Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pierwsza polska sieć Mobile Wimax

Pierwsza polska sieć Mobile Wimax

LuiN 17 Czerwca 2009 13:45

0 0

mobile wimax gdansk17. czerwca firma Alcatel-Lucent oraz Intel przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku i Politechniką Gdańską uruchomiły pierwszą w Polsce pilotażową, radiową sieć dostępu szerokopasmowego - Mobile WiMAX (802.16e).

  WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) to technologia bezprzewodowej, radiowej transmisji danych. Zasada działania jest podobna do sieci komórkowych GSM z tą różnicą, że WiMAX jest systemem uniwersalnym, a nie dedykowanym do transmisji głosu i oferuje łączną przepustowość do 18 Mbps w jednym sektorze radiowym.

  Instalacja pilotażowa w Gdańsku jest pierwszym tego typu projektem w kraju, mającym za zadanie zademonstrowanie przydatności mobilnej sieci bezprzewodowej w pracy służb miejskich, gdańskich przedsiębiorstw oraz szerokiej rzeszy użytkowników indywidualnych. Możliwości wykorzystania nowej technologii obejmują obszary bezpieczeństwa, turystyki, wspomagania sterowania ruchem, nadzór nad służbami miejskimi, zdalną naukę czy transmisje multimedialne.




Celem projektu jest między innymi odpowiedź na pytanie, czy dostarczenie usług, niemożliwych do zaoferowania z wykorzystaniem innych, dostępnych dotychczas technologii bezprzewodowej transmisji danych, może znacząco wpłynąć na rozwój sektora ICT w mieście oraz zwiększyć szanse przyciągnięcia innych tego typu przedsięwzięć, podnoszących jego atrakcyjność inwestycyjną.

Jednym z ważniejszych aspektów pilotażowej instalacji systemu jest również sprawdzenie jego przydatności do wspomagania organizacji i obsługi mistrzostw UEFA EURO 2012.

Źródło tekstu: Alcatel-Lucent     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~ciapus  2009-06-17 13:51:13  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    ok, antena jest - ale co ona oferuje tylko net? bo napisane jak z ulotki reklamowej..

  • 0

    2. ~wans  2009-06-17 14:00:51  host: 188.33.52.204

    tylko o ile pamiętam to nie jest już zgodne z 802.16e...

  • 0

    3. ~wans  2009-06-17 14:02:11  host: 188.33.52.204

    poprawka: d

  • 0

    4.  2009-06-17 14:11:38

    A jaki jest zasięg tego mobilnego wimaxa?

  • 0

    5.  2009-06-17 14:21:05

    Są jakieś telefony z tym mobilnym Wimaxem (cos mi się kiedyś otarło o jakimś Samsungu)? Czy ten Wimax ma coś wspólnego z Wibro?

  • 0

    6. ~richard  2009-06-17 14:40:58  host: 213-92-154-171.serv-net.pl

    moze juz wystarczy tych bezprzewodowych technologii?

  • 0

    7. ~  2009-06-17 14:49:43  host: f142-059.opera-mini.net

    Jest hspa wiec jesli wimax to tylko gdy jest tanszy dla opa i mniej zlopie baterie klienta. Inaczej kiepskie szanse przynajmniej u indywidualnych.

  • 0

    8. ~gemer  2009-06-17 14:55:20  host: 193.201.139.125

    wszystko fajnie, ale autor zdjęcia powinien wyczyścić matrycę ;)

  • 0

    9. ~Ado  2009-06-17 16:10:35  host: mail2.sofrecom.pl

    12Mbs na sektor, ilość userów zależy od systemu stacji bazowej, to jest do transmisji danych, jak WLAN, tylko oparty o OFDM, inne (f) i większy zasięg. TP ma już od 2008 klientów neo na tym, nie wiem co to za rewelacja, chyba że sponsorowana przez ALU bo TP postawiła systemy Alvarion - BreezeMAX.

  • 0

    10.  2009-06-17 16:15:44

    ale ktos ma smieci na obiektywie/matrycy :D a tak pozatym to nie rozumiem sensu montowania tego... urzadzenia sa drogie i malo popularne nawet do 'normalnego' wimax, a co dopiero do mobile wimax...

  • 0

    11. ~  2009-06-17 16:44:07  host: f96-025.opera-mini.net

    Jest tu ktoś z Ciechanowa ? Pytanie dotyczy CDMA, czy jest w tym mieście i kiedy będzie 4G dostępne w Orange i Plus Gsm ?

  • 0

    12.  2009-06-17 16:51:43

    Ad 11. 4G czyli LTE? Testy tej technologii najwczesniej w przyszłym roku. Wprowadzą pewnie za 3-4 lata. W Częstochowie pewnie będzie ..... lat a może i dłużej.

  • 0

    13. ~Merlin  2009-06-17 17:18:02  host: korp14.avistamedia.pl

    WiMAX od dawna oferowany jest w Dialogu. Żadna to nowość, a tym bardziej nie jest to pierwsza sieć w Polsce. Skąd te info? Chwyt marketingowy?

  • 0

    14.  2009-06-17 17:24:19

    Merlin: jest cała rodzina rozwiązań pod nazwą "WiMax", tak samo jak cała gama rozwiązań pod nazwą "Wi-Fi". Tu chodzi o wersję mobilną 802.11e, tzw. mobile WiMax.

  • 0

    15. ~  2009-06-17 21:44:34  host: inet20909nh-3.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    w erze od dawna jest mobilny WiMax

  • 0

    16. ~  2009-06-17 21:45:23  host: inet20909nh-3.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    dokładnie to chyba od 15 stycznia 2009. czym różni się mobilność w erze od tej??

  • 0

    17.  2009-06-17 21:50:53

    16: mobilny w Erze? A kto Ciebie tak okłamał? :-)

  • 0

    18. ~  2009-06-18 00:36:09  host: ip-89-174-121-57.multimo.gtsenergis.pl

    @1 To po prostu przeklejony press Alcatela. Wkład własny w okolicach zera ;-)

Dodaj swoją opinię