Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Penetracja telefonii komórkowej w Polsce wzrośnie do 55%

Penetracja telefonii komórkowej w Polsce wzrośnie do 55%

WitekT 8 Września 2004 22:52

0 0

W Polsce w 2004 r. z telefonów komórkowych będzie korzystać 21 mln abonentów, to oznacza, że 55% Polaków będzie użytkownikami telefonii komórkowej - poinformował ekspert firmy analitycznej Gartner, Jason Chapman podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Z danych zaprezentowanych na konferencji wynika, że w kolejnych latach tempo wzrostu rynku telefonii mobilnej w Polsce osłabnie i w 2007 roku liczba abonentów zbliży się do 25 mln.

Według badań Gartnera, najbliższe lata na rynku telefonii komórkowej w Polsce będą upływały pod znakiem kontynuacji wzrostu liczby abonentów ze szczególnym uwzględnieniem klientów korzystających z usług przedpłaconych (pre-paid).

Chapman poinformował, że na rynku można się spodziewać także pojawienia się kolejnych marek.

Obecnie na rynku telefonii komórkowej w Polsce jest obecnych pięć marek: Era i Heyah Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), Plus i Sami Swoi Polkomtela oraz Idea należąca do Centertela.

Każdy nowy gracz, który chce zaistnieć na polskim rynku musi się pospieszyć, gdyż konkurencja jest duża, a szanse na zajęcie mocnej pozycji maleją w miarę upływu czasu - powiedział Chapman.
Według planów Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) wyniki przetargów na rezerwację wolnych częstotliwości na UMTS i GSM 1800 mogą być znane najwcześniej na przełomie stycznia i lutego 2005 roku.

Analityk Gartnera dodał, że w 2005 roku na krajowym rynku powinna być zauważalna oferta usług trzeciej generacji.

Chapman poinformował, że światowy rynek telefonii trzeciej generacji powinien także w 2005 roku zanotować zdecydowany wzrost, gdyż rynek ten dynamicznie rośnie.

Na koniec 2004 roku z usług telefonii trzeciej generacji na świecie powinno korzystać 11 mln klientów w 50 sieciach - powiedział.

W Polsce komercyjne usługi trzeciej generacji, na razie tylko na terenie Warszawy, oferuje Plus. Natomiast PTC oferuje telefonię trzeciej generacji tylko do transmisji danych.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-38-2.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet