Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pierwsza, komercyjna stacja LTE działa w Sztokholmie

Pierwsza, komercyjna stacja LTE działa w Sztokholmie

WitekT 25 Maja 2009 10:00

0 0

TeliaSonera uruchomiła w Sztokholmie pierwszą, komercyjnie działającą stację bazową 4G w technologii LTE (ang. Long-Term Evolution). Sprzęt dostarczył Ericsson. Stacja będzie częścią komercyjnej sieci, której uruchomienie w całości zaplanowano na 2010 rok.

Ujawnione przez nas komercyjne uruchomienie stacji bazowej pokazuje, że LTE nie jest już dłużej pieśnią przyszłości, tylko tym, co dzieje się tu i teraz - powiedział Ulf Ewaldsson, wiceprezes Ericssona.




Ericsson już zademonstrował rozwiązanie LTE ze szczytową prędkością 160 Mb/s. LTE może być wdrożone zarówno w nowych jak i istniejących zakresach. Zostało stworzone, aby minimalizować koszty operacyjne i utrzymania sieci.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~magneto  2009-05-25 10:13:58  host: 87-205-171-195.adsl.inetia.pl

    Po co to komu u nas ? Chyba tylko dla znajomych Biznesmenow jakas sieć u nas to zrobi :-) przy tych prędkościach to limit musi być minimum kilkadziesiąc gb i cena za to będzie nie jedna a parę stówek !!!

  • 0

    3. ~r  2009-05-25 10:18:50  host: ip-89.171.93.30.static.crowley.pl

    Czy ktoś wie jakie są czasy odpowiedzi serwera w tej technologi? Chodzi mi o tzw. Pingi. W HSPA jest to około chyba 150ms.

  • 0

    4. ~dj1910  2009-05-25 10:50:45  host: wdz-nic-n162.coe24.net

    w HSPA nawet do ok 50ms może ping zejść.

  • 0

    5. ~p  2009-05-25 11:18:24  host: ptkbm.centertel.pl

    pingi w LTE są na poziomie kilkudziesięciu ms

  • 0

    6.  2009-05-25 11:19:25

    Zgadza sie takie limity jakie sa teraz przy tych predkosciach sa smieszne. Mnie interesuje co innego. W Szwecji lacza po 20Mb nie sa niczym nadzwyczajnym, ale u nas juz tak. Jezeli juz teraz sa problemy zeby np do NodeB dolaczyc wiecej niz lacze 4-8Mb to skad nagle bedzie mozliwosc podlaczenia 200mb... Ina sprawa ze tutaj juz radioliniami chyba nie ma sensu laczyc stacji wiec kazda bedzie musiala miec swoje lacze (najlepiej swiatlowod)

  • 0

    7. ~  2009-05-25 11:20:43  host: w3cache-1.tzmo.com.pl

    Co mi po szybkości jak sądząc po tym co jest przepustowość tych szybkich łączy jest mierna.

  • 0

    8. ~  2009-05-25 11:27:24  host: cwi90.internetdsl.tpnet.pl

    A w Plusie podobno już jest prawie gotowa stacja LTE...

  • 0

    9. ~ppp  2009-05-25 11:44:01  host: hhost-236.mtm-info.pl

    znając życie to choć plus wprowadzi ta technologie to nie da takich szybkości tylko ta prędkość przytnie do min 2Mb/s

  • 0

    10. ~  2009-05-25 12:05:50  host: ip-89.171.93.30.static.crowley.pl

    No to niech przytnie aby pingi były znośne żeby można było pogadać po voip i słuchać radia internetowego na przykład. Pingi są istotniejsze niż przepustowośc bo co mi po 7 Mb w erze jak pingi mam 150ms. To juz wole 1Mb z pingami 25ms.

  • 0

    11. ~jojo  2009-05-25 12:16:49  host: ekj115.internetdsl.tpnet.pl

    Tak... i tutaj chyba się powtórzę, zresztą pewnie sporo "czytaczy" się ze mną zgodzi: A kiedy wreszcie na moim "zadupiu" jakikolwiek operator uruchomi choć jeden nadajnik 3G!? :-|

  • 0

    12. ~berdys  2009-05-25 12:39:04  host: 188.33.65.224

    bu, a u mnie biedne 1 mega... i to jeszcze dziala jak chce ;p i faktycznie- na wies jade , to zasiegu 3g nie mam ! tylko w Kato :(

  • 0

    13. ~ciapus  2009-05-25 12:44:41  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    i co zasięg tylko 5 metrów od nadajnika? albo znika za ścianą z karton-gipsu?

  • 0

    14.  2009-05-25 12:52:56

    ciapus: a skąd wiesz na jakiej częstotliwości działa ta stacja?

  • 0

    15.  2009-05-25 13:02:05

    Jojo tak z ciekawości co to za miasto że do dziś nie nasz 3g żadnego operatora ? Rozumiem że to nie wieś jakaś ? ;) będę sprawę z ciekawości monitorował :-)

  • 0

    16. ~jojo  2009-05-25 13:17:24  host: ekj115.internetdsl.tpnet.pl

    Już kiedy, kiedyś pisałem na Telepolis... Ale skoro to Cię tak bardzo interesuje. To małe miasteczko, położone na południu woj, zachodniopomorskiego (słynące zresztą z przemysłu drzewnego - deska podłogowa), a swego czasu nawet z przemysłu okrętowego. Barlinek (liczba mieszkańców, to wg, Wikipedii 14 175). W tej chwili jedynie Play ma tu w jednym miejscu (już od łdnych kilkunastu miesięcy) pozwolenie na nadajnik 3G. jednak, gdy byłem w zeszłym tygodniu przenosić numer z TT, to kobieta w punkcie stwierdziła, że jeszcze go nie odpalili, a sprawdzić "organoleptyczne" sam nie mam jak, bo nie posiadam w tej chwili terminala z obsługą 3G. Raz nawet pisałem maile do wszystkich operatorów, czy mają zamiar w ogóle "kiedyś" postawić u mnie 3G - 2 (Era i Plus) odpowiedzieli, że nie planują tego typu inwestycji w "najbliższym" czasie, a Orange nawet nie kwapił się, żeby cokolwiek odpisać. ;-)

  • 0

    17.  2009-05-25 13:24:46

    Wszystko co związane z telekomuną mnie interesje :) Hmm wiesz to w sumie małe miasteczko i sądzę że 3G w takich miastach co mają 5-15tys. mieszkańców i nie są czysto turystyczne lub w jakiejś aglomeracji to będzie powoli powstawał może nawet tak być że spora część tych miast nawet za 2lata nie będzie miała 3G nawet jednego operatora... Ale dzięki za info będę Barlinka obserwował :)

  • 0

    18. ~reen  2009-05-25 14:10:44  host: chello089078127196.chello.pl

    16@ Ciekawe od czego zależy czy będą nadajniki 3G czy nie... u mnie na wschodzi w 10tys mieście Plus i Play już od dawna ma nadajniki 3G

  • 0

    19. ~krotek  2009-05-25 14:23:57  host: chello087207087239.chello.pl

    od około 13:00 nie działa usługa Play Online. Awaria potrwa niby do 20:00. Dodając do tego ograniczenie SIP.

  • 0

    20. ~adek  2009-05-25 14:29:41  host: drw69.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a czym się różni LTE od UMTS ???

  • 0

    21. ~  2009-05-25 15:04:48  host: f142-051.opera-mini.net

    *reen: czytalem kiedys cos o tym ale nie wiem na ile to prawda. Moze Redakcja to potwierdzi lub zweryfikuje? W Plusie podzielili kraj na obszary z wlasnymi dzialami planowania sieci. Dzial z siedziba w W-wie obejmuje wlasnie stolice i ogolnie pojety wschod. To podobno najlepszy i najprezniejszy dzial. Zachod obsluguje dzial z siedziba w Poznaniu i to podobno niezbyt prezny dzial / tymis

Dodaj swoją opinię