Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pełny raport o przenośności numerów w 1H2012

Pełny raport o przenośności numerów w 1H2012

WitekT 16 Lipca 2012 22:07

0 0

W I półroczu sieć w Polsce zmieniło 641 tys. numerów, o prawie 29% więcej niż w I półroczu zeszłego roku. Ciągle króluje P4, ale udział tego operatora w numerach przychodzących spadł o 6,7 pkt. proc. do 63,7% - wynika z informacji i szacunków TELEPOLIS.PL.

Po okresie stagnacji i braku zmian w udziale poszczególnych operatorów w rynku przenośności numerów, przyszedł czas na przetasowanie. Wydaje się, że największy wpływ na to miała PTC, wprowadzając w listopadzie 2011 roku roczną ważność konta po wykonaniu każdej płatnej czynności, nie tylko uatrakcyjnił znacząco swoją ofertę, ale stał się tym samym operatorem najlepszym do przechowywania numerów. Do tej pory operatorem takim było P4. Z notorycznego, czwartego miejsca pod względem bilansu przyjęć i oddań, operator sieci T-Mobile wskoczył na drugie - wynika z danych TELEPOLIS.PL.

W zdobyciu drugiego miejsca PTC znacząco pomógł też słaby I kwartał Centertelu. O ile prawie wszyscy operatorzy I i II kwartał mieli podobny, o tyle w bilansie Centertelu pierwsze trzy miesiące roku stanowią aż 80% "minusa". Prezes Orange Polska Maciej Witucki tłumaczył to faktem utraty w tym czasie trzech dużych klientów z sektora bankowego.

Patrząc na wyniki P4 można chyba powiedzieć, że spadek udziału tego operatora wynika głównie z wyrównywania ofert na rynku, czego przykładem są chociażby taryfy no limits.




Operator

Przyjął

Udział 1H2012

Oddał

Udział 1H2012

Bilans

P4

408 tys.

63,7%

33,5 tys.

5,2%

+374,5 tys.

PTC

85,9 tys.

13,4%

181,6 tys.

28,3%

-95,7 tys.

Centertel

76,2 tys.

11,9%

218,5 tys.

34,1%

-142,3 tys.

Polkomtel

68,9 tys.

10,7%

202,9 tys.

31,7%

-134 tys.

Pozostali

2 tys.

0,3%

4,5 tys.

0,7%

-2,5 tys.


Pozostali operatorzy po raz pierwszy oddali więcej kart niż przyjęli - wynika z danych TELEPOLIS.PL. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim Mobilking, który zmigrował klientów z PTC do Centertelu poprzez wymuszenie na nich przeniesienia numeru. Karty niezmigrowane przestały działać po 16. maja. W I półroczu z Mobilkinga w sieci PTC odeszło 1,6 tys. kart, a do całego MNI Mobile (która to spółka obsługuje Mobilkinga w sieci Centertelu) przyszło zaledwie 400.

Przy niecałym tysiącu przyjęć i oddań, mBank po I półroczu jest 100 kart SIM na minusie. Na podobnym minusie, choć przy kilkukrotnie mniejszych wolumenach ruchu, jest Cyfrowy Polsat (który wygasza swoją ofertę i sprzedaje usługi Plusa), Dialog, i Aster. Z kolei CenterNet i Mova w bilansie utraciły po ponad 400 numerów. Lyca Mobile oddała 75, przyjęła niecałe 10.

Na wyraźnym plusie jest tylko FM Group (przyjął 500, oddał 40) Pozostali operatorzy zanotowali bardzo małe ruchy w swojej bazie numerów przenoszonych - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

Statystyki przenośności numerów w I półroczu 2011 roku publikowaliśmy w tej wiadomości, a w całym 2011 roku - w tej wiadomości.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 161
  • 0

    152. ~hevry  2012-07-19 23:41:38  host: 178235215135.szczecinek.vectranet.pl

    Nie dziwię się że play ma coraz więcej abonentów sam przeniosłem się dwa lata temu z plusa do play i jest ok przy przedłużeniu umowy dali mi rabat abonamentu na 3 miesiące do tego dodatkowe minuty na 2 lata nie tak jak to było w plusie gdzie dodatkowe minuty za przedłużenie umowy były tylko na rok.Mam stan darmowy w sieci play i mogę nawijać ile chcę ze znajomymi z play a zasięg jest idealny

  • 0

    153.  2012-07-20 03:14:25

    @144, 145, 146 Miałem Play skończyła się umowa i się z nimi rozstałem. Jeszcze czekam aż się umowa internetowa skończy 150 Gratuluje sukcesu ja też odrywam kupony codziennie rano ;)) Są gusta i guściki a o gustach się nie dyskutuje

  • 0

    154.  2012-07-20 03:17:28

    Nie mam nic do Play po prostu nie lobię się męczyć z czymś za własne pieniążki :)

  • 0

    155. ~Adam  2012-07-20 10:46:09  host: myo130.internetdsl.tpnet.pl

    Ja tam się "męczę" od pięciu lat z dwoma numerami i dobrze mi z tym. W tym roku przedłużyłem je na kolejne dwa.

  • 0

    156. ~lolo  2012-07-20 18:50:25  host: apn-46-76-248-215.dynamic.gprs.plus.pl

    Jak dużo podróżujesz po Polsce i nie tylko to play się nie nadaje. play jest jeśli mieszkasz w pobliżu nieobciążonego btsa. Play po tylu latach działania poprawił większość baboli więc właściwie jakość korzystania z tej sieci jest podobna do do innych nie licząc zasięgu na niewłasnych btsach. T, lub plus lepiej wypadają.

  • 0

    157. ~Marcelli79  2012-07-21 18:54:46  host: 178-37-244-150.adsl.inetia.pl

    Zgadzam się z "lolo", Play nie nadaje się do jeżdżenia po Polsce, ale nawet i w dużych miastach ma problem z zasięgiem, np w Łodzi. Super, że nadal są liderem jeśli chodzi o MNP, ale tak to jest jak jest się uprzywilejowanym na rynku, ale może Pan Gruszka, zamiast tak się chwalić na lewo i prawo jaki to Play jest "ach" i "och" może popracował nad zasięgiem, bo wieczne przełączanie się między nadajnikami innych operatorów jakoś mnie nie bawi:(

  • 0

    158.  2012-07-21 20:38:28

    @142: Co człowiek to opinia. Ja również zjechałem prawie cały kraj i nie było miejsca, gdzie Play by nie szwankował. Nie wiem, może to kwestia telefonu? Ustawienie na sztywno Plusa to dla mnie półśrodek i nie powinno tak być, że płacisz i kombinujesz - operator powinien ustawić sprzęt tak, by wszystko odpowiednio działało. Natomiast daj sobie spokój z gdybaniem, że W3 "tworzy ploty" na temat braku zasięgu w Play. Ja nie jestem z żadnej W3 i mam takie problemy, a poza mną jest pewnie dobrych parę setek tysięcy niezadowolonych. Wszyscy jesteśmy nasłani przez innych operatorów? Zgodzę się, że jeśli inny operator zapewnia lepsze warunki, to nie ma co się zastanawiać :)

  • 0

    159. ~Jo  2012-07-22 12:10:14  host: 94.42.249.155

    ****158. Ranger: Skoro jest dla ciebie problemem jak piszesz "Ustawienie na sztywno Plusa", to nie biadol że masz problem z zasięgiem :) To trwa 15 sekund - raz i na zawsze - nie masz tyle czasu ? czy nie potrafisz ? i to nie jest kombinowanie tylko proste ustawienie telefonu, dzwonek w telefonie też ci ma sieć ustawić ? - bo to dla ciebie za dużo kombinacji ? Ps.A te parę setek tysięcy to z własnej głowy chyba wystukałeś ? Dlaczego od razu nie parę milionów ? Brzmiało by lepiej :) Jak już wymyślasz to jedź po całości, a nie rozmieniasz się na drobne :)

  • 0

    160. ~Jo  2012-07-22 12:13:10  host: 94.42.249.155

    ****156.,157., Panowie - ustawcie sobie nadajniki na sztywno na Plusa, lub Orange, 15 sekund to trwa, i macie zasięg taki jak sieć do której się zalogowaliście :) No chyba że orange i plus też ma dla was za mały zasięg, ale na to już nic nie poradzę.. Pozdrawiam.

  • 0

    161. ~Jo  2012-07-22 12:15:29  host: 94.42.249.155

    ****Ps. Jak nie potraficie sami tego zrobić, 2 minutowa wizyta w salonie, i wam to zrobią - ale to naprawdę nic skomplikowanego, a operator daje wam taką możliwość, wliczone w cenę usługi ;) więc dlaczego nie korzystacie tylko narzekacie...

  • 0

    162. ~  2012-07-22 12:17:18  host: z04-09.opera-mini.net

    159, przeginasz w druga strone. Teraz nie mam wiekszych problemow na Plusie ale bywalo tak,ze wyrzucalo z roamingu i pojawial sie komunikat 'wybierz operatora'. Jak gdzies jedziesz, to chyba nie sprawdzasz czy masz zasieg, czy moze juz wyrzucilo z roamingu i mozesz byc bez zasiegu przez dluzszy czas zanim sie zorientujesz. Bywalo tez tak,ze byla siec zajeta albo inne dziwne komunikaty podczas gdy z Plusa mozna bylo normalnie dzwonic

  • 0

    163.  2012-07-22 12:52:02

    @159: Gwiazdo, widzę że czytanie ze zrozumieniem nastręcza Ci problemów. Ustosunkowanie się do kwestii, że za ustawienia sieci powinien odpowiadać operator a nie użytkownik (poprzez jakieś sztywne ustawienia) sprawia Ci problem i temat zręcznie omijasz - nic dziwnego, ale Ty wolisz robić prostackie wycieczki osobiste i bawić się w kaznodzieję, dając wszystkim jakże cenne rady :) Dzię-ku-je-my, od dziś jednym wpisem rozwiązałeś wszystkie problemy Fioletowego! Jest pewnie = zapewne, a nie na pewno. Nieprzypadkowo w sieci aż roi się od wpisów osób niezadowolonych z zasięgu Play, sam znam wiele osób, które mają dokładnie taki sam problem. Może jesteś tak wspaniały, że tylko Tobie wszystko działa? Ostatni sprawiedliwy, haha :) I nie jest tajemnicą, że z Plusa również lubi wyrzucać. Nie wiem czy wiesz wielki znawco, ale na roamingu karty Play'a mają najniższy roaming, a co za tym idzie są obsługiwane dopiero wtedy, kiedy Plus i Orange zapewnią właściwy poziom usług swoim klientom. Bez odbioru gwiazdo, bo jeszcze poczujesz się ważny :)

  • 0

    164. ~  2012-07-22 13:21:36  host: 31.41.144.41

    @158. Ranger to zapraszam do Ostrołęki. Ja w mieście i częściowo poza nim, ale wtedy najczęściej ustawiony "sztywny" Plus nie napotykam problemów. Miesięcznie wydzwaniam od 100 do 250 minut.

  • 0

    165. ~  2012-07-22 13:25:30  host: 31.41.144.41

    @Range. I jeszcze jedno. Bez ustawienia na sztywno Plusa lub Orange nie obejdzie się bez problemów w trakcie podróży, gdyż tak niestety działa roaming w sieciach GSM,UMTS. Czyli w momencie wykrycia nawet słabego sygnału sieci własnej operatora próbuje się z nią połączyć. A ponieważ na granicy zasięgu komórki sygnał jest niestabilny to najczęściej kończy się to zerwaniem połączenia.

  • 0

    166. ~  2012-07-22 13:30:59  host: 31.41.144.41

    @162. Taka sytuacja może się zdarzyć w przypadku utraty sygnału wybranej sieci roamingowej. Ale jak na to zareaguje telefon zależy tylko od twórców jego oprogramowania. U mnie w LG KU990 zdaje się wyskakiwał taki komunikat, ale w innym starszym telefonie przechodził w podobnej sytuacji na automatyczny wybór sieci.

  • 0

    167. ~  2012-07-22 13:39:59  host: z04-09.opera-mini.net

    166, to nie jest tylko kwestia softu telefonu. Na tym samym telefonie raz po wylaczeniu i ponownym wlaczeniu sam loguje sie do Plusa a raz trzeba znowu recznie wybierac. Mysle,ze to tez kwestia ustawien sieci

  • 0

    168. ~  2012-07-22 14:11:29  host: 31.41.144.41

    @167. To spróbuj na innym telefonie. Poza tym być może w twojej okolicy pojemność sieci Plusa jest już na wyczerpaniu i czasami nie pozwala zalogować się kartom w roamingu. Może wypróbuj Orange.

  • 0

    169. ~Jo  2012-07-22 17:21:18  host: 94.42.249.155

    ****163. Ranger: Gwiazdo, nie kwestionuje tego co za co odpowiada, w której mojej wypowiedzi przeczytałeś coś takiego ? - widać ty masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Rady owszem daję - od tego jest forum żeby się nimi dzielić. Nie rozumiem dlaczego piszesz cytat z twojej wypowiedzi "Dzię-ku-je-my" czyżbyś pochodził z innej epoki ? czy mówisz o sobie w osobie trzeciej bo czujesz się tu królem ? czy też reprezentujesz jakąś inną zbiorowość oprócz siebie ? Masz na to jakieś upoważnienie ? wsparcie ? Nastepny cytat "sam znam wiele osób.." ja też znam "wiele osób" które psioczą że przez wiele lat przepłacali za telefon w innych sieciach ;)i psioczą na Tmobile, Orange, i Plusa :) wiec co to za argument z twojej strony ? Nastepny cytat: "Może jesteś tak wspaniały że tylko Tobie wszystko działa?" - hmm. idąc twoim tokiem myślenia - może ty jesteś tak niedołężny że tylko u ciebie i twoich znajomych nic nie działa i wszystko jest be. i nastepna perełka "na roamingu karty Play'a mają najniższy roaming" zkąd to wziąłeś - bardzo proszę poprzyj to jakimkolwiek dowodem, artykułem etc. oprócz twojego bajdurzenia :) tak sobie po prostu wymyśliłeś i uznałeś to za prawdę objawioną ? Masz racje - bez odbioru "zjedz snikersa" bo próbujesz gwiazdorzyć na siłe, w tematach o których masz bardzo blade pojęcie.

  • 0

    170. ~a  2012-07-23 17:40:38  host: ip-78-30-122-62.free.aero2.net.pl

    dziecinada... nie pasuje? to zmień operatora, to nie żona, że papier musi podpisać..

  • 0

    171. ~adam  2012-07-26 23:21:16  host: 213-186-89-34.ip.netia.com.pl

    Z Plusem byłem od początku, jak jeszcze telefony GSM nie miały Polskiego menu, jednak od kiedy zaczęli traktować mnie gorzej niż nowego klienta, dając najgorszą ofertę na rynku, przeniosłem wszystkie numery do Playa, choć obawiałem się sprawności działania tej sieci. Jednak wszystko działa dobrze i jestem zadowolony z decyzji.

Dodaj swoją opinię