks jakości usług dodanych (plik .pdf; 143 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 1

  1. ~  2011-06-13 17:48:13  host: 179.etlink.pl

  A może Telepolis sięgnie tu: http://www.piit.org.pl/piit2/index.jsp?place=Lead07&news_cat _id=19&news_id=5656&layout=2&page=text a potem tu: http://www.piit.org.pl/piit2/redir.jsp?place=galleryStats&id =11984 i przeredaguje tekst powyżej ;-)

 • 0

  2. ~bartek  2011-06-13 19:30:13  host: 178-37-111-52.adsl.inetia.pl

  PIIT chroni nieuczciwy biznes? Bo ograniczenia konkurencji w podawaniu rzetelnych informacji o kosztach dopatrzeć się trudno. Co do stanowiska UOKIK to jest ono właściwe i w żaden sposób nie przekreśla kodeksu tylko zwraca na potencjalne niebezpieczeństwa. Nie spodziewałbym się innej opinii po tej instytucji. Opinia posłużyła tylko za pretekst. Uważam iż każdy uczciwie działający oferent usług dodanych nie ma powodu obawiać się kodeksu.

 • 1

  4. ~  2011-06-14 00:29:49  host: dcr206.neoplus.adsl.tpnet.pl

  3 Uważaj, żeby ciebie za mocno nie wydymali. Od UKE się odczep.

 • 0

  5. ~  2011-06-14 01:26:18  host: 207.134.107.2

  A może tak czytać ze zrozumieniem? Rada PIIiT nie zatwierdziła kodeksu, bo szanowny UOKiK bawi się w Pytię. "Może to jest zmowa może nie" etc.. Jak Plus i Era (tfu T-Mobile) obskoczyły ostatnio kary to jak środowisko ma patrzyć na takie stanowisko urzędu?

 • 1

  6. ~  2011-06-14 09:49:31  host: 31.41.144.41

  @5. To jest akurat wymówka PIIiT. Odpowiedź UOKiK nie mogła być bardziej precyzyjna, gdyż pytanie było zbyt ogólne i nie dotyczyło konkretnych podmiotów. Zresztą gdyby niedozwolone było stosowanie kodeksu dobrych praktyk to żadna izba gospodarcza a tym bardziej korporacja zawodowa, przykładowo adwokacka, nie mogła by istnieć. W tym ostatnim przypadku to nawet ceny minimalne usług ustalają a jakość UOKiK im nad głową nie stoi. Zresztą: jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ... (wiadomo co).

 • 0

  8. ~benek  2011-06-14 12:42:16  host: 89-73-134-170.dynamic.chello.pl

  Nic w tym dziwnego, że w kraju bezprawia zwyciężać będzie tylko zło. Najwidoczniej- jeśli nie sami "zatrudnieni" w PIIiT to ich pociotkowie paraja sie tym "złodziejskim" precederem. No i PIIiT miałby im utrudniać to?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-30-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet