Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Petycja do KE w sprawie cyfryzacji w Polsce

Petycja do KE w sprawie cyfryzacji w Polsce

LuiN 11 Czerwca 2008 13:57

0 0

Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, zwrócił się do Komisji Europejskiej o zajęcie stanowiska w sprawie procesu cyfryzacji w Polsce. W opinii IG, polscy konsumenci będą mieli najgorszy dostęp do telewizji cyfrowej w Europie.

Instytut Globalizacji alarmuje, że Polsce grozi monopol technologiczny, związany z przyznaniem wyłączności na obsługę multipleksu tylko jednej firmie. Ponadto monopolizacja technologiczna, przejawia się także w budowaniu wyłącznie mało wydajnej telewizji naziemnej, co jest ewenementem na skalę europejską, gdzie różne technologie dostępu traktuje się w sposób komplementarny.

Kwestie technologiczne są kluczowe dla procesu cyfryzacji. Jednak nas niepokoją także zapowiedzi zamknięcia rynku na konkurencję do 2012 roku oraz sygnały świadczące o tym, że największe stacje telewizyjne w porozumieniu działają na szkodę konsumentów - tłumaczy dr Tomasz Teluk, szef Instytutu Globalizacji.
Instytut Globalizacji oczekuje, że Komisja Europejska zajmie stanowisko w sprawie Polski i uchroni polskiego podatnika przed ogromnymi kosztami przymusowej cyfryzacji, spowodowanymi nieodpowiedzialnymi i niekompetentnymi decyzjami ze strony instytucji odpowiedzialnych za proces cyfryzacji.

Pełną treść petycji skierowanej do Charlie McCreevy’ego, unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług, znaleźć można pod tym adresem.

Źródło tekstu: Instytut Globalizacji     

Dodaj do:
w sumie: 11
 • 0

  1. ~  2008-06-11 14:05:59  host: emx110.neoplus.adsl.tpnet.pl

  weźcie ściągnijcie tą reklamę p... bo nie da sie jej zamknąć;[

 • 0

  2. ~Chrome_TP  2008-06-11 14:07:24  host: 212.160.172.70

  Czy aby za poważną część jeśli nie wsyzstkie z tych zastrzeżeń odpowiada to jakże wielbione UKE ? :L

 • 0

  3.  2008-06-11 14:26:09

  Na całe szczęście Prezydent skutecznie zawetował debilną ustawę medialną autorstwa PO...

 • 0

  4. ~  2008-06-11 14:48:12  host: 193.164.157.81

  Czytam tytul i newsa i dochodze do wniosku, ze poki co to ten instytut chcialby, zeby KE przyjrzalo sie cyfryzacji ;-) A teraz szukam informacji o samym instytucie i kto za nim stoi i go finansuje ;-)))

 • 0

  5. ~:))  2008-06-11 14:58:58  host: chello089076129129.chello.pl

  do 1 - jaką reklamę??? Och zapomniałem - pewnie masz IE - radze używać Firefoxa z dodatkiem ADBLOCK - całkiem inny internet!

 • 0

  6. ~vari  2008-06-11 15:26:57  host: ein130.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @2 Uspokoję Cię - nie, to nie UKE. To ministerstwo infrastruktury, rząd, parlament, KRRiT, i pewne pozostajace w cieniu ciała kolegialne jak np enigmantyczny "zespół do spraw wdrożenia" który przez dwa lata napisał dwa opracowania i się chyba zmęczył. Miniserstwo już od roku "pracuje" nad rozporządzeniem dot. wymagań technicznych dla obiorników konsumenckich DVB-T. Praca polega na tym, ze wisi ten projekt na WWW ministerstwa i się nawet nie zmienia (w tresci i statusie). Rząd nie opracował projektu ustawy celowej (najbardziej odpowiednia forma) o cyfryzacji. Sejm się leni. KRRiT na pasku prywatnych nadawców robi to co jest wypadkową wpływów prywatnych koncernów medialnych. Akurat UKE ma tu mało do gadania. Nawet (co jest mu wytykane) "robi więcej niż leży w jego kompetencjach". A powinien robić bo to jeden z niewielu urzędów pracujących jeszcze jako tako w RP a nie markujacych pracę. Nie wiem jak to zrobić w tym skłóconym kraju gdzie każdy magnat ciągnie w swoją stronę i napełnia mieszki mamoną swoim stronnikom (ach jak niewiele się zmieniło przez 500 lat) a majac wpływy - kształtuje "ład" prawny w tym państwie. Nie wiem jak ale wiem co: jeden multipleks dla TVP drugi dla prywatnych (bo na razie dwa są dostępne od zaraz i kanały są uzgodnione międzynardowo a IŁ opracował plan sieci). TVP w przetargu powinna sobie wybrać operatorów dla każdego obszaru rezerwacji (lokalnego kanału). Może być to TP Emitel, RSTV czy INFO. Mogą być inni lokalni właściciele dogodnych obiektów (wtedy operatorem stacji jest sama TVP). Z kolei na drugi multipleks jest konkurs a zwycięzca sam sie martwi o operatora (jako przedsiębiorca prywatny sam o tym jak i komu powierzy emisję). TVP w zamian za to że dostaje pierwszy multipleks w całości - zostaje zobowiązana do wyłączenia sieci TVP2 po upływie roku (i mamy trzeci multipleks ogólnopolski ze skoordynowanymi kanałami). Dalej to nie wiem ale do tego momentu jest to JEDYNE wyjsice. Nie łudz

 • 0

  7. ~vari  2008-06-11 15:34:53  host: ein130.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie łudzmy się. Wspólne multipleksy TVP i prywatnych nie mają szansy na start. We wspólnym przedsięwzięciu nic nie można zrobić bez zgody drugiej strony. A druga strona ma interes w NIE POWSTANIU DVB-T bo wszyscy skupieni w POT mają swoje platformy satelitarne. Również lobby kablówkowe nie jest zadowolone , że nagle pewna grupa (niezbyt duża ale zawsze i to)ludzi może mieć idealny odbiór na antenach pokojowych. Gdyby TVP spełniała co i rusz zmieniające się żądania POT to POT wymyśli następne (i tak dalej aby wspólny multipleks nie wystartował). Zmienność i frazesowatość POT widać po ich decyzjach. Gdy TVP rozpoczynała testy to POT twierdził iż nie powinna testować w MPEG-2 i że tylko MPEG-4 ma sens. Gdy TVP po kilku latach zaczęła nadawać w MPEG-4 to co ? Ano do dziś POT w Poznaniu nadaje w w..... tak zgadli państwo - w MPEG-2. Bo więcej ludzi może ich odbierać. Gdy TVP dołączyło do multipleksu w Wiśle TVP Sport to POT domagał się wyłączenia tegoż bo "TVP Sport nie ma koncesji na dawanie naziemne". A jak nie nadaje to "TVP Sport powstaje z abonamentu a nie jest dostępna publiocznie" (to akurat jedyna sensowna ich wypowiedź). POT będzie ściemniał bo po to powstał. Ma trzymać rękę na pulsie i przeszkadzać gdy zajdzie taka konieczność. Jakież to polskie - nie skupia się taki biznesmen (firma) aby SAMEMU robić dobre intresy tylko aby KONKURENCJA ich nie robiła.

 • 0

  8. ~drag  2008-06-11 16:53:57  host: dynamic-78-8-16-243.ssp.dialog.net.pl

  brawo komisja , znowu nadawcy chciali jakiś przekręt zrobić :(

 • 0

  9.  2008-06-11 19:16:46

  @vari- ot i cała prawda. Ja bym jeszcze dodał fakt zwalczania Publicznej przez konkurencję (POLSRAT i TuskVisionNetwork). Jedyna nadzieja jak zwykle w KE, która moim zdaniem powinna odgórnie narzucić nam rozwiązania i określić czas ich realizacji. Potem sromotne kary...

 • 0

  10. ~ukenamuniu  2008-06-12 00:08:44  host: nat-go2-1.aster.pl

  Może wreszcie McCreevy się wkrewi?

 • 0

  11. ~Chrome_TP  2008-06-12 09:00:50  host: 212.160.172.70

  Ad6 mhm dzięki za oświecenie :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet