Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pajacyki, czyli halo, policja? Przyjedźcie na Skype!

Pajacyki, czyli halo, policja? Przyjedźcie na Skype!

WitekT 18 Października 2013 09:54

21 2

skype putinmPoseł PiS Antoni Macierewicz zawiadomił prokuratora generalnego o popełnieniu przestępstwa przez osoby, które zakłóciły posiedzenie zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Środowa konferencja odbywała się za pośrednictwem Skype'a. Rozmowy przerywali inni użytkownicy komunikatora, którzy wydzwaniali do ekspertów zespołu.

Mam nadzieję, że działanie pana prokuratora Andrzeja Seremeta doprowadzi do tego, iż nie tylko odpowiedzialni za to zostaną zidentyfikowani i ukarani, ale przede wszystkim, że zostaną wprowadzone takie zabezpieczenia, które pozwolą instytucjom Sejmu pracować w pełni swobodnie - mówił Macierewicz na konferencji prasowej w Sejmie.

Na debatę zespołu parlamentarnego badającego sprawę katastrofy smoleńskiej zaproszono gości z zagranicy. Swoje wystąpienia mieli przedstawić poprzez program Skype. Okazało się jednak, że część z nich nie umie używać tego programu, a wystąpienia pozostałych zakłócają dzwoniący internauci. Komunikaty o przychodzących połączeniach zasłaniały obraz. Dzwonił nawet Władimir Putin.




Działanie to nosiło znamiona przygotowanego i profesjonalnego ataku na działalność instytucji Sejmu i wskazuje, że istnieje możliwość sparaliżowania prac Sejmu - napisał Macierewicz w zawiadomieniu do prokuratury. Podkreślał, że podczas środowego posiedzenia zespołu nastąpił atak blokujący łączność i uniemożliwiający prezentację. Atak ten - podkreślił Macierewicz - trwał 45 minut. Jak dodawał poseł, podczas prac zespołu eksperci mieszkający m.in. w Kanadzie i USA często przedstawiają swoje prace za pośrednictwem łącz internetowych udostępnianych przez Sejm.

Powyższe zawiadomienie dobitnie pokazuje, że ludzie wykluczeni cyfrowo sa obecni na każdym kroku. Bez edukacji można oczekiwać ustawy o przeciwdziałaniu atakom komunikatorami internetowymi. ;-)

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: antoni macierewicz | skype

w sumie: 105
  • -1

    114. ~słońce Peru  2013-10-21 17:14:51  host: public-gprs516330.centertel.pl

    @113: Gdybyś potrafił cokolwiek więcej niż tylko uprawiać hejterstwo w internecie, to byś wiedział, że nie można byc profesjonalistą i ekspertem we wszystkich dziedzinach jednocześnie. To była konferencja prasowa KOMISJI SEJMOWEJ, jej organizacją od strony technicznej zapewne zajmowały się odpowiednie służby sejmowe, których jest mnóstwo i własnie za to biorą pieniądze. Co więcej, w przypadku gdy ktoś dokonuje ataku zakłócającego przebieg oficjalnej konferencji KOMISJI SEJMOWEJ, to ABW powinna w przeciągu kilku godzin zwinąć osoby osoby dokonujące tego ataku. Czy ABW cokolwiek zrobiła w tej sprawie? Niech każdy sam sobie odpowie.

  • 0

    115.  2013-10-21 17:43:38

    słońce Peru: zrozumienie PODSTAW działania usług w Internecie to poziom ekspercki? Ja nawet nie wymagam znajomości obsługi Skype, ale ja się śmieję z zawiadomienia do prokuratury! Przecież jego napisanie chwilę zabrało, można było się skonsultować... Zrozum - Ci ludzie (posłowie - tu akurat PiS, ale o PO, PSL, TR i SLD napisałbym dokładnie to samo) są władzą ustawodawczą! A nie rozumieją zupełnych podstaw działania Internetu, nawet się z nikim nie skonsultują...

  • 1

    116.  2013-10-21 17:47:47

    WitekT: Myślę, że nasze drogie słoneczko doskonale wie z czego się podśmiewamy, a przeplata tematy celowo. Szkoda klawiatury. :)

  • 1

    117.  2013-10-21 17:53:54

    113: Nazwanie zorganizowanym atakiem dzwonienia do innego użytkownika komunikatora po upublicznieniu danych i niezabezpieczeniu choćby poprzez blokadę połączeń z nieznanych numerów jest co najmniej karkołomne. :) Ja to bym obciążył pana M kosztami tego śmiesznego postępowania jeżeli takie dojdzie do skutku...przecież to jest marnotrawienie publicznych pieniędzy.

  • -1

    118. ~słońce Peru  2013-10-21 21:12:49  host: public-gprs516330.centertel.pl

    @115 WitekT: Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że atak DDoS tez polega nie na czym innym, jak tylko na nawiązywaniu połączeń z publicznie dostępnym adresem. I wówczas nikt nie ma wątpliwości, że to jest atak. Ale jeśli podobny atak jest przeprowadzany przeciwko sejmowej komisji badającej katastrofę smoleńską, to wtedy przestaje on być atakiem. I dla mnie nie ma najmniejszej wątpliwości, że gdyby podobny atak przeprowadzono na konferencję zorganizowaną przez PO, to stanowisko Telepolis byłoby całkowicie odmienne niż obecnie, a sprawcy tego ataku podzieliliby los Brunona K. i "starucha".

  • 1

    119.  2013-10-21 21:20:41

    118: to nie był DDoS, raczej głupia zabawa internautów. Jakby to się stało podczas innej konferencji, a potem PO złożyła podobne zawiadomienie do prokuratury (to jest clue newsa, którego Ty uparcie nie chcesz zobaczyć), powstałby IDENTYCZNY Pajacyk. Różnica między nami jest taka, że ja wiem o czym mówię, a Tobie się wydaje, że wiesz.

  • 0

    121.  2013-10-22 00:10:41

    aktywista: problem z Tobą jest taki, że Ty wszędzie wietrzysz spisek. Ja nie - uwierz, że wtedy żyje się swobodniej i lepiej. Mówię to także na podstawie tego, ile spisków i celowo złego działania widzą czytelnicy u operatorów, a co oni faktycznie robią celowo źle.

  • 0

    122. ~aktywista  2013-10-22 02:30:32  host: afae124.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jaki spisek ? czy ja coś mówiłem o spisku ? Witek, problem z Tobą jest taki, że Ty odczytujesz to, czego inni nie napisali. To właśnie element spisku jest ?

  • 1

    123. ~Namakon  2013-10-22 08:31:03  host: 81.219.84.18

    Na litość Wielkiego Latającego Potwora Spagetti... atak polegający na masowym nawiązywaniu połączeń wykonywanych z kilkudziesięciu/kilkuset urządzeń przy pomocy odpowiedniego oprogramowania raczej trudno porównać z faktem, iż na publicznie dostępny numer zadzwoniło niezależnie od siebie 5-10 ludzi robiąc sobie jaja... Nie uważasz słońcePeru, że ośmieszasz się w równym stopniu co Pan Macierewicz? Prokuratura w Polsce ma za mało spraw do roboty by jeszcze ścigać ludzi za takie pierdoły? Jeśli podczas nadawania programu telewizyjnego podasz swój numer telefonu to chyba tylko do siebie będziesz mógł mieć pretensje o fakt iż ktoś na ten numer zadzwoni i najnormalniej w świecie dla jaj spyta czy dodzwonił się do mięsnego bo twój kabanos śmierdzi zgniłymi jajami... I o tym Witek pisał, nie o tym że 'eksperci' są tak inteligentni iż nie potrafili się przygotować do konferencji o jakiej wiedzieli wcześniej, nie o tym że prezentowane teorie spiskowe to czysty idiotyzm dla ograniczonych umysłowo z beretem pod pachą.

  • 1

    124. ~Namakon  2013-10-22 08:43:51  host: 81.219.84.18

    Ponadto jak już x ludzi wcześniej wspominało nikt nie wymaga od Macierewicza czy jego 'ekspertów' znajomości niewiadomo jakich systemów, wszak nie są informatykami i nie dotyczy to ich pracy... ale na litość boga, jeśli komuś problem sprawia zrozumienie podstawowych zasad działania rzeczonego to już nie można tego nazwać inaczej niż wykluczenie pod tym względem. To jak iść do salonu operatora z telefonem i zaczynać wrzeszczeć że sprzedali taki jaki nie działa bo nie przymierzając karty sim się do środka nie włożyło - ten sam poziom co drogiego naszego 'speca od zamachu' prezentującego teorie sztucznej mgły, dwóch wybuchów jakie samolot rozerwały pozwalając mimo wszystko przeżyć 5 osobom które potem rosjanie dobili strzałami...

  • 1

    125. ~T.Hunter  2013-10-22 09:12:02  host: 212.160.172.70

    Przecież takich rzeczy jak login w komunikatorze nie powinno się podawać publicznie... Każdy o tym powinien wiedzieć, wystarczy ruszyć głową. Mogli to przecież "zakratkować" jakimś rozmazaniem itp. Nie było by problemu, nie pomyśleli i dlatego trwa ta dyskusja. Co do partii to równie dobrze mogłaby tego dokonać nawet partia "ABC" lub "123", nie zmienia to w żaden sposób faktu że doszło do poważnego zaniedbania. Co do tego artykułu to o takich rzeczach powinno się pisać, po to jest do jasnej Anielki wolność słowa...

  • 0

    126.  2013-10-26 09:55:31

    nie przewidzieli tego, nie muszą wiedzieć wszystkiego. Ważne żeby byli specjalistami w swoich dziedzinach. Ważne że ludzie zamiast uszanować ich badania, na które poświęcają własny czas, robią takie "ataki" na ich skajpa...

  • 0

    127.  2013-10-26 09:56:20

    @WitekT - tak, nie myśląc o zamachach żyje się dużo latwiej. Tylko czy na dłuższą metę to właściwy sposób? ;)

  • 0

    128.  2013-10-26 11:05:03

    @wiklef. Dawniej badano ile diabłów zmieści się na czubku szpilki i to grono ludzi bardzo wtedy szanowanych. Ale niestety teraz nastały inne czasy i mamy pluralizm, czyli jak mawiała Petunia: wszyscy plują na wszystko. Poza tym ja sam kilka raz byłem celem telefonicznych żartów "gimbazy" i mogę tobie powiedzieć ze 100% pewnością, że takie osoby niewiele sobie robią z ostrzeżeń i nie boją się konsekwencji, gdyż dla nich najważniejsza w danym jest momencie dobra zabawa (polewka) i ich wyobraźnia nie sięga dalej.

  • 0

    129. ~deded  2013-10-26 13:55:06  host: 89-72-109-184.dynamic.chello.pl

    mnie dziwi jedno Jak totalnie trzeba być głupim aby do konferencji publicznej nie używać zamkniętych sieci VPN konfiguracja u "zdalnego " sprowadza się do wpisania adresu ip podania loginu oraz hasła. 6 letnie dziecko jest wstanie sobie z tym poradzić w kilka minut. Ta konferencja pokazała totalną indolencję i ignorancję techniczną zespołu.

  • 0

    130.  2013-10-26 14:22:12

    @129 - tak, już widzę 6-letnie dziecko "geniuszu". Jak mozna? Moze dlagtego ze czlowiek ktory sie nie interesuje internetem i komoputerami nie wie co to jest VPN ?

  • 1

    131. ~deded  2013-10-26 16:09:19  host: 89-72-109-184.dynamic.chello.pl

    To się teraz dowiedział. tzw. nauka przez doświadczenie. tak 6 latek aby móc grać na kompie musi czasami założyć konto aby zarejestrować grę. Nie widzę w tym nic genialnego. Dlatego od ekspertów i inżynierów wymaga się pewnego poziomu wiedzy ogólnej.

  • 0

    132. ~T.Hunter  2013-10-28 13:27:27  host: 212.160.172.70

    @129 Zgodzę się z tym że w przypadku takiej publicznej konferencji, to powinno być w pełni zabezpieczone. Z tym że raczej strona dbająca o bezpieczeństwo "dała ciała", nie strona dbająca o stricte techniczne warunki konferencji.

  • 0

    133.  2013-10-29 07:39:56

    @132. Tylko pytanie pozostaje, kto był "stroną dbającą o bezpieczeństwo". Przecież to nie było posiedzenie rzeczywistej komisji sejmowej, tylko zbieranina samozwańczych "specjalistów", których "posiedzeniu" było bliżej do konferencji prasowej niż obrad organu powołanego przez państwo. Moim zdaniem oni funkcjonując we własnej rzeczywistości, sami byli odpowiedzialni za to co robią/czynią.

  • 1

    134. ~T.Hunter  2013-10-29 10:25:50  host: 212.160.172.70

    @133 Trafiłeś w dziesiątkę, dlatego A.M. zamiast pisać zawiadomienia do prokuratury, powinien sam ponieść konsekwencje takich działań i wykazać się odpowiedzialnością publiczną. ;-)

Dodaj swoją opinię