Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pełny obraz polskiego rynku kart SIM po 3Q2012

Pełny obraz polskiego rynku kart SIM po 3Q2012

WitekT 3 Grudnia 2012 13:25

0 0

W III kwartale polskim operatorom przybyło 945 tys. kart SIM. Wszyscy pompują bazy roczną ważnością konta prepaid, choć PTC w najbardziej spektakularny sposób. Polkomtel w końcu przestał tracić karty abonamentowe, za to na minusie w tym segmencie jest Centertel - wynika z danych i szacunków TELEPOLIS.PL.

Ostatnie 12 miesięcy PTC było bardzo dobre. W tym czasie baza kart SIM wzrosła aż o 2,1 mln kart, z czego zdecydowana większość została osiągnięta dzięki rocznej ważności konta prepaid. W tym czasie podobne usługi wprowadzili zarówno Polkomtel, jak i Centertel, jednak ze względu na charakter promocji (włączanie kodem), przyrost bazy nie jest tak wielki.

Razem (mln szt.)

3Q12

Przyrost w 3Q12

Udział koniec 3Q12

Zmiana udziału w 3Q12

PTC

15,575

+0,526

29,33%

+0,48 p.p.

Centertel

14,759

+0,002

28,80%

-0,50 p.p.

Polkomtel

13,771

+0,008

25,93%

-0,45 p.p.

P4

8,200

+0,400

15,44%

+0,49 p.p.

Pozostali

0,794

+0,009

1,50%

-0,01 p.p.

Razem

53,099

+0,945

100%

0,00 p.p.


Polkomtel spośród wszystkich operatorów ma najwięcej kart abonamentowych w całej bazie kart SIM. Na koniec III kwartału miał ich 53,6%, wyraźnie więcej niż Centertel (46,7%), PTC (44,6%) i P4 (43,9%). Wskaźnik ten mocno spada w przypadku PTC (rok temu wynosił on 50,2%) w związku z roczną ważnością konta prepaid.

Uwagę zwraca strata Centertelu - w I kwartale była podobna, w II kwartale telekom pozyskał tylko 10 tys. kart abonamentowych. Operatorowi wyraźnie nie wiedzie się na rynku biznesowym, gdzie odchodzą od niego pojedynczy, ale bardzo duzi i ważni klienci.

Trzeba także pamiętać, że wszyscy operatorzy karty typu mix zaliczają do abonamentowych. Można szacować, że tego typu SIM-y stanowią od 20% do 40% bazy abonamentowej.

Postpaid (mln szt.)

3Q12

Zmiana w 3Q12

Udział koniec 3Q12

Zmiana udziału w 3Q12

Polkomtel

7,390

+0,019

29,76%

-0,18 p.p.

PTC

6,950

+0,066

27,99%

+0,03 p.p.

Centertel

6,894

-0,043

27,76%

-0,41 p.p.

P4

3,600

+0,168

14,50%

+0,56 p.p.

Razem

24,834

+0,210

100%

0,0 p.p.


Od trzech kwartałów liderem w pozyskaniu kart prepaid jest PTC, po wprowadzeniu rocznej ważności konta. Dzięki temu po III kwartale operator ten miał największą bazę kart SIM, co zostało okupione wyraźnym spadkiem ARPU prepaid (z 16 zł do 11 zł) oraz potyczką wizerunkową z Centertelem.

Jedynym, który tracił tego typu karty, znowu był Polkomtel. Wydaje się, że to efekt stosunkowo mało atrakcyjnej i dość skomplikowanej oferty. Choć sukcesywnie się ona poprawia (chociażby poprzez wprowadzenie opcji no limit), to jednak nie na tyle, żeby od razu przedrzeć się na stałe do świadomości klientów.




Prepaid (mln szt.)

3Q12

Zmiana w 3Q12

Udział koniec 3Q12

Zmiana udziału w 3Q12

PTC

8,625

+0,460

30,51%

+0,86 p.p.

Centertel

7,865

+0,045

27,83%

-0,58 p.p.

Polkomtel

6,381

-0,011

22,58%

-0,64 p.p.

P4

4,600

+0,232

16,27%

+0,56 p.p.

Pozostali

0,794

+0,009

2,81%

-0,04 p.p.

Razem

28,265

+0,735

100%

0.0 p.p.


Mimo, że niektórzy operatorzy MVNO i mali infrastrukturalni świadczą usługi abonamentowe, to w związku z problemami z pozyskaniem od nich precyzyjnych danych, wszystkich zaliczono do segmentu prepaid. Obarczone jest to niewielkim błędem, bo ich udział w całym rynku sięga zaledwie 1,5%.

Pośród pozostałych operatorów infrastrukturalnych, ponad 150 tys. aktywnych kart SIM ma Aero2, świadczący usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu.

Około 150 tys. ma CenterNet obsługujący telefonię wRodzinie, który po przejściu na 1800 MHz z GSM na LTE z usługami głosowymi działa wyłącznie w roamingu w PTC i Polkomtelu.

Jedyny polski operator działający w modelu full-MVNO, czyli Cyfrowy Polsat, na koniec III kwartału roku zameldował prawie 140 tys. aktywnych kart SIM usług głosowych oraz 117 tys. mobilnego dostępu do Internetu w oparciu o sieci Aero2/Mobyland. Prawie wszystkie karty działają w modelu abonamentowym.

Z informacji i szacunków TELEPOLIS.PL wynika, że na koniec III kwartału operatorzy wirtualni działający w sieci:
Centertelu - mieli 78 tys. kart (małe kilka tysięcy działających na platformie MNI Mobile, kilkanaście tysięcy w Inei współpracującej z Telogic, reszta należąca do Astera),
PTC - mieli 0 kart (odkąd zmigrowano klientów Mobilkinga do sieci Centertelu),
Polkomtelu - mieli trochę ponad 100 tys. kart (62 tys. Diallo , około 30 tys. mBank mobile, około 10 tys. FM Group, co najmniej kilkanaście tys. Lyca Mobile). Liczba ta spadła, bo wraz z końcem kwartału przestały działać Carrefour Mova oraz FreeM,
P4 - mieli około 110 tys. kart (32 tys. mobilnego dostępu do Internetu w Netii, oraz po około 40 tys. w Multimedii i Vectrze).

Należy pamiętać, że niektórzy operatorzy wirtualni użyczają tylko swoich marek, a co za tym idzie ich karty doliczane są do bazy "dużych" operatorów, bo to oni według regulaminu świadczą usługi. Tak jest m.in. z tuBiedronka i MTV Mobile (obaj w PTC) czy Red Bull Mobile (P4).

Pełny obraz rynku po II kwartale prezentowaliśmy w tej wiadomości

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 74
  • -1

    56. ~Tylko dla wybranych  2012-12-04 19:52:55  host: v09-01.opera-mini.net

    Sam mam taki pakiet tylko za 5zł i no limit włączony kodem *136*11*02#. Teraz mogę pisać do bólu palca, a nie jakieś tam pakiety. I pamiętanie że się pakiet kończy żeby znów aktywować. Tu wystarczy tylko na telefonie 7zł. A numerów plus jest jakieś 13 mln. To jest gdzie pisać.

  • 1

    57. ~hansik  2012-12-04 19:56:19  host: 91.244.188.174

    to nawet w tmobile tych tzw."zlodziejach" jest od dawna pakiet 600sms

  • 1

    59. ~LepikPL  2012-12-04 21:31:06  host: user-31-174-79-2.play-internet.pl

    PukPuk... Jest tam kto od Orangutana? Ja się chcę spytać w imieniu Klientów, którzy uciekają od Was do mnie, o co cholera chodzi z Waszym zasięgiem (brakiem tzn.). Na Śląsku jesteście qpa paskudna i czy to tak będzie dalej, bo ja tam się cieszę a leasing chcę wziąć drogawy i prowi by się przydało na dotychczasowym poziomie..

  • 1

    60.  2012-12-04 23:45:44

    @46 Mój tata ma podobny problem. Już trzeci tydzień walczy o zmianę abo z indywidualnego na firmowy. Zaliczył kilka wizyt w salonie, wypełnił masę wniosków i zaświadczeń (niektóre kilka razy), a odpowiedź jest wciąż odmowna. Już nawet w salonie nie wiedzą co robić z tymi idiotami w centrali.

  • -2

    61.  2012-12-05 10:44:35

    Pacman-w T-Mobile można było wcześniej do tych 250 mb dokupić powiększenie do 1gb za 9/10zł nie wiem jak teraz :]

  • 1

    62. ~aaa.  2012-12-05 11:11:56  host: bph185.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @59 play za to ma zasięg wszędzie i bez zarzutu..zwłaszcza ten macierzysty :D z 15 nadajnikami w calej polsce.

  • 1

    64.  2012-12-05 11:55:42

    Ciekawe te twoje 15 bo na wikipedii pisze 7553,z czego większość to 3g :P

  • 1

    65.  2012-12-05 11:56:48

    Jak dostaną pasmo 1800 to jeszcze przybędzie po 2-jeden na lte a drugi na gsm :]

  • 1

    66.  2012-12-05 12:13:07

    60. tMati - w Orange może być tak jak z Tepsie w pewnym momencie zrobili, ze firmy moga korzystać TYLKO z abonamentów dla firm. Dlatego ja od 20 lat mam ten sam abonament za 35 netto bez żadnych minut ;-) Może i na komórki te zasady przenieśli? A taryfę na biznesową chce zmienić przy tym przeniesienu? Czy w ogóle nie może przenieść? Dziwne, bo osoba fizyczna ma te same numery rejestrowe, nawet firma to imię i nazwisko jest... A cesja? Może poprzez cesię się da? Albo może jest w okresie kontraktowym i nie można przenieś w tym okresie numeru - co dziwne by było w przypadku tej samej osoby.

  • 2

    67.  2012-12-05 12:20:04

    @46. ~aaa Jeśli tak wygląda sprawa to Orange szuka frajerów, rzucimy trochę mięsa w promocji, może reszta skusi się na naszą ofertę bez promocji. Problem w tym, że jeśli Orange traci to nie może tak grać, a tym bardziej że próbują swoją promocyjną ofertę skierować głównie do osób które płacą abo 90zł+. Np. taki Plan Multi za 50zł gdzie przy przejściu daliby 3-6 miesięcy abo za 0zł mógłby być ciekawy dla kogoś z innej sieci. Jest jedno "ale", przy przedłużaniu mamy w większości przypadków jakieś zniżki i żeby ktoś się skusił to nie może być tak, że np. w jednej sieci dostanie za 45zł 250 minut i dostawał Xperię U za 169zł, a w podobnym abo w Orange ten sam telefon za ponad 400zł (a powinni zaoferować ten sam model w tej samej/niższej cenie. Tej samej jeśli mają np. większy pakiet internetowy). No chyba, że weźmie dwa razy droższy abo i będzie miał szczęście załapania się na promocję. Orange mógłby uderzyć zresztą jak każdy op w segment 40-65zł, ale widać uznali, że im się nie opłaca, ale w takim razie jeszcze jakiś czas Orange będzie tracił, ale potem i tak bez zmiany podejścia nic nie odrobi.

  • 3

    68. ~  2012-12-05 14:09:18  host: static-62-233-239-2.devs.futuro.pl

    Orange spoczął na laurach i patrzy jak klienci go olewają i migrują do innych sieci, żal...

  • 0

    69. ~konsultant biznes orange  2012-12-05 22:31:30  host: user-31-174-36-64.play-internet.pl

    @60 Jeżeli dokonuje się cesji (bo to musi być cesja, inaczej się nie da) to na nowe konto abonenckie, jeżeli jako klient indywidualny miał abonament, przechodzi poprzedni plan taryfowy i trwa aż do momentu zakończenia umowy albo uprawnienia numeru do przedłużenia, wtedy przysługuje już wyłącznie wybór planów biznesowych, albo pozostania przy takiej samej ofercie indywidualnej, tylko że przechodzi ona wtedy na czas nieokreślony. Nie ma znaczenia, czy firma jest na tę samą osobę czy nie, bo cesji można dokonać z dowolnej osoby na dowolną firmę, z dowolnej firmy na inną czy nawet z dowolnej firmy na dowolną osobę, np. pracownika, muszą tylko być przy tym obecne obydwie strony, tym bardziej dziwi mnie, że salon robi taki problem, pewnie to partnerski, polecam lepiej wizytę w salonie firmowym. Pozdrawiam :)

  • 1

    70. ~KKB Orange opinie  2012-12-06 11:29:26  host: smtp62.amoureux.com

    HAHAHA, to zdanie mi się najbardziej podoba "Uwagę zwraca strata Centertelu - w I kwartale była podobna, w II kwartale telekom pozyskał tylko 10 tys. kart abonamentowych. Operatorowi wyraźnie nie wiedzie się na rynku biznesowym, gdzie odchodzą od niego pojedynczy, ale bardzo duzi i ważni klienci. " jak ja się ciesze z tego. Już nie jestem KKB, kumpel jeszcze jedt i jak ja zobaczyłem te głodowe stawki jakie centertel zaproponował KKB (teraz DKB lub AM) to nie dziwne że tracą - raz oferta, dwa marne prowizje. Zero motywacji do pracy, ciągły mobbing, tabelki do wypełniania , inne duperały, najlepiej pracować 20 g na dobę, marnuj sowoje paliwo, swój samochód i czas a i tak później prowizja jest tak śmieszna że wychodzisz na stracie, zero zysku. Niech tracą te simy i niech jeszcze bardziej ze stawek za klienta zjadą. Proponuję żeby KKB byli wolontariuszami na rzecz PTK, tak będzie uczciwie :)

  • 0

    71. ~  2012-12-06 19:01:14  host: host-89-230-71-222.rzeszow.mm.pl

    A co tam z MTR i stawkami po styczniu???

  • 0

    72. ~  2012-12-07 19:53:51  host: v19-07.opera-mini.net

    Rynek stał się dojrzały i coraz trudniej o klienta. Dzisiaj decyduje dobra promocja i cena telefonu. Mam swój telefon w T-Mobile. Ponieważ mam smartfona wziąłem pakiet internetu 300 MB. Okazał się za mały, postanowiłem go zwiększyć do 500 MB. Okazało się, że w mojej taryfie jest to niemożliwe. Następny pakiet to 2GB. Tymczasem dla nowych klientów dostępna jest opcja bezpiecznego internetu 500 MB. Starszy abonenci zawsze są traktowani gorzej niż nowi. Nie warto być wiernym jednemu operatorowi.

  • 0

    73.  2012-12-07 22:38:18

    @69 - dziwne podejście - jeśli to osoba fizyczna jest, nie musi być żadnej cesji. Ja przenosiłem w Plusie numer z siebie na mnie i odbyło się to tylko na zasadzie zmiany danych abonenta - mam ten sam NIP, PESEL, doszedł REGON tylko. Ale w Tepsie cudaki są, więc wydziwiają pewnie. Miałem taki przypadek kiedy przenosiłem SDI z siebie na mnie jako przedsiębiorcę... Musiałem siebie upoważnić do reprezentowania mnie w kwestii podpisania umowy ;-) I nie żartuję tutaj wcale. Na dowód mam te papiery ciągle .

  • 1

    74. ~tja  2012-12-07 23:09:12  host: 178.183.231.72.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Dla mistrza, co napisał, że play ma 7 tyś nadajników... Nic nie wiedzą i piszą :') http://btsearch.pl/stats.php - macie aktualizowaną codziennie bazę nadajników i play miażdży. Całe 3333 nadajnika. W szczególności powodzenia na mazurach :D A virgin na ich nadajnikach stoi - i nie brońcie plusem, bo plus nie daje nadajników virgin, a playowi daje tylko 2g, a internet dla playowców ma w poważaniu.

  • 0

    75. ~  2012-12-08 11:30:22  host: CMPC-089-239-088-092.CNet.Gawex.PL

    @ 74. Virgin śmiga też na BTS Orange, wiec gdzie nie ma Play jest Orange, więc tragedii nie widać .

  • 0

    76.  2012-12-08 19:14:07

    74. ~tja - to nie plus świadczy usługi playowcom tylko Play zdaje się? Po co więc gadasz głupoty o tym czego to Plus nie daje? Jak Play nie bierze (nie płąci) to nie dostaje - proste...

  • 0

    77. ~zoranvuc  2013-01-02 14:26:31  host: gw4.pmrcorporate.com

    Udział Centertela w ogólnej liczbie kart jest 27,8% a nie 28,8%. Zmiana udziału OK.

Dodaj swoją opinię