Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pajacyki, czyli bajka o mobilnym banku

Pajacyki, czyli bajka o mobilnym banku

LuiN 8 Kwietnia 2010 14:41

0 0

Mobilna bankowość to pięta achillesowa większości polskich banków. Klienci proszą, banki obiecują, a wychodzi jak zwykle. Był sobie jednak bank, który postanowił to zmienić.

Tajemniczy bank spłodził witrynę mojamobilnabankowosc.pl, na której rozpoczął konkurs. W ramach konkursu anonimowy organizator prosi o pomysły na funkcjonalność, która sprawi, że telefon stanie się mobilnym centrum obsługi finansów. Są nagrody, jest solidne jury i co najważniejsze - nadzieja na bank w komórce.




Jak to się jednak mówi - nadzieja matką głupich. Bo skoro strona konkursu jest w całości we Flashu i nie ma szans na jej zobaczenie w telefonie - to organizator o komórkowym Internecie pojęcia raczej nie ma.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 39
  • 0

    20. ~nyczaj100  2010-04-08 18:50:23  host: 078088224018.kielce.vectranet.pl

    Analizując kolorystykę strony (głównie zielone napisy i tło opisu np. nagród) mam wrażenie, że stoi za tym Volkswagen Bank Direct.

  • 0

    21. ~  2010-04-08 22:02:27  host: wap.plusgsm.pl

    mi Inteligo na symbianie dziala bezproblemowo. Poprzednia wersja byla tak prosta ze dzialala na chyba kazdym telefonie.

  • -1

    22. ~Tyfus  2010-04-08 22:38:04  host: 77-254-200-3.adsl.inetia.pl

    nie wiem po co ten artykuł korzystam z mobilnej ponad rok - nie wiedziałem że macie jakieś trudności :P

  • 1

    23. ~:))  2010-04-08 23:30:30  host: 109.243.61.110

    ludzie - wy martwicie się o to czy na komórce cokolwiek widać, a wiele banków (i nie tylko) w prezencie swoim klientom funduje badziewiaste strony, które chodzą prawidłowo TYLKO na ekranach i komputerach (superekranach i superkomputerach) debilnych informatyków, którzy są zatrudniani wszedzie bez weryfikowania ich poczytalności - oczywiście oprócz nieodpowiedzialnych informatyków, firmy czesto zatrudniają równie nieodpowiedzialnych managerów, którzy te strony zatwierdzają. a to wszystko za NASZE pieniadze....

  • -1

    24.  2010-04-09 01:41:04

    dobra dobra... tyle z tu piszacych uzywa opery mini do logowania sie do banku, a co z bezpieczenstwem takiego rozwiazania? o tym zdaje sie pisze kazdy bank...

  • -1

    25. ~  2010-04-09 04:26:37  host: f143-056.opera-mini.net

    Do 24: bezpieczeństwa nie ma. Dane są przez mini operę nie szyfrowane i jak się np wylogujesz i dasz na opcję wstecz przy mini operze to znowu wrócisz bez problemu na swoje konto bez obowiązku wpisywania ponownie loginu i hasła. Owszem dostęp z mini opery jest ale bezpieczeństwa nie ma. Tak jest w przypadku mbanku ale pewnie w innych bankach jest podobnie jeśli chodzi o mobilną wersję banku...?

  • 1

    26. ~ciekawy  2010-04-09 06:59:23  host: 86-48-n1.aster.pl

    będzie ciekawie, to drugi po Raiffeisen bank który inwestuje w komunikację o bankowości mobilnej więcej niż tylko w notatkę prasową (raiffeisen ma strone www.mobilnybank.pl tu mamy www.mojamobilnabankowosc.pl), no i ma odpalić też aplikacje instalowane na komórkach (podobno ma aplikację na Androida). Ciekawe czy zaskoczy czymś więcej niż ma Raiffeisen? i jak na to odpowie Raiffeisen, Alior, Inteligo,ING?

  • -1

    27.  2010-04-09 09:55:31

    Bankowosc mobilna to nie jest dostep do "pelnych" stron bankow przez przegladarki typu Opera Mini. Bankowosc mobilna to jest dostep przez dedykowana aplikacje lub przegladarke w telefonie obslugujaca polaczenie bezpieczne (symbol zamknietej klodki) ze strona zoptymalizowana do rozmiarow wyswietlaczy telefonow i umozliwiajaca pelna obsluge konta klienta. Banki nie wchodza w to z bardzo prozaicznych powodow: niewiedza klientow (i czesto niechec) w kwestii tzw. "internetu w telefonie" oraz ogrom telefonow bez systemu na rynku.

  • 1

    28. ~temer  2010-04-09 10:44:18  host: m223.c152.petrotel.pl

    @24,25 Zdaje się, że szyfrowanie już jest. Od nowej wersji OperaMini pojawia się kłódeczka, nie ma już info o braku szyfrowania.

  • 2

    29. ~stw  2010-04-09 11:49:59  host: hbu138.internetdsl.tpnet.pl

    a tak miało być fajnie anonimowo, a tu Gemius nie dopisał i tak zwyczajnie opisał swoje statystyki w źródle strony... (C)2000-2010 Gemius SA - gemiusTraffic / ver 11.1 / Citi_mobilny_LP

  • 0

    30.  2010-04-09 11:52:05

    @28, co z tego, że jest szyfrowanie, jak ono jest między komórką a serwerem Opery i między Operą a serwerem docelowym. A dla serwera Opery hasło i login są jawne.

  • 1

    31.  2010-04-09 12:39:28

    thonka - kiedy opera mini nie szyfrowała połączeń, ja nie mogłem się zalogować na stronie banku - nie znam się na tym, ale to chyba strona banku kontrolowała czy jest szyfrowanie... Właśnie - mówiąc o mobilnej bankowości powinniśmy mówić co najmniej o wersjach przystowowanych do urządzeń mobilnych z ekranami jakie te urządzenia mają i z uwzględnieniem bezpieczeństwa jakie oferują te urządzenia albo oprogramowanie niezależne (np. Opera Mini czy Mobile), albo dedykowana aplikacja...

  • 0

    32.  2010-04-09 12:39:51

    mi80 - jesteś pewien?

  • 1

    33. ~  2010-04-09 17:27:14  host: aavf39.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Brawo ~stw. Jak to odkryłeś ?

  • 1

    34. ~stw  2010-04-09 18:02:14  host: hbu138.internetdsl.tpnet.pl

    koledzy pomogli ;-)

  • 1

    35.  2010-04-09 20:25:50

    @32 Niestety tak - wszystko przechodzi przez ich proxy - na stronie docelowej nawet przy połączeniu "szyfrowanym" identyfikuje się IP Opery, a nie Twoje. A więc nie ma połączenia między komórką a serwerem docelowym. @29 Już chyba to przeczytali, bo "Citi Mobilny" już zahaszowali :-)

  • 1

    36.  2010-04-09 21:43:14

    Ale przecież bez hasła jednorazowego nikt nie ruszy moich pieniędzy, prawda?

  • 1

    37.  2010-04-10 12:25:22

    mi80 - z proxy korzysta mnóstwo klientów banków, nawet nieświadomie ;-) Tylko co z tego?

  • 0

    38.  2010-04-10 12:27:24

    Nie znam się na tym wcale, jednak nie wydaje mi się żebyś miał rację ;-) Szczególnie, że do niedawana nie można było, właśnie ze względu na brak bezpiecznych połączeń, w ogóle zalogować się na witrynie bankowości elektronicznej mojego banku.

  • 0

    39. ~st  2010-04-11 12:08:46  host: 87-205-245-170.adsl.inetia.pl

    "strona konkursu jest w całości we Flashu" - w mojej firmie przeglądarki (większość jednostek stacjonarnych i lapków) mają liczne zabezpieczenia m.in. brak flasha, stąd nie tylko komórki olewaj takie strony jak wspomniany anonimowy konkurs.

Dodaj swoją opinię