Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pierwsze wrażenia z prezentacji Windows 10

Pierwsze wrażenia z prezentacji Windows 10

orson_dzi 21 Stycznia 2015 21:07

9 0

Microsoft zaprezentował ujednolicony Windows 10 dla małych (poniżej 8 cali) i dużych (powyżej 8 cali) urządzeń. Co nowego otrzymamy?



Najnowsza odsłona Windowsa zaoferuje uspójniony wygląd interfejsu zarówno dla urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych. W momencie odłączenia tabletu od stacji dokującej z klawiaturą, z którą funkcjonuje jako laptop, można bez problemu korzystać z interfejsu typowo stacjonarnego, z przesuwanymi oknami aplikacji, jak i korzystać z ich pełnoekranowego widoku przystosowanego do tabletów. Działa to również w drugą stronę, kiedy to w laptopie można skorzystać z rozwijanej belki u góry ekranu.

Nowa platforma do tworzenia aplikacji pozwoli na korzystanie z tych samych programów zarówno na smartfonie, tablecie, jak i komputerze i konsoli Xbox. Będą one posiadały dokładnie te same funkcje. Jako przykład został zaprezentowany pakiet Office, który działa tak samo na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych.

Urządzenia z Windows 10 będą się ze sobą wzajemnie synchronizować. Dzięki temu w Centrum Powiadomień smartfonu będą wyświetlane dokładnie te same informacji, co na ekranie komputera.

windows 10 demo windows 10 demo




A skoro przeszliśmy do smartfonów, to otrzymają one zupełnie nowy wygląd ekranu Ustawień, a także listy aplikacji. Teraz u góry listy będą wyświetlane ostatnio zainstalowane programy, co ułatwi ich wyszukiwanie, szczególnie w momencie posiadania ich znacznej ilości. Windows 10 przyniesie również nową klawiaturę dla urządzeń mobilnych. Będzie ją można dowolnie przesuwać po ekranie, a także zmieniać jej rozmiar. Dzięki temu klawiaturę w phablecie będzie można zmniejszyć i przesunąć do krawędzi ekranu na dowolnej jego wysokości. Nowa klawiatura jest również częścią nowej aplikacji Wiadomości, która będzie synchronizowana z komunikatorem Skype. Otwartą kwestią pozostaje integracja z Facebookiem i innymi serwisami społecznościowymi i komunikatorami.

windows 10 demo windows 10 demo windows 10 demo

Kolejnymi aplikacjami synchronizującymi się pomiędzy urządzeniami z Windows 10 są Mapy i aplikacja do zdjęć Photos. Teraz będzie można na spokojnie zaplanować trasę na mapie na komputerze domowym, a następnie użyć jej w nawigacji smartfonu. Zdjęcia natomiast będą synchronizowane pomiędzy urządzeniami. Dodatkowo aplikacji automatycznie będzie potrafiła retuszować niedoskonałości fotografii, poprzez np. usunięcie efektu czerwonych oczu.

windows 10 demo windows 10 demo

Podczas prezentacji Microsoft poinformował, że pierwsze, oczywiście testowe, wydanie Windows 10 trafi na urządzenia mobilne już w lutym.

Źródło tekstu: Microsoft; wł     
Źródło zdjęć: PClab; wł

Dodaj do:

Tagi: microsoft | windows 10

w sumie: 29
  • 1

    10.  2015-01-21 22:27:32

    @3 - co masz na myśli pisząc, że przez rok? Czy nie chodziło o to, że przez rok od udostępnienia będzie za free jeżeli da radę się ją w tym czasie zainstalować? A po roku możliwość ta dla tych co nie zdążyli zostanie zablokowana. Nie oglądałem konferencji, ale wyczytałem to na DP.

  • 3

    11. ~jurgen klopp  2015-01-21 22:34:05  host: public-gprs515221.centertel.pl

    gimbaza nie umie czytać ze zrozumieniem. aktualizacja dostępna będzie przez 1 rok.nigdzie nie jest napisane że będzietylko przez rok możliwość używania ludzie czytajcie ze zrozumieniem bo można nieźle #### się czytając te brednie.

  • -1

    12. ~Syn Siostry Zakonnej  2015-01-21 23:37:36  host: host86-139-81-246.range86-139.btcentralplus.com

    microsoft probuje zastapic apple, ale cos mi sie mocno wydaje, ze to rozwiaznie skonczy tak jak mobilny windows - czyli kilku procentowy udzial w najbardziej rozwinietych i najbogatszych rynkach.

  • 0

    13. ~skalarek  2015-01-22 00:04:21  host: 29-214-238-46.siec.alfa.pl

    Tak, przez rok. Gdyby była dostępna już to bym ją zainstalował. 10 i 10 for Phones. Ostatnio wkurzałem się na aktualizację Windows Phone Developer w której skopali wi-fi ale już to naprawili :) Dzisiaj wypadli całkiem dobrze !

  • 1

    14.  2015-01-22 06:17:01

    Ciekawe kiedy premiera, już nie mogę się doczekać ;-)

  • 0

    15. ~asher  2015-01-22 08:24:26  host: public-gprs516907.centertel.pl

    Dla mnie najgorsze w wp8 jest wyszukiwanie kontaktów i brak możliwości utworzenia skrótu dla kontaktu na ekranie tak żeby jednym kliknięciem rozpocząć wybieranie numeru. Pod tym względem android jest dużo do przodu. Nawet aplikacja typu rapid dialer niewiele ratuje wp 8.

  • 0

    16. ~Nick  2015-01-22 09:41:01  host: static-62-233-204-218.devs.futuro.pl

    Niech ktoś mnie poprawi, ale podobno na win 10 będzie można instalować te same programu do odczytu ekranu (NVDA, Window Eyes i Jaws for Windows), które instalowane są na pc. Mają działać, a więc kolejne telefony z udźwiękowieniem.

  • 2

    17. ~nickt  2015-01-22 09:55:05  host: dynamic-78-8-84-192.ssp.dialog.net.pl

    Za wiekoszosc produktow microsoftu bedziemy wkrotce placic abonament. Moze i nawet sam Windows bedzie darmowy ale inne produkty napewno "odrobia straty". Office'a juz nie bedzie z tradycyjna lifetime licencja - tylko subskrypcja. Dzis minimum 200zl rocznie!!! Co dalej? Alternatywy?

  • 1

    18.  2015-01-22 09:58:24

    @17 Alternatywy dla 80% populacji używającej Office'a, to LibreOffice, ApacheOffice i inne. Pozostałe 20% musi sięgnąć do kieszeni. Z każdym rokiem coraz głębiej :-(

  • -2

    19. ~  2015-01-22 11:05:44  host: acss79.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A gdzie Windows 9?

  • 1

    20.  2015-01-22 11:50:35

    @19: wpisz w Google to się dowiesz dlaczego nie będzie 9.

  • 1

    21. ~mirek  2015-01-22 12:27:19  host: public-gprs516532.centertel.pl

    Mi wystarczy Ubuntu.

  • 0

    22. ~Coxxi  2015-01-22 12:39:48  host: 89-65-210-27.dynamic.chello.pl

    @RadkoR
    Windows 10 będzie za darmo, ale tylko dla osób, które zakupiły Windows w wersji pudełkowej, czyli w sklepie. Dla osób, którzy mają Windows 7 i 8.1 zakupiony ze sprzętem niestety za darmo nie będzie. Czytałem to wczoraj na którymś z portali komputerowych. Niestety zapomniałem nazwy.

  • 0

    23. ~Coxxi  2015-01-22 12:42:44  host: 89-65-210-27.dynamic.chello.pl

    Przypomniałem sobie PCLab.pl

  • 1

    24.  2015-01-22 12:53:46

    Ja mam win7 w wersji pudełkowej i nie wiem ale raczej nie przesiądę się na 10 nawet za darmo.
    Ten windows jest fajny, testuję go, ale win7 jest po prostu taki jaki ma być i już. Mógłbym mieć dodatkowo drugi system ale zamiana definitywna z 7 na 10 to odpada.

  • 1

    25. ~adaśko  2015-01-24 23:24:28  host: user-31-174-102-91.play-internet.pl

    @24
    Nie jadłem, ale już mi nie smakuje. Jakie to fuj!

  • 1

    26.  2015-01-25 10:21:35

    windows się skończył na win2k. Wszystko powyżej to cyrk na kółkach i skaczące dzikie węże do obsługi których trzeba mieć coraz mocniejsze maszyny i biznes się kręci.
    Klasą dobrego softu jest to, że jego nowsza wersja jest coraz mniejsza i na tej samej maszynie działa coraz szybciej. A nie, że wszystko puchnie. Typowy domowy użytkownik wszystko to co dziś robi mógłby przeprowadzić na win95. Ale gdzie tam wszystko musiało spuchnąć i zacząć chodzić jak ślimak. Gdyby twórcy silników spalinowych szli drogą twórców oprogramowania to by dziś silnik 1,6L spalał na 100km 60 litrów paliwa.

  • 2

    27. ~lolek i bolek  2015-01-25 11:42:48  host: 87-205-173-77.adsl.inetia.pl

    @26 niestety 90% naszego spoleczenstwa nie zrozumie Twojego przekazu i beda Cie tylko hejtowac...

  • 2

    28. ~Calm7  2015-01-25 11:48:47  host: n08-10-04.opera-mini.net

    26). Jestem podobnego zdania :-) PS. Popatrz też na androida - to ma być niby mobilny system, a jego najnowsze wydanie zajmuje z 5GB! :-O

  • 1

    29.  2015-01-25 12:33:32

    @26 jest mnóstwo oprogramowania na stary sprzęt. Kwestia wyboru.

    Microsoft z XP ma problem. Ludzie nie kupują co chwilę nowego oprogramowania. Producenci sprzętu i oprogramowania robią wszystko żeby ludzie jak najczęściej zmieniali jedno i drugie. Jak ktoś rozgarnięty i myśli samodzielnie to zawsze coś znajdzie dla siebie odpowiedniego.

Dodaj swoją opinię