Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pełny obraz polskiego rynku kart SIM po 1Q2015

Pełny obraz polskiego rynku kart SIM po 1Q2015

WitekT 26 Maja 2015 12:56

16 1

31. marca w polskich sieciach aktywnych było ponad 58,4 mln kart SIM. W I kwartale przybyło ich prawie 0,5 mln, a wskaźnik penetracji kartami SIM wzrósł o 2,24 p.p. do 151,86% - wynika z danych i szacunków TELEPOLIS.PL.



W I kwartale najwięcej kart stracił Orange, bo aż 111 tys. Temu operatorowi wyraźnie ciąży rynek prepaid, podobnie jak Cyfrowemu Polsatowi (Polkomtelowi), który jednak celowo czyści bazę klientów przedpłaconych. Jak zwykle w ujęciu całościowym prowadzi P4 z pozyskaniem na poziomie prawie 0,4 mln kart, dobijający do 22-procentowego udziału w rynku.

Operator Na koniec 1Q15 Zmiana w 1Q15 Udział na koniec 1Q15 Zmiana udziału w 1Q15
T-Mobile 15,794 mln +0,093 mln 27,04% -0,07 p.p.
Orange 15,518 mln -0,111 mln 26,57% -0,42 p.p.
Cyfrowy Polsat 13,688 mln -0,068 mln 23,43% -0,32 p.p.
P4 12,685 mln +0,398 mln 21,72% +0,50 p.p.
Pozostali 0,730 mln +0,180 mln 1,25% +0,30 p.p.
Razem 58,415 mln +0,492 mln 100% -

Klienci abonamentowi to najcenniejsze aktywo każdego operatora. Ilościowo, jak i procentowo prowadzi tu Cyfrowy Polsat. Najgorszy split bazy ma natomiast T-Mobile, który na dodatek jeszcze bardziej obniżył go sobie w I kwartale. 31. marca tylko niecałe 44% raportowanych kart SIM przez "madżentowych" było abonamentami. Klienci abonamentowi u każdego operatora odpowiadają za ponad 80% przychodów od klientów, klienci prepaid zapewniają niecałe 20%.

Operator Abonamenty w bazie na koniec 1Q15 Zmiana w 1Q15
Cyfrowy Polsat 58,36% +0,52 p.p.
Orange 49,79% +0,66 p.p.
P4 48,34% +1,05 p.p.
T-Mobile 42,95% -0,50 p.p.

Najwięcej kart abonamentowych w I kwartale pozyskał P4, trochę ponad 0,3 mln. Orange i Polkomtelowi poszło w miarę podobnie (30-50 tys. na plusie). Jako jedyny na minusie był T-Mobile. Od roku u tego operatora nie dzieje się dobrze. Odwrócenie trendu może potrwać wiele miesięcy, a przy tym tempie rozwoju sytuacji jeszcze w tym roku "fioletowi" prześcigną "madżentowych" z ilości kart abonamentowych.

Zobacz: T-Mobile podnosi abonament w niektórych starych taryfach.




Postpaid Liczba kart na koniec 1Q15 Zmiana w 1Q15 Udział w rynku na koniec 1Q15 Zmiana w udziale w 1Q15
Cyfrowy Polsat 7,988 mln +0,032 mln 27,90% -0,25 p.p.
Orange 7,727 mln +0,048 mln 26,99% -0,18 p.p.
T-Mobile 6,784 mln -0,039 mln 23,69% -0,44 p.p.
P4 6,132 mln +0,322 mln 21,42% +0,86 p.p.
Razem 28,631 mln +0,363 mln 100% -

CP rozpoczął, jako pierwszy operator, podawać liczbę tylko aktywnych kart prepaid. Jest to parametr o wiele lepiej ukazujący faktyczne postępy firm. 3,969 mln (spadek w I kwartale o 42 tys.) to te faktycznie aktywne (które wykonały w ostatnich 90 dniach płatną czynność bądź odebrały połączenie lub wiadomość), a 5,7 mln (spadek o 100 tys.) to te logujące się do sieci i zaraportowane do GUS. Dołączyć miało P4, ale ostatecznie z tego kroku wycofało się po, jak to określił prezes Jorgen Bang-Jensen, gruntownym przedyskutowaniu sprawy wewnątrz firmy.

Zobacz: Alternatywna rzeczywistość.

Prepaid Liczba kart na koniec 1Q15 Zmiana w 1Q15 Udział na koniec 1Q15 Zmiana udziału w 1Q15
T-Mobile 9,010 mln +0,132 mln 30,25% +0,31%
Orange 7,791 mln -0,159 mln 26,16% -0,65 p.p.
P4 6,553 mln +0,076 mln 22,00% +0,16 p.p.
Cyfrowy Polsat 5,700 mln -0,100 mln 19,14% -0,42 p.p.
Pozostali 0,730 mln +0,180 mln 2,45% +0,60 p.p.
Razem 29,784 mln +0,129 mln 100% -

Mimo, że niektórzy operatorzy MVNO (Inea, FM Group, Vectra, Multimedia itp.) i mali infrastrukturalni świadczą usługi abonamentowe, to w związku z problemami z pozyskaniem od nich precyzyjnych danych, wszystkich zaliczono do segmentu prepaid. Obarczone jest to niewielkim błędem, bo ich udział w całym rynku sięga ledwie ponad procenta.

Pośród pozostałych operatorów infrastrukturalnych, około 20 tys. ma Aero2 obsługujący telefonię wRodzinie. W Orange kart MVNO było 11 tys., reszta przypada na operatorów działających na sieci Polkomtela (około 250 tys. Lycamobile, Dialog, FM Mobile) i P4 (około 400 tys. Virgin Mobile, Netia, Vectra, Multimedia), T-Mobile takich klientów nie ma (Vectone rozpoczął wysyłanie starterów dopiero na początku II kwartału).

Należy pamiętać, że niektórzy operatorzy wirtualni użyczają tylko swoich marek, a co za tym idzie ich karty doliczane są do bazy "dużych" operatorów, bo to oni według regulaminu świadczą usługi. Tak jest z tuBiedronka (T-Mobile) czy Red Bull Mobile (P4).

Zobacz: Pełny raport o przenośności numerów w 1Q2015.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: t-mobile | cyfrowy polsat | polkomtel | p4 | orange

w sumie: 44
  • 1

    25.  2015-05-26 17:12:51

    słoneczny - zupełnie nie rozumiem Twojej ostatniej myśli... Możesz jaśniej? Z tą konsolidacją dużych sieci w kontekście MVNO...

  • -1

    26.  2015-05-26 19:49:02

    @wlo - a co tu dużo rozumieć... prędzej P4 połączy sie z Polkomtelem niż Virgin upadnie. Napisane trochę żartem, trochę serio.

  • 2

    27. ~Paweł  2015-05-27 06:48:33  host: 46.204.211.123.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ciekawe dlaczego P4 wycofało się z tego, żeby podać tylko liczbę kart aktywnych. Boją się, jak ogromna ich liczba może leżeć w szufladach? Założę się, ze liczba użytkowników P4 nie jest tak duża.

  • 1

    28. ~kinder biovital  2015-05-27 11:54:56  host: ip-79-175-202-175.cable.smsnet.pl

    @28
    Tak właśnie robi się ściemę. To jest to samo w przypadku np. T-Mobile. Ponad dwa lata temu wymyślili sobie w prepaidach rok ważności automatycznie odnawiający się podczas wykonania bądź odebrania połączenia czy też sms-a. Poza tym nieaktywne karty prepaid 'umierają' coraz później. Dla przykładu: połączenia wychodzące w T Mobile na kartę zablokowano mi we wrześniu 2013, a karta całkowicie padła teraz w maju 2015. W Nju na kartę mam to samo, od ponad roku nic się nie dzieje, mimo że konto wychodzące dawno jest nieaktywne, a w tym przypadku nie uruchamiałem opcji "Konto po wieki".

  • -2

    29. ~pablox29  2015-05-27 12:25:48  host: 87-205-159-34.adsl.inetia.pl

    Play wylacza i podaje stan faktyczny działających kart

  • 2

    30.  2015-05-27 17:30:41

    taa wzrost t-mobile wynika z kupowanych starterów Internet na kartę gdzie za 5zl mozna miec kilkanaście gigabajtów transferu, potem są wyrzucane do kosza.

  • 1

    31. ~Calm7  2015-05-27 20:21:16  host: abak208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    +1 karta, Ja przedchwilą kupiłem jedna simkę.

  • 0

    32. ~do buba1234  2015-05-27 20:23:27  host: 5.174.43.120

    buba (30) - Czy możesz rozwinąć myśl? wyrażam zainteresowanie :)

  • 0

    33.  2015-05-27 23:44:31

    http://tlp.is/65g

  • 1

    34. ~tof  2015-05-28 09:46:17  host: public-gprs516319.centertel.pl

    @WitekT: na pewno masz rację co do wpisania CP w tabelce, ale na stronie Plusa właścicielem sieci jest ciągle Polkomtel. Czy Cyfrowy Polsat stał się oficjalnie operatorem? Nie chodzi mi o strukturę Polkomtela w grupie CP (tam jest tyle zmian, że trudno dojść, która ryba którą połknęła). Zastanawiam się jedynie, która spółka jest formalnie operatorem, bo aż do dziś sądziłem, że to Polkomtel :-)

  • 0

    35. ~nowy  2015-06-03 07:01:02  host: user-164-126-99-145.play-internet.pl

    a gdzie jest Polkomtel? Cyfrowy Polsat i Polkomptel to sa dwie osobne spolki - wystarczy wejsc na storne www operatorow i sprawdzic to.

  • 0

    36. ~Tomasz De  2015-06-23 06:33:50  host: host-142-40.jkns.pl

    Cyfrowy Polsat rozpoczął, jako pierwszy zaczął podawać liczbę tylko aktywnych kart przedpłaconych, bo nie mają powodów do kompleksów. W ciągu ostatniego roku bardzo się rozwinęłi, mają coraz lepszą ofertę. Mam u nich SMART DOM i muszę powiedzieć, że połączenie kilku usług w jeden pakiet (tv, net, telefon) to ekonomicznie była jedna z lepszych decyzji mojej rodziny

  • 0

    37. ~iPlus vel ciekawy  2015-06-23 06:59:19  host: n30-02-07.opera-mini.net

    @36, to prawda smartdom w pierwsszej wersji byl mega atrakcyjny ale teraz juz taki nie jest a szkoda. Plus to dobra firma z dobrymi ofertami i jak tak beda dalej trzymac to doscigna Orange

  • 0

    38. ~Henryk Si  2015-06-29 14:50:15  host: fbd124.internetdsl.tpnet.pl

    wysoka pozycja Polkomtela (CP) w tych zestawieniach zupełnie mnie nie dziwi. Moga się pochwalić faktycznie wysoką jakością usług, dobrym zasięgiem, co dla wielu potencjalnych klientów jest nie bez znaczenia przy wyborze operatora.

  • 0

    39. ~Hamzik  2015-06-29 22:37:38  host: abhf151.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zastanawia mnie dlaczego Plusa określa się jako CP. Jak na razie Plus to polkomtel i nic w tej materii się nie zmieniło. Plus dla niego za podawanie faktycznie aktywnych kart, a nie "duchów" - raz uruchomionych i bez wykonywanych połaczeń. Plus jako jedyny dostosował się do wytycznych unii europejskiej.

  • 0

    40. ~Wujasz  2015-06-29 23:04:39  host: abgl85.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Odkąd mam telefon komórkowy mam numer w Plusie. I ani razu nie przeszło mi przez myśl, żeby operatora zmieniać. Za to dzięki takiemu stażowi mam teraz same profity przy przedłużaniu umowy. Zresztą jestem takiego zdania, że trzeba doceniać to co polskie... Niestety cała reszta operatorów na naszym rynku to zagraniczne dziwolągi...

  • 0

    41. ~  2015-06-29 23:36:33  host: n13-09-07.opera-mini.net

    przeciez nowi abonenci dostaja lepsza oferte niz przedluzajacy..

  • 0

    42. ~ja  2015-06-29 23:55:35  host: user-46-113-19-115.play-internet.pl

    @41 no i co z tego? "Co ja robię tu ... "

  • 0

    43.  2015-07-20 17:28:59

    Może byście podpisali co jest w której tabelce? Bo ciężko się połapać, które to wszystkie, które abo, a które pre-paid.

  • 0

    44.  2015-07-20 17:44:35

    43, Pierwsza zawiera dane łączne, a w drugiej mowa jest o odsetku ofert abonamentowych (patrz opis w 2. komórce tabeli). W dwóch dolnych tabelach opisy "prepaid" i "postpaid" zajmują... pierwsze komórki tabel.

Dodaj swoją opinię