Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PIIT o kosztach przechowywania billingów

PIIT o kosztach przechowywania billingów

WitekT 24 Lutego 2006 20:30

0 0

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w przekazanym Ministerstwu Transportu i Budownictwa stanowisku postuluje, aby rząd płacił za zbieranie i przechowywanie przez operatorów danych telekomunikacyjnych o połączeniach.

Jak wynika ze stanowiska Izby wobec unijnej dyrektywy o tzw. retencji danych, np. Telekomunikacja Polska - w zależności do zastosowanych rozwiązań technicznych - szacuje koszt przechowywania danych na poziomie od 1 mln do 3 mln euro rocznie.

Zgodnie z zasadą demokratycznego państwa prawa, zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa powinny być finansowane przez państwo, które powinno pozyskiwać na realizację tych zadań środki dzięki odpowiedniej polityce podatkowej i budżetowej, a tylko w wyjątkowych sytuacjach może nakładać na podmioty tzw. ciężary realne - ale i w takim wypadku zasadą jest co najmniej zwrot kosztów - czytamy w stanowisku Izby.

PIIT zwraca też uwagę na to, iż w dyrektywie nie określono szczegółowo rozdziału obowiązków pomiędzy operatorów sieci oraz dostawców usług. Powoduje to np. niejasność, kto powinien gromadzić dane o połączeniach realizowanych przy pomocy telefonii internetowej.
Izba ma wątpliwości, czy dyrektywa, pozwalając na zbieranie danych o telefonii internetowej i poczcie elektronicznej, nie narusza tajemnicy korespondencji. Jak twierdzi PIIT, w celu zbadania, czy dany pakiet informacji jest e-mailem czy rozmową, trzeba poznać jego treść.

We wtorek ministrowie sprawiedliwości państw UE formalnie przyjęli dyrektywę o przechowywaniu danych telekomunikacyjnych. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Zgodnie z grudniową nowelizacją Prawa Telekomunikacyjnego, w Polsce okres przechowywania danych o połączeniach wynosi 2 lata. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Przepisy dyrektywy będą musiały być przeniesione do polskiego prawa. Obecnie trwają nad tym prace w resorcie transportu i budownictwa.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~asase  2006-02-25 01:18:54  host: cfr239.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tak, juz po raz kolejny okazuje sie czym tak naprawde jest ta izba, zwykly rzecznik firm telekomunikacyjnych! Zeby przypadkiem im zle nie bylo na naszym zmonopolizowanym rynku!?

 • 0

  2.  2006-02-25 10:13:01

  Moim zdaniem PIIT ma racje.

 • 0

  3. ~telepies  2006-02-25 11:50:34  host: abrd251.neoplus.adsl.tpnet.pl

  mcl1981 a gdybyś był łaskaw podać w którym momencie jest ta racja. TP w kalkulacji abonamentu zapewne uwzględniła już koszt zrobienia i przechowania bilingu. Więc co jeszcze trzeba tu niby dopłacać ? Śmieszna jest ta argumentacja PIIT . A czym uzasadnia TP koszt opłaty wstępnej połączenia. Nie kosztami rozliczeń ?

 • 0

  4. ~B  2006-02-25 12:03:54  host: n16sw.resetnet.pl

  TP zapomniała dodać, że jej pozycja monopolisty na krajowym rynku też uderza w demokrację. I że często łamie pisane przepisy prawa, więc niech się nie przyp... do umownych "zasad demokracji".

 • 0

  5. ~xyz  2006-02-25 13:50:50  host: gate.malnet.pl

  A może PIIT pokryje te koszty? Bo w tej izbie Prezesami są pracownicy Operatorów, więc jasne że udają bezstronność...

 • 0

  6. ~telepies  2006-02-25 15:57:37  host: abrd251.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dziwiłbym się najlepszej jak do tej pory Pani Minister właściwej, gdyby przejęła się choć odrobinę tymi bzdetami wygadywanymi przez tę super obiektywną instytucję jaką jest PIIT.Oni nawet nie zsługują na miano Towarzystwa Wzajemnej Adoracji :)

 • 0

  7. ~xyz  2006-02-26 21:38:01  host: gate.malnet.pl

  Może to Izba Kuchenna lub Izba Wytrzeźwień powinno się zwać?:)
  Operatorzy za darmochę pewnie koncesję by chcieli? A Izba coś też chce uszczknąć coś z dużego tortu....

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet