Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pełny obraz polskiego rynku kart SIM po 2Q2013

Pełny obraz polskiego rynku kart SIM po 2Q2013

Piszemy o tym pierwsi WitekT 16 Września 2013 21:58

19 1

W II kwartale polskim operatorom przybyło 630 tys. kart SIM. Najwięcej, jak można się było spodziewać, P4 - wynika z danych i szacunków TELEPOLIS.PL.



W II kwartale P4 po raz kolejny zajęło pierwsze miejsce pod względem pozyskania kart SIM, czego przyczyną jest poważne wyhamowanie T-Mobile związane z ograniczeniami w rocznej ważności konta w prepaidzie. Czwarty operator ma już prawie 17,6% udziału w rynku kart SIM, choć pod względem przychodów ciągle jest to wyraźnie mniej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich tygodniach jego baza aktywnych kart SIM zapewne przekroczyła już 10 mln.

Razem (mln szt.)

2Q13

Przyrost w 2Q13

Udział koniec 2Q13

Zmiana udziału w 2Q13

T-Mobile

15,969

+0,050

28,78%

-0,24 p.p.

Centertel

14,947

+0,061

26,94%

-0,20 p.p.

Polkomtel

13,935

+0,078

25,12%

-0,15 p.p.

P4

9,800

+0,550

17,66%

+0,80 p.p.

Pozostali

0,831

-0,108

1,50%

-0,21 p.p.

Razem

55,481

+0,630

100%

0,00 p.p.


W II kwartale nju mobile - projekt, który wystartował na przełomie kwietnia i maja - pozyskał około 24 tys. kart abonamentowych. Pozwoliło to Centertelowi poprawić wynik w postpaidzie, który w poprzednich kwartałach nierzadko bywał na minusie. 70% klientów przyszło od innych operatorów.

Zobacz: nju mobile - 80 tys. w dwa miesiące.




Polkomtel spośród wszystkich operatorów ma najwięcej kart abonamentowych w całej bazie kart SIM. Na koniec II kwartału miał ich 53,8%, wyraźnie więcej niż Centertel (46,6%), T-Mobile (44,1%) i P4 (43,4%). Trzeba także pamiętać, że wszyscy operatorzy karty typu mix zaliczają do abonamentowych. Można szacować, że tego typu SIM-y stanowią od 20% do 40% bazy abonamentowej.

Postpaid (mln szt.)

2Q13

Zmiana w 2Q13

Udział koniec 2Q13

Zmiana udziału w 2Q13

Polkomtel

7,500

+0,040

29,06%

-0,24 p.p.

T-Mobile

7,038

+0,024

27,27%

-0,28 p.p.

Centertel

6,970

+0,064

27,01%

-0,12p.p.

P4

4,300

+0,220

16,66%

+0,64 p.p.

Razem

25,808

+0,348

100%

0,00 p.p.


Przyrosty bazy prepaid w II kwartale nie zaskakują. T-Mobile, po szaleńczych wzrostach w zeszłym roku spowodowanych roczną ważnością konta, po ograniczeniu RWK wrócił do normalnych stanów.

Prepaid (mln szt.)

2Q13

Zmiana w 2Q13

Udział koniec 2Q13

Zmiana udziału w 2Q13

T-Mobile

8,931

+0,026

30,10%

-0,20 p.p.

Centertel

7,977

-0,003

26,88%

-0,27 p.p.

Polkomtel

6,435

+0,038

21,69%

-0,08 p.p.

P4

5,550

+0,410

18,53%

+0,94 p.p.

Pozostali

0,831

-0,108

2,80%

-0,39 p.p.

Razem

29,674

+0,283

100%

0,00 p.p.


Mimo, że niektórzy operatorzy MVNO (Inea, FM Group, Vectra, Multimedia itp.) i mali infrastrukturalni świadczą usługi abonamentowe, to w związku z problemami z pozyskaniem od nich precyzyjnych danych, wszystkich zaliczono do segmentu prepaid. Obarczone jest to niewielkim błędem, bo ich udział w całym rynku wynosi zaledwie 1,5%.

Pośród pozostałych operatorów infrastrukturalnych:
  • około 150 tys. kart SIM ma Aero2, świadczący usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu
  • około 150 tys. ma CenterNet obsługujący telefonię wRodzinie, który po przejściu na 1800 MHz z GSM na LTE z usługami głosowymi działa wyłącznie w roamingu w PTC i Polkomtelu.

Jako odzielną pozycję należy potraktować Cyfrowy Polsat, który na koniec II kwartału zameldował 188 tys. usług internetowych działających w oparciu o umowę z Mobylandem. Do tego 136 tys. usług głosowych, których - jak można szacować - zdecydowaną większość Polkomtel raportuje jako część swojej bazy (jako świadczący usługi wg regulaminu).

Z informacji i szacunków TELEPOLIS.PL wynika, że na koniec II kwartału operatorzy wirtualni działający w sieci:
  • Centertela - mieli 67 tys. kart ("małe" kilka tysięcy działających na platformie MNI Mobile, kilkanaście tysięcy w Inei współpracującej z Telogic, niecałe 30 tys. należące do Astera/UPC),
  • T-Mobile - mieli 0 kart (odkąd zmigrowano klientów Mobilkinga do sieci Centertelu),
  • Polkomtela - mieli poniżej 100 tys. kart (w tym około 65 tys. Diallo, po kilka-kilkanaście tys. mBank mobile, FM Group i Lyca Mobile),
  • P4 - mieli około 160 tys. kart (kilkanaście tys. mobilnego dostępu do Internetu w Netii, 36 tys. w Multimedii, kilkanaście tys. w Vectrze, a także ponad 100 tys. kart Virgin Mobile).

Należy pamiętać, że niektórzy operatorzy wirtualni użyczają tylko swoich marek, a co za tym idzie ich karty doliczane są do bazy "dużych" operatorów, bo to oni według regulaminu świadczą usługi. Tak jest m.in. z tuBiedronka i MTV Mobile (obaj w T-Mobile) czy Red Bull Mobile (P4).

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: centertel | p4 | polkomtel | t-mobile

w sumie: 97
  • 0

    93. ~Tomek  2013-09-18 11:59:21  host: 84.38.102.163.internetia.net.pl

    sorki ... maly edit do @92 to ~wlo mialo byc w tresci :D

  • 0

    94.  2013-09-18 12:01:54

    OK, ale kiedy, za przeproszeniem - MIX, wszedł do oferty u operatorów? W 2002?

  • 0

    95.  2013-09-18 12:12:52

    W 2006 roku minuta mogła kosztować 2 złote - oczywiście (pewnie i dzisiaj może), ale z taryf jeszcze starszych, ale nie w nowych w tamtym czasie wprowadzanych! A Mix w Plusie bodaj w 2006 roku się właśnie pojawił i to z całkiem poczciwą za minutę jak pamiętam.

  • 0

    96. ~Tomek  2013-09-18 12:18:09  host: 84.38.102.163.internetia.net.pl

    znalazlem stary cennik Ery Tak-Tak z 2004 ... 2,31 PLN na stacjonarne, w dni robocze od 8 do 18 :D albo IdeaMIX z 2003 roku i tam jest 2,06 PLN ... odpowiadajac na Twoje pytanie ... mysle ze MIX byl nawet wczesniej dostepny skoro byly TAKTAK i SIMPLUS :)

  • 0

    97. ~wlo  2013-09-18 12:20:23  host: 84.38.102.163.internetia.net.pl

    MIX w Plusie na pewno byl wczesniej skoro w 2004 robili promocje :D

  • 0

    99. ~Tomek  2013-09-18 12:20:51  host: 84.38.102.163.internetia.net.pl

    @97 znowu edit ... wlo mialo byc w tresci :P ide po kawe :P

  • 0

    100. ~Tomek  2013-09-18 12:23:31  host: 84.38.102.163.internetia.net.pl

    wlo tak ja pisałem wcześniej ... kiedyś było drożej i nie próbuj tego negować, może ten człowiek o którym pisał AERO2USER miał starsza taryfę wiec się nie pień niepotrzebnie ... niektóre stare ciekawe cenniki możesz znaleźć na tej stronie. Udanej lektury :)

  • 0

    101.  2013-09-18 12:27:34

    Tomek - nie wiem kiedy plus wprowadził mixa, naprawdę nie wiem... Jednak nie wierzę, zęby przez tyle lat, nawet jeśli pirerwotnie mieli minutę po 2 złote, żaden sprzedawca przedłużając umowę (zapewne z telefonem, bo po to się mixa bierze) nie zmienił taryfy na nowaśz, szczególnie gdy stare były wycofane!! Każdy sprzedawca Ci powie, zę nie ma w pewnym momencie przedłużenia umowy na starej taryfie! Po prostu jest to NIEMOŻLIWE! A jeśłi nawet jakimś cudem miał taką starą taryfę, to każda (!!) rozmowa go kosztowała 2 złote za minutę a nie tylko na infolinię. I nie sądzę by nawet starszy człowiek (a szczeólnie starszy) był tak - sorry - głupi, żeby na to uwagi nie zwrócił, że zasila po 30 zł i na kikanaście minut rozmów mu to wystarcza w 20013 czy 2012 roku ;-) Mój teść jest starszy i mimo tego, ze nie uważam go za szczególnie rozgarniętego w wielu kwestiach, daje sobie z tym radę i sam zarządza swoim simplusem i taryfami w tym simplusie.

  • 0

    102. ~Tomek  2013-09-18 12:34:45  host: 84.38.102.163.internetia.net.pl

    wlo zakladajac rzetelnosc sprzedawcow telefonow komorkowych jestes po prostu naiwny. Czlowiek stary nie znaczy glupi ale tez stary czesto znaczy ktos komu dobrze jest jak jest i nie chce zadnych nowosci a operator nie moze wymowic umowy dlatego ze zmienil taryfe. Idealnym przykladem jest moj ojciec ktory ma taryfe z 2008 roku ktorej Orange dawno juz nie ma w ofercie a moj ojciec ma gdzies jakiekolwiek zmiany bo on i tak nie dzwoni tylko wszyscy dzwonia do niego wiec po co zmieniac ... I nie odpisuj juz na moja wiadomosc bo to naprawde nie ma sensu. Ceny po ok 2zl za minute wcale mnie nie dziwia a tamten czlowiek mozliwe ze uzywal telefonu tak ze 30 zl starczalo mu na miesiac przy 2 zl za minute bo ... nigdzie nie dzwonil. Pozdrawiam

  • 0

    103.  2013-09-18 12:46:37

    Tomek - ja mam taryfe z 2007 r. na dwóch numerach - też nie narzekam, mimo, że cenniikowa cena minuty nie jest tą, jaką dzisiaj cenniki oferują. Biorąc jednak pod uwagę bonusy jakie dostaję po podpisaniu kolejnego kontraktu (bez gadżetu) powodują, ze ciągle jest dość konkurencyjna do obecnych taryf. Sądzę, zę ostatnie ruchy spowodują, zę w końcu coś zmienię, ale poczekam na jesienne oferty u wszystkich operatorów i zobaczę co będzie się działo ;-) A odpisuję, bo trochę nie zrozumiałeś tezy jaką AERO2 USER postawił ;-)

  • 0

    104.  2013-09-18 12:57:28

    Aha! Zapomniałem dodać, ze moja konsultantka nie wiem jakie akobacje musiałaby wyczyniać, zęby mi sprzedać umowę z tą taryfą z 2007 roku bez bonusa jaki operator do tej taryfy dołożył... Bo nie ma możliwości skorzystać z oferty sprzed roku gdzie nie 100% więcej a tylko 60% więcej było np. ;-) Po prostu. I nie kombinuj, ze ktoś kto przedłużał umowy może mieć umowę z taryfą c zeną po 2 zł za minutę. To jest możliwe - ale tylko jeśłi ktoś od tamtego czasu kiedy podpisywał imowę pierwszy raz nie buył już nigdy w ponkcie. I tylko wtedy.

  • 0

    105.  2013-09-18 14:22:26

    2 zł. to pewnie miał w każdym kierunku. Nadział się pewnie na jakiegoś mixa w Plusie na 42 doładowania tak ze dwa razy ;) Dalej by pewnie gadał te 15 minut miesięcznie za 30 zł.

  • 0

    106. ~  2013-09-18 21:05:11  host: 89-73-158-182.dynamic.chello.pl

    Play-boy'e - przyznać się ilu z Was nigdy nie doładowało swojej karty SIM ;-)

  • 0

    107. ~Adam  2013-09-19 08:01:59  host: user-5-173-164-168.play-internet.pl

    ja nigdy nie doładowałem SIM w Plusie bo nigdy nie miałem. mam 3 karty w Play i regularnie doładowuję i dwa abonamenty w Play.

  • 0

    108. ~marcellove  2013-09-19 11:36:54  host: 77-92-37-221.cable-modem.tkk.net.pl

    @106 Ja mam 5 kart Play i ładuje 3 z nich kwotą 5pln(co kwartał).Korzystam przy tym z nich bez ograniczeń.Z 2 dzwonie tylko do P4(za darmo,przenosząc co 14 dni między taryfami-PNK i MiniMax),z 3 pozostałych korzystam z bonusu MNP dzwoniąc do innych sieci.Czy można korzystać z telefonu jeszcze taniej?Ktoś ma jakieś sugestie?

  • 0

    109.  2013-09-20 07:56:20

    @Witek - jak do tych statystyk mają się karty telemetryczne?

  • 0

    110. ~o  2013-09-20 12:33:20  host: ip-93-154-130-237.free.aero2.net.pl

    @109 wliczone do abo, bo jak tak to inaczej ując?

  • 0

    111. ~Spartakus  2013-09-21 15:15:59  host: v41-01.opera-mini.net

    T-Mobile zrobiło poważny błąd wprowadzając ograniczenia w RWK, zwłaszcza, ze nie jest to jednorazowa oplata pobierana raz w roku, tylko miesięczna. Lepiej jakby można było raz w roku zapłacić te 30zł i mieć spokój, a nie co miesiąc zabierają 3.20zł za Roczną Waźność Konta. Mam główmy nr w Orange Pop, a drugi w Heyah, ale nie wiem czy nie przeniosę go do Virgin Mobile. Tam utrzymanie karty jest zdaje się tańsze.

  • 0

    112.  2013-09-22 11:07:01

    mi80: uściślenie szacunków, choć przy wielu pozycjach jeszcze muszę popracować.

  • 0

    114. ~Bartino  2013-11-14 23:29:46  host: 89-73-132-74.dynamic.chello.pl

    Czytałem fajny artykuł odnośnie zastosowania kart telemetrycznych (dla ciekawych: http://www.monitoring-gps.net/varia/telemetryczne-karty-sim.aspx ) ale nie mogę znaleźć własnie nic na temat statystyk do tej karty. Jestem przedsiębiorcą i potrzebuję na bieżąco kontrolować dane dotyczące funkcjonowania niektórych elementów systemu mojej firmy. Czy ktoś ma do czynienia z ową kartą? Czy jest ona dobra?

Dodaj swoją opinię