Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pełny raport o przenośności numerów w 1Q2015

Pełny raport o przenośności numerów w 1Q2015

Piszemy o tym pierwsi WitekT 14 Kwietnia 2015 10:54

15 2

W I kwartale sieć zmieniło 442,4 tys. numerów - wynika z danych TELEPOLIS.PL. To o 5% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku i niecałe 2% więcej niż w IV kwartale.



Tradycyjnie już największym beneficjentem przenośności numerów jest P4. Jego udział w przyjęciach jednak wyraźnie spada, osiągając w I kwartale poziom niecałych 47%. Dość ciekawie prezentują się wyniki Orange, który przyjmuje najwięcej numerów spośród pozostałych trzech operatorów, ale i najwięcej oddaje. To znaczy, że "pomarańczowi" albo mają kłopoty z ofertą utrzymaniową dla klientów abonamentowych, albo użytkownicy jako słabą postrzegają ich ofertę prepaid.

1Q15 (tys.) Przyjął Udział Oddał Udział Bilans
P4 207 46,8% 71,5 16,2% +135,5
Orange 105,6 23,9% 143,6 32,5% -38
Polkomtel 64,3 14,5% 112,9 25,5% -48,6
T-Mobile 53,4 12,1% 109,9 24,8% -56,5
Pozostali 12,1 2,7% 4,5 1,0% +7,6

Warto przeanalizować procentową zmianę w odejściach i przyjściach do poszczególnych sieci w porównaniu do I kwartału 2014 roku. Widać wyraźny wzrost oddawania numerów przez P4 (o jedną trzecią) i spadek przyjęć (o 3% - tu jest lekka poprawa w stosunku do IV kwartału, kiedy ten spadek wynosił 11%). Na uwagę zasługuje duża poprawa Polkomtela, który w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku przyjął o ponad 60% więcej numerów, a oddał o prawie 20% mniej.




1Q15 do 1Q14 Zmiana w przyjęciach Zmiana w oddaniach
P4 -3,5% +29,5%
Orange -13,9% +31,5%
Polkomtel +65,7% -19,8%
T-Mobile +28,7% +0,6%
Pozostali +366,7% +72,6%

Zobacz: Witek nadaje #1: o przenośności numerów z Marcinem Gruszką z Play.

Spośród pozostałych operatorów, netto na największym plusie w I kwartale byli:
  • Virgin Mobile - aż o 6,8 tys. numerów (to więcej niż w całym 2014 roku,
  • Mobile Vikings - prawie 900 numerów (połowa tego, co w 2014 roku),
  • Lycamobile - prawie 200 numerów (tu udało się mocno ograniczyć odpływ numerów, bo w zeszłym roku operator był na ponad 7-tysięcznym minusie).

Z kończącej działalność w I kwartale Lebary odeszło zaledwie 370 numerów, co może pokazywać, że temu operatorowi nie poszło na polskim rynku najlepiej. Kiedy działalność w IV kwartale kończył mBank mobile, klienci zabrali z niego prawie 8 tys. numerów.

Zobacz: Pełny raport o przenośności numerów w 2014 roku.

Źródło tekstu: wł     

w sumie: 37
  • 2

    18. ~Centurion  2015-04-14 12:17:08  host: n06-06-07.opera-mini.net

    ad 13.: Przecież napisałem tam o wszystkich operatorach, a nie a wybranym. Wyniki są miarodajne dla wszystkich operatorów W KWESTII ILOŚCI NUMERÓW, ich rozkładu i migracji, natomiast nie są miarodajne dla żadnego z operatów jak i dla całego rynku w kwestii ilości klientów, ich przynależności do poszczególnych sieci oraz ich migracji pomiędzy operatorami. Nie wiem czego tu nie rozumiesz.
    Poza tym nie każda karta SIM to osobny numer (kontakt, usługa, abonent, czy umowa itp.) - przykład masz powyżej, a oprócz tego przypomnij sobie tak banalny i powszechnie znany model obowiązujący na rynku usług telekomunikacyjnych świadczonych dla firm - gdzie klientem operatora jest firma, posiadająca dziesiątki, a nawet setki numerów oraz podobnie dużą ilość kart SIM.
    Nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby w obliczu tych wszystkich faktów i okoliczności stawiać znak równości między ilością numerów a ilością klientów :-)

  • 2

    19. ~znafca  2015-04-14 12:18:11  host: 185-10-26-111.static.ip.hexaoperator.pl

    Uwierz że jakość lepsza niż Twoja składnia i ortografia. Jak tak mówisz przez telefon jak piszesz, to żadna jakość nie pomoże. Nikt nie zrozumie co seplenisz.

  • 0

    20.  2015-04-14 12:32:59

    Ciekawe jak liczą przejście z Play do Virgin? Jakby nie było to przejście z P4 do P4 :-)

  • 3

    21.  2015-04-14 12:38:24

    @15: Myślę, że tu nie chodzi o reklamę, ale o to, że jest to prepaid i wszystko trzeba załatwiać przez internet. A typowi klienci chyba jednak są mocno przyzwyczajeni do wizyt w salonach i telefonów za złotówkę.

  • 1

    22. ~prawie 200  2015-04-14 12:40:39  host: 088156193053.slupsk.vectranet.pl

    Lycamobile - prawie 200 numerów

  • -2

    23.  2015-04-14 12:42:34

    12 - mój znajomy ma w samochodzie w telefonie (mówimy o zintegrowanym sprzęcie nie o aparacie telefonicznym) kartę sim ze swoim numerem telefonu, który się przełącza jak przekręci kluczyk w stacyjce...

  • 3

    24. ~pabloki  2015-04-14 16:20:18  host: 46.205.234.131.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    370 numerów miała lebara. myślałem że tam było max 10 sztuk.

  • -1

    25. ~Szymek  2015-04-14 17:26:27  host: 088156226089.dynamic-ww-3.vectranet.pl

    Widać, że w Plusie coś drgnęło, bo ludzie zaczęli do niego przychodzić. Inna sprawa, że te dane o odejściach są raczej zawyżone, ponieważ oni nie liczą nieaktywnych kart. Jakiś czas temu czyścili bazy i temu wyglądają, jakby tracili klientów, a w sumie tak przecież nie jest.

  • 3

    26.  2015-04-14 18:24:03

    To pokazuje, ze Lebara byla operatorem tylko wyjazdowym. 370 osob traktowalo Lebare jako glowny nr. Niezle :-)

  • 2

    27.  2015-04-14 18:53:57

    @20 Nie, operatorzy alternatywni to osobne byty i przenoszenie do nich liczy się osobno, nawet jeśli nr przenoszony jest od operatora na którego infrastrukturze działają. Inaczej jest z podmarkami takimi jak Heyah, Nju, czy Red Bull, którego nr liczą się w poczet głównego opa.

  • 1

    28. ~amigo  2015-04-14 19:33:53  host: host-89-230-33-114.dynamic.mm.pl

    No to teraz coś się w Virgin Mobile ruszyło ale do 1 mln kont to daleka droga bym powiedział do 100 tyś to też daleko z taką liczbą przyjęć. Jakby przyjmowali po 68 tyś kart to co innego.

  • 2

    29. ~Shadow  2015-04-14 21:27:34  host: ip-37-248-254-115.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Pomogłem przenieść 4 numery do Virgin,sam czekam,az skonczy mi sie abo w plusie,spośród tej czwórki nikt nie narzeka,doładowania w tej chwili bardzo dostępne w marketach i stacjach paliw.

  • 2

    30. ~df  2015-04-15 06:58:23  host: 77-253-47-137.adsl.inetia.pl

    Orange tradycyjnie ma kłopot z utrzymaniem klientów....

  • -3

    31. ~MOBILE  2015-04-15 07:42:18  host: 185.13.106.67

    Pomogłem przenieść 3 numery do LYCAMOBILE ,sam czekam,aż skończy mi się abo w T-Mobile,spośród tej trójki nikt nie narzeka,doładowania w tej chwili bardzo dostępne w marketach i stacjach paliw.

  • 0

    32. ~Bazyl  2015-04-15 09:01:45  host: 212.160.187.202

    Plus coraz więcej przyjmuje. Oferta łączona przyciąga klientów nie da się ukryć. Wcześniej Plus czyścił bazy, stąd liczbowo niefajnie wyglądało ilu mają klientów, ale teraz sytuacja się klaruje na plus dla Plusa.

  • 0

    33.  2015-04-15 10:50:44

    @28 oprócz przenoszonych nr są jeszcze te nabyte bezpośrednio od operatora. Nie wiadomo ile ich jest. Natomiast jeśli ktoś przenosi nr to jest to raczej nr z którego zamierza regularnie korzystać. Każda sieć zwykle zaczyna od "drugich nr", albo nr dla dzieci.

  • 0

    34. ~Nick  2015-04-15 20:54:40  host: 77-253-79-248.adsl.inetia.pl

    Myślę, że nadal część osób boi się przenosić numery. Jak rodzinę (wiek: 60+) przenosiłem do Ruchliwej Dziewicy to też były liczne obawy. Dziś widzą, że ta operacja "nie boli" i znajomym chwalą się, że jest to niezmiernie łatwe ;-)

  • 1

    35. ~obserwator  2015-04-16 23:11:43  host: 5e052f7e.bb.sky.com

    brawo FM Group nie ujęte w rankingu :) !

  • -1

    36. ~Jakub  2015-04-17 15:03:16  host: 89-67-95-122.dynamic.chello.pl

    @Up oni są poza rankingami słuchaj, dostałem 2 dni temu fakture na 600 zł za internet, gdzie mam pakiet którego nie przekroczyłem ;) A fe z tym, miało być taniej niż PLAY, co prawda jakościowo jest lepiej i to dużo (połączenia itp.). Teraz tylko Orange z ofertą nielimitowane rozmowy/stacjonarne/sms/mms i internet w kraju jest opłacalne dla mnie i ide tam. Mam nadzieje że będzie lepiej niż w poprzednich

  • 1

    37. ~były klient plusa  2015-04-19 15:20:31  host: orp218.internetdsl.tpnet.pl

    15 lat bylem w plusie a oferte mi dali....jak klientowi z *** strony... nowi przenoszący numer do 6 mies maja za darmo abonament a ja dostalem jeszcze ... droższy telefon niż kolego który chcial sie przenieść. Są kuźwa żenujący... jeszcze do mnie z pretensjami dzwonią że zmieniam sieć a poprosic pomoc techniczą iplusa wogóle nie mogą pomóc....

Dodaj swoją opinię