Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pierwsza sieć GSM w Polsce obchodzi dziś 8 urodziny

Pierwsza sieć GSM w Polsce obchodzi dziś 8 urodziny

WitekT 16 Września 2004 17:35

0 0

Jeszcze osiem lat temu telefon komórkowy był niedostępny dla zwykłego śmiertelnika, podobnie jak cytrusy w stanie wojennym. Dziś komunikacja bez telefonu komórkowego wydaje się niemożliwa.

Aparaty telefoniczne i gama ich funkcji odzwierciedlają rozwój telefonii komórkowej. Pospolite cegły nieustannie wypierane były przez coraz mniejsze i nowocześniejsze modele. Podobnie jest z tempem rozwoju Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatorem sieci Era. Spoglądając na skrótowe kalendarium sieci, widać, że od początku ruszyła ona wielkimi krokami w przyszłość, pozostawiając ślad w polskiej historii telefonii.

8 lat minęło...

Dokładnie osiem lat temu została przeprowadzona pierwsza międzymiastowa rozmowa pomiędzy osobami przebywającymi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich a abonentami w centrum Warszawy. W 1996 roku, na początku swojej działalności, Era obejmowała zasięgiem 13,20% terytorium Polski, dwa lata później to już 80%.

W 1998 roku pojawiła się Era Tak Tak i pamiętne pingwiny, symbol pierwszego na rynku pre-paida, uruchomiono internetowe biuro obsługi abonentów i wprowadzono rachunek szczegółowy. W ciągu kolejnych lat abonenci sieci Era jako pierwsi zaczęli korzystać z poczty e–mailowej Eranet, serwisów informacyjnych i rozrywkowych (Omnix), a także z MMS-ów. Obecnie, komórkę ma co drugi Polak, a z usług sieci Era korzysta już ponad 8 milionów użytkowników.
Możesz więcej

Jeszcze nie tak dawno użytkownika jadącego metrem denerwował brak zasięgu, teraz bez obawy można rozmawiać jeżdżąc, w tę i z powrotem od Kabat po Dworzec Gdański. Świat telefonii komórkowej otacza nas wszędzie. Przed seansem filmowym, spektaklem teatralnym, w samolocie, czasem nawet z ambony słyszymy: Prosi się o wyłączenie telefonów komórkowych. Telefon jest osobistym asystentem, budzi, przypomina, otwiera okno do wirtualnego świata, umożliwia oglądanie i tworzenie zdjęć oraz filmów. Dzięki niemu możemy słuchać radia, oglądać programy informacyjne, a w sieci UMTS prowadząc rozmowę obserwować swojego rozmówcę... lista jest długa i wciąż nie zamknięta, a operator zapewnia: Możesz więcej.

Nawet podczas pisania tego tekstu kilkakrotnie odbierałam telefon, dzwoniłam i wysyłałam wiadomości: J. Pamiętaj by, przesłać mi maila, o który prosiłam. Najlepiej ustaw w telefonie przypomnienie.

Jak bardzo za kilka lat pomoże nam w życiu telefonia komórkowa? Jaką funkcje będzie pełniło to malutkie dźwięczące pudełeczko? Czy rozwój technologiczny wyeliminuje z życia aparaty telefoniczne na rzecz chipów?

Źródło tekstu: Media Run     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~Bartol  2004-09-16 23:02:00  host: yh182.internetdsl.tpnet.pl

  A co to za kulawy panegiryk?

 • 0

  2. ~Ja  2004-09-17 13:48:00  host: pb24.pila.cvx.ppp.tpnet.pl

  yyy. "Podczas pisania tego tekstu.... odbierałAM ... dzwoniłAM.... " Hmmm... napisał nam Witek... :P

 • 0

  3. ~WitekT  2004-09-17 14:54:00  host: pollux.ds.pg.gda.pl

  Ja: nie mój tekst, źródło masz na dole. ;)

 • 0

  4. ~  2004-09-20 18:22:00  host: police-150-10.espol.com.pl

  co wy sobie myślicie żeby nic niemieć na Sagema myx twin ! proszę lepiej się postarać.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-55-174.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet