Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pajacyki, czyli wąglikiem w maszty

Pajacyki, czyli wąglikiem w maszty

WitekT 8 Grudnia 2007 14:39

0 0

Mieliśmy już Talibów w Klewkach hodujących wąglika, teraz przyszła kolej na ataki terrorystyczne na maszty telefonii komórkowej. Taki czarny scenariusz kreśli Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

We wrześniu UKE opublikował na swoich stronach listę pozwoleń radiowych dla stacji sieci komórkowych wraz z adresami i dokładnymi lokalizacjami, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Lament podniosła PIIT, w której zrzeszeni są operatorzy. Argumenty powalają na kolana, ale - na szczęście - Anna Streżyńska kolana ma mocne, więc nic Izba nie wskurała.

PIIT wnosił do UKE o utajnienie części danych lokalizacyjnych powołując się na łamanie przepisów Ustawy o Dostępie do Informacji Publicznej oraz tajemnicę przedsiębiorstwa. Jako argumenty padały takie stwierdzenia, że opublikowanie wykazu może narażać bezpieczeństwo sieci, zakłócenia w jej funkcjonowaniu, może narażać na ataki terrorystyczne, akty wandalizmu, czy też dać podstawę do protestów organizacji "pseudoekologicznych".




Zaiste straszne… Jak wiadomo w Wielkiej Brytanii, gdzie lokalny regulator publikuje też takie dane (ba - nawet z wizualizacją na mapie), jest gorzej jak w Iraku, a przy każdej stacji stoi 10 ochroniarzy, którzy nie narzekają na brak roboty…

Oto odpowiedź Anny Streżyńskiej, prezes UKE, na pismo z PIIT:
odp uke piitm

Źródło tekstu: telekomunikacyjny.blox.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3.  2007-12-08 15:31:02

    "Ekooszołomy" i podjudzani przez nich "zwykli ludzie" to jest naprawdę problem. Era przerżnęła przez nich już jeden maszt w Lublinie (tutejszy el presidente, w cywilu zresztą profesor politechniki, uległ woli "ludu"). "Lud" poczuł się silny i zaczął walczyć z kolejnymi BTSami, na razie planowanymi. Co będzie, jak zacznie żądać likwidacji już istniejących??? BTW, moja koleżanka z pracy (notabene z wykształcenia fizyk, tak jak i jej mąż), która mieszka koło niedoszłego masztu Ery na Czubach, powiedziała mi, że też byli przeciw a jej mąż nawet chodził szarpać się z policją. Powód - maszt popsułby im widok z okna na pobliski las. Aha, oboje mają komórki w Erze :-P.

  • 0

    4. ~Uzi  2007-12-08 15:33:22  host: eke98.internetdsl.tpnet.pl

    hehehe fajnie ich skasowali ;D

  • 0

    5.  2007-12-08 15:34:57

    Ja bym sugerowal operatorom by stacje robil niewidzialne :) ciekawe czemu opy tak boja sie upubliczniania informacji co i gdzie jaka stacjia stoi ... przeciez wiadomo ze jak ktos chce to kazda stacje znajdzie ... Bardzo dobra odpowiedz Pani Prezes UKE :) Tak trzymac naszych operatorow krotko :D

  • 0

    6.  2007-12-08 15:36:43

    Ja mam pytanie w temacie kiedy mozna sie spodziewac aktualizacji listy UKE - czy dopiero za rok czy wczesniej ?

  • 0

    7.  2007-12-08 17:20:52

    #3: na miejscu Ery, wycialbym wszystkie BTS-y w tej miejscowosci i okolicach - tak by zasiegu nie mieli i nie stawialbym tam nic przez 10 lat. Pozostali opy do takiej akcji tez tam powinni sie przylaczyc i by mieszkancy mieliby swoja "przyrode" niezanieczyszczona jakze brzydkimi i wstretnymi (bo promieniuja, psuja widok itp.) masztami. TV i Radio tez im odciac z naziemnej - te fale radiowe jakos im nie szkodza.

  • 0

    9. ~luk  2007-12-08 21:06:12  host: krt.net.pl

    no tak, btsów nikt nie chce, a korzystać z komórek to każdy... ludzie są ogłupiani przez pseudo naukowców.

  • 0

    10.  2007-12-09 00:36:14

    Jest to problem typu "kazdy chce miec zasieg, nikt nie chce masztu". Ehh.. glupota ludzka nie zna granic.

  • 0

    11. ~luk  2007-12-09 02:26:22  host: krt.net.pl

    ja w sumie jednak cieszyłbym sie gdybym nie miał komorki... ale niestety z powodów zawodowych mieć muszę. Przydałaby się budka telefoniczna na każdym rogu ;)

  • 0

    12.  2007-12-09 16:38:50

    Luk, Bigman - to ma nawet swoją nazwę: NIMBY = Not In My Backyard http://pl.wikipedia.org/wiki/NIMBY. BTW, jakieś 8 lat temu przylazło do mnie dwoje w miarę młodych ludzi (góra 35 lat), zbierając podpisy pod protestem przeciwko mającej powstać w sąsiednim bloku kafejce internetowej bo młodzież będzie coś coś tam. Zanim jednak zdążyłem debili spuścić na drzewo spytali czy jestem członkiem spółdzielni. Ponieważ nie byłem, sami się zmyli. A kafejka i tak powstała, poistniała bez zbytnich ekscesów i padła :-)

  • 0

    13. ~ukenamuniu  2007-12-09 21:47:35  host: nat-go2.aster.pl

    Też byłem zdziwiony opublikowaniem przez UKE lokalizacji stacji bazowych. Wcześniej podawaniem adresów i funkcji central TP. Czy adres CBD/UKE głównej i zapasowej też będzie znany? Coś kiepsko z bezpieczeństwem. Pani Prezes, chyba dla żartu, oprócz adresu PIIiT (ul. Koszykowa 54)podała drogę listonoszowi (terroryście?): ma przez WEJŚCIE B w IPC Business Center udać się do windy i po wjechaniu na III piętro zanieść Jej pismo do lokalu 03-230.

  • 0

    14.  2007-12-09 21:54:56

    ukenamuniu: tak, oczywiście, wszyscy terroryści od razu czekają na takie dane, bo tych central w ogóle nie widać i chcący zaatakować taki podmiot nie jest w stanie w ŻADEN sposób nigdzie indziej zdobyć takich informacji... No daj spokój, proszę Cię...

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2007-12-09 22:10:09  host: nat-go2.aster.pl

    Witku: daj spokój,to są pajacyki przecież... Jest pewien rodzaj numeracji jeszcze, na szczęście, nie publikowany w Tablicach Zagospodarowania Numeracji UKE. Widać, że coś z dawnych (bezpieczniejszych?) czasów pozostało niejawne.

  • 0

    16. ~noname  2007-12-09 22:45:05  host: elx242.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To kiedy ta inwazja na maszty?

  • 0

    17. ~  2007-12-10 07:10:15  host: f142-226.opera-mini.net

    Ukenamuniu weź ty pomyśl zanim coś napiszesz ... Uważasz że jakby uke nie podała danych o stacjach bazowych to przez to są one bezpieczne, a jak podała to są narażone na ataki bardziej ? Widać tempy jestes tak samo jak nasi operatorzy .

  • 0

    18.  2007-12-10 10:16:05

    17. - ja powiem tak - jakby biuro szeryfa nie podało tych danych, nie byłoby dyskusji. Nie byłoby dla co dociekliwszych informacji, ze coś tam w pobliżu promieniuje... Nie znam tego stanowiska "wysokiej izby", ale nie wydaje mi się, żeby było aż tak dramatyczne. Na pewno wątek z terroryzmem nie stanowił głównego wątku w tym stanowisku. A nie można powiedzieć, ze to nie ułatwia, bo ułatwia. To jedno. Drugie - zauważcie, że gdyby nie wprowadzono procedury udziału społeczeństwa w postępowaniach dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (tu także nadajniki telefonii komórkowej), nadajniki powstawałyby bez problemu wtedy kiedy byłyby potrzebne w danym miejscu a nie w ciągu 3 lat, bo tak niektóre postępowania są prowadzone. Na szczęscie zliberalizowano nieco rozporządzenie... Po trzecie - czym jak nie terroryzmem urzędniczym nazwać blokowanie inwestycji poprzez zwłokę w wydawaniu decyzji środowiskowej, albo wydawanie decyzji "negatywnej" przez urzędnika, który nie w sposób obiektywny ocenia dane przedsięwzięcie a poprzez własne odczucia - bo jemu się wydaje, że to szkodzi?

  • 0

    19. ~polonista  2007-12-10 10:33:14  host: atropos.tpi.pl

    Izba nic nie wskÓrała?? A co to znaczy? Chyba nie wskUrała :)

  • 0

    20.  2007-12-10 10:56:44

    polonista: ale wstyd... ;) Dzięki, już poprawiłem!

  • 0

    21.  2007-12-10 18:53:29

    ej, poloniści! ile macie lat? pewnie przed maturą jeszcze? nie wrÓŻę powodzenia przy takiej wiedzy ;-) Witek... WSKÓRAĆ!!

  • 0

    22. ~ukenamuniu  2007-12-10 19:54:26  host: nat-go2.aster.pl

    Pod http://www.ofcom.org.uk/sitefinder/faq/ nie znalazłem żadnych adresów, ani współrzędnych stacji bazowych, czyli "lokalny regulator" (OFCOM!)uważa i zamieszcza na mapce jedynie trójkącik. Do #17: może i jestem "tempy", ale pilotów w USA załatwiono właśnie czymś tępym. Może przygotować dla talibów specjalną stronę Internetową, na której oprócz współrzędnych stacji bazowych (niektóre na kościołach), adresów central i węzłów, byłyby zamieszczone zalecane obiekty ataku, takie jak: elektrownie, stacje wzmacniakowe i trafo, tamy, zbiorniki paliw i gazu, stacje uzdatniania wody i co tam jeszcze pomysłowy Dobromir wymyśli.

  • 0

    23. ~  2009-07-30 10:11:10  host: li10-16.members.linode.com

    Strezynska zapomniala przystawic swojej pieczatki

Dodaj swoją opinię