Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pajacyki, czyli ten BTS ulegnie zniszczeniu za 5, 4, 3...

Pajacyki, czyli ten BTS ulegnie zniszczeniu za 5, 4, 3...

Q! 30 Lipca 2009 09:25

0 0

Apple stara się jak może zniechęcić użytkowników do odblokowywania swoich iPhone'ów. Tym razem jednak przeszedł samego siebie i poinformował, że korzystanie z takich urządzeń może mieć katastrofalne skutki dla sieci. Umknął mu tylko jeden mały szczegół - najbardziej zainteresowani, czyli sami operatorzy, mają odmienne zdanie na ten temat.

Odblokowanie iPhone'a umożliwia nie tylko instalację nieautoryzowanych aplikacji, ale daje również dostęp do kodu źródłowego systemu operacyjnego. Odpowiednie przy nim manipulacje mają umożliwić zmianę kilku parametrów samego urządzenia, co w ekstremalnych sytuacjach miałoby doprowadzić do katastrofalnych skutków dla sieci - twierdzi Apple.

Według firmy z Cupertino, zmiany w oprogramowaniu mogłyby doprowadzić nie tylko do błędnej identyfikacji telefonu przez sieć operatora, skutkującej jego wylogowaniem z sieci. Użytkownicy mieliby mieć również możliwość wykonywania anonimowych i bezpłatnych połączeń oraz omijania limitów transferu danych dla posiadanego abonamentu. Co więcej, takie działanie, według Apple, mogłoby doprowadzić do uszkodzenia oprogramowania sterującego stacjami bazowymi.

Takie wizje rzeczywiście brzmią bardzo poważnie. Szkoda tylko, że to zaledwie niewielka część prawdy, w dodatku ta mniej istotna. Według operatorów bowiem podstawowe dane służące do identyfikacji użytkownika znajdują się na karcie SIM. Co więcej, nie ma możliwości ich nieautoryzowanej zmiany, zatem jest to niezawodny sposób ustalenia danych klienta.




Wygląda więc na to, że rysując przed oczami zarówno użytkowników, jak i operatorów czarne wizje, Apple stara się nakłonić tych pierwszych do przestrzegania umowy licencyjnej, która zabrania im instalowania na iPhone'ach nieautoryzowanych aplikacji.

Apple przedstawiając swoje argumenty dowiodło, że nie do końca orientuje się w zasadzie działania sieci komórkowych. Co więcej, fundacja EFF (Electronic Frontier Foundation), zajmująca się m.in. obroną praw obywatelskich, zaskarżyła już do odpowiedniego urzędu zapis w licencji użytkownika iPhone'a, zakazujący instalacji nieautoryzowanych aplikacji.

Oczywiście, wszyscy doceniamy starania Apple o infrastrukturę operatorów, jakkolwiek pojęte dobro użytkowników iPhone'ów, itd., jednak przedstawiając swoje argumenty szerszemu gronu warto czasem spojrzeć na nie bardziej krytycznym, czyli z reguły obcym, okiem. Bo ostatecznie może się okazać, że w wyścigu o przeforsowanie swoich racji przegramy już na starcie. Tak jak uczyniła to jakiś czas temu PIIT, kiedy wnioskowała do UKE z dziwnym pomysłem o utajnienie części danych dotyczących lokalizacji stacji bazowych w obawie przed atakami terrorystycznymi. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: wired.com, wł     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~kjartan  2009-07-30 10:12:32  host: atropos.tpi.pl

    Apple chyba od zawsze był bardziej medialnym koncernem niż technologicznym. Właściwie na czym polega magia IPhone'a? Na reklamie i znaczku jabłuszka na klapie. Technologicznie, jak na swoją cenę jest zapóźniony, mimo to sprzedaje się dobrze.

  • 0

    3.  2009-07-30 10:16:49

    kjartan: a używałeś dłużej iPhone'a, tak z kilka tygodni? :-)

  • 0

    4. ~kjartan  2009-07-30 10:23:17  host: atropos.tpi.pl

    Na dłużej nie, bawiłem się trochę bo moja siostra ma iPhone'a. Byłby naprawdę bardzo fajną propozycją ale nie w tej kategorii cenowej... W tej cenie można znaleźć już coś dużo lepszego u konkurencji. Takie moje zdanie :)

  • 0

    5. ~Sil3ncio  2009-07-30 10:26:17  host: host-5.intercon.pl

    Czy gdyby absolutnie IDENTYCZNY telefon (z tej samej fabryki z tym samym softem) jak iPhone wypuściła firma powiedzmy Huawei, jakie miałby on powodzenie? Czy byłby takim samym światowym hitem i miliony ludzi na całym globie szalałoby z nim? Założę się że nie. Byłby to po prostu kolejny telefon. Ot, cała idea marketingu Apple...

  • 0

    6.  2009-07-30 10:26:32

    kjartan: to strasznie uzależniający telefon - ludzie, którym się go po jakimś czasie zabiera, dostają syndromu odstawienia. ;-) U mnie główny numer jest w iPhonie... ;-)

  • 0

    7. ~  2009-07-30 10:48:20  host: ip-94-42-14-250.multimo.pl

    Mialem iphone 7 tygodni i powiem tyle - nigdy wiecej - zadnego syndromu odstawienia nie zauwazylem u siebie ;p

  • 0

    8.  2009-07-30 10:54:35

    WitekT: Najważniejsze to przyznać się do nałogu! :D

  • 0

    9.  2009-07-30 10:56:22

    tajniak: ;-)

  • 0

    10. ~M.  2009-07-30 12:00:18  host: ttihfwgw.tieto.com

    kjartan, a słyszałeś o systemie NextStep? Apple istniało przed IPhonem i miało technologie wyprzedzające świat o kilka kroków do przodu.

  • 0

    11.  2009-07-30 12:11:32

    Hmm, może i uzależnia. Do elektroniki i wszystkiego podchodzę obiektywnie. Używam Samsung i900 z Windows Mobile. Nie będę chwalił Samsunga - durna antena oraz Microsoft, system jest dobry, ale ma duże braki. To samo iPhone. Oglądałem to i powiem tyle, iBadziew. Apple raczej tworzy sobie gwardię użytkowników, jak radio Maryja. Wierni i zawsze oddani, którzy zakupią nawet bubel.

  • 0

    12. ~kjartan  2009-07-30 12:34:12  host: atropos.tpi.pl

    @10. Wiem, że Apple istniało przed iPhonem, co nie zmienia faktu że parametry nowego iPhone'a są nieadekwatne do ceny. A czym jest ta słynna technologia NextStep? Czy to ona aż tak bardzo zawyża cenę tego telefonu? ^^

  • 0

    13. ~ZICO  2009-07-30 13:22:49  host: abiz220.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ten news nie powinien mieć tytułu "Pajacyki..." tylko "PAJACE Z APPLE". To chyba największa ich wtopa od niepamiętnych czasów. Taka poważna firma, ma tyle zabezpieczeń-prawdziwa twierdza, a takie półgłówki tam pracują-kto by pomyślał. Nawet gdyby to była prawda to Apple kręciłby sobie bicz na własną skórę. Jeśli zagrożenie byłoby na tyle duże, że możnaby było je wykorzystać np. do przeprowadzania masowych ataków terrorystycznych itp. to zapewne zabrononiono by im sprzedawać iPhonów :-)

  • 0

    14. ~q  2009-07-30 13:35:53  host: abxi54.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jakos nie widze w dokumencie zrodlowym (nie tym z wired.com) jakiej kolwiek wzmianki odnosnie wplywu na BTS'y. W dokumencie chodzilo o to, ze userzy jailbreak'ujacy iphone nie musza uzywac telefoni komorkowej do wykonywania polaczen, mozna z powodzeniem gadac VOIP na 3G (chyba na EDGE tez zadziala?). Pozdro

  • 0

    15. ~despera  2009-07-30 13:42:55  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    łała jak wcisnę 1i2 razem to BTS wyleci w kosmos... TEŚCIOWA pod BTS :D:D:D:D:D:D

  • 0

    16. ~09.09.2009 H2O  2009-07-30 14:54:29  host: ema247.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jeśli użytkowanie "ajfonów" jest tak kłopotliwe to może po prostu lepiej kupić inną bezproblemową komórkę. Nie miałbym ochoty aż tak walczyć z telefonem żeby go używać bez ograniczeń.

  • 0

    17. ~09.09.2009 H2O  2009-07-30 14:57:11  host: ema247.neoplus.adsl.tpnet.pl

    cd. tak faktycznie dane stacji bazowych oraz same nadajniki należy utajnić przez zasadzenie lasu wokół ;) no i jeszcze co do apple - czy firma, która nie orientuje się w budowie systemu z którym ma współpracować ich telefon (koncówka) może produkować telefony? ano widać, że może i jeszcze do tego nieźle się sprzedają i nawet działają ;)

  • 0

    18. ~Alek  2009-07-30 15:53:30  host: 77-252-103-186.ip.netia.com.pl

    BTSy powinny być budowane w podziemnych żelbetonoywch schronach z pełnym ekranowaniem! Przecież teraz byle chłystek z samochodem, kilkoma antenami i podstawowymi informacjami z elektroniki-radiofonii może namierzyć taki nadajnik! O rany, właśnie do mnie dotarło! Uczelnie techniczne są wylęgarnią terrorystów! Politechniki do strefy zamkniętej! Absolwenci na waterboarding do Guantanamo!

  • 0

    19. ~jelly  2009-07-30 18:12:32  host: dxh224.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kocham swojego iPhona :)choc istotnie cena jest wysoka i w tej lub niższej cenie są lepsze gadżety to iPhon naprawdę jest narkotyczny :)

  • 0

    20.  2009-07-30 21:34:08

    kjartan: w tej chwili kazdy bardziej wypasiony sprzet ma u operatora wyzsza cene.. porownaj do cen symianowcow, ze nie wspomne do tych z WM. A co do magii iPooo. Kto wczesniej umozliwil userom prosty zakup muzy i programow? ze o spokojnym i wygodnym interfejsie nie wspomne. Ja tam ipoo uzywam jako konsoli do zabawy i jakos ciezko byloby mi go sprzedac

  • 0

    21. ~z  2009-08-05 12:11:20  host: 87-205-239-71.adsl.inetia.pl

    copy paste, copy paste, copy paste...

Dodaj swoją opinię