Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pierwsze urodziny usługi Netflix na polskim rynku

Pierwsze urodziny usługi Netflix na polskim rynku

LuiN 13 Lutego 2017 11:27

4 5

netflix wide logo

Rok 2016 był pierwszym rokiem dostępności Netfliksa na polskim rynku VoD. Z tej okazji Gemius przeprowadził analizę ruchu na stronie internetowej Netfliksa i sprawdził, kim są odwiedzający ten serwis.

W styczniu 2016 stronę WWW Reeda Hastingsa odwiedziło niemal 338 tys. polskich Internautów, co stanowiło 1,5 proc. ogółu użytkowników sieci (PC) w Polsce. Już w lutym liczba Polaków zaglądających na stronę Netflix.com spadła do niecałych 74 tys. To wtedy dobiegł końca bezpłatny pierwszy miesiąc oferowany przez tego dostawcę VoD.




Mniejsza liczba Internautów odwiedzających serwis utrzymywała się przez siedem miesięcy: w okresie luty-sierpień średnia wynosiła 113 tys. We wrześniu liczba użytkowników sieci wyniosła 251 tys., a w październiku 326 tys. Netflix zakończył rok z wynikiem 386 tys. Internautów, co oznacza zasięg 1,65% wśród surfujących po sieci w grudniu.

Netflix w drugiej połowie 2016 roku systematycznie wzbogacał ofertę filmów z polskimi napisami lub z polskim dubbingiem, czyniąc swoją ofertę bardziej dostępną dla przeciętnego Internauty. Razem z typowym dla serwisów VoD sezonowym trendem, zwiększyło to jego popularność wśród polskich Internautów ? mówi Emil Pawłowski, ekspert Gemiusa. Polacy spędzają coraz więcej czasu na oglądaniu filmów i seriali w Internecie. Systematycznie też rośnie grupa odbiorców, która gotowa jest na płacenie w modelu subskrypcyjnym. Każdy serwis, który będzie wprowadzał do obiegu atrakcyjne treści, dostosowane do lokalnych preferencji, będzie miał szanse tak jak Netflix tej jesieni przyciągnąć większe audytorium w sieci ? dodaje Pawłowski.

Dane z grudnia wskazują, że jest wśród odwiedzających Netfliksa jest nieznacznie więcej kobiet (52,9%). Najliczniejsze grupy wiekowe wizytujących stronę Netflix.com to osoby w wieku 25-34 lata (38,7%), 35-44 lata (22,5%) oraz użytkownicy sieci w wieku 45-54 lata (16,2%). Najchętniej odwiedzali serwis mieszkańcy z Mazowsza - pochodził stąd niemal co piąty Internauta odwiedzający giganta VoD (19,3%). Zdecydowanie najchętniej odwiedzali Netfliksa mieszkańcy dużych miast, powyżej pół miliona mieszkańców. Stanowili oni ponad jedną czwartą (27,2%) osób, które zajrzały na stronę serwisu.

Źródło tekstu: Gemius     

Dodaj do:

Tagi: gemius | netflix

w sumie: 25
  • 0

    6.  2017-02-13 13:28:00

    Swego czazu chciałem obejrzeć film. A więc szukam. Na legalnych VODach brak. Ale jest na filmach google. 50PLN - spoko tyle bym za 2 bilety do kina zapłacił. Wybieram - brak polskiej wersji językowej... No i koniec końców obejrzałem u panów z hakiem zamiast ręki, w ładnej jakości, z dobrym tłumaczeniem. Można? Można. I to nie jest pojedyńczy przypadek - sytuacja całkiem częsta niestety. Wygląda na to, że niektóre firmy nie chcą moich pieniędzy.

  • 0

    7.  2017-02-13 13:28:59

    @4 O tego nie słyszałem, dzięki za info.
    @5 Tylko, że ich baza filmów, to są starocie. 40zł za miesiąc jak najbardziej, tylko żeby tam były tytuły aktualnie wychodzące na BR, a nie po roku.
    W tym czasie to sobie w wypożyczalni BR zdążę wypożyczyć i zapomnieć o tym co oni dają jako premiera. Zaraz na BR w PL wychodzi "The Girl on the Train", "Księgowy", "Bociany", "Wołyń", "Doktor Strange", "Przełęcz Ocalonych". Zobaczymy kiedy w Netflix :)

  • 0

    8.  2017-02-13 13:33:14

    @7

    A co śmieszne wszystkie te filmy oprócz bocianów obejrzałem z PL napisami na mniej legalnej stronie internetu :P

  • 0

    9.  2017-02-13 13:44:24

    7: dokładnie. Jak będę chciał obejrzeć Top Guna albo Niewolnicę Izaure, to sobie TV włączę. ;)

  • 1

    10.  2017-02-13 13:46:18

    dla mnie netflix to nowości serialowe, a jeśli chodzi o filmy nie oczekuję od nich najnowszycyh filmów - on buduje swoje istnienie o seriale nie film. ale z chcia wróciłem u nich do Ojca chrzestnego, Dawno temu na dzikim zachozie czy też Władcy Pierścieni.

  • 0

    11. ~  2017-02-13 14:14:56  host: 77-254-37-34.adsl.inetia.pl

    @ Pragmatyk - czy CDA ma apke na konsole i TV? Czy ma na Androida? Czy ma WDROZONEGO Chromecasta (sam HTML5 mnie g..o obchodzi) Czy ma dzwiek 5.1 i mozliwosc wlaczenia/wylaczenia napisow + oryginalnej wersji/polskiego lektora/polskiego dubbingu? Czy ma mozliwosc sterowania pilotem? Czy ma kazdy film w minimum FullHD? Nie ma? No to niech CDA spier...a.

  • 0

    12.  2017-02-13 14:49:50

    Oferta marna pewnie przez złodziejstwo. Może i sieć internetowa by nie wyrobiła. Cinema City ma unlimited za 42 złote miesięcznie. Za takie pieniądze wszystkie nowości to bym pooglądał w domu w przyzwoitej jakości.

  • -1

    13. ~Marczysław  2017-02-13 14:56:24  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

    nie wszystkim zależy na tak wspaniałej jakości a jeżeli chcesz sobie obejrzeć kilka filmów w miesiącu to trochę bez sensu płacić za to 40 zł np. Bardziej jeżeli chodzi o seriale niż filmy . A w gorszej jakości to właśnie na cda można obejrzeć nawet premiery

  • 0

    14. ~Tho  2017-02-13 16:04:33  host: 188.146.157.96.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ekhm... dane te całkowicie nic nie mówią o tym kto korzysta z tego serwisu. Ja stronę odwiedziłem może łącznie 10 razy, a korzystam z serwisu na telefonie, laptopie i telewizorze....

  • 0

    15.  2017-02-13 16:43:31

    @13 no nie każdy chce jednak z pirackich źródeł oglądac. podobnie z muzą i rosnącą u nas popularnoscią spotify i tidala

  • 0

    16.  2017-02-13 17:05:14

    Kto ma czas to wszystko oglądać? Chyba tylko gimbaza i emeryci. Normalny człowiek ogląda normalną tv i idzie do kina od czasu do czasu.

  • -1

    17. ~.aj  2017-02-13 18:07:26  host: gbexez03fwb-global1.mmc.com

    Nie chcecie, to nie korzystajcie. Ktos ma ochote, placi cztery dychy i jest mniej lub bardziej zadowolony. Po co te wycieczki slowne? Oczywiscie, ze CDA bedzie mialo wiecej nowosci, bo oczywiscie tam pracuja eksperci prawni ktorzy za free podpisuja umowy z producentami udostepniajacy je rowniez za friko. W Netflixie sa cieniasy - nie umio tak samo zrobic. Mi osobiscie Netflix pasuje pod wzgledem nauki angielskiego, chociaz boli brak wielu pozycji lub sezonow. Pozdrawiam.

  • 0

    18. ~jurek  2017-02-13 18:08:46  host: i125.dbsinternet.pl

    Netflix jest ok ale najtańszy abonament powinien kosztować około 20zł. Sam miałem i zrezygnowałem bo płacąc 37zł nie zawsze był czas oglądać więc za parę filmów 37 wydaje sie duzo. A teraz wejdzie konkurencja z tanszym abo.

  • 0

    19.  2017-02-13 18:58:14

    17: po to te "wycieczki słowne", bo komentujemy obecność Netflixa w Polsce. Mają być tylko hurraoptymistyczne wypowiedzi? Jak komuś coś nie pasuje to ma cichutko siedzieć? :)

  • 0

    20. ~mjb  2017-02-13 19:23:02  host: 91.229.22.22

    Dla mnie najważniejsza jest to że Netflix puszcza wiele seriali w jakości 4K. Nikt inny nie. Ponadto cała mas rewelacyjnych seriali i bardzo dobrze stworzona strona i aplikacja (Na TV na kompa czy telefon.) Generalnie mam najwyższy abonament za 52 zł mam możliwość oglądania na 4 niezależnych urządzeniach( czyli rodzina cała się zrzuca co daje 13 zł mies). Miesięcznie spokojnie dwa trzy seriale nowe no i wreszcie możliowść obejrzenia całego Star Trak Voyager. Filmów fabularnych prawie wcale nie oglądam. Żałuje że podpisałem umowę z Cyfrowym Polsatem na pocztku tamtego roku bo od czasu Netflixa ( ok. marca) zwykłej TV nie ogladam wcale. Obejrzałem tylko na HBO Westworld i Pakt2. jednak aplikacja HBO GO przy Netflix to samo dno

  • 0

    21. ~rafal.68  2017-02-13 20:00:56  host: 143.177.104.166

    Netflix fajny serwis z świetną jakością dźwięku 5.1 i obrazem minimum FHD, ale mogli by szybciej dodawać filmy z napisami ewentualnie później lektor, nie ma też potrzeby spolszczać większości tytułów, gdyż Polacy już całkiem dobrze znają angielski.

  • 0

    22.  2017-02-13 23:40:40

    @21 No błagam. Jeśli głos 5.1 to nie psujmy tego lektorem. Filmy powinno się oglądać tylko z napisami. Lektor był dobry w epoce Niewolnicy Izaury i dźwięku mono.

  • 0

    23. ~  2017-02-14 11:24:51  host: 178-36-218-197.adsl.inetia.pl

    @ słoneczny " Normalny człowiek ogląda normalną tv i idzie do kina od czasu do czasu." ...i czyta jedna ksiazke na rok.

    Mylisz "normalnego robola" z "normalnym czlowiekiem" - gwarantuje, ze nie maja ze sobia niczego wspolnego.

  • 0

    24. ~nieśmiało zapytam  2017-02-14 16:57:02  host: 89-64-152-104.dynamic.chello.pl

    Jak odbierać film aby dźwięk był w formacie 5.1

  • 0

    25. ~  2017-02-14 21:51:11  host: 159-205-157-12.adsl.inetia.pl

    @nieśmiało zapytam - jakto jak? Normalnie. Musisz miec sprzet dekodujacy i odtwarzajacy 5.1. Jak nie masz, to masz konwersje na zwykle stereo.

Dodaj swoją opinię